Kvasinková infekcia u detí

Kvasinková infekcia u detí (premnoženie kvasiniek Candida albicans čiže kandidóza) sa rovnako ako u dospelých môže prejavovať rôznymi spôsobmi. V ústach ako múčnivka. Na genitáliách, zadku a v kožných záhyboch, ktorými sú hlavne triesla, podpazušie, podkolenné jamky, ohyby lakťov, za ušami a krčné kožné riasy ako zapareniny (najčastejšie je ich príčinou práve kandidóza). Vo vlasoch a ich okolí ako začervenaná seboroická dermatitída. Na ostatnej koži ako začervenané, často kruhové (numulárne), niekedy aj ako olupovacie či svrbiace ložiská. V tráviacej sústave napr. ako grckanie, hnačky, zápcha, koliky2 a ako zápaly močových ciest.

Kvasinková infekcia u detí

Príčiny kvasinkovej infekcie u detí

Kvasinky sú bežnou súčasťou ľudskej mikroflóry, vyskytujú sa prakticky u každého. Problémy sa objavia, ak dôjde k premnoženiu kvasiniek. Hlavne sa jedná o druh Candida albicans. K premnoženiu dochádza primárne v tráviacom trakte. Kožná mikroflóra je len odrazom tej črevnej. Črevá sú základným kameňom imunitného systému. Stav trávenia a črevnej mikroflóry má teda vplyv aj na rozvoj a liečbu kvasinkovej infekcie.

Kvasiková infekcia u detí

Ihneď po narodení sa začínajú čreva bábätka osídľovať. Dieťa pri vaginálnom pôrode32, včasnom kontakte kožu na kožu2 a dojčení11 preberá mikroflóru matky (a to vrátane práve kvasiniek). U bábätiek v zdravej črevnej mikroflóre prevažujú bifidobaktérie. Negatívny vplyv na stav mikroflóry má pôrod cisárskym rezom60 a tiež podanie umelého mlieka. Aj len jedna dávka môže spôsobiť predčasnú a nežiadúcu zmenu od dojčenského zloženia mikroflóry smerom k mikroflóre dospelého. U plne i čiastočne dojčených detí má zásadný vplyv strava a stav črevnej mikroflóry mamičky. U detí plne alebo čiastočne kŕmených umelým mliekom5 potom práve toto umelé mlieko.

Menej vhodný pokrm - varená mrkva Rozmnoženie kvasiniek u prikrmovaných bábätiek a malých detí často spôsobuje varená mrkva, jednoduché sacharidy (vrátane niektorých druhov dojčenských kašou, sušienok, piškót a instantných čajov) a nadbytok zložitých sacharidov (kaša, prílohy, pečivo), mlieko a nezakysané výrobky. Pri väčšej konzumácii aj kyslomliečne výrobky (vrátane umelého mlieka - okrem tých s plne naštiepenými bielkovinami alebo tých vyrobených z voľných aminokyselín).

Črevnú mikroflóru tiež narúša očkovanie a užívanie antibiotík4 a iných liekov (a to aj dojčiace mamičkou. Tu má potom negatívny vplyv aj hormonálna antikoncepcia2). Očkovať sa má iba zdravé dieťa, rozhodne nie dieťa s kvasinkovou infekciou. Je na rodičoch, či a kedy dieťaťu nechajú vakcínu aplikovať a ktorú vakcínu zvolia. Ak rodičia očkovať chcú, potom najlepšie len povinnými vakcínami, v čo najdlhších rozostupoch medzi dávkami. Nikdy nedávať viac vakcín súčasne a ako prevenciu nasadiť Hylak forte.

Kvasinky sa ľahšie premnožia u detí predčasne narodených, u detí so zníženou funkciou imunitného systému a pri liečbe steroidmi, či imunosupresívnej terapii. Väčšie pole pre svoje pôsobenie získavajú kvasinky aj pri chorobách, pri raste zubov a podobných záťažiach imunitného systému.

Dôležitá je aj hygiena potrieb pre deti a dojčiacich pomôcok, dojčiacich klobúčikov2, cumlíkov, dojčenských fliaš. Cumlíky13 i hračky môžu byť miestom prebývania kvasiniek. Je potrebné ich riadne umývať a podľa potreby a možností i dezinfikovať. Kvasinky sa najľahšie množia v miestach, kde je teplo a vlhko. Napr. v kožných záhyboch, pri používaní olejov do kúpeľa či po kúpeli.

Liečba kvasinkovej infekcie u detí metódou Věry Zikovej

Jedná sa o metódu odkvasinkovávania vyskúšanú už na stovkách detí i dospelých. U ťažších prípadov bývajú potrebné aj denné konzultácie o stave, jedálničku a ďalšom postupe. Metóda stojí predovšetkým na úprave stravy a napravení črevnej mikroflóry pomocou kyslých prebiotík (Hylák forte), prípadne aj probiotík3. Podľa veku je možné vo vážnejších prípadoch vnútorné užívanie antimykotických látok (napr. extraktu z grepových semienok, oregana, kapucínka či kyseliny kaprylovej, ktorá sa nachádza aj v za studena lisovanom kokosovom oleji3).

Zhoršenie kvasinkovej infekcie Pri výskyte kvasinkových ložísk na koži sa metóda snaží ísť cestou bez používania konvenčne kožnými lekármi predpisovaných antimykotických mastí.

Kortikosteroidné alebo dokonca imunomodulačné maste sú vyložene nevhodné. Pre deti do 10 rokov sú z dôvodu možnej intoxikácie nevhodné prípravky obsahujúce bór (borová voda, Jarischův roztok, Pityol, Holtov krém). Ako nepríliš vhodné sa javí ovsená čiže vločková kúpeľ. Často po nej (pravdepodobne pôsobením škrobov) dochádza k zhoršeniu kvasinkovej infekcie a k väčšiemu začervenaniu.

Na pranie je ideálne používať prací prostriedok2 bez parfumácie a aviváži sa úplne vyhýbať. Na zmäkčenie bielizne je možné dať do priestoru na aviváž 2 až 3 lyžice octu alebo 5% roztoku kyseliny citrónovej (predávajú ju v drogériách, ktoré majú v sortimente aj chemikálie, roztok sa pripraví rozpustením kryštálov kyseliny citrónovej v pomere 5 g na 95 g vody).

Pri výskyte kandidózy (soor) sa ústa dieťaťa podľa potreby vytierajú genciánovou violeťou či extraktom z grepových jadierok.

Ukážkový proces hojenia kvasinkovej infekcie

Ukážkový proces hojenia kvasinkovej infekcie

Strava

Úprava jedálnička

Protikvasinková diéta v podstate nie je nič iné ako zdravá strava. Jej hlavnou zásadou je čo najviac sa vyhýbať konzumácii jednoduchých cukrov, obmedziť konzumáciu zložitých sacharidov a tiež bielkovín kravského mlieka. V naprostej väčšine prípadov je vhodné naďalej dieťa dojčiť. U plne i čiastočne dojčených detí je nutné súčasne upraviť stravu dojčiacej mamičky

Niektoré z umelých mliek vhodných pri kvasinkovej infekcii u detí Deťom i len čiastočne kŕmeným umelým mliekom (ďalej len UM) je vo väčšine prípadov potrebné (zvyčajne dlhodobo) podávať UM s plne naštiepenými mliečnymi bielkovinami ( Nutrilon Allergy Care, Nestlé Althéra). V prípadoch veľmi silného zakvasinkovania potom UM z voľných aminokyselín ( Neocate, Alfamino). Vzhľadom na zloženie UM je žiaduce, podľa ochoty dieťaťa jesť od ukončeného 4. až 6. mesiaca nemliečne príkmy. UM sa tak nahradí (aj pred rokom života dieťaťa) pestrou a vyváženou stravou.

Zmena mlieka sa samozrejme týka aj kaší. Najvhodnejšie je, ak už sú kaše podávané, variť ich dojčeným aj nedojčeným deťom bezmliečne. Nie druhy obsahujúce cukor, karob, arómy, pridané vitamíny a minerály. Ak sa mamička rozhodne aj napriek tomu nedojčenému dieťaťu pripravovať kaše mliečne, je potrebné zvoliť nemliečny druh kaše podľa uvedených podmienok ak tomu niektoré z vyššie uvedených UM vyrobených z plne štiepených mliečnych bielkovín či voľných aminokyselín. Dojčené dieťa nepotrebuje kravské mlieko v akejkoľvek forme, teda ani ako UM v mliečnych kašiach.

Čím silnejšia je kvasinková infekcia, tým viac je potrebné obmedziť potraviny z horných troch poschodí nasledujúcej tabuľky a pridať potraviny z jej najspodnejšieho poschodia. U rýb, vajec, orechov, semiačok a strukovín veľmi záleží na individuálnej znášanlivosti, či a ako moc množenie kvasiniek ich konzumácia podporuje. Nie príliš vhodné býva bezlepkové pečivo, pretože zvyčajne obsahuje veľa škrobov, mliečne bielkoviny a sóju (sójovú múku, sójovú bielkovinu).
Potraviny bohatšie na sacharidy (napr. obilniny, zemiaky, ovocie) je vhodnejšie konzumovať skôr ráno a dopoludnia, fyzická aktivita pomôže rýchlejšie vyrovnať hladinu cukru v krvi. Ak dieťa alebo jeho dojčiaca mamička proti upravenej strave "zhreší," je potrebné následne sacharidy, alebo mliečne bielkoviny vykompenzovať vyššou konzumáciou protikvasinkové zeleniny uvedenej v spodnom poschodí nasledujúcej tabuľky.

potraviny veľmi nevhodné (vrátane výrobkov ich obsahujúcich)
nezakysané mliečne výrobky okrem masla a živočíšna mlieka, v našich končinách teda hlavne mlieko kravské, kozie3 a ovčie (náhradou sú potom nesladené a nesójové "mlieka" rastlinné)
jednoduché cukry - biely aj tmavý cukor, hroznový cukor, fruktóza, maltodextrín
biela pšeničná múka
nefermentované sójové výrobky a celé bôby vrátane sójového mlieka
umelé arómy a farbivá
Potraviny na začiatku diéty nevhodné, neskôr konzumovateľné len veľmi obmedzene
Kyslomliečne výrobky a veľmi tvrdé syry (oboje dohromady nanajvýš 2 až 3 porcie týždenne)
Prírodné tekuté nerafinované sladidlá
Klasická pšenica
Mrkva
Potraviny konzumovateľné od začiatku diéty obmedzene
Vajcia
Ryby a morské plody
Orechy a semienka
Fermentované sójové výrobky
Ostatné strukoviny (okrem bielkovín obsahujú aj pomerne veľa sacharidov)
Obilniny - bezlepkové druhy (ovos, ryža, kukurica, proso, pohánka, quinoa, amarant) alebo aspoň staré odrody pšenice (špalda, jednozrnová dvouzrnka, kamut alebo durum - semolina)
Zemiaky, sladké zemiaky, škrob
Sladšie druhy zeleniny - napr. tekvica, kukurica, červená repa
Ovocie - vhodnejšie je ovocie skôr kyslejšie, ale nie exotické
Káva - lepšie preferovať kávovinové nápoje, napr. Caro, Karo, melt, Vitakáva a iné nápoje z pražených obilnín alebo čakankového koreňa čiže cigórie
Multivitamínové prípravky
potraviny odporúčané, veľmi vhodné
Mäso
Zdravé tuky a oleje
Zelené druhy zeleniny (najlepšie surové) - kapustová a listová zelenina, uhorky, cuketa, avokádo
rooibos

V prípade, že sa nejedná len o kvasinkovú infekciu, ale o kvasinkami infikovaný atopický ekzém26, potom je diétu potreba upraviť aj ako hypoalergénne a vysledovať eliminačným-expozičným testom potravinové alergie.

Protikvasinkové diétu samozrejme môžu okrem detí a dojčiacich mamičiek držať aj iní dospelí. Potom nie je potrebné (s výnimkou alergikov na tieto potraviny) obmedzovať konzumáciu vajec, rýb, morských plodov, orechov a semienok .

Prebiotiká a probiotiká

Hylak forte je kyslý žltohnedý číry roztok obsahujúci metabolity (odpadové látky) probiotických baktérií Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus helveticus a vodu, heptahydrát hydrogénfosforečnanu sodného, ​​hydrogénfosforečnan draselný, kyselinu mliečnu, kyselinu fosforečnú, sorbát draselný a monohydrát kyseliny citrónovej.
Hylak Forte

Svojim zložením Hylak forte podporuje usídľovanie a množenie probiotických baktérií (funguje ako prebiotikum) a naopak zhoršuje prostredie pre patogénne mikroorganizmy vrátane kvasiniek a bráni im produkovať toxíny. Spočiatku sa berie maximálna odporúčaná dávka odporúčaná v príbalovom letáku a to tak dlho, kým sa nepodarí kvasinkovú infekciu potlačiť, až potom sa dávkovanie Hylák forte znižuje.

