Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
27. júl 2010

dik danka 😉...za jeden den stihneme urcite centrum a operaciu mojej platnicky...to uz je viac menej iste....tazko ale povedat, co porobia v centre...uvidim, ci sa mi ich rovno podari ukecat na odbery, kedze to by som mala byt akurat 3 DC co je idealne na hormonalny profil 🙂....lebo posledny HP co sa mi robil bol pred vyse rokom 😀

vendulak
27. júl 2010

Ahoj holky! Prosim chtela bych se zeptat jestli nemate nektera nejakej tip na neco co by pri PCO pomohlo k ovulce? My se o miminko snazime uz pomalu dva a pul roku, vyzkouseli jsme a verili a doufali moznemu i nemoznemu a nic. Mam taky pco a sama neovuluju ani ms nechodi ☹. Ovulovala jsem ted dvakrat pri IUI po Clostilu 1-0-1. A pri druhem IUI jsme otehu. Ale o miminko jsme prisli. Po dvou letech modleni. Nejvetsi bolest v zivote. A pak jsem mela zase Clost 1-0-1tbl ale nezabral uz, ovulka nebyla. Tak zvysena davka 1-1-1 a zase nic. Uz nevim co ted, sem s nervama zase na dne a pripadam si tak neschopna 😢. Vyzkousela bych cokoliv a za jakej koliv tip a radu budu moc vdecna! Tonouci se stebla chyta, urcite to tu vsechny zname 🙂. Btw vsimla jsem si ze jste se tu ptali na vitaminy pri stitce, kdyz se nesmi jod. Tak jsou tehu vitaminky bez jodu Elevit Pronatal 😉. Maji je snad v kazde lekarne.

zuzanka7834
27. júl 2010

Ahojte dievcence. Minuly tyzden sme boli s mm prvykrat v martinskom Heliose. Teraz cakame na vysledky HP a draheho spg ale doky mi hned po utz povedal, ze predpoklada, ze aj krv potvrdi PCO. Nasla som si tuto temu, a chcela by som sa k Vam pridat, v ramci hladania infosiek i vzajomneho povzbudzovania... poteste ma, vsak sa podarilo niekomu otehotniet aj napriek tomuto syndromisku...

hiva
autor
27. júl 2010

@vendulak ... a pri tej zvysenej davke clostylu ti foliky nerastli alebo iba nepraskli?... a co ti zistili z hormonalneho profilu, s akymi hormonmi je problem?... a cim vsetkym moznym aj nemoznym ste presli?....je mi fakt luto, ze ste o babatko prisli...mne sa stalo presne to iste...po dvoch rokoch sa nam podarilo vdaka laparke a znizeniu testosteronu otehotniet a v 10 tt sme o babatko tiez prisli ...takze ver, ze presne chapem, co citis 😉

ja osobne som sa teraz momentalne pustila do komplet vysetreni....pobehala som si hematologiu, aby som zistila resp. vylucila problem s krvou pre pripadne buduce tehotenstvo 😉....teraz mam momentalne zalusk na vysetrenie stitnej zlazy, lebo stadial vo velmi vela pripadov pramenia problemy s ovulaciou, a zvlast pri PCO 😉

takisto pri PCO moze byt problem so spracovanim cukru, vola sa to inzulinova rezistencia a testuju to vacsinou na diabetologii....mozes si skusit aj to vysetrit 😉

co sa tyka samotneho docielenia ovulacie, neviem ti presne poradit....ja osobne som skusila laparoskopiu a drilling vajecnikov a po nom mi nabehla ovulacia....aj to by som ti radila zvazit, ci by to nestalo za to vyskusat - tym zaroven aj zistis, ci nie su nejake ine problemy, napriklad nepriechodne vajcovody, alebo endometrioza....proste pri laparke vsetko kontorluju nazivo a priamym pohladom a ak najdu problem, rovno ho odstrania 😉

zatial ma nenapada ziadna dalsia rada... ja momentalne riesim, ako otehotniet co najskor, takze som odhodlana ist na umele oplodnenie IVF 😉

pokial ale na teba uz clostyl nezabera, urcite by som chcela podrobnejsie vysetrenia...najma Hormonalny profil, aby sa zistilo ktore hormony presne robia sarapatu a podla toho sa zamerat na liecbu 😉

A este sa odporuca, pokial si obezna schudnut - to niekedy pomoze nastartovat ovulku ,-)...ale ja osobne som s tym nikdy neuspela....myslim s chudnutim 😀 😀 😀

@zuzanka7834 - nemusis sa bat...PCOs nie je hrozna diagnoza, len niekedy chvilku trva, kym sa najde spravna liecba 😉 ....neboj, uz viacero bab tu otehotnelo aj s touto diagnozou ,-)....ved je tu aj tema Tehotne s PCO - tam najdes najlepsiu motivaciu 😉

A rada pre obidve, ak este nemeriate Bazalnu teplotu, urcite by som zacala ,-)...podla nej si viete aj sami zistit, ci ste mali ovulaciu alebo nie 😉

vendulak
27. júl 2010

hivi diky za odpoved! 😉 Ja normalne chodim do CAR, kde jsem chodila i na UTZ a delali mi pak to IUI, ale ted jsem mela Clost od meho gyndare a ten to nijak nekontroloval. Ze se nic nestalo vim diky teplote. Tu merim uz taky pomalu 2 roky. Takze to uz vim co a jak. Jinak pokud jde o hormonalni profil tak tam mi nasli jen spatny, zvyseny TSH tedy hormon stitne zlazy, s tim me odeslali na endokrinologii, kde uz se nejaky cas lecim, beru Letrox 50 a TSH uz mam srovnane. Otehotneli jsme vlastne par dni pote co mi endokrinolozka rekla: tak z tehle strany je vsechno v poradku a muzete vesele tehotnet 🙂. A ja vlastne nevim vubec co a jak ted dal, v CAR jsem byla naposledy po sestinedeli a tam mi rekli ze i kdyz potrat byl ranny a ja jsem uz uplne v poradku tak se mnou ted oni nic delat nemuzou aspon 3 mesice. Ale mrkal na me doktor ze co si delame doma je nase vec. Do CAR pujdu az v srpnu. Ale desi me ty mesice kdy zase nebude nic. Oni zase nejdriv chteji jen sledovat normalni cyklus, kde zase stejne zjisti ze se deje prd, pak daji zase nejnizsi davku Clostu a ja vim ze tedy to bude zase k prdu. A uplne me tahle vyhlidka na to nic, ze nebude ani sance otehu (kdyz proste neni ovulace) nici, trapi, boli. No mam z toho mega depku, takovou ze clovek ani nevstava z postele protoze ma pocit ze neni proc ☹.A nevim uz co mam zmenit, co mam delat jeste vic nez to vsechno co uz jsme udelali aby to miminko bylo 😢.

bambi9
28. júl 2010

baby testosteron suvisi urcite so stitkou? mna gyndos neposlal na endokrin. a lieci ma sam 😕 povedal ze metformin mi nepriamo bude posobit aj na hormony a znizi testosteron.... uvidim, hadam to potom skontroluje cez HP 😒

hiva
autor
28. júl 2010

@bambi9 ...tazko povedat...ono vsetko so vsetkym suvisi 😉...mne tiez liecil zvyseny TST gyndos a zabralo to, ale asi to nefunguje z dlhodobeho hladiska....ja fakt neviem 😕 ...ale ja som sa rozhodla pre istotu si dat vysetrit aj stitnu zlazu... uvidim, ako to dopadne 😉...mne gyndos pri tom zvysenom TST hned povedal, ze by bolo dobre skontrolovat aj stitnu zlazu...len vtedy nebol nejako cas 😅

@vendulak ... viem presne ako sa citis....bohuzial, lekari po MA vacsinou radia cakat tie 3 niektory az 6 mesiacov, a za ten cas s tebou nechcu robit nic 😒 ...my sme tak cakali 3 mesiace....ale mne nastastie teda aspon podla BT teploty ovulka zatial chodi 😅 ....ale neviem co by som ti konkretne poradila na ovulku, ked nezabera clostyl a ked ta doktory momentalne nechcu riesit ☹ ... niektore baby uzivaju kopu vitaminov, alebo su rozne pripravky ako materska kasicka, alebo femigard kvapky, alebo rozne homeopatika.....niektorym to vraj pomohlo....ale ja osobne na take veci moc neverim ....neviem ako ty....mozno mozte skusit fakt nejaku alternativnu liecbu, nejakeho prirodneho liecitela...... ale ja osobne sa vzdy spolieham iba na medicin ua lekarov 🙂 ...a zial asi si budes musiet teda tie 3 mesiace pockat 😔 ...a kolko si teraz vlastne uz po MA? ...predpokladam ze uz asi 2 cykly urcite, ked uz si skusala clostyl 1-0-1 aj 1-1-1...tak snad este nejak zvladni ten posledny cyklus a potom sup naspat do centra 😉

viem, ze psychicky si hodne na dne, sama som bola na tom podobne...ale treba dat hlavu hore a bojovat....trpezlivost babatka prinasa 😉 ... jedine co ma este napada je, ze by si sa mohla skusit objednat k diabetologicke kvoli tej inzulinovej rezistencii 😉 ...alebo naspat k endokrinologicke, ci nahodou netreba upravit davky liekov na stitku ....a este neviem, aku mas postavu, ale velmi odporucaju ak mas nadvahu schudnut aspon 5 - 10 % hmotnosti....vraj to moze pomoct nastartovat ovulku 😉

katkaajurko
28. júl 2010

mne ked som bola na endokrinologii prve co pozerala bol testosteron a jeho prejavy a kedze testosteron (volny) bol v norme a prejavy podla nej su tiez neni nejake velke-zhodnotila,ze stitku mam v poriadku..takze asi to suvisi... ale dava sa na to len euthyrox alebo ten metformin ale ten skor vtedy-ked je inzulinova rezistencia.. toto si chcem nechat este aj ja urobit,lebo na to mam podozrenie .

tie tri mesiace sa odporucaju pockat preto-lebo je koli narusenej sliznici vysoke riziko dalsieho potratu..a ked nechodi ovulka po potrate-to by som sa az tak nebala-kazde telo sa s tym vyrovnava inak :( niektoremu nastartovanie moze trvat dlhsie... treba kuknut zase hormony - v com je problem-tam to musi byt vidiet... nieco tu ovulku proste blokuje...

inak vaha je urcite velmi velmi dolezita... len nam PCOckarkam sa vacsinou az na vynimky udrziava tazko....

mne najlepsie upravuje cyklus Gynex kvapky - je to silny bylinny extrakt..no otehotniet sa mi nepodarilo - (resp. raz ano a bol z toho velmi ranny spontanny potrat ale to uz je viac ako rok a od vtedy nic...) ale ja mam specificky problem so sliznicou maternice-aj ked ovulujem-nikdy nedozreje kvalitne... 😒

katkaajurko
28. júl 2010

na vsetko posobi len cas 😒 aj depky ustupia...casom sa to otupi - ale sama viem ake je neskutocne tazke stale na nieco cakat...to cakanie, na ovulaciu...na mrchu...stale na nieco je velky napor na zensku psychiku bohuzial...jedine sa niecim zamestnat...skusit aspon nieco najst - co nas robi stastne a to robit... aj ked v tazkych chvilach sa javi vsetko bezvyznamne ☹ bude to lepsie 😅 casom

hiva
autor
28. júl 2010

@vendulak a inak ako som pozerala tvoj dnesny graf BT , tak si mozno stresovala zbytocne 😉...drzim palce, aby z toho dnesneho narasty teploty bola skutocne ovulka 😉....pekne ste si to poistili snazenim z kazdej strany, tak drzim palce, nech z toho nieco vyjde 😉 😵

katkaajurko
28. júl 2010

aj ja mam graf 😀 takyto 😀
http://www.fertilityfriend.com/home/278331

hiva
autor
28. júl 2010

super katka....krasny....vyrovnany...ziadne vykyvy....anovulak teda nehrozi 😉 😀 😀 😀

moj je nejaky divny....ako hlboko sa da este klesnut 😀 😀 😀 http://www.fertilityfriend.com/home/226b42

majatko
28. júl 2010

peknu stredu prajem 🙂 ja som si dnes bola pre vysledky z histologie a zaver je zvysky po gravidite. Este potom v mikroskopickom naleze nejake latinske slova, ktorym nerozumiem, ale beriem to tak, ze ked v zavere nic nie je, takze je to dobre...a moj grafik z tohto cyklu:
http://www.fertilityfriend.com/home/2ca331

myslim, ze vacsie vykyvy nema nik 🙂

hiva
autor
28. júl 2010

@majatko celkom slusne vykyvy...ale ako som pozerala, nemerala si v rovnakych casoch, takze aj z toho mozu byt tie vykyvy 😉 ... a celkom dobre, ze vo vysledkoch nic nenasli 😉...malokedy sa tam nieco najde 😉...a teraz ako, uz snazite dalej?

majatko
28. júl 2010

@hiva teraz sa uz snazim merat v rovnaky cas, vcera a dnes som merala v rovnaky a bol taky velky skok...
zatial sa nesnazime, dokonca sme este nic nerobili odkedy mi to doktorka zakazala (este pred tym zakrokom) hoci uz aj chut by bola 😅 ale este sa bojim, aby sme nieco nepokazili, lebo som po zakroku len dva tyzdne, este asi tyzden pockam, hoci sa uz citim ok a aj tam dole uz to vyzera, ze sa vsetko ukludnilo a ziadne spinenie uz nemam, tak o tyzden asi budeme skusat na neostro 😀...snazit sa budeme az ked budem po kontrole a doktor povie, ze je vsetko ok...nechcem riskovat, zeby motyka vystrelila a ostanem opat tehotna a opat by ma cakal rovnaky osud...ved to poznas, ze ten strach tam potom ostane...

hiva
autor
28. júl 2010

@majatko ...jaj...jasne....som zabudla, ze su to este len 2 tyzdne....ja som sa tiez uz potom citila celkom fajn a myslim ze po 3 tyzdnoch sme si dali uz aj sexik 😅 ... my sme nakoniec zacali snazit uz od tretieho cyklu....doktor mi kazal prist na kontrolu po druhje mrche, a tam skonstatoval, ze vsetko vyzera OK a dokonca som mala vtedy aj dominantny folikus, tak nam kazal zacat hned snazit....cize uz v tom tretom cykle 😉 ...tak drzim palce, nech aj Vam to ide tak rychlo, ako nam 😉 ... a aj ja sa bojim, ze toho strachu, ze sa to bude opakovat sa uz asi nikdy nezbavim.....sme rozhodnuty, ze ak sa nam zadari, kym nedosiahnem 13 tt tak to nepovieme nikomu 😅 ...ale pochybujem, ze to tolko vydrzime....ako sa poznam zase to vsetkym vykvakame na druhy den 😀 😀 😀

majatko
28. júl 2010

@hiva inac aj mne sa zda, ze od vtedy ubehlo vela dni, ale bohuzial nie....dufam, ze nebudeme musiet cakat tri mesiace, ze budeme moct hned po prvej MS ale pozname to, ze clovek mieni a Pan Boh meni, takze vsetko bude aj tak naopak ako si planujeme 🙂
aj my sme si povedali, ze ak sa opat zadari, tak to nepovieme nikomu ale myslim si, ze sa nepodari, ze rodicom to povieme 🙂
inac to cakanie si skracujem tym, ze si davam kratkodobe ciele...napriklad pozeram len na tento vikend, ze co bude, aby som nervozne nepozerala na kalendar, ze ako je daleko september 🙂
a dnes ma tak napadlo, ze by bolo nacase porozmyslat, ze co so Silvestrom 😀

hiva
autor
28. júl 2010

no super...silvester....na ten ja este nemyslim ....ja zatial myslim len na oktober a cokupit manzelovi k narodkam....lebo v oktobri bude mat 40 tak by sa patril nejaky vynimocny darcek 😵 ... lenze aky? 😕 ...povodne som chcela cestu do washingtonu, ale po vcerajsej debate s manzelom to uz neplati, takze musim najst nieco ine a originalne 😒 ...nemate nejake napady?

majatko
28. júl 2010

@hiva kamoska kupila k 30tim narodeninam priatelovi vylet do Pariza, podarilo sa jej kupit lacne letenky, nejake ubytko tam nasla....pacilo sa im 🙂 u nas narodeniny a ine sviatky funguju bez prekvapeni, vacsinou si povieme co by sme chceli 🙂

katkaajurko
28. júl 2010

caute

tak mozno nejaky pekny pobyt tu, v cechach? alebo letenky do nejakeho zaujimaveho europskeho mesta....

tatranka111
28. júl 2010

ahojte tak som spät' doma............laparka sa zasa nekonala už mi to ide na nervy...........došla som tam rano na príjem a sestrička mi povedala, že som nejaká nachladená a ja na nu, že nie len mi troška robí problém nos ale že to nieje nič vážne.....dýcham volne a potrebujem si ho asi tak raz dvakrat do dna vyfúkat............no a čo sa nezopakovalo presne tak ako pred mesiacom? neprijali ma a zase mám čakat mesiac kym nedojde dalšia mrcha a potom sa príst zasa objednat.....................baby ja som v tej chvíli mala také nervy, že mi až do plaču bolo až som im treskla dverami ked som odchadzala...........povedala som im, že nech ma už nečakajú......ved to nieje normálne od februara sa nemožem dostat na laparku ja už na to kašlem 😠 😠 😠 😠 😠 aaaach teraz sa kus hambím, že som takto zareagovala ale čo už emocie boli silnejšie 😠 😠 😠 😠

katkaajurko
28. júl 2010

tatranka to je na porazenie 😠 😠 😠 mala si trvat nech to rozhodne doktorka a nie sestricka..ale oni su haklivy koli komplikaciam...nesmies mat sopel,ani kasel... radsej pred nimi ani nedychat... 😒

tatranka111
28. júl 2010

katkaajurko nerozhodla o tom sestrička ale anesteziolog ☹ ale hlavne, že predvčerom som bola na predanesteziologickom v takom istom stave a všetko bolo v poriadku........jeden lekár povie tak jeden tak..........mne tá laparka asi nieje súdená

majatko
28. júl 2010

teraz ma tak napadlo aky rozdiel je medzi anastezou pri Kyrete a Laparkou? lebo ja ked som isla na to cistenie, tak som nemala ziadne predoperacne vysetrenia, vzali ma tam hned....

katkaajurko
28. júl 2010

pri laparke sa dava silnejsia anesteza-nakolko sa dierky robia cez brucho (kyret len zo spodu) plus sa podava nieco na ochabnutie svalstva aby sa dobre operovalo cez prusne svaly-co pri kyrete nie je potrebne-preto je aj nutne zostat po laparke dlhsie v nemocnici - kyret sa absolvuje za jeden den...

hiva
autor
28. júl 2010

@tatranka111 ... tatranka, ani nevies ako mi je to strasne luto ☹...je to na porazenie ze to takto stale odsuvaju 😠 😠 😠 ... tak ale snad do tretice to uz vyjde 😉 ...drz sa a nezufaj 😉...treba to nejako vydrzat 😉

@katkaajurko ... u nas sa take vylety po europe moc neosvedcia...my totiz spolu dost casto cestujeme po sluzobkach a v Europe mame na firemne naklady pokukane uz snad vsetky hlavne mesta 😵 😀 😀

ale teraz som nasla na nete super ponuku....let v stihacke....to by bola uplna bomba, len neviem, ci by to zvladol 😀 😀 😀 ...druhy variant pilotovanie lietadla cessna, jasne ze aj s uvodnou instruktazou a spolu s instruktorom 😵 ...potom som nasla este skolu smyku v Rakusku, to by som mozno sla aj ja....a potom kurz varenia pivka v Hradci kralove... teoria a aj samotne varenie piva.....to by ho asi nadchlo, lebo on je silny pivar 😵 😵 😵 ....tak musim nad tym este porozmyslat, ze co by bolo najlepsie 🙂....ta stihacka sa mi zda uplna bomba a ani to nie je az tak strasne drahe 😵 ...ale este idem hladat dalej nieco originalne 😵

@majatko u nas robim prekvapenia iba ja....manzel ma nikdy nevie prekvapit...a ked prekvapi, tak som skor sklamana ako prijemne prekvapena 😖 ...napr. na vianoce mi dal novu RAM-ku no PCka ....no uznajte, co je to za darcek 😒 😀 😀 😀

erickaa
28. júl 2010

Ahojte, ja som tu nová a mám tiež PCO. Lekárka mi ešte nerobila hormonálny profil, až v septembri bude..lebo dovolenky a podobne.. Ale zaujímalo by ma, či môžem zájsť k endokrinológovi len tak, alebo potrebujem lístok od obvodného lekára? Ďakujem za odpovede 😉

hiva
autor
28. júl 2010

@erickaa ....potrebujes vymenny listok 😉...bud od gyndosa alebo od obvodneho 😉....skus sa spytat gyndosa, ci ti ho nenapise a ak nie, tak zajdi za obvodnym a popros ho....vysvetli, ze mas problem s menstruaciou a asi aj s hormonmi a ze ci by ta nemohol poslat k endokrinologovi 😉....mozno ho ukecas 😉

ja som skusala ist napriamo bez listka a poslali ma prec....i ked mali jasne napisane, ze robia vysetrenia aj na vlastnu ziadost, ale za to sa platilo tusim 30 Eur....a ked som povedala ze suhlasim a ze zaplatim, aj tamk ma poslali prec, ze nech si to radsej vybavim cez obdvodneho a usetrim si peniaze na ine 😠 😀

erickaa
28. júl 2010

@hiva tak počkám na ten september 🙂 a ako vlastne prebieha kontrola štítnej žľazy? A keďže teraz beriem duphaston, neskreslia sa výsledky? 🙂

hiva
autor
28. júl 2010

@erickaa ...ja ti neviem povedat...ja sa na vysetrenie len chystam 😉...ale asi zavisi, ku komu ides 😉....zvacsa sa na 100% berie krv a sleduju sa hormony, potom sa robi aj ultrazvuk stitnej zlazy, ale to neviem ,ci sa robi vsade, niekde beru krv v zavislosti od dna menstruacneho cyklu, niekde nie.....asi to zavisi od lekara ,-)....ja sa chystam na vysetrenie do narodenho endokrinologickeho centra v Lubochni....tam ta vraj komplet vysetria za pol dna...a robia detailnejsie vysetrenia ako obvodny endokrinolog.....ale viac ti budem vediet povedat, az ked tam pojdem 😉