Zvýšená hodnota D-dimeru. Ste na tom podobne?

ifpod
8. apr 2008

Ahojte mám zvýšenu hodnotu D-dimeru okolo 200 a má byť do 130, fibrinogén mám v norme. Jeden lekár mi nasadil Heparin injekc. a potom tabletky Warfarin, druhý lekár mi povedal že to nie je až taká vysoká hodnota a že lieky mám vysadit a začať užívať preventívne Anopyrin 100 mg denne. Chcela by som sa spýtať či niekto nemá podobné problémy ako ja mám len 28 rokov a trombózu by som teda dostať nechcela.

jabluncanka
8. apr 2008

Ahoj,

jsem zdravotník a vzhledem k hodnotě d-dimerů bych se přikláněla k druhému lékaři=tedy,že pokud nejsi těhotná,pak stačí skutečně ten Anopyrin 100 mg...Ten heparin bych dala ve chvíli,kdy bys byla těhotná...ale kombinovat heparin s warfarinem mi příjde opravdu moc velká palba... 😉

lovec
9. apr 2008

Ahoj som velmi prekvapena ,ze ti kolegovia na zaklade jedneho D-dimeru testu ,ktory je nie je vobec taky vysoky odporucili hned heparin ,alebo anopyrin.
D-dimer je nespecificka laboratorna hodnota, moze byt zvysena aj pri zapale, alebo inych ochoreniach,dokonca aj pri tehotenstve,samozrejme aj pri tromboze,alebo emblii.
je to skor tak ,ze ak u niekoho su aj ine priznaky trombozy ako napr:opuchnuta ,bolava noha, tak sa odoberaju D-dimery ...ak su pozitivne tak to skor svedci o tromboze ,ale ak nie tak ju to skoro na 90 % vylucuje.
v kazdom pripade zvysene D-dimery nie su signifikntnym udajom bez inych telesnych symptomov.
a mozu sa menit.a uz vobec nie su samotne dovodom na nejaku liecbu.
takze ak nemas ziadne problemy ,teda o nich nepises tak na ukludnenie zajdi este za nejakym angiologom ,ktory ti to vysvetli a skontroluje, urobi doplerove sono-dolnych koncatin, po pripade angiografiu. ,na vylucenie trombozy.
ale ako som uz povedala zvysene d-dimery je casto normalny stav(napr .po nachladeni, tehotenstve, zapale, proste vsade tam kde moze dochadzat k fibrinolyze.)
Preco ti vlastne robili D-dimery?
Mas nejake problemy zdravotne?

ifpod
autor
10. apr 2008

Ahojte ďakujem všetkým za odpoveď. Robili mi celkové testy ako preventívka a tam som mala hodnotu d-dimeru 230. Hned som vysadila antikoncepciu. Bolela ma noha tak mi urobili ultrazvuk žil na nohe ale všetko v poriadku asi mi tam vystreluje bolest z chrbtice lebo tá ma tiež strašne boli. Chodim pravidle na odbery d-dimeru a su vždy okolo 175 až 200. Len som bola zhrozená že jeden lekár mi nasadí strašné lieky a druhý mi povie všetko vysadiť a uživať len anopyrin. Potom človek nevie čo si má vybrať. Dufam že sa mi to upraví. A v tehotnosti aj keby som si mala pichať heparin 9 mesiacov tak by som to zvládla veď pre bábo človek urobi hocičo. Ale veľmi ďakujem za odpovede

annaanna
10. apr 2008

ahojte, ja som trombozu mala a teraz mi sledujú d-dimer. vytiahla som z hematologie papier a rozsah dimerov by mal byť 0 - 470. Ja mám 2 408. Ale nie je to žiadna katastrofa, pichám si fraxiparin, len mi z 0,4 zvýšili na 0,6 ml.

gerena
10. apr 2008

ifpod, tvoje hodnoty nie su nijako velmi zle, ale moze byt aj kvoli antikoncepcii. treba zopakovat test po vysadeni.....