Hylak forte možno užívať pred alebo aj po jedle, vzhľadom k jeho silne kyslej chuti býva príjemnejšie ho ihneď zapiť a zajesť. Nedojčeným deťom kŕmeným umelým mliekom z plne štiepených mliečnych bielkovín či z voľných aminokyselín je možné Hylak forte dávkovať priamo do mlieka, u týchto druhov ich zrazenie nehrozí.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú prevažne súčasťou zdravej črevnej mikroflóry. Jedná sa o baktérie mliečneho kvasenia rodov Lactobacillus a Bifidobacterium a niektoré ďalšie druhy baktérií, ako je napr. Streptococcus thermophilus. Ich užívanie pri kvasinkovej infekcii nie je nutné, dostatočný účinok má aj samotný Hylak forte. Problematické býva nájsť probiotiká s vhodným zložením, bez aróm, bez prítomnosti mliečnych a sójových bielkovín a nadbytku sacharidov.

Starostlivosť o pokožku

Kúpanie

Dieťa kúpte len v čistej vode, je možné do nej pridať odvar z repíka lekárskeho. Kúpeľ by mal byť čo najkratší. U dojčiat a malých detí sa odporúča kúpať i len raz za 3 dni po dobu 3 minút a dieťa potom poriadne osušiť. V žiadnom prípade nepoužívajte olej do kúpeľa, kvasinky by sa množili ešte viac.

Kozmetika

Kvasinkové ložiská nikdy premasťuje, vadí aj predčasná hydratácia, spôsobí to spomalenie hojenia alebo dokonca aj zhoršenie stavu. Na i len ľahko začervenané kvasinkové ložiská sa maže vo veľmi tenkej vrstve 2 až 3x denne zinková masť (Galmed, Herbacos, Vitella Zn, prípadne Sudocrem, zinková masť namiešaná v lekárni nemá vhodné zloženie).
Zinková masť
Ak zinková masť nepomáha alebo nie je dobre znášaná, je možné použiť napr. zinkový olej (zinc oxide 30,0 + helianthi oleum ad 100,0), tanín púder, chladivý Synderman (Synderman + calcii hydroxidu solutio aa ad 100,0) alebo masti obsahujúce ichtamol (Ichtyo Care, I-Care, Vitella Ictamo).
Kvasinkové ložiská by mali začať odrudávat, zasychať a olupovať sa. Pokračujte v doterajšej starostlivosti. Začať premasťovať, hydratovať suchú a začervenanú kožu, alebo olupovať kožu by bola hrubá chyba, ktorá by narušila proces hojenia.

Hydratačný krém
Až keď sú ložiská takmer začervenané, je vhodné začať používať hydratačný krém typu olej vo vode alebo pleťové mlieko - lotio (Eucerin AtopiControl, A-derma Exomega, Bioderma Atoderm PP, Ambiderman, Cutishelp mimi balzam, Altermed, Linola krém, Excipial U Hydrolotio). Je možné ich mazať aj na celé telo, kde nie sú ložiská.
Hydratačný prostriedok najprv vyskúšajte aspoň deň až tri na nezasiahnutého mieste kože. Ak je znášaný, natrite ho na jedno ložisko a pretrite zinkovou masťou alebo jej alternatívou. Je možné tiež skúsiť masť Rybilka obsahujúcu menšie množstvo zinku. Olúpané ložiská potom iba hydratujte.

Genciánová violeť

Ak je kvasinková infekcia silná (veľmi začervenané až mokvajúce miesta), prípadne na ňu nasadajú baktérie (napr. Impetigo, teda Streptococcus pyogenes alebo Staphylococcus aureus - zlatý stafylokok), je treba použiť silnejšie prostriedky ako zinkovú masť a jej alternatívy. Jedná sa o genciánovú violeť, čiže tmavo fialový 0,5% vodný roztok farbiva hexamethylpararosanilinchloridu. Genciánová violeť má významné antimykotické a antibakteriálne účinky. Predtým bola podozrivá z karcinogenity, čo bolo ale aktuálnymi výskumy vyvrátené.

Genciánová violeťPostihnuté miesto sa natrie genciánovou violeťou. Dobre to ide v roztoku violete namočenou vatovou tyčinkou na čistenie uší. Po zaschnutí sa nechá pôsobiť tak dlho, kým sa neodšupinkuje a neolúpe. Trvá to aj niekoľko dní. Potom je podľa potreby možné aplikáciu fialovej opakovať. Ak sa stav po nátere výrazne zlepší už do druhého dňa, ložisko sa pretrie zinkovou masťou.

Nevýhodou genciálnovej violete je, že farbí. Je lepšie počas jej používania dávať skôr staršie oblečenie, pravdepodobne sa ale počas niekoľkých prania violeť odstráni.

Prostriedky proti svrbeniu

Proti svrbeniu by malo pomôcť použitie zinkovej masti, jej alternatív alebo podľa potreby genciánovej fialovej. Je možné piť silný rooibos, skúsiť možno aj Fenistil kvapky. Proti škrabanie sa pre dieťa používajú bavlnené rukavičky.

Pri metóde Věry Zikova neodporúčané prípravky

Antimykotiká

Medzi masti s obsahom antimykotík patrí napr. Nystatín, Canesten, Imazol a Pevaryl (v kombinácii s kortikosteroidmi tiež Imacort), ale aj s ich použitím sa kvasinkové ložiská hoja dlho, niekedy dochádza aj k zhoršeniu. Antimykotiká majú svoje nežiaduce účinky, a ak neboli vykonané preventívne opatrenia v strave k náprave črevnej mikroflóry, alebo dôjde k jej narušeniu (antibiotiká, očkovanie), kvasinková infekcia sa zvyčajne rýchlo vracia. Alternatívou je potieranie pomerne bezpečnou genciánovou violeťou.

Antibiotiká

Aj pri používaní masťou s obsahom antibiotík (Fucidin, Bactroban, Framykoin, v kombinácii s kortikosteroidmi potom Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort) sa baktériami, najčastejšie zlatým stafylokokom, sekundárne infikované kvasinkové ložiská hoja dlho a navyše to so sebou nesie riziko nežiaducich účinkov antibiotík, recidívy a vzniku rezistencie baktérií, prípadne súčasne aj riziká používania kortikosteroidov. Antibiotické maste bez kortikosteroidov by sa mali predpisovať až po tom, čo sa vykoná ster z kože, kultivácia a vyhodnotenie prítomných mikroorganizmov. Pomerne bezpečnou a účinnou alternatívou je používanie genciánovej fialovej.

Kortikosteroidy

Masti s obsahom kortikosteroidných hormónov (napr. LOCOID, Beloderm, Afloderm, Advantan, Triamcinolon, v kombinácii s antibiotikami potom Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort, v kombinácii s antimykotikami Imacort) majú síce rýchly protizápalový a protisvrbivý účinok, ale tento efekt je iba dočasný, upokojenie sa objavuje zvyčajne len počas mazanie týchto masťou. Ľudovo povedané - kortikosteroidy zatlačia zápalovú reakciu kože hlbšie až pokiaľ nie je odstránená príčina jej vzniku. Po skončení mazania reakcia zvyčajne vzplanie znova a vráti sa často tzv. i s úrokmi. Použitie kortikosteroidov na kvasinkové ložiska je vyložene nevhodné. Infekcia kvasinkou sa po skončení mazania stane ešte masívnejšia a je oveľa ťažšie ju zdolať.

Navyše majú kortikosteroidy závažné nežiaduce účinky. A to aj lokálne v mieste mazania, tak aj systémovo (v celom organizme), pretože sa ich 1 až 10% z masti vstrebe. Používanie kortokosteridných mastí vedie k zmenám na koži. Viac ohrozená je koža jemná - detská, na tvári, krku a v kožných záhyboch (slabinách, podkolenných a lakťových jamkách, podpazušie). Kortikosteroidy znižujú obranyschopnosť kože voči infekciám, spôsobujú nemiznúce biele alebo farebné škvrny na koži a atrofiu (stenčenie a poškodenie) kože. Môžu byť tiež príčinou akné, zvýšeného ochlpenia, svrbenia, vysušenia kože, pľuzgierikov, sčervenania, zápalu, brnenia, mravčenia, prasklín, celulitídy, strií, opuchov či červených nitiek v koži. Ich používanie môže viesť k vzniku glaukómu (zeleného zákalu), k potlačeniu imunitného systému a vzniku Cushingovho syndrómu.

Viac o kvasinkovej infekcií u detí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans
  2. Věra Zíková: Kvasinka
  3. http://www.celostnimedicina.cz/kvasinka-vyzaduje-cukr.htm
  4. https://web.archive.org/web/20170422000142/http://mohendzodaro.cz/vylecte-se-z-kvasinkovych-onemo...
  5. http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0009158
  6. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/doporuceni-vyziva-kojencu-a-batolat-2014.pdf
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001883/
  8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684604/
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15688774
  10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12068745
  11. http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/10/kys-borita.pdf

Hodnotenia a skúsenosti s kvasinkovou infekciou u detí

Máš skúsenosť s kvasinkovou infekciou u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke