Ulcerózna kolitída,Crohnova choroba a tehotenstvo. Je tu niekto?

vika34
1. máj 2008

ak je medzi vami niekto kto ma tuto chorobu ozvite sa ,dik
ja mam proktokolitidu už 20 rokov a kedže som bola fajčiarka velmi som to neliečila,lebo som nemusela,teraz po 4 potratoch ,jednom mimomater.tehot.,jednom porode,som prestala fajčiť a liečim črevo,pripravujem sa na IVF.

janett84
4. nov 2012

@silhinka
mne sa UC praveze zlepsila pocas tehotenstva,bola som na PN doma, v klude..pozri si na tych tabletkach ci cipkoch,co pisu,ci neublizuju..mne tvrdil lekar,ze mozem kludne brat aj pocas dojcenia a potom som v nemocnici zistila,ze maly moze mat z toho hnacky,tak som ich vysadila,ale ja som brala pentasu..hlavne sa snaz byt v klude,potom bude aj babatko kludne a v poriadku.. 😉

adel22
4. nov 2012

@nikika33 Moj manzel ma tiez uz roky UK a otehotnela som neplanovane....nehoda- krásna náhoda🙂Vtedy bral myslim imuran a prednison.....a viem ze mal tiez nizke hodnoty zeleza, takze tazko povedat...ale ked hovoris ze sa lieci kratko...liekmi by to byt nemalo.....treba skusat aj ine alternativy ako su lieky....je to beh na dlhu trat a ciel je v nedohladne- aspon tak to vnimam ja.....:(

nikika33
4. nov 2012

@adel22 ahoj. No jemu to zistili len nedávno, ktovie odkedy to má, čiže lieči sa len krátko. No ved uvidíme, ja práve dúfam, že to, že sa začal liečiť a má sa zo dňa na deň lepšie ( klop, klop) ná môže dopomôcť k bábätku. Veď uvidíme - zázraky sa dejú 😵

adel22
4. nov 2012

@nikika33 Mohla by si nieco vyskusat aj ty, napr. Ravit....citala som ze ej to dobre uzivat este pred tehu...a aj pocas tehu....nie su to tabletky...ale sirup a vela parom to pomohlo aj pri snazilkovani...aspon co som citala...ja som to este neuzivala, ale pred druhym tehu to asi vyskusam🙂

nikika33
4. nov 2012

@adel22 dakujem 😵

emilii
5. nov 2012

ahojte .. chcela som sa vás opýtať, či máte niektorá skúsenosť s užívaním liekov na UC počas kojenia ... som 3 týždne po pôrode . lieky neberiem / pentasa sachet a čipky, vraj sa nesmú, mi povedal lekár/ .. postupne som ich ku koncu tehotenstva vysadila .. všetko bolo ok ..pokiaľ som nedostala zápal prsníka a silné ATB, ktoré mi jednak pomohli k starte mliečka a na druhej strane mi rozdráždili črevo, že mám hnačky aj 4x denne ... kojenie sa mi po vysadení liekov podarilo rozbehnúť, no teraz sa obávam toho, že pre zápal budem musieť prestať, ak mi znova nasadia lieky .. ďakujem 🙂

janett84
5. nov 2012

@emilii
ako som spominala,ja som brala pentasa sachet a mne moj lekar tvrdil,ze ich kludne mozem brat 😠 takze zaujimave...no a ked som bola s malym v nemocnici a zacali sledovat jeho stolicu,zistila som z pribalovych letakov,ze pentasa moze sposobovat hnacky u dietata,tak som vysadila a teraz neberiem vobec nic..sice mam hnacky,ale pre mna je teraz dolezitejsie,aby som mohla kojit a aby bol maly v poriadku..nemam to v az tak zlom stave,zvladam to,tak to neriesim...drzim ti palceky,aby si mohla nadalej kojit,je to to najlepsie pre babo 😉

digysa
5. nov 2012

@silhinka Ja som mala UC pocas obidvoch tehotenstiev. Brala som cipky asi tak tyzden a hned sa mi polavilo.

chichinka
5. nov 2012

@emilii ja som mala pocas kojenia neposlusne crevo 😀 (mam UC), tak som po konzultacii s lekarom nasadila salofalk, brala som ich nevyhntuny cas a ked sa mi polavilo vysadila som...ale tym, ze maly nespaval a vela plakal tak som bola unavena a sa mi to znova rozbehlo...tak opat sme sa dohodli s lekarom, ze budem to dlhodobejsie brat... po case ako sa maly skludnil a adaptoval na zivot na zemi 😀 tak uz aj ja som lepsie a neberiem nic. ale teda pointa mojho prispevku 😀 - brala som salofalk a sucasne kojila 🙂 dolezitejsie je, ze pocas tehotenstva som nebrala lieky. to je asi horsie ako pocas kojenia. dokonca by som povedala ze ked som mala aktivny zapal creva tak aj maly viac plakal 😕 ked som si dala lieky, aj on bol spokojnejsi... 😕 drzim palce 😉

emilii
5. nov 2012

@chichinka
@janett84 ďakujem za vaše skúsenosti .. ani ja to zatiaľ nechcem nejako riešiť .. pokiaľ sú to len " hnačky" nebudem behať k lekárovi ... chcem aspoň do pol roka kojiť .. tak dúfam, že sa mi to podarí 🙂

chichinka
6. nov 2012

@emilii mne sa osvedcilo viac ako diéta dostatok spanku.. viem ze pri troch detickach sa to asi neda, ale ked mas starsich v skolke a skole mala by si s malickou vzdy lahnut, (viem, treba aj navarit, upratat a uz aj treba ist pre starsich-ale keby babicky ci niekto vedel pomoct? tatko je asi v orbote, ze) to by Ti pomohlo urcite...a ked bude zle daj si lieky, lebo ked sa Ti UC/C rozbehne a budu Ti musiet dat uz kortikoidy, tak to bude vacsie zle pre mliecko..to vlastne neviem ci mozes vobec s kortikoidmi kojit, asi nie... kazdopadne drz sa 😉

emilii
6. nov 2012

@chichinka spánku sa veru venujem .-))) ráno vypravím chlapcov do školy a obe si potiahneme až do 10 h 🙂)) chodím aj pomerne skoro spávať 🙂 ... uvidím teda čo z toho bude ... fúúúj .. možno ma len tak rozdráždili tie ATB ... kortikoidy nie ☹(( už nie .. raz mi stačilo .. a bola som úplne rozhádzaná 😖

adel22
6. nov 2012

Moj muž sa snazi liecit z UK sam...neviem ci poznate knihu od jedneho americana, ktory sa z tejto choroby dostal sam a teraz pomaha inym ludom /samozrejme nie zadarmo/, je dostupna len v anglictine myslim, teda v slovencine urcite nie..no a on tvrdi, ze jedine ako sa z toho dostanete je surova strava...ale nie tyzden, dva...ale dlhodobo....takze si odstavuje ovocie, zeleninu, listy.....k tomu semienka, jadierka a neviem co......ako som uz pisala, je to boj na dlhu trat....a doktori to liecit nevedia, len potlacaju symptomy liekmi....a s liekmi si akurat tak privodite ine ochorenie......je to smutne, ale zial je to tak :(

chichinka
6. nov 2012

@emilii tak asi tie atb Ti nesadli ☹ drzim palce nech sa citis co najskor lepsie a mozes si Babiku naplno uzivat 🙂

chichinka
6. nov 2012

@adel22 dakujeme za infosky 😉

vika34
autor
6. nov 2012

@emilii ja ked som kojila brala som salofalk 500 mg čípky a celé tehotenstvo bol klud až ke som porodila sa to rozbehlo a teraz som tiež iba na čipkoch a je klud,vela zdaru

pawlinka1
9. nov 2012

ahojte je tu niekto?ma crohna už 6rokov chceli by sme babetko s priatelom a potrebujem poradit ☹

pawlinka1
9. nov 2012

uživam pentasu a imuran a jeden lekar mi povedal že teraba vysadit a tak 2roky počkat a zas druhy že možem aj teraz tak neviem poradi mi niekto???dakujem

emilii
25. nov 2012

@chichinka
@vika34 ano .. ATB mi nesadli .. až teraz som si koza blbá prečítala príbalový leták, že nežiadúce účinky a ako prvé bolo alergická reakcia na ATB zápal hrubého čreva ... skoro ma porazilo ... / a to som lekárke duplovala akú mám diagnózu/ ale už je to ok .. kúpila som si v lekárni probiotiká a všetko sa upravilo 🙂 sa v tichosti teším ....

emilii
25. nov 2012

@pawlinka1 ahoj .. ja som otehotnela bez konzultácie s lekárom 🙂 všetko bolo ok .-) tiež som užívala pentasu .. tie druhé lieky nepoznám ...

vika34
autor
25. nov 2012

@pawlinka1 tá pentasa je asi ok,čo sa týka imuran ,tam by som bola opatrnejšia,ja som všetko konzultovala s mojím lekárom ,mám dobrého gastroenterologa,dôveruje mu takže som to riešila s ním,lebo ja som mala ešte problém,že som potrácala,takže sme riešili viac problémov

zuzulik280
21. mar 2013

@adel22 ahoj našla som náhodou Tvoj príspevok, chcem sa Ta spýtat, aj moj manžel má UK zistenu len pol roka, Ty pišeš že si otehotnela ked bral imuran a prednison, ale ked berie imuran tak vtedy nie je nejake riziko pre babatko že bude poškodene? Lebo ked sa berie Imuran, je lepšie ked muž ženu neoplodni nie je to tak? Pytam sa preto, lebo ešte chcem jedno babo, či to nie je nejake riziko ked mam tie lieky. Diky za odpoved.

digysa
28. mar 2013

@adel22 Tvoj muz ma pravdu.....Aj moj otec sa tak lieci z kazdej bolesti........surova starava......najlepsie, co moze byt.
Ako sa vola ta kniha?

mamazem
14. máj 2013

Ahojte, prichádzame na Slovensko s novinkou v prírodnej liečbe tráviacich problémov (vredy, Helicobacter, Crohn...). Volá sa Chioská masticha, pochádza z Grécka, kde sa používa už od stredoveku a teraz je konečne dostupná aj na Slovensku.

jajka05
15. máj 2013

ahojte liečim sa už vyše roka crohna, ale už dva mesiace mávam teploty každých 7 až 10 dni a nerozumiem prečo, beriem pentasu a 9.5. mi robili kolonoskopiu no výsledky budú až 28.5. mám sa bát? som z toho už fakt zúfala ☹

adel22
30. máj 2013

Ahojte baby...mam pre vas nadej🙂

Moj mm MAL UK uz od roku 2005 az do minuleho mesiaca. A to vyskusal uz kadeco- lieky, bilogicku liecbu, ryzovu kuru, vegansku dietu a pod. a nic mu nepomahalo....az nedavno prisiel na to, ze tieto ochorenia/ ako aj Crohn/ su sposobene rozvratenou crevnou mikroflorou, ktoru treba opat obnovit!!! No a on sa teda o to pokusil .... nechal si transplantovat crevnu mikrofloru od pribuzneho. Viacej info v IP! Drzte sa!

zuzanarichard
30. máj 2013

ahojte dievčatá...my sa trápime s dcérinym Crohnom šiesty rok:(je na imurane a pentase,hnačky má stále,za celú dobu nemala ani raz normálnu stolicu...surová strava v tomto prípade je neprípustná,keďže tu sa vlastne vylučuje všetko,čo má šupky a skoro 17 ročnú prehovoriť,aby bola celé dni na ovocí a zelenine je nemožné...doktorka nám povedala,že ak by sme to chceli skúsiť,tak v dcérinom prípade je to je okamžite na nemocnicu...bohužial nemôže ani ošúpané ovocie,v momente letí na záchod...a už je aj tak chudučká jak lunt,takže to nechcem riskovať...

adel22
30. máj 2013

@zuzanarichard - nepripustna podla lekarov, ale podla zdraveho rozumu a alternativnych metôd liečby to najlepšie čo môžeš telu dať aj pri crohnovi a UK. Samozrejme ked je aktivny zapal, je treba vyberat potraviny rozumne, také čo nedráždia
( banany, nastruhane jablka, jemne naparena mrkva atd. a samozrejme čerstvo vylisované štavy, nie tie 100% z obchodu.
A ako si si všimla aj sama lekari to nevedia liečiť a ani o tej chorobe nič nevedia, len potlačaju priznaky. V 90% je to rozvratena crevna mikroflora ( predpokladam ze crohn sa u tvojej dcery vyvinul po častom užívaní antibiotik ). Inak za tym môžu byť aj parazity. Ale je treba vela študovať a skúšať a nespoliehať sa na lekárov, tí ešte nikomu z crohna nepomohli...

zuzanarichard
30. máj 2013

@adel22 ahoj nie,moja dcéra nebola do desať rokov skoro vôbec chorá a ani atb nebrala..má crohnovu chorobu vraj psychického pôvodu,prežila útok pedofila a od výsluchu to všetko začalo....najprv hnačky,strach a nakoniec neudržala ani tekutiny,zliala sa vtedy za mesiac o 15 kíl,bola z nej troska,ktorá nemala ďaleko do hrobu:(((mám preštudované všetko,ale nebudem riskovať,že sa jej to ešte zhorší,kým neprestane mať hnačky...

snoopynka6
5. jún 2013

@elenka74 Ahojky tak si len citam O UC Vase prispevky a som prekvapena z toho ,ze u Vas sa robi kolono pod narkozou...ja som absolvovala kolono uz 4krat bez narkozy a nejakych oblbovakov.je pravda,ze som vyskala ako salena od bolesti,ale zrejme tu v SI to je lekarom jedno