annaanna
10. apr 2008

ak si tehotná, tak neužívať warfarin... je embryotoxický!!!!

bznka
12. apr 2008

tak to je celkom zaujimave.....ja somm ala hodnotu d-dimeru 1230 /mala byt do 270/.....a doktro ma odoslal vzhladom na bolest na cievne....cievy su OK, a povedali ze je to OK. Aj ked od kadzeho pocujem ze malo by sa patrat po pricine ich zvysenia alebo skusit nejaku liecbu ci idu dole. ....no ale nase slovenske zdravotnictvo je proste o nicom. Som zvedava ci to vlastne po urcitom case prekontroluju ci su nizsie alebo nie.

ifpod
autor
14. apr 2008

Hej tak to máš pravdu, lebo ani mne nepátraju po príčine zvýšenej hodoty, len som vysadila antikoncepciu už pol roka a nič stále to mám zvýšené, teraz mám prist na kontolu až o pol roka a to sa mi zdá, že je to dosť dlhá doba ale čo už narobím.

kapp
14. apr 2008

ifpod - lovec ti to krásne vysvetlil, aj my sme sa ti snažili vysvetliť v téme "trombofília", tak prečo znovu tie pochybnosti? Zvýšené to máš len minimum - netreba sa hneď plašiť - ja tiež som taká - naposledy som mala D-diméry - 540 a hraničnú lymfocytózu - ja som sa zľakla skôr tej hraničnej lymfocytózy (množenie bielych krviniek = ale potom mi vysvetlili, že pravdepodobne prekonávam nejaké vírusové ochorenie, čo sa za pár dní aj potvrdilo), ani nie tých D-dimérov = už som si zvykla a žiaden anopyrin neberiem, hoci som normálne vedená na hematológii ako pacient s trombofíliou, lebo tieto výsledky zatiaľ na anopyrin nie sú, preto som nechápala, ako si prišla k tomu anopyrinu - a ešte 100, ktorá ti môže v prípade tehu poškodiť embryo? To si si sama naordinovala? Prepáč, že vyzvedám, nechcem byť drzá, ale je to čudné ... A okrem toho - aj ja mám prísť na kontrolu až o 6 mesiacov ...

kapp
14. apr 2008

Ifpod - beriem späť - nedočítala som do konca tvoj príspevok - ten Anopyrin 100 si si nesadila sama, prepáááč - predtým si to v "trombofílii" neuvádzala, preto som takto reagovala - ešte raz prepáááč - ale fakt ma prekvapilo, že už pri takýchto nízkych hodnotách ti nasadili Anopyrin a ešte k tomu aj 100. Zvláštne - čo lekár, to iný názor ... Ešte raz sa ospravedlňujem ...

annaanna
14. apr 2008

ifpod - nerob si z toho žiadne závery, nie je to vôbec riskantné pri takýchto hladinách.... len keby sa zvýšili nejako drasticky. Ja len toľko, že chodím na hematologiu na antolskú a veeeeľká ochota a vysoka odbornosť... také skúsenosti mám ja.

bznka
14. apr 2008

baby takze pri mojej hodnote 1230 / a ma byt 270/ ..by sa uz malo daco robit?

...ja mam sice uz 2 porody v pohode zasebou , ale teraz mi to tam vyskakuje

ifpod
autor
15. apr 2008

Je pravda, že každý lekár iný názor. V Skalici ma skoro pochovali a v Bratislave v Petržalke mi povedali že to nič nie je tak tomu nerozumiem. Ale chodim už len do Blavy. Boli som strašne vylakaná lebo u nás to brali ako že mám zrazeniny v krvi tak preto som mala také obavy. Ale už som v pohode. Anopyrin 100 budem brať a uvidim v juni aké budu vysledky.

gerena
17. apr 2008

ifpod, test d-dimer je dost nespecificky. skus zajst za hematologom, aby sa vylucili koagulacne poruchy 🙂

karioll
5. aug 2008

tak ja neviem.citam si tieto vase vysledky d dimeru,ja chodim do slovenskeho ustavu chorob srdca a tam maju normu 0-5.5.ja mam 1.55 a podla toho by mi mali nasadit heparin ale nemam na nohach tormbozu tak idem za tyzden na kontrolu,ale pisem to hlavne preto,ze na trombozu hlbokeho ziloveho systemu sa nedava anopyrin lebo ten je slaby a neucinkuje.

atirah
29. jún 2009

ahoj
tiez mam "zvysene d-dimery" teraz mam 1,53 beriem Vesel due F 2x denne uz treti rok ale ziadna zmena. Hematologicka mi hovori v P.Biskupiciach ze to nie je vysoka hodnota (prekonala som plucnu emboliu), a moja obvodna lekarka je tym zhrozena ze je to vela. Tak vlastne kto ma pravdu .... ? Ako citam prispevky kazdy ma svoje skusenosti ..... Rada si precitam aj iny nazor 😀

lucia_b
30. jún 2009

Ahojte, ja podobne ako Karioll poznam normu D-dimerov 0-0,5. Ja mam hodnoty teraz len hranicne zvysene (0,72), ale ked som mala hodnotu D-dimerov 29, pichala som si fraxiparin. Atirah, u tych, ktori prekonali plucnu emboliu, je potrebne udrziavat hladinu D-dimerov medzi 2-3, mozno preto je tvoja hematologicka kludna a obvodna lekarka tuto vedomost nema. Ja myslim, ze sa nemusis bat.
Kapp, naozaj moze anopyrin 100 poskodit embrio? Mne ho hematologicka kazala pred tehu uzivat a po potvrdeni akcie srdiecka som presla na fraxiparin. Tak si ma trosku vystrasila, ci malicke bude v poriadku.

lubkaeck
30. jún 2009

ahojte no ja mam D-dimer do 200, a hematolog mi povedal, ze on dava liecbu az nad hranicu 300 - u tehotnych. Mam totizto vrodenu zvysenu zrazanlivost krvi a samozrejme, ze mam vysoky homocystein 😉 zatial mi kazal uzivat kys. listovu a pyridoxin a o mesiac na kontrolu - ale vzdy mi robia kopmlet hematolog vysetrenie

lia33
5. júl 2009

Ahojte, citam vase prispevky a som trochu zmetena. Skoro kazdy uvadza ine hodnoty D-dimeru. Ja mam na vysledkoch napisane, ze maximalna hodnota ma byt 47O a ja mam 896O. Nic ma neboli, iba mavam niekedy akokeby nervozitu v nohach, ked lezim v psteli, niekedy sa mi tahsie dycha a som stale unavena... Vobec neviem ci o ma s tym suvis a neviem co si mam o tych vysledkoch mysliet a na koho sa obratit. Doktorka ma najprv poslala na hematologiu a poom povedala, ze tam nemusim ist. Je to normalne 😠

lucenek
5. júl 2009

lia33 to bude tím, že každá laboratoř, která generuje výsledky asi pracuje s jinýma hodnotama, někdy to jou iui jednotky, pak třeba ml/l, nebo g/l.....protot ty rozdíly

lia33
5. júl 2009

lucenek dakujem, len neviem ci mam ist na tu hematologiu, ci mi tam urobia nejaky podrobnejsi rozbor krvi, alebo mam ist k nejakemu specilistovi... ☹

lucenek
5. júl 2009

lia33 vyžádala bych si u své dr. doporučení na hematologii a víc se s ní nebavila...pak si zašla nejlíp do velké nemocnice na hematologii a nechala si vzít krev 🙂

lia33
5. júl 2009

lucenek dakujem ti... 😝 😉

evko
15. júl 2009

ahojte,čítam príspevky čo sa týka D-dimerov. Mám 6ročnú dcéru a teraz sme boli v nemocnici, mala vysoké horúčky a vyhádzala sa na celom tele. zistili jej , že má CMV-vírus a v rámci vyšetrení je zistili zvyšené D-dímery - hodnota 400 a ja som z toho hotova. neviiem o čo sa jedná, len teraz som čitala niečo na nete . nemohol by mi to niekto tak jednoducho vysvetliť o čo sa vlastne jedná a či je to nebezpečné. lebo doktorka mi tie výsledky teraz poslala na mail a vraj máme prísť na kontrolu v auguste. už teraz sa desím. mala tam vo výledkoch aj že hypergamaglobulinémia typu G a predlžéné APTT. Súvisí toto všetko s tým vírusom CMV? boli sme v nemocnici a po týždni sa horúčky stratili a teraz sme doma týžden. dakujem za každú odpoved. ☹

liliom89
16. nov 2010
dana1982
3. sep 2011

ahojte chcem sa opytat som tehotna a babetko je mensie ako ma byt tiez mi v osmom mesiaci zistili zvysene d-dimery nasadili mi fraxiparin 0,6 teraz si ich picham raz denne moze to ublizit babetku. dakujem za odpoved

kukucg
4. okt 2011

@dana1982 ahoj, ja som si pichala fraxik od 0,3 do 0,6 forte od siesteho mesiaca az do koca tehu, nemyslim si ze by mohli babu ublizit, kopec maminiek si to picha, moj syn bol tiez ok a ked sa narodil mal skoro 4 kila 😉
pri dalsom tehu si budem pichat od zaciatku az do konca

nicci254
25. mar 2012

neviete mi niekto poradit? beriem cca 8 rokov antikoncepciu, mam pravidelne prehliadky krvi. doteraz bolo vsetko ok, ale tento tyzden mi zistili zvysenu hodnotu d-dimerov, konkretne norma bola 0-0,5 a ja som mala hodnotu 0,54. doteraz som nikdy nic zvysene nemala, ale beriem 12 tyzdnov roaccutane, co su silne lieky na akne. sestricka mi tvrdila, ze musim ist na hematologicke vysetrenie, kde mi vraj povedia ci mozem dalej brat antikoncepciu. mne sa to ale cele nezda, pretoze za 8 rokov som mala vsetko v poriadku a zrazu toto, tak ma napadlo ci to nemoze byt z tych liekov co beriem na plet. vdaka

brisalek
25. mar 2012

necetla jsem celou diskuzi, moc se mi nechce🙂. Ale mam v rodine trombofilii otec a sestra (dvojce) - faktor VIII. Tatka ma celozivotne warfarin, mel 2x plicni embolii, sestra ma hodnoty nizsi a pichala si heparin ve 2. tehotenstvi, pri prvnim se to nevedelo a nic se ji nestalo🙂. Ja jsme byla take samozrejme na vsech moznych odberech a prave mi zjistili vysoke hodoty DDimeru- i 600. Opakove mi proto delali ruzne nabery a kontroly (na hematologii v Praha -VFN) a prestoze mame jeste heterozygotni mutaci MTHFR(ktera by mela byt klinicky nevyznamna)...nic jineho nezjistili, jen stale ruzne vysoke hodnoty D-Dimeru. Rekli mi, ze je to nevyznamne, na kontroly nemusim a neni potreba zadna lecba. Antikoncepci uzivat pry muzu. Byla jsme na odberech jeste na zacatku tehotenstvi a stejne tak mi rekli, ze neni zadna lecba potreba. Antikoncepci neuzivam, nejak mi po porodu zadnna nesedne. Ale nikdy jsme nemela ani zanet zil, natoz trombozu. Mam jen jako pulka rodiny problemy s otoky nohou pri sezeni, dlouhem stani , pri noseni podpatku....Urcite bych se necpala warfarinem jen kuli jedne hodnote.

brisalek
25. mar 2012

jo jen pri tehotenstvi mi rekl, ze mam jist folaty (listovku a B12 a vsechny Bvitaminy) vic nez ostatni tehule🙂