S partnerom ste dospeli do bodu, kedy sa o rozšírení rodiny bavíte čím ďalej častejšie. Keď sa zveríte kamarátkam alebo sa letmo porozhliadnete po internete, pravdepodobne sa k vám dostanú hlavne také správy o snažení, ktoré nie sú pozitívne, a tak trochu vás desí, ako náročné toto obdobie býva.Keď sa začnete zaujímať o snaženie sa o bábätko, začnú sa na vás sypať predovšetkým informácie o tom, koľko vitamínov treba zjesť, aby ste vôbec boli plodná, o výpočtoch najvhodnejších dní pre sex, kedy je najväčšia šanca na počatie, a tiež varovanie, kedy sex mať nemáte a desiatky dôvodov, prečo sa otehotnieť niekedy nedarí. Hneď v počiatkoch si však treba vziať k srdcu, že ak niečo rozhodne nepomôže prirodzenému počatiu, potom je to pocit tlaku, stresu a časovej tiesne.


Snaženie sa o bábätko, samotná atmosféra toho veľkého kroku, má byť predsa zlatý klinec vášho vzťahu s partnerom a veľký skok vo vašom živote. Nenechajte si tú atmosféru ukradnúť. Nepredpokladajte problémy dopredu, nenechajte z vášho životného zlatého klinca urobiť mechanickú, povinnú a dôkladne plánovanú akciu, ku ktorej je potrebné viesť dva zošity a zostavovať tri grafy. Skúste na to ísť s pohodou, s vášňou si to prežite a užite naplno.


Základ úspešnej snahy o bábätko - dobrý sex

    Medzi prvými vecami, o ktorých premýšľate, že na nich budete musieť zapracovať, je sex. Od puberty nás sprevádza túžba po ňom a čím sme staršie, tým si viac uvedomujeme, akú dôležitú úlohu v našich životoch a vzťahoch hrá.


Dôležitosť sexu si však najviac uvedomíte presne vo chvíli, keď sa rozhodnete, že sa budete snažiť o bábätko. Chvíle, kedy si s partnerom začnete priať počať dieťa, býva jedným z najkrajších období v partnerskom živote. Sprevádzajú ho pocity naplnenia vášho vzťahu, radosti, ale možno aj strachu.


Od počiatkov nášho sexuálne života, od doby, čo sme sa o sex začali aktívne zaujímať, sme boli poučovaní hlavne o tom, ako sa proti počatiu efektívne chrániť. Tehotenstvo bolo nežiaduce, možno ste aj niekoľkokrát zažili stres a strach z toho, že antikoncepcia zlyhala.


Teraz, po rozhodnutí, že sa o bábätko začnete snažiť, prežívate úplne novú situáciu, opačnú od mechanizmov, ktoré ste doteraz dodržiavali v snahe neotehotnieť. "Oplodňovací sex," teda milovanie, pri ktorom prvýkrát nepoužívate žiadnu ochranu a prvýkrát v živote dúfate, že otehotniete, je jeden z najkrajších zážitkov a akýsi vrchol v budovaní partnerského vzťahu.


Obzvlášť ak si s partnerom v peknej chvíli nahlas poviete, že tentoraz sa o bábätko pokúsite, čaká vás jeden z najkrajších životných zážitkov. Pocit, že sa milujete preto, aby ste spolu mali dieťa, je silný a nádherný. Pre vás i pre vášho muža.


Ako snaženie zefektívniť, aby oplodnenie bolo čo najpravdepodobnejšie?

    Ak vás z nejakého dôvodu netlačí čas, vyhraďte si minimálne prvé mesiace, v ktorých sa budete o bábätko snažiť, len na prežitok. Nestresujte sa premýšľaním, plánovaním, tlakom na seba, že musíte otehotnieť hneď na prvýkrát, ale sex si užite s vedomím, že práve robíte svoje budúce dieťa.

Spôsobov, ako pri sexe zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia, ale zároveň pritom u seba alebo u partnera netlačiť na výkon, je niekoľko.


Znalosť cyklu a doby ovulácie vám pomôže správne časovať

    Hlavným predpokladom pre úspešné oplodnenie je vaša ovulácia, ktorú ste možno doteraz ani nespozorovali. Ak ste používali hormonálnu alebo bariérovú antikoncepciu, nemali ste možno dôvod sa o ňu zaujímať, keďže ste sa pred otehotnením dostatočne chránili po celý svoj mesačný cyklus.


Ak ste tak ešte nerobili, zaveďte si menštruačný kalendár. Existuje napríklad veľa aplikácií do smartphonov, ktoré sú veľmi dobre a prehľadne spracované. Zapisovanie dní, v ktorých máte menštruáciu, vám totiž zároveň poukáže na dni, kedy by ste mali mať ovuláciu. Zvyčajne je to uprostred cyklu a najviac plodná ste tri dni pred a tri dni po samotnej ovulácii.


Ovuláciu na sebe môžete zároveň pozorovať, často ju sprevádzajú mierne bolesti v podbrušku, ale hlavne zvýšená sexuálna túžba a neprehliadnuteľný vaginálny výtok, ktorý sa štruktúrou podobá vaječnému bielku. Tento jav, tzv. cervikálny hlien, je presne to, čo v honbe za počatím potrebujete. Svojou štruktúrou totiž tento hlien pomáha spermiám dostať sa až k vajíčku.


Ovuláciu si môžete tiež overovať pomocou ovulačných testov. Tie, rovnako ako známejšie tehotenské testy, dokážu zo vzorky vášho moču určiť, či ovuláciu práve máte. Znalosť obdobia, v ktorom ovulujete, potom môžete využiť a každý mesiac vaše snaženie sa o bábätko smerovať najviac k tomuto dátumu. Možno si však všimnete, že to pôjde celkom prirodzene - hormóny, ktoré sa pri ovulácii produkujú, vo vás samy budú prebúdzať väčšiu chuť na sex a milovanie si budete viac užívať.


Úplne nenápadným, neinvazívnym spôsobom, ktorý vaše snaženie zefektívni prakticky bez námahy, je sledovanie vášho menštruačného cyklu. Stiahnite si do mobilu aplikáciu s menštruačným kalendárom, zapíšte si do neho svoje dni,

a zvyšok vám aplikácia vypočíta sama.

Pokiaľ k sebe budete pozorná, sama svoju ovuláciu časom spoznáte a dokážete ju využiť k svojmu prospechu.


Milujte sa v polohách, ktoré oplodneniu nahrávajú

    Aj keď máte práve ovuláciu a vaše lono sa na príchod spermií vyložene teší, voľbou polohy počas sexu, alebo aspoň jeho záverečnej fázy, môžete prienik spermií až k vajíčku podporiť. Jednoducho môžete využiť gravitáciu.

Vhodné polohy pre oplodnenie sú teda všetky tie, kedy ste vy dole a kedy do vás váš partner preniká hlboko, ideálne keď máte navyše zadoček podložený napríklad vankúšom. Cesta spermií cez hrdlo maternice je potom omnoho ľahšie.


Po samotnom styku potom možno cestu spermií podporiť tak, že zostanete ