Zvýšená hladina pečeňového hormónu. Máte skúsenosti?

mhas
23. aug 2007

Ahojte!Pred dvomi mesiacmi mi zistili zvýšenú hladinu pečeňového hormónu /údajne z antikoncepčných tabletiek,ktoré som krátko predtým vysadila/. Aj keď po mesiaci to bolo už lepšie, bolo mi povedané, že sa mám najskôr z toho úplne dostať a až potom sa snažiť otehotnieť. Máte niektorá s týmto skúsenosti? Že aký vplyv to môže mať na dieťa počas tehotenstva alebo potom. Ďík za každú radu.

zuska9
2. máj 2008

ahojte, chcela by som sa s Vami poradit ohladne zvysenych pecenovych testoch. v decembri u gynekologa som ich mala v poriadku. v marci mi obvodna brala krv a uz som ich mala zvysene. po mesiaci mi brala opat, ale z inych dovodov a pecenove testy vyssie ako pred mesiacom. uzivam logest, ale gynekolog povedal, ze je to velmi slaba ant na to, aby to bolo s toho, uzivam ju uz dakych sest rokov a testy boli vzdy ok. chcela by som este podotknut, ze mi v tom marci boli dost zvysene tuky, co sa ukladaju v cievach (nie cholesterol), takze mi naordinovala beztukovu dietu, ktoru uz mesiac poctivo drzim. myslite, ze tie pecenove testy sa mi mohli za ten posledny mesiac zhorsit prave tou dietou, ze sa mi cisti organizmus a dako to ide cez pecen? s pecenovych testov som mala zvyseny ten AST.
dalej sa chcem spytat ci mate skusenosti v vyrobkom od himalaya - LIV 52.
dakujem

zuska9
2. máj 2008

nikto mi nevie poradit?

veracruz
2. máj 2008

zuska, dieta ti nemoze zhorsit pecenove testy... tie negativne ovplyvnuje hlavne alkohol a zivocisne tuky... dieta by ti mala len pomoct...

veracruz
2. máj 2008

neviem, co mohlo sposobit, ze sa ti PT zhorsili... ale vacsina liekov (antibiotik a liekov proti bolesti) sa metabolizuje v peceni...

ilijanka
2. máj 2008

zuska9- ja by som skúsila vysadiť ten Logest a cca po 1 mesiaci skontrolovať pečeňové testy, inak AST môže byť zvýšený aj pri nejakom svalovom poškodení, nemala si práve vtedy svalovicu? Aké tuky si mala presne zvýšené? Ozaj- nejedla si viac sušeného ovocia v tom období? Mne v tehotenstve vyskočili pečeňové testy v súvislosti s konzumáciou sušeného ovocia, ktoré som si predtým neumyla, oni to nejako síria alebo čo.

zuska9
2. máj 2008

na najblizsie odbery idem az v auguste, ale to koli tomu, ci sa tie tuky tou dietou upravili. su to dake tuky, co sa ukladaju v cievach. viac neviem. a krv mi brali v marci a opat v aprili, ale nie koli pecenovym, ale bol tam aj ten rozbor a boli zvysene ako pred mesiacom. menstruacia tieto testy nemoze ovplivnit? obvodna tvrdila, ze nie. a gynekolog si nemysli, ze je potreba ant vysadit. a obvodna tiez. ona povedala, ze je to ok.
tu su hodnoty. max je 0.60
december 0.34
marec 0.68
april 0.79

veracruz
2. máj 2008

menstruacia nemoze testy ovplyvnit...

ilijanka
2. máj 2008

zuska 9- to nie je také hrozné, to je naozaj len hranične zvýšené, naozaj to neovplyvňuje menštruácia, a ostatné pečeňové testy boli v norme? Neužívaš ešte aj niečo iné- nejaké výživové doplnky okrem toho LIV? Niekedy vedia narobiť šarapatu.

zuska9
2. máj 2008

v decembri, ale az po tych odberoch som uzivala antibiotika, lebo som mala zapal mocoveho mechura. mohli tieto antibiotika zvysit tie testy? po douzivani antibiotik, ak sa tym zvysia testy, tak do akej doby sa to upravi?
ten LIV zatial neuzivam. akurat, co si obcas davam tak urinal, to koli tomu zapalu v decembri.
len mi nejde do hlavy ten velky rozdiel medzi vysledkom v decembri a v marci.
ilijanka - ktore su este pecenove? GMT a ALP? tieto som mala GTM 0.35, hranica 0.65. a ALP 1.31, hranica 1.70. takze tieto dva ak su tiez pecenove vyzeraju ok.

zuska9
2. máj 2008

pijem aj pecenovy caj, zhruba mesiac, nie sice kazdy den, ale ani to nepomohlo k z nizeniu. to LIV 52 by som chcela skusit, ci sa to tym neupravi.

ilijanka
2. máj 2008

zuska- GMT, ALP, ALT a AST sú pečeňové testy, tiež tam patrí bilirubín, to GMT a ALP sú v norme, AST iba minimálne zvýšené- myslím že hranica je okolo 0,58, ak si dobre pamätám, takže žiadnu paniku, v decembri to bolo v norme, neviem, aké antibiotiká si užívala, ale do mesiaca by sa určite pečeňové testy mali upraviť, keď ich prestaneš užívať, urinal ti škodiť nemôže, a kvôli čomu ti vlastne brali krv- či to nesúvisí aj s nejakým iným ochorením, pre ktoré Ti tú krv brali

zuska9
2. máj 2008

to ALT na vypise nebolo. myslim, ze ani na tom z marca. tie antibiotika som brala v decembri az po odbere. cize aj keby mali vplyv na pecen, tak v marci to uz malo byt ok.
obvodna mi brala krv koli kompletnemu rozboru, lebo mavam vyssi krvny tlak cca 140/90. som sledovana aj u kardiologa, ale podla vsetkeho je to cisto stresoveho, psychickeho povodu.

ilijanka
2. máj 2008

zuska9, hovorím, to AST je zvýšené iba hranične, okrem toho existuje asi 5% ľudí, ktorí môžu mať miernu odchýlku od normy aj keď sú úplne zdraví, takže sa už tým netráp, uvidíš, aké budú testy v tom auguste, držím palčeky 🙂 dobrú noc

zuska9
2. máj 2008

ilijanka, velmi pekne dakujem za rady a odpovede. aj Tebe dobru noc

s_o_n_i_k_e
27. sep 2010

@ilijanka mne zistili, že mám zvýšené pečeňové testy a teraz tu čítam, že píšeš o svalovici a ja som bola v posilke a mala som fakt ukrutnú svalovinu na vnútorných stehnách, tak si mi dala nádej, že to mohlo byť z toho. Ja beriem aj HAK 3,9roka a pred 3mesiacmi som menila tak bohvie, či to nebude aj tým. No bolo dosť moje rozčarovanie, že som len nabehla po recept a takto ma zrušila že mám zle pečeňové testy, že idem zajtra na krv a som objednaná aj na sono pečene, tak sa aj bojím :(

ilijanka
28. sep 2010

@s_o_n_i_k_e a ktoré sú zvýšené a konkrétne na koľko, nerozumiem, berieš HAK a si tehotná? Alebo som to zle pochopila?

s_o_n_i_k_e
28. sep 2010

@ilijanka no zvýšené sú ALS a AST a áno beriem HAK a tie hodnoty sú tak do 2,00, a tehotná nie som to moja švagrinka ale ta nemá internet, tak ma nahodených, že čaká mimi cezomňa 🙂 aby sme v profile videli kolko zostáva do jej pôrodu 🙂 lebo ona je čo sa týka PC antitalent :D