Úspešné tehotenstvo po opakovaných potratoch

zuzancer
31. dec 2014

Chcem sa spytat tych, ktore ste prekonali viac potratov (nie iba jeden), po kolkych potratoch sa Vam podarilo uspesne donosit dieta? A ci to bolo po najdeni a vyrieseni priciny alebo ste iba skusali dalej a vyslo to?
Asi nas je viac, ktore sme si pobehali vsetky vysetrenia (imun., hemat., genetika, endokrinol., atd...) a sme zdrave ako buk a nevychadza to. 😒
Zaroven nam drzim vsetkym palce a posielam vela nadeje a optimizmu! 😉

risicko
31. dec 2014

ahoj zuzancer ja som prekonala jeden a chcem sa ťa opýtať aké si mala odstupy ,myslím od potratu po otehotnenie.ĎAKUJEM

simusska
31. dec 2014

ahojte...ja som prekonala jeden v 10tt a o rok som znova otehotnela a mam doma krasnu skoro 5 rocnu dcerku....tehotenstvo bolo uplne bez problemov....teraz v aprili som opät otehotnela a od 12 tt som mala same problemi s hematómom az mi nakoniec v 17tt odtiekla voda a babo som musela odrodit...teraz som uz po druhej ms a uz od prvej skusame zas aj ked doktor odporucil az po 3tej....snad sa to zase podari....

simusska
31. dec 2014

@risicko a pozeram ze mi sme obe zo snv....

safranca15
31. dec 2014

Ja som mala v 8tt a otehotnela som hned o 4 mes no nevyslo to a v 22tt som potratila o 10mes sme skusili znovu a vydlo to a mame16mes dievcatko

lenka369
31. dec 2014

@zuzancer ahoj tak ja som mala prvy potrat v 5ttv septemri 2011 a o tri mesiace som otehotnela tehotenstvo som mala bezproblemove az na nevolnosti narodila sa mi zdarva dcera a tento ro v decemri som znova potratila v 8tt takze teraz ma caka rad vysetreni lebo predtym som ziadne neabsolvovala....som zvedava na vysledok o 3 mesiace by sme sa chceli znovu pokusit o babo tak uvidime ci nam bude dopriate

zuzancer
autor
31. dec 2014

@risicko ja mam zdraveho skoro 3-rocneho syna, tehotenstvo bolo bez problemov, porod sekciou, inak vsetko fajn. Ked mal maly 2 roky otehotnela som a potratila v 9tt, kyretaz robena v 12tt. Kazali nam cakat 1-2 cykly, no a po 3 mesiacoch (2 cykloch) som znova otehotnela a bohuzial ten isty scenar. V oboch pripadoch bola uz predtym zachytena akcia srdcia a vyvoj plodu sa zastavil v 9tt. Oba potraty zamlcane, bez krvacania, az na kontrole v 12tt sa ukazala zla sprava. Pri oboch neuspesnych tehotenstvach som vracala az do kyretaze a nevolnosti teda ziadnu zaruku uspesneho priebehu tehotenstva nepriniesli.Teraz chceme pockat trosku dlhsie, aj ked v Reprofite v Brne, kde som bola u znamej gynekologicky, mi vraveli, ze viac ako 3 cykly netreba cakat, teda ze to neovplyvni uspesnost tehotenstva (za 3 cykly sa maternica zahoji).

zuzancer
autor
31. dec 2014

@safranca15 tak to som rada safranca, ze vam to do tretice vyslo. Takze sa netreba vzdavat 🙂

oladuna
31. dec 2014

@zuzancer ja som tiez vsetko pobehala...este aj moj muz pobehal.nic nam nwnasli a nakoniec to bol nwdostatok vitaminu D.

juliana30
31. dec 2014

@zuzancer 3x MA v 8tt (prirodzené otehotnenie) a 2x v 6tt(ivf) obaja s manželom zdravý ,ja mám akurat endometriozu (mozem otehotnieť prirodzene,ale veľmi dlho to trvá).Bola som od zúfalstva už u bylinkárky Kopáčovej.Pýtala sa ma,či robím s PC,áno celý deň v robote a ešte aj doma som večer bývala na internete.Poradila mi,aby som išla v zime na umelé oplodnenie a hneď išla na pn a počítača sa ani nedotkla.Urobila som tak,teraz tu mám pri sebe polročné dvojičky.Možno to bola náhoda a možno nie.To už neviem,ale bola som 3x na IVF,vzdy mi vložili 2 embryá,jedno sa vzdy len ujalo a aj tak to druhé potom odišlo.Brala som vitamín D a zábaly na brucho mi poradila-proti mykozam.Ja som predtým polroka cvičila pilates a jedla chlorellu.A bola som na dovolenke 😃.Tak možno jedno s druhým 😀.Každopadne ti držím palce,nech ti to už vyjde.

modrinka1
31. dec 2014

ja som prekonala 1 potrat ,a teraz po 7 mesiacoch som zasa tehu ,tak dufam ze bude vsetko dobre 🙂 😨

safranca15
31. dec 2014

@zuzancer aj ja som rada ale veru bolo to o nervy hlavne do toho 22tt ci sa znova daci nepokazi no ked presli tie tyzdne a vlastne uz aj 6mes tak som si to uzivala

pipikapula
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzancer
autor
2. jan 2015

Dakujem Vam vsetkym za cenne informacie, urcite sa zidu aj ostatnym v podobnej situacii. O tych kupeloch v Luckach som aj ja uvazovala, urcite vplyvaju blahodarne aj na psychiku, cvici sa tam metoda Mojzisovej, atd... no ked ja by som syna nerada nechala na 3 tyzdne s obcasnymi navstevami.
Este mam jednu otazocku: Po viacerych potratoch, ste boli v dalsom tehotenstve na PN automaticky alebo sa to musi zdovodnit vcasnym krvacanim resp. nejakymi problemami v prebiehajucom tehotenstve?
Dakujem vsetkym 🙂

redlola
2. jan 2015

@zuzancer u nas je to potrat v 9+0 tt (ale nebola vobec akcia srdca, cakalo sa, ze to pojde same), o tristvrte roka som otehotnela so synom, to bolo bezproblemove, akurat tak mi dal duphaston na zaciatku, 8 mesiacov po synovi som opat otehotnela, co skoncilo potratom v 9+0 tt (babatko bolo vyvinute na 9+1tt), po tom som sla na hematologiu a endokrinologiu, babo sa posielalo na cytogenetiku, nic sa nezistilo ani mne ani babu, iba, ze to bolo dievcatko. no aj tak, ze v pripade otehotnenia mi nasadia preventivne najslabsi fraxiparin, pretoze po 2. potrate bolo podozrenie na moznu vadu zrazanlivosti krvi. hoci hematologicke vysetrenia nepreukazali mutacie, hematologicka mi povedala, ze oni maju metody na zachytenie iba par mutacii, ale ich existuje X, a preto by si na mojom mieste radsej pichala ten fraxi, ze osoh prevysuje rizika. otehotnela som 2. cyklus po kyretazi a pred necelymi 2 tyzdnami som porodila zdravu donosenu 4-kilovu dceru. fraxi picham do konca sestonedelia a uzivala som v 1.trim. duphaston, cely cas som bola sledovana na hematologii kvoli krvnemu obrazu a tomu, co s tym fraxi robi. rozmyslame, ze strihneme este jedno dieta, no vdaka predchadzajucim skusenostiam ocakavame, ze to opat skonci potratom, snazim sa na to pripravit, hoci to vyznie mozno cudne :D cize nemali sme za sebou seriu potratov, na co si sa asi pytala, ale vzdy potrat - dieta.

zuzancer
autor
2. jan 2015

@redlola gratulujem k detickam, to je uzasne, ze sa vam takto podarili (aj ked boli 2 neuspesne pokusy). Tusim to mate tak na striedacku, jedno uspesne tehu a druhe nie... Dufam, ze teraz vam to vyjde hned na prvy pokus.
Inak mame podobny scenar, u mna je tiez vzdy 9tt ten kriticky. Na hematologii mi dala tiez recept na fraxi, ze ked budem najblizsie tehu, nech zacnem hned pichat (aj ked vysledky boli OK).
A tiez sa v duchu "pripravujem" aj na mozny neuspech, aj ked na druhej strane, chcem ist do dalsieho tehotenstva s optimizmom ... je to proste taky zmiesany pocit. Takze uplne chapem aj teba...

redlola
2. jan 2015

@zuzancer ja som pichala fraxiparine od 4+0 tt, to sa este ani nevedelo ako dopadne kriticky prvy trimester... Dali mi ten 0,3. Ano mame to na preskacku a v oboch pripadoch sa nam stalo, ze svagrina (ta ista) bola rovnako tehotna ako ja s rozdielom +- 2 tyzdne s tym, ze ja som o babo prisla a jej sa normalne narodilo, takze som mala cele jej tehotenstvo pred ocami. No berieme to tak, ze kazde zijuce dieta ma svojho maleho anjelika. Po tych potratoch mam taky opatrny postoj k celemu teohtenstvu, ze pokym nedrzim dieta v naruci, snazim sa brzdit v teseni sa nan 🙂 Drzim palce, aby vam to vyslo co najskor a aby ste to dotiahli do uspesneho konca 🙂 Len sa moc neupinaj na robenie deti, to tiez je na skodu 🙂

deny81
2. jan 2015

@zuzancer ja som mala chlapca ako prvého. vsetko v poriadku (odstupom casu zistujem, ze nie a ze bol velky bojovnik). teraz ma 5 rokov. po asi 2,5 roku ze skusime surodenca. tak to bol MA v 10+3:( to bol marec potom 3 mesiace prestavka a potom spontanny v 13+6 tt to bol august(hrozne,na utzv som videla ako sa babatko zaseklo v cestách a ma hore rucicky akoby sa chcelo niecoho zachytit)...... potom to bolo opat MA 9+7 :( opat marec no a navela ma poslali ku hematologicke. dokonca mam vraj niekolko ochranných mutacii. ale aj lepivost krvných dosticiek. vraj mi nik uz nepovie ci to bolo prave pricinou. absolvovala som vsetko ostatne. vsetko ok. odporucila mi aby som si dala vziat krcove zily . hoci neboli strasne, dala som ich prec (to v juni/juli) (teraz su mozno horsie ako boli, ale mozno aj to pomohlo). no a v decembri som otehotnela a brala som 6mesiacov aspirin 100 a potom presla na fraxiparin. tehotenstvo som nemala hrozne, skor ten strach a za kazdym rohom som videla ducha. nepocitam rozidene brusne svaly a tak. ale mam tu 4 mesacneho prcka, ktorého milujem nadovsetko na svete. a ktorého mi prave zobudil pes :D

zuzancer
autor
2. jan 2015

@redlola mame dost podobny osud, ja som tak naraz otehotnela s 2 kamoskami a dvom nam to nevyslo a jednej ano. Kazdopadne k tomu postoju v tehotenstve - ja si casto spomeniem na vyrok jedneho hrdinu z detektiviek, ktore obcas citam, ktory hovori: "Treba sa pripravit na najhorsie, ale dufat v to najlepsie." 😉

tyta
2. jan 2015

@zuzancer prve tehotenstvo - MA v 8tt, druhe tehotenstvo - MA v 8tt, ani raz nebola potvrdena akcia srdca. Tretie tehotenstvo - v 9tt som s krvacanim skoncila v nemocnici, kde mi (ako som neskor zistila s obrovskym stastim na rozmyslajuci personal) zistili poruchu zrazanlivosti krvi - nie geneticku mutaciu, to mam vsetko negativne, ale nieco ine, co sa u mna prejavuje iba v tehotenstve - a nasadili fraxiparin. Po pociatocnej obrovskej radosti v 32tt prestali pohyby - vnutromaternicove zadusenie bez zjavnej priciny... proste nahoda. Skratim to - dalsie 2 tehotenstva boli od uplneho zaciatku na fraxiparine a sice s obrovskym strachom, aby sa zase nieco nepokaslalo a po 35-tke, ale mam dve krasne a zdrave deticky. Takze drzim palce!

hwiezdinka
5. jan 2015

Mna by to tiez zaujimalo...sama mam zial za sebou opakovane MA, babo zatial nemame a vsetky vysetrnia v poriadku. Teraz od januara by sme sa chceli po ms znovu snazit...kazdy pribeh so stastnym koncom je pre mna nadejou a vierou, ze aj nam to uz konecne musi vyjst.
@zuzancer

kika8259
8. jan 2015

august 2013 8tt MA , december 2014 23 tt predcasny porod ☹ verim ze do tretice nam to vyjde ...

hwiezdinka
8. jan 2015

@kika8259 och, to je mi luto 😢
Velmi ti prajem, aby to do tretice vyslo a ty si mala zdrave babulko, drz sa.

kika8259
8. jan 2015

@hwiezdinka dakujem , och bojujem dalej aj ked je to strasne tazke ☹

snehulienka82
17. apr 2015

@redlola
@zuzancer
@kika8259
@hwiezdinka
ahojte baby, ja zatial babatko zive nemam... mala som ab. incompletus v 2008, neplanovane tehotenstvo, v 8tt. skoncilo takto. potom sme mali pauzu dlhsiu, necitila som sa pripravena na dieta, aj ked som uz mala vtedy 26r. Po x rokoch sme zacali planovat svadbu a dieta, a uz sme sa nechranili, brali sme to tak spontanne, ze ked pride babo, tak bude. No nic sa neudialo, stihli sme sa zobrat a po case mi doslo, ze nam nestaci sa nebranit ale ze treba sa snazit... tak v januari 2014 sme isli na to (este aj Jonasov kalendar som si objednala), v marci sme zasli do CAR, aby nam urobili vysetrenia, nic podstatne nezistili. akurat mm odovzdal prilis malu vzorku, tak im z toho vysla oligoastenozoospermia. tak som objednala vitaminy, rozne pripravky, ze budeme este skusat a uvidime. v juli som mala pozitivny test, ale nakoniec z toho bolo "iba" biochemicke a po par dnoch meskania MS dorazila. sice sme boli sklamani, ale pozitivne bolo, ze nase bunky sa stretli a vedeli sa spojit, lenze sa emryjko nevedelo uhniezdit. Dr. mi nasadil duphaston, (ktory som uz predtym par mesiacov brala, ale som ho vysadila, lebo mi nepomohol, aspon som si to tak predstavovala...) Tak sme pokracovali v snazeni, v novembri som isla na vysetrenie priechodnosti vajcovodov kontrastnou latkou, ale dost mi vynadali, ze mm este stale nebol na opakovanom spg, tak som bola v strese a mala som hrozne bolesti. vysledok: extremne algicka, neda sa vysetrit, doporucenie laparoskopia s chromopertubaciou. na to som objednala gynex +renol a dalsie pomocne latky na otehotnenie a po 3 tyzdnoch uzivania som ostala tehotna. skoncilo to vsak MA v 12tt. s vaznymi vyvojovymi chybami plodu. dnes som dostala vysledky histologie po kyrete.

snehulienka82
17. apr 2015

vysledky z histologie po kyrete po ab. incompletus a po MA sa mi zdaju dost podobne:
ab. incompletus - mikroskopicky nalez: 1.-4. Fragmenty ciastocne nekrotickej decuidy, hypersekcneho endometria a choriove klky s degenerativnymi zmenami, so slabo vyvinutym cievnym systemom, s edémom strómy, bez patologickej proliferácie trofoblastu.
MA - mikroskopicky nalez: 1.-10. Materiál tvorený krvnými koagulami, fragmentami čiastočne nekrotickej decuidy, fragmentami placentárneho tkaniva s choriovými klkmi so slabo vyvinutými cievnym systémom, s edémom strómy, bez patologickej proliferácie trofoblastu a s drobnými fragmentami tkanív plodu.

Myslite, ze to je iba nahodou, ako sa hovori blba nahoda, alebo moze tam byt nieco ine? V CARe nam nic nezistili, mam v plane teraz ist na endokrinologiu, ci tam nieco nie je, robili mi vysetrenia pred par rokmi, este pred prvym tehotentstvom, ale nic nenasli. Neviem, kedy a ako sa chodi na hematologiu, co tu pisete o fraxiparine... a tiez som citala o genetickom vysetrenie spermii, ale vraj tento vykon poistovna neuhradza a nestoji malo...

@redlola
@zuzancer
@kika8259
@hwiezdinka
sorry, ze som sa tak rozpisala, len som chcela,aby ste mali info o celom priebehu veci...

kika8259
17. apr 2015

@snehulienka82 Ahoj,to mi je luto ze ti tehu takto skoncilo...dokonca 2x... ja ti asi velmi neporadim ake vysetrenia by si mala absolvovat ☹ ale tu krv si urcite daj vysetrit,mozno este genetiku ale hlavne spremiogram,ten je tiez dolezity.
a tu alergiu ti na co konkretne zistili ?
mne prave vyskocila tiez alergicka reakcia na jeden typ hormonu... takze dietatko zas v nedohladne ☹

hwiezdinka
18. apr 2015

@snehulienka82 je mi luto, ze si si tiez tym musela prejst...ja by som ti odporucala dat si urobit hematku, genetiku vam obidvom, repr. imunologiu, mikrobiologiu a tvojmu muzovi urcite podrobny spg. Ale nespoliehaj sa na to velmi, nam nikde nic nezistili a mam za sebou zial opakovane MA a poznam vela zienok s podobnym osudom - zial ☹

A co sa tyka fraxiparinu (clexanu), v pripade trmbofilnych mutacii ti ho predpise hematolog a budes si v tehu pichat.

snehulienka82
20. apr 2015

@hwiezdinka dakujem ti za radu, akurat idem do CAR-u, sme tam boli sledovani, lebo som chcela vediet, ci mi moj gynekolog spravil vsetko co mal, lebo vzdy len hovoril, ze vsetko je v poriadku. tak nakoniec chudak robil vzdy co mohol, ale ja som ho nespravne hodnotila... takze je seriozny az prilis... som chcela vyziadat vysledky a vysetrenia co nam presne robili, tak mi volala sama dr. ze preco to chcem a ako. posledne som bola u nich, a mi bolo doporucena laparoskopia s chromopertubaciou. takze som jej vysvetlila situaciu a ona, aby som prisla, ze ma posle na reprodukcnu imunologiu, rozsirenu. tak dufam, ze to nerobi kvoli tym 50 euram, ale preto, ze mi chce pomoct. tak sa jej opytam aj na dalsie veci, co si vyssie pisala.

hwiezdinka
20. apr 2015

@snehulienka82 drzim ti palce, aby ste sa pohli dalej a aby vsetko dobre dopadlo.

snehulienka82
20. apr 2015

@hwiezdinka dakujem ti. 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre