Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

pamiki
16. nov 2015

@inka1510 potom daj vediet prosim ( po zakroku) ak budes chciet ake to bolo a kde ti to robili a cena by ma tiez zaujimala, ak nebudes chciet, pochopim. Kludne cez spravu internu. Pekny den

inka1510
16. nov 2015

@pamiki jasné, napíšem ti. ;) robiť mi to idú v Gyn-five v BA a cenu mi stanovili 215 €. Platiť budem v deň operácie. Snáď sa nič nenavýši. Potom ti napíšem bližšie info po zákroku.

pamiki
16. nov 2015

@inka1510 dakujem velmi pekne 🙂 ..tiez ma to najpravdepodobnejsie caka tak som zvedava....

pamiki
16. nov 2015

@inka1510 drzim palce samozrejme 😉

inka1510
17. nov 2015

@pamiki ďakujem ;)

zuzka56
17. nov 2015

@inka1510
ahoj, drzim palce na laparke. Mne ju robili u Kocha v 12/2013 nastastie bolo vsetko Ok, spravili mi drilling ale nepodarilo sa prirodzene otehu a teraz mam opat vajecniky ako perly. Mne drilling nepomohol a neviem ci ist rovno na ivf alebo skusit opat drilling alebo co dalej..... ciste zufalstvo a roky utekaju....

inka1510
18. nov 2015

@zuzka56 Ahoj, dakujem. Mne chcu po drillingu robit IUI. Prirodzene to asi nepojde :/ Mozno skus aj ty este drilling a IUI nech ti urobia, ak ti nerobili. Mne teraz od stvrtku meska menstr. a "dufam", ze ju dostanem akurat pred laparkou, aby sa mi posunul termin. Cele zle.

zuzka56
18. nov 2015

@inka1510
mam za sebou 2x IUI neuspesne... skoda, ze som nesla na IUI po laparke vtedy som nebola informovana, nevedela som o tej moznosti a teraz je uz neskoro resp vajecniky su v povodnom stave.
Mna caka teraz konzultacia v Zline, idem skusit IFI metodu

inka1510
18. nov 2015

@zuzka56 drzim palce, aby to vyslo. raz sa to musi podarit!

zuzka56
18. nov 2015

@inka1510
dakujem, ja tomu uz neverim, iba tlacim do CAR peniaze. asi to tak ma byt a nemame mat deticky, co uz....

inka1510
18. nov 2015

@zuzka56 ale nadej zomiera posledna. u nas, zien, je problem aj v tom, ze na to myslime stale. aj ked si povieme, ze nebudeme, myslime. a psychika tu robi svoje. mam znamu, ktora tiez takto chodila po CAR, minula neskutocne vela penazi a ked mala 38 rokov, povedala si, ze kasle na to. kupili si s muzom psa a maly bytik - ved ten im staci pre 2. este neboli ani uplne nastahovani a otehotnela pekne prirodzene 🙂
alebo je vela pripadov,. kedy si par adoptuje babo a kedze zo zeny opadne ta zataz snazenia sa, otehotnie.
ja si hovorim, ze skusim vsetko (iba raz). a ked to nepojde, adoptujeme si.

zuzka56
18. nov 2015

@inka1510
nadej zomiera posledna, to je pravda. nejaka som v poslednej dobe deprimovana, snad ma to prejde a do Vianoc budem OK.

majkuska
20. nov 2015

Ahojte. Chcem sa s vami poradit. Dnes som pola na preventivke u gynekologa. Na lavom vajecniku mi zistil polycysticky vajecnik. Jeden folik tam je pred prasknutim a dalsich 7 malych vrade. Pravy vajecnik je ok. Ja uz tri deti mam, tehotenstvo neplanujem mam uz 3 deticky. Mna ale zaujima vo to obnasa, ake su realne vase skusenosti, kedze internet toho popise vela. Preto sa radim tu d vami. Mam aj poruchu zrazanlivosti, cize hormony u mna neprichadzaju do uvahy. Dr. mi toho moc nepovedal, len ze je to zacinajuce a ukazal mi na uzv ten retazec tych cyst.Cyklus mam zatial pravidelny, co to sposobuje alebo co ma caka. V rodine to nemala ani mama ani segra

modry_mesiac
7. dec 2015

@majkuska Ahoj majkuska,

z toho, ako rozumiem PCOS ja, tak tie samotne cysty nie su nieco, co sposobuje problemy... problemy ti moze robit ta pricina, pre ktoru sa ti robia cysty. Tie mozu byt rozne, PCOS moze mat viacero dovodov, a nie vsetky su dodnes preskumane. Napr. moze byt dovodom cyst inzulinova rezistencia... nie som lekar ani biochemik, tak presne mechanizmy uz sodstupom casu neviem, ale casto je prave zla hladina inzulinu pricinou toho, ze sa ti niekam nemozu viazat hormony a to retazovo sposobi, ze nedozrie vajicko a vytvori sa cysta... v takom pripade tvojmu zdraviu skodi predovsetkym ten inzulin a treba si nan dat urobit tresty. K inzulinu su naviazane aj problemy s nadvahou, preto je to casty pridruzeny problem zien s PCOS a im sa nijakovsky nedari schudnut. Ine zeny s PCOS su zase stihle - to moze byt tym, ze spustac ich PCOS je nieco ine, nie inzulin.

Dalsou pricinou cyst na vajecnikoch moze byt nespravna funkcia stitnej zlazy... ta zase ovplyvnuje hladiny hormonov a tie su v takej nerovnovahe, ze ti zase na konci tej retaze nedozrie vajicko a urobi sa cysta. Problemova stitna zlaza je tiez zavazna vec a treba prioritne riesit tu, potlacanie dosledkov PCOS antikoncepciou a hormonmi nepomoze. Daj si preto na nedokrinologii vysetrit stitnu.

Napokon ti mozu zistit, ze mas v poriadku aj stitnu zlazu, aj inzulin, a napriek tomu trpis na PCOS. U mna to tak bolo. Vyzera to tak, ze mam vyssiu hladinu androgenov uz od detstva (pamatam si, ako som bola 7-rocna u detskej doktorky a ta hovori mame, nech ma da na nejaky profesionalny sport, lebo dieta s takou rozvinutou svalovou hmotou este nevidela :P Bavilo ma hrat futbal a lozit po strechach s chalanmi, a chuda mamka zo mna chcela mat princenu 🙂) Dovod takejto nerovnovahy ti nikto nepovie, a nevedia to ani korigovat... ani sa nevie, ci je spravne zasahovat do hormonalneho systemu, ktory nejako fungoval roky. Takze ja nie som liecena nijako. Neznamena to vsak, ze zvysena hladina androgenov so sebou nenesie aj zdravotne problemy. Jedna vec moze byt dlhy menstruacny cyklus (trva dlhsie, kym tie zenske hormony prebiju tie muzske), a to potencialne ohrozuje maternicu. V tom zmysle, ze ak ti napriklad trva cyklus 35-40 dni, tak maternica zostava neprirodzene dlhu dobu "neocistena", caka prekrvena na vajicko, ktore neprichadza, cize presluhuje... a moj zensky lekar tvrdi, ze to moze zvysovat riziko rakoviny maternice. Navrhol mi na to ako riesenie antikoncepciu, co mne teda ako super riesenie neprislo (aj pri nej su obavy z rakoviny, trombozy atd..)
Zdravotny problem, ktory tie hlupe hormony okrem PCOS priniesli, je vysoka hladina cholesterolu. To je vraj casty pridruzeny symptom PCOS, a sposobuju to prave tie androgeny. S vysokym cholesterolom sa spajaju rozne rizika, a kedze je sposobeny hormonmi, nie zlou zivotospravou, tak dieta ci vylucenie niektorych potravin na korekciu nepomoze (skusala som). Jedine riesenie, ktore mi u lekara ponukli, je do konca zivota brat silne lieky, ktore maju taky charakter, ze napriklad sa pri nich nesmie otehotniet, pretoze by poskodili plod. Ja som sa ich rozhodla nebrat a zijem s vysokym cholesterolom (nastastie nemam vysoky tlak, tak dufam, ze mi nehrozi nejaka upchata cieva). Snazim sa udrzovat si vahu a co najviac sa hybat). Byt tebou, dam si spravit aj testy na cholesterol, nech aspon vies, na com si. Je smlutne, ze mnoho gynekologov zenam s PCOS predpisuje antikoncepciu ako liecbu symptomov, a vobec sa nezaujimaju, ci tie zeny nemaju aj vysoky cholesterol (je pravdepodobne, ze maju). Pri vysokom cholesterole sa pritom antika uzivat nema, pretoze hrozi vznik trombozy (pozrite si letacik pri tabletkach).

Ak uz dietatko neplanujete, tak s dosledkami ako nepravidelna ovulacia a pod si starosti robit nemusis. Je to trochu nepohodlne, ak nevies dna ani hodiny, kedy pride cerveny den, ale zit sa s tym da a vycitit to na sebe celkom tiez. Niektore zienky maju problem s nadmernym ochlpenim, vypadavanim vlasov a pletou, co je tiez dosledok hormonov, ale hoci je to extremne na nervy, neumiera sa na to, narozdiel od trombozy, rakoviny a podobnych veci. Suma sumarum, da sa s tymto nasim syndromom plnohodnotne zit a su aj omnoho horsie veci. Len sa treba o seba starat, chodit poctivo na preventivky a tesit sa tym detickom, ktore mas, pretoze to je pre mnoho zien prave najtazsi dosledok tohto syndromu - ze ziadne nemozu mat, aj ked velmi chceli. Drzim palce, nech sa ti dari <3

majkuska
8. dec 2015

@modry_mesiac. dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved.

myriada
13. dec 2015

ahojte baby, pred pár mesiacmi mi doky zistil PCOS syndrom, vraj si mám pozrieť na internete čo to je. Odporučil mi inofolic a dal mi duphaston. Užívate niektorá túto kombináciu, pomôže to? Môže duphaston spôsobiť nejaké zdravotné komplikácie? Je dobré absolvovať aj iné vyšetrenia ako gynekologické? Ďakujem za info...

zuzka56
13. dec 2015

@myriada
Ahoj, je dobre si dat ďalšie vyšetrenia. U endokrinológa vyšetriť štítnu žľazu, hormonálny profil, zistiť oogt test na inzulínovu rezistenciu. U gynekológa folikulometriu na zistenie ovulacie a AMH ovarialna rezerva, plus ja som si dala spraviť na reprodukčnej imunologii ci nechýbajú vitamíny, ci netvorite protilatky na spermie, ovaria a zóna pellucida.

myriada
13. dec 2015

@zuzka56 a s duphastonom máš nejakú skúsenosť?
tie vyšetrenia na endokrinologii si mám žiadať sama alebo to musí odporučiť gynekolog?

zuzka56
13. dec 2015

@myriada
No ja som si to sama vybavila a obvodná mi na endokrinológiu vypísala výmenný lístok

budemmaminka
8. jan 2016

ahojte kočky, tak ja ja by som vas rada povzbudila, v skratke-v maji mi zistili PCO hned nasadili liecbu clostylbeg.+duphaston+ pregnyl 3 mesiace po sebe, ani jedna nezabrala ovulka aj nabhla ale nic z toho. popri tom som zacala uzivat inofolic.po neuspesnej liecbe som si povedala som si ze sa teda uz vykaslem na to a nejdem stresovat a nervovat sa ze uz ziadnu liecbu nechce.ostala som len na inofolicu.doktorka mi povedala ze kedze ja mam pco je zbytocne prezerat partnera ze sa nam nedari koli mojmu PCO tak som to neriesila...do novembra sa nic neudialo tak soms a uz nasrala a sesterka mi poradila ze by sa mal ist dat vysetrit aj priatel.jemu vyslo ze ma sice rychle spermie ale ma ich malo a maju zly tvar ci co, ze ma 3 mesiac ebrat specialne vitaminy a ak to nezaberie odporucaju nam umele opodnenie, no dalsia rana, bola som z toho celkom mimo ......priatel zacal poctivo brat,ja uz som nebrala od novembra ani inofolic,, tento mesiac mi meskali kramy tak som si spravila test a bum 2 palicky neverila som tomu tak som spravial dalsie 2 a vysli pozitivne, ja som bola z toho uplne v riti, pol roka som skoro kazdy mesiac robila testy spravila som ich hadam 20 a stale jedna palicka tak ked tam nabehli 2 nechapala som ...dnes som bola na ultrazvuku, ked som sal do kabinky ruky sa mi triasli , no a hadajte co! mam tehotenstvo potvrdene som v 5 tyzdni, ani doktorka tomu nechcela verit vraj ze priatelovi nejak rychlo tie vitaminy zabrali.no chapete uz som bola zmierena pomayl s umelym oplodneni a ked clovek prestane na to mysliet atrapit sa tym tak sa to stane, zazrazcna t apriroda...🙂 viem ze 5 tyzdne je skoro, este to nechcem ani nikomu hovorit, kadeco sa moze stat, hlavne pri tejto diagnoze, chcela som vas vsak povzbudit, ze velakrat aj doktor moze nieco povedat, a neplati to velakrat sa zbytocne stresujeme a netreba to vzdy vzavat a hlavne pozitivne mysliet ja verim ze donosim zdrave babatko a strasne sa na cele tehotenstvo tesim

pamiki
8. jan 2016

@budemmaminka blahozelam 🙂 krasna spavicka, krasne tehulkovanie prajem, moj skrateny pribeh - aj ja som tak s touto diagnozou ostala jak obarena ked mi vysli tri pozitivne testy s riadnymi kolajnicami 🙂 mne zabral metformin 🙂 ale to som ani nedufala, uz som ho aj vysadila, lebo som si myslela ze mi je zle z prudkeho vysadenia toho lieku 🙂 a cervik sa uzhniezdil, 23.12. sme videli srdiecko v CAR (7+1tt) a v utorok idem na kontrolu k svojej doktorke, pretoze v CAR ma nechcu, kedze som prirodzene otehotnela, byva mi zle jak konovi, dnes mi je uz dobre, tak trosku stresujem ale verim ze to uspesne dotiahneme do konca 🙂

pamiki
8. jan 2016

@budemmaminka ak sa smiem spytat, aj mas nejake lieky - vitaminy na udrzanie? predpisal ti nieco dr.?

budemmaminka
8. jan 2016

@pamiki gratulujem aj ja tebe 🙂 clovek tomu az nechce verit ked sa to naozaj stane, ze ?ja som bola cely cas bez priznakov akurat teraz lezim v posteli a je mi tiez riadne naprd...ale kludne to vyzdrim aj celych 9 mesaicov.prajem aj tebe krasne tehulkovanie, nech je babatko hlavne zdravucke a vsetko v poriadku, zas som sa raz presvedcila ako vela spravi pozitivne myslenie 🙂 aj ja verim ze to usmesne dotoahneme do konc a abudeme mat krasnych drobcov 🙂

budemmaminka
8. jan 2016

@pamiki vies co povedala mi len ze si mam kupit kyselinu listovu, ja som sa spytala ci mi neda duphaston kedze mam to PCO viem ze vela tehu s touto diagnozou zto berie bolo mi divne ze mne to nenapisala ale povedala ze dobre ze kludne mi to napsie ze sak to neuskodi iba ak pomoze tak mam teda aj duphaston, a ty?

pamiki
8. jan 2016

@budemmaminka k tomu mojmu tehotenstvu - ani neviem ako som prisla, tiez som kazdy mesiac hladala aspon duchov na testoch a teraz toto, v novembri ked som otehotnela nam zrazilo auto psa, tak sme mali starosti, hlavu plnu operacie a nasho marodka a sup ho a fakt ani neviem ako...

i ty sa opatruj , setri sa, oddychuj,...
s tymi nevolnostami, ja ich mavam dost ranom su dni ked sa neobjavia, a mi aj chybaju - troskku stres ci je vsetko OK, ale hovorim si MUSI, raz sa tam cervcik uzhniezdnil, kam by sa vybral - von do tej zimy 🙂 :D hehe ale to tak s humorom berem, kludnejsia budem v utorok ked pojdem od dr. 🙂

pamiki
8. jan 2016

@budemmaminka ja som nemala nic, ked som sa v CAR pytala, ci mi nepredpise nieco, ze teraz uz nie - asi sa jej to zdalo uz neskoro, podla ovulky pri zisteni som bola 7+3tt, podla sona 7+1tt...nemam nic, ja uzivam len femibion. dnes by to mal byt 9+5tt 🙂

budemmaminka
8. jan 2016

dufam ze psik je ok 🙂 veru aj ja som hladala duchov na testoch bola som jak slahnuta ked teraz na to spominam.ale ked s ato ma stat tak sa stane 🙂ja som tiez celkom nekludna ze preco nemam priznaky ani prisa vacsie ani unava nic, predsa len ked nieco citis viez ze ta fazulka tam je 🙂 no budem ti velmi drzat palce na utorok nech je vsetko v poriadku 🙂

budemmaminka
8. jan 2016

@pamiki dufam ze psik je ok emoticon veru aj ja som hladala duchov na testoch bola som jak slahnuta ked teraz na to spominam.ale ked s ato ma stat tak sa stane emoticonja som tiez celkom nekludna ze preco nemam priznaky ani prisa vacsie ani unava nic, predsa len ked nieco citis viez ze ta fazulka tam je emoticon no budem ti velmi drzat palce na utorok nech je vsetko v poriadku 🙂

budemmaminka
8. jan 2016

@budemmaminka boze pisem ako madar

pamiki
8. jan 2016

@budemmaminka ano psik uz zacina aj skakat na stvrtu nohu, mala na zadnrje nohe vyklbeny bedrovy klb, a neslo to napravit, len operativne.

klopkam si na drevo, nech je vsetko v poriadku, dam vediet, dufam ze bude uz aj fotecka a vsetko v poriadku 🙂