Vysoké FSH a otehotnenie. Podarilo sa niekomu?

panther
23. jún 2009

Caute kocky! Mate niektora skusenost s vysokym fsh, a aj napriek tomu sa podarilo prirodzene otehotniet? Ja mam konkretne tento mesiac hodnotu FSH 14,3 😒 A to vraj normalna hladina je do 12. Bliziaca sa menopauza v 35-tke mi pripada ako dobry strasiak v poli 😝

korusa
25. jún 2009

ahoj panther, kukam ze nikto neprispieva, tak aspon hodim temu na prvu stranu. Ja zial s vysokym FSH skusenosti mam ale ja mam hodnotu az 19 a mam 28 rokov. Zial sa mi nedari otehotniet.... Ale citala som, ze FSH sa môze este znizit, a myslim si ze tvoje hodnoty nie su este take zle. Vcera som nasla temu, kde jedna baba pisala ze mala FSH 80, a "zavidela" ostatnym, ze maju ovela nizsiu hodnotu. Niekomu pomohli so snizenim FSH -antikoncepciou, inym zase bylinkou "vitex jahnaci" ludovo"abrahámov krík, mníšsky pepř - latinsky Vitex agnus castus" Vcera som si nasla temicku s latinskym nazvom tejto bylinky, skus sa kuknut, ja ju idem dnes niekde zhanat, hadam pomôze. A mala si aj nejaky problem s vajecnikmi? Mne doki povedal, ze mi zlyhavaju vajecniky z dôvodu, ze boli na nich cysty, kt. museli operativne odstranit a tymi zasahmi dost trpeli...az zlyhavaju... Tiez to bola rana pod pas...hlavne ked sa uz 5 rok snazime o mimi...
Drzim palce a cakam, tak isto na nejake tehulky, ktore mali podobny problem, a predsa sa zadarilo.

tanyja
25. jún 2009

ahojte, pridávam sa, ale s otázkou, čo to FSH je ? ja som problém s tehu nemala, my sme mali trocha iné problémy ....... to by bolo na dlhé písanie

korusa
25. jún 2009

FSH - je folikulostimulacny hormon - cize sa podiela na tom aby vajecniky vytvarali vajicka - hodnota v produktivnom veku zenu ma byt cca do 12 (prve dni cyklu)Ako zena prechadza do prechodu - FSH stupa - ja mam momentalne hodnotu ako zeny pred prechodom.

Ak je zvyseny tento hormon spôsobuje predcasne zlyhanie vajecnikov:
Funkcia každého vaječníka jedného dňa bohužiaľ skončí. U niektorých žien sa to môže stať oveľa skôr ako by sme očakávali. Za predčasné ovariálne zlyhanie považujeme stav, kedy k strate funkcii vaječníkov dôjde skôr ako pred 40. rokom života. Aj ženy s takouto diagnózou môžu mať naďalej menštruáciu, tá však obyčajne býva nepravidelná a časom sa úplne zastaví. Menopauzálne, klimakterické príznaky môžu prísť náhle, alebo ich nástup môže byť pozvoľný. Aj v takomto prípade u ženy môže dôjsť k uvoľneniu vajíčka, dokonca k oplodneniu. Toto vajíčka však je spravidla menej kvalitné a často takáto gravidita končí samovoľným potratom. Príčinou predčasného ovariálneho zlyhania môže byť genetická predispozícia, autoimunitné poruchy, rádioterapia alebo chemoterapia, ktoré sú podávané pri rakovinových ochoreniach. Alebo taktiež príčina nemusí byť jasná. Obyčajne, aby žena s touto diagnózou otehotnela potrebuje vajíčko od darkyne.

panther
autor
26. jún 2009

Dakujem za reakcie, dievcata. Ja nemam ziadne problemy s vajecnikmi, menzes pravidelny, len v poslednom obdobi mozno skrateny z 27 na 25d. Uplne ma to FSH soklo, ze tych folikulov je uz menej, atd.... mozno som mala aj anovulacne cykly tym padom a nejako som to podvedome tusila, kedze sa dlho nedari.. (cca 15m).
O Vitexe viem, pred 1.tehotenstvom (mam 4r.dieta) som to brala v kvapkach, ale len na podporu - zvysenie hladinu progesteronu. A za 1m sa mi podarilo otehotniet. Ci vdaka tomu, to si mozno len namyslam.
Idem este na teraz na test progesteronu (21.d.cyklu), tak som zvedava co ukaze. To FSH mi bolo namerane na 3.d. cyklu.
Inak com citala, ze celkovo sport (prekrvenie panvy, okyslicovanie), zdrava vyziva a 'spravne dychanie' mozu pomoct na 'prebudenie' vajecnikov. Takze je vela roznych foriem ako to FSH 'vylepsit'.
Aj tak si myslim, ze my zeny sa az prilis pozorujeme a z komara robime somara a preto to vsetko zacne zrazu haprovat. Doktori sa len nabalia na IVF a podobnych zazrakoch technologie a pritom vacsina zien by vedela otehotniet prirodzene, ak vypne mozog a ponecha tieto veci prirode.
Tak vam zelam prijemny vikend a hore hlavu! 🙂