Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
15. feb 2010

duskka tiez suhlasim s hivou...

bea tie vysetrenia urobili az 5 mesiacov po potrate - takze neviem ci tam ten zapal bol aj predtym,alebo nie - ale ako uspesne "podarenie" by som to nenazvala..tyzdnove tehu - to ozaj uspesne nie je - praveze to smeruje k tomu ze nieco nebolo v poriadkua preto sa to vylucilo. no a leukocyty sposobuju patologiu spermii (cize nasu diagnozu) co znamena ze vacsina spermii je chybna..a ked taka chybna oplodni vajko-tak sa neudrzi..to je samozrejme dohad-nevieme preco to bolo - ale bolo . vsade pisu ze tie nase leukocyty sa musia vyliecit inak sa neda otehotniet... citala som o paroch ktore skusali 3-5 rokov a nic - prave koli ttomuto ... takze nic moc 😒 hlavne nech nas vyliecia...

inak ja uz teraz nemusim ani merat tri tyzdne... kym dojde mrcha,kym skonci..kym dojde ovulka... budem mat klud...
ja som stratila vieru ze sa bez preliecenia zadari... neviem- neverim uz tomu ani na 0,01% .... 😒

hiva
autor
15. feb 2010

katka....neboj....prelieci sa to u manzela a bude to OK....a ty si zatial aspon oddychnes 😉 ...doteraz si lietala po doktoroch ty, teraz je na rade manzel 😉 ....hlavne ho do toho nut a kop, lebo chlapy su niekedy zvlastny az by som povedala ze zvlastne naivny co sa tyka doktorov 😉

a nesmut....hlavu hore... drzim palce, nech co najskor zistia presnu pricinu a potom uspesnu liecbu 😉

skoda, ze ani centra nechcu robit IVF ani IUI pri Vasej diagnoze....skor by som poradila pozhanat na nete nejakeho seriozneho urologa, ktory s tym ma nejake skusenosti... taky predsa musi existovat 😉

katkaajurko
15. feb 2010

no nechcu - lebo to povazuju za zapal a tam je velke riziko ze sa nezadari-to nechcu riskovat-to ako keby zena isla a mala by cojaviem chlamidie -tak sa to berie..proste sa to musi vyhubit a potom sa da pracovat s "cistym materialom" ale tak snad najdu a liecba zaberie-kurnik sak su to len volake bakterie!

tatranka111
15. feb 2010

katkaajurko pevne verím, že sa najde nejaký urolog čo tvojmu manželovi pomože...........musí sa nájst!! do čerta to už hadam ani nieje normálne stále nejaké prekážky!!!! 😠 😠 😠

tatranka111
15. feb 2010

ináč ja dalej pokračujem takto:

http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...

zajtra idem na folikulometriu to som zvedavá čo zas povie

katkaajurko
15. feb 2010

celkom to mas vyrovnane,to je dobre

tatranka111
15. feb 2010

no to ano, ale pozri sa ako to vypadá ked to nieje rozdelené

http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...

katkaajurko
15. feb 2010

hm to ano - ale uz je to rovnejsie-tak snad uz pride

titulienka
15. feb 2010

ahojte ...takze moje hcg je 1,02 ☹ ...cize nic....odovodnene asi tym,,ze bude je to skoro alebo to neni tehu a nic ine my neostava len cakat ...v piatok mam ist na kontrolny test ☹
http://www.fertilityfriend.com/home/29a26f moj zatial pekny grafik a asi z neho opat nic ☹ 😢

katkaajurko
15. feb 2010

titu ☹

beatab369
15. feb 2010

katka neboj vsetko sa poriesi a hlavne je ze sa najde pricina....potom to uz bude raz - dva 😉
viem aka si asi nasrdena, ale ber to z tej lepsej stranky, ze ste obaja plodny...len aby sa to podarilo k uspesnemu koncu, na to musi mm podstupit par vysetreni a liecbu....hlavu hore 🙂

titu to mi e luto, ja by som povedala ze podla gragu je to viac ako nadejne ☹

ja idem do postele, lebo sa bijim, ze zase z toho moze byt zapal priedesiek ako pred mesiacom...kupila som si v lekarne caj, ktory mozu aj tehule, no a idem kloktat vodu so solou....hadam to zaberie 😠

titulienka
15. feb 2010

a snad to bolo naozaj skoro...ved uvidime ..co bude dalsie dni .... 😉

bombulka
15. feb 2010

a som tu zasa, aj so svojim megaprispevkom 😎
ahojte,
katkaajurko, neviem, ci si na mna pamatas, pisala som raz, ze mm mal 92 % patologickych spermii, ale lekar povedal, ze je jeho spermiogramom nadseny, ze je vyborny. mal aj trochu zvysene IgA. jedine, co bolo pozitivne bolo to, ze mal mnozstvo spermii 240 mil./ml. ked tak uvazujem a chcem sa utesit, vychadza mi, ze 8 % z tych 240 mil. je 19mil. 200 tisic spermii, ktore su ok, co je cca spodna hranica mnozstva spermii. cize ked ma niekto dajme tomu 30 mil/ml a ma napriklad 50 % patologiu, znamena to, ze ma 15 mil, spermii, ktore su ok, takze napriek percentam to mozno nebude az take beznadejne, co myslite? asi som poriadna naivka 🙄

ale to som chcela povedat, ze ma to poriadne stve, ten pristup lekarov, viem, ze sa to tu uz velakrat preberalo, ale co to je za pristup, ze su tam leukocyty a on len pokrci plecami, ze to nevadi, alebo nam povie, ze je nadseny spermiogramom, pritom v zavere je napisane dg. asthenoteratozoospermia a podozrenie na ureaplazmy, mykoplazmy, chlamydie (ktore nastastie boli negativne). tak asi az take uzasne to nebude. a moj gynekolog nanho ledva mrkola povedal, ze je spg ok, ze sice nie je idelany, ale ze videl uz aj oooovela horsie a ked som ho upozornila na patologiu, povedal, ze to nevadi. tak ja teraz neviem.

inak, mm som nasadila k selezinu aj l-carnitin s koenzymom Q 10 a o dva tyzdne budeme mat vysledky dalsieho spermiogramu, tak dam vediet, ci sa nieco zlepsilo, teda aspon dufam, ze sa zlepsi, lebo sa tesim, ze to bude lepsie, tak snad nezazijem studenu sprchu 😕

hivus, ty urcite chod na tu hematologiu, aj keby ta gynekologicka neposielala, moja kamoska, o ktorej som ti pisala, sa tam "poslala" sama, lebo lekar na nu kvalitne kaslal a tam jej to vlastne zistili. ona ale mala trombofilne mutacie, neviem, ci je to to iste, ze mas len zvysene trombocyty, ved uvidis, nakoniec mozno budes ok, ale hlavne budes mat jasno.

som znechutena z tych lekarov, bola som na druhom vysetreni v car, teda na druhom odbere, tentokrat uz o pco nehovoril a ked som sa ho pytala, ako vyzeraju vajecniky, ci tam nemam zasa cystu z folikulu, mi povedal, ze mozem byt velmi spokojna, ze "to ide do ovulacie". ale nejako ma nepocuva, hovorila som mu, ze u mna je to stale tak, ze narastie krasny folik, ale potom nepraskne a rastie dalej, cize je mi to nanic, ze narastie, ale nejako nereagoval. ale tak asi ma uz vidi na ivf, ked uz pri prvej navsteve povedal, ze ma uz ma zaradenu... 😒

zuzu1111
15. feb 2010

Kati mrzí ma to s manželom....zas tí "úžasní" doktori, ktorých treba do všetkého tlačiť, aby začali riešiť. Ale držím prsty, nech sa MM dá rýchlo do poriadku a konečne sa vám to podarí 😉

Rozoberali ste tu kočky, že ako to berú v robote, že chodíte po vyšetreniach. Ja som teraz chodila na tu folikulometriu, takže som každé ráno meškala. My máme nárok na priepustku, ktorú nám opečiatkuje doktor a nemusíme si to nadrábať. Ale šéfke sa to nie veľmi páčilo, keĎ som to využívala každé dva dni. Sa ma pýtala, či "to ešte veľa potrebujem chodiť?".....potom som skončila, tak sa ukľudnila. A to som chodila len 30-60min neskôr.Neviem, čo bude robiť keď budúci cyklus začnem zas 😀 😀 😀

Bea - super, že máš taký krásny testík 😉

Bombulka a do ktorého CAR-u chodíš a manžel bol kde na spg.? Lebo pozerám, že si tiež z KE.

Ja dnes takto baby :http://www.fertilityfriend.com/home/2b44ca Len zas neviem, či to mám brať do úvahy tu teplotu, lebo som sa dnes zobudila normálne spotená, som si myslela, že niečo na mňa lezie. Našťastie sa to počas dňa nepotvrdilo. Tak zas čakám, čo bude zajtra.

tatranka111
15. feb 2010

bombulka tiež by ma zaujímalo ktorý lekár povedal tvojmu manželovi, že má dobré spermie.........mojmu mm lekár povedal, že také dobré vysledky už dávno nevidel......tak dufam, že to nebol ten čo sa tak u Vás sekol 😒

katkaajurko
15. feb 2010

bombulka ja na matematiku verim 🙂 takze ak to matematicky vychadza takto tak to nie je take zle..ja neviem-ja ked spocitam nase ppocty vychadza mi 45mil sp(ml) co je teda ok -ale vlastne dnes som to preluskala a vsade splname hranice ale je to tesne tesne - az na tu morfologiu a leukocyty - aaaaach jo

ja to balim buduci cyklus som sa rozhodla ze neberiem ani duphik - taky moj maly protest proti vsetkemu 😀 proste ne a basta... pokam do marca-na dalsie vysledky a POTOM budem terorizovat lekara kym ho neda do poriadku-ved on este uvidi coho je schopna snazilka heh 😀 😀 😀 😀 😀 ja sa nevzdavam bez boja 😀

zuz pekna ovulka

aj ja mozem na priepustky chodit-lenze v suhrne je to 7x8hodin za rok - tak si to strazim a odbery som si radsej nadrobila..aj takje u nas v robote v poslednej dobe volako dusno... dnes som bola doma koli zubku a taak mi bolo dobre!!!!

zuzu1111
15. feb 2010

aj u nás je čím ďalej viac dusno...to je asi nejaký krízový jav 😉 preto by som čím skôr chcela odtiaľ vypadnúť.
Kati ja ešte neverím, že ovulka bola. Uvidím, aká bude zajtra teplota. Ja tiež zatiaľ neberiem Duph. a tak rozmýšľam, že keby ovulka ozaj bola, tak ak nebudem tehu, dôjde MS spontánne, či nie?

bombulka
15. feb 2010

tak moj gynekolog poslal mm rovno ku konkretnemu urologovi a mne to bolo jedno ku komu pojdeme, pretoze aj tak ineho nepoznam, je to dr. scerbak na poliklinike sever. vy ste boli kde? aby som vedela, kde radsej nestracat cas... 😒
katkaajurko, myslim, ze to vobec nevadi, ze mate hranicne hodnoty, s tym si nelam hlavu. asi pred piatimi minutami napisal mm smsku jeden jeho kamos, ze sa im o siedmej narodil syn. tak ma hned napadlo, ako sa hovori, ze dnesni muzi maju zle spermie kvoli nezdravemu zivotnemu stylu, strava, stres, nedostatok pohybu...on ma velku nadvahu, fajci, stravuje sa katastrofalne, stres ani nehovorim...a dieta sa im podarilo bez problemov. tak som sa trochu zamyslela nad tym, ake su to kecy, zdrava zivotosprava, blablabla, niekto sa moze aj potrhat, snazit sa pit cerstve stavy, biopotraviny, nefajci, sportuje a nic z toho.

zuzu, zatial som bola dvakrat v gyncare. ty chodis tiez do niektoreho car?

katkaajurko, aj my to mame tak ako si pisala s tymi pirepustkami, je to dost o d veci, dobre si rozmyslim, ci potrebujem niekam ist. takze to bude tiez zaujimave, ked zacnem o mesiac chodit na folikulometriu...

fiha, presne take iste pocity v praci mam aj ja. u nas je dusno uz. poriadne dlho, vztahy katastrofalne, v podstate to v poslednej dobe vyzera tak, ze sa bavim tak s dvomi ludmi a ze je nas tam dost. a aj tak som poriadne opatrna, tolkokrat som sa popalila, ze radsej hovorim len o "neskodnych" veciach, ale aj tak sa ohovara, intriguje, niekedy som z toho poriadne smutna a otravena. tak sa stale utesujem, ved o par mesiacov to vyjde a uz tu ani nepachnem. a potom ma zas chyti depka a taka bezmocnost, ze co bude ked sa to nepodari ☹ a takto to ide pekne dookola... 🙄

zuzu1111
15. feb 2010

Bombulka moj MM bol na spg. pri dr. Horváthovi - poliklinika východ na Furči. Nebol z neho veľmi nadšený, podľa neho bol troška čudák a ani výsledky nemáme konkrétne hodnoty, len záverečnú správu 😠
Ja zatiaľ nechodím do CAR. Riešim čo sa dá s mojou doktorkou...A to doktor Herman je taký, že ani si ťa nevypočul a už ti vravela, že ťa má zaradenú???? Tak to sa mi veľmi nepáči, lebo ja som rozmýšľala, že keby sme mali ísť do centra, tak tam. No táto info ma nepotešila.
A na folikulometriu budeš chodiť k nemu? Koľko máš rokov ty a MM? Ako dlho sa snažíte?

bombulka
15. feb 2010

ja mam 30, mm 36, so snazenim je to take komplikovanejsie, najprv od jesene 2007 tak 9, 10 mesiacov, ale to som mavala cysty, to som aj vtedy vedela, takze to bolo take snazenie, no... potom sme mali pauzu a zacali sme od tohto jula. takze nie je to az taka katastrofa co sa tyka casu, ale viem, ze mam zvyseny prolaktin, hypotyreozu, pco vajecnik, mozno obidva, takze aj moj lekar mi povedal, ze nebudeme cakat rok, ale mam prist po polroku. lenze aj ked videl, ze mam zasa cystu na vajecniku, tvaril sa, ze to nic nie je, preto som sa rozhodla, ze skusim ist do car, v podstate preto, aby sa na mna pozreli "specializovanym" okom a urobili zaver, podla ktoreho by som sa zariadila, pretoze moj lekar riesi, mam pocit, pacientky pausalne. nedari sa? automaticky sa nasadi clostil, ak nic, tak car.
ked som isla na prvy odber k hermanovi, predpokladala som, ze sa ma najprv povypytuje, ake mam problemy, aky menzes, dopodrobna som si to aj v duchu pripravila, aby som na nic nezabudla...ale bola som velmi rozcarovana a sklamana, vyplnila som len dotaznik, urobil mi usg a odber krvi na hp a dovi. aj som sa ho opytala, ci nepotrebuje vediet nejake dalsie veci, ale on ze nie, ako som napisala, ze uz ma ma zaradenu...to ma asi najviac neprijemne prevapilo, zvlast, ked mi neodporucil skusit clostil, pretoze ked sa predpoklada vykonanie ivf, tak sa tento liek neodporuca, pretoze vraj znici vela pohlavnych buniek. takze som to pochopila tak, ze uz ma ma zaradenu rovno na ivf, po jednom usg bez hp a spg... 🙄 co sa da na to povedat. mrzi ma, ze som ta nepotesila, aj ja som si stale hovorila, ze ak by som mala ist do car, tak tam...v piatok idem na posledny osg a odber, spg uz mame a potom nasleduje sedenie, kde mi povie, ake mame vyhliadky a aky dalsi postup odporuca, tak som veeeelmi zvedava
teraz aj napriek tomu, co povedal o clostile ho idem skusit a ak nezaberie, asi by som chcela lsk, ale uvidim, aka budem pom odvazna...
k akej lekarke chodis? a ake mas problemy, teda "len" pco?

bombulka
15. feb 2010

zuzu, ako ste na tom s vekom a snazenim vy?

zuzu1111
15. feb 2010

My sa snažíme od augusta 2009, čo by niekomu prišlo, že je to krátko, ale mne sa to zdá už dosť dlho. Mala som nie veľmi dobrý HP - zvýšený pralaktín (ale ten sa nám podarilo znížiť), tiež mám veľké množstvo mužských hormónov, s tými súvisí aj PCO, mierne zníženú funkciu štítnej žľazy (beriem Euthyrox). Teraz som druhý cyklus na clostyle, ale ani neviem, či naňho reagujem. Vždy je to také neisté, aj teraz uvidím, čo sa vykľuje z tohto cyklu.
S tým Hermanom si ma fakt nepotešila ☹ Ale zaujíma ma, aký ďalší postup vám navrhne. Tak daj potom info.
Ja mám doktorku na areáli U.S.Steel - je to poliklinika nemocnice Šaca. A čo sa týka veku - mám 26 a MM 27

bombulka
15. feb 2010

zuzu, tak to mozes byt spokojna, vek super, dlzka snazenia tiez ok, tak pol roka to vychadza asi, nie? viem, ze to nechces pocut, ale nie je to dlho, aj ked sa ti to zda. nemas preco vesat hlavu 😉
ja mam tiez zvyseny prolaktin, uz ho mam na spodnej hranici, uz ked sme pritom, herman mi na to, kedze som sa nedala odbit, povedal, ze ani to nie je dobre, ze by nemal byt ani prinizky, pretoze ovplyvnuje cinnost inych hormonov, tak sa v tom vyznaj... no a tiez mam hypotyreozu a beriem euthyrox. co sa tyka muzskych hormonov, tie som mala vzdy v norme, uvidim teraz, aky bude hp v car.
nechodis na folikulometriu, aby lekar videl, ako reagujes na clostyl? aky ol prvy cyklus s nim? ja chcem este ukoncit tento cyklus, v buducom pojdem na hp k mojej endokrinologicke a potom clostyl 😉

zuzu1111
15. feb 2010

Som rada, že ty to berieš pozitívne, ale ja kedže viem moje diagnozy to až tak neberiem...

Moje grafy si môžeš pozrieť v linku vyššie, je tam aj minulý cyklus, bola som na folikulometriu, ale kvôli sviatkom len dvakrát s dosť veľkým odstupom, najprv videli folik 15mm a potom nič, tak neviem, či ovulka prebehla alebo nie - podľa grafu áno.
Tento cyklus som chodila pravidelne od 11dňa, každé dva dni. 13deň videl15mm folik, 15deň tiež a na 17deň už nevidel nič. Tak mi vravel, že z tohto cyklu nič. Ja som sa rozhodla ale čakať. Uvidíme čo z toho bude - lebo graf mi zatiaľ vyznačuje ovulku na 19deň, ale to by bolo čudné, že 17deň tam nevidí nič a 19ty už ovulka?????

Tiež by mi bolo treba zopakovať HP. Skúsim nahovoriť doktorku budúci cyklus asi.

Kedy ideš k Hermanovi? Možno vám povie dobré správy a nebude hneď tlačiť na IVF. Ja si myslím, že keď skúsiš clostyl pár cyklov, nič nepokazíš a možno už nijakého Hermana potrebovať nebudete.

Idem už spať, dobrú noc. 😉

bombulka
15. feb 2010

tak pozri zuzi, som na tom v podstate rovnako ako ty, prolaktin, stitna, pco. trosku som sa pousmiala nad tym, ako si napisala, ze to beriem pozitivne, som skor velky skeptik a vzdy myslim len na to najhorsie, bohuzial 😝 . mm je uz zo mna niekedy zufaly, ako sa dokazem pozerat na veci, on je uplny protiklad, nastastie.
v grafoch sa velmi nevyznam, bt si nemeriam, takze z nich asi vela nevycitam...ale je to zvlastne, ze ti to takto ukazalo, lebo zasa na usg by to mal vidiet, hm, neviem. mozno by ti bolo treba zvysit davku, lebo tebe mozno foliky dostatocne nedozreju, beries jednu od 5. do 9. dc? u mna je skor problem ako som pisala, ze mi foliky dozreju samy od seba, ale potom "prezreju", cize neprasknu, neviem, preco, mozno mam stvrdnute vajecniky a nevie folik prasknut a vyjst von. mozno preto este nie som az taka zufala, lebo moja sestra otehotnela s clostylom na treti mesiac a ze vraj pco sa dedi. aj moja mama najprv nemohla otehotniet a sedi aj to, ze v rodine, kde je pco sa vyskytuje plesatost u muzov pred 30 rokom veku, moj otec sa zenil ako 26 rocny a uz bol kopmlet plesaty. tak mam taku nadej, ale jasne, ze to vobec nemusi vyjst. uvidime.
bodaj by si zuzi mala pravdu a nijakeho hermana by sme nepotrebovali 🙂 ale ty vobec nebud smutna, naozaj, mas cas a vsetko bude urcite fajn a potom uvidis, ze si sa zbytocne trapila 😉

tatranka111
16. feb 2010

ahojte dnes som bola na folikulometrii a folík žiadny 😠 ☹ mám príst ešte v pondelok, ale doktor to ružovo nevidí a ja tiež nie 😠 predpísal mi dalšie balenie clostilu, duphastonu a mám začat užívat METFORMIN
máte niektorá skusenosti s metforminom?

titulienka
16. feb 2010

tatranka ...to nevadi.....ja som bola tento cyklus na folik. ana 16 den som nemala vobec nic doki povedal jasne , ze anovulak ....no sice potom troska neskor ale na 38 den som mala peknu ovu
http://www.fertilityfriend.com/home/29a26f ...niekedy naozaj treba len pockat, viem, ze je to na nervy ale niekedy sa cakat naozaj oplati 😉 ...takze ziaden smutok...
brala si aj tento cyklus clostil ? a kolko ho beries ?
no u mna prezmenu neviem , kde sa flaka moja mrchana 😝 ..dufam , ze uz ani nepride 😎

zuzu1111
16. feb 2010

Tatranka nesmúť, titulienka má pravdu a sama je toho dôkazom. Fakt je kopec báb, čo majú ovulku oveľa oveľa neskôr...hlavne s tou "našou" diagnozou. Mne tiež doki tento cyklus zavrhol, ale ešte to nevzdávam.

Bombulka máme fakt dosť spoločného. Ja som tiež pesimista a riešim,už dopredu, že čo ďalej, ako budeme postupovať, koľko cyklov clostylu ešte vyskúšam, či potom centrum alebo laparka....A MM je optimista, ten je tiež zo mňa nervózny, že s tým mám prestať, že nijaký ďalší postup nebude, už sa nám to čoskoro podarí, nič nebude treba riešiť atď....Bodaj by mal pravdu.

Holky ostatné kde sa flákate? Hivus, Katka - jedná, druhá, a Shaarka nás dávno nebola pozrieť 😀

bombulka
16. feb 2010

zuzu, ako keby som pocula svojho manzela, prave teraz som nariekala, ze uz je to v praci hrozne, ze uz to tam nezvladam, tie vztahy a ze jedina moznost ako sa odtial dostat okrem vypovede je ist na matersku, co chcem samozrejme aj bez toho. a hned som zacala nariekat, ze je mi zle pri pomysleni, ze sa v najblizsej dobe nepodari, tak mi hned bolo povedane, ze sa podari. koniec debaty 😉
ja som nejaka divna, lebo mne s mojou diagnozou pekny folikul vidno uz aj na 12 den, akurat na ovulaciu, ale prasknutie sa nekona 🙄
zuzu a ostatne kocky, nemate nahodou rovnaky problem ako ja, od ovulacie, resp, od polky cyklu ma zacnu boliet prsia, aj ma svrbia, predtym ma boleli par dni pred mrchou, ale poslednych par mesiacov, je to ako som pisala, neviete, cim by to mohlo byt?
hiva, ako sa mas? co mas nove?

zuzu1111
16. feb 2010

Bombulka a neskúšali ste pichať Pregnyl? Lebo keď máš folíky, je to super, len im treba dopomôcť k prasknutie. Asi máš málo LH hormónu a ten je možné nahradiť práve pregnylom.
Ja to mám v práci podobne 😀 😀 tiež rovnaké pocity, chcem ísť preeeeeeeeč na materskú. A tiež keď začnem niečo riešiť, tak dostanem odpoveď, že mám prestať, že už čoskoro sa to podarí. 😀 😝
Neviem, čo ti napíšu kočky, ale ja som mala taký pocit bolesti prs minulý cyklus a tiež som pociťovala aj akoby svrbenie. Tento cyklus je to lepšie, síce ich mám citlivejšie, ale nie až tak ako minulý cyklus. Ja som to pripisovala Clostylu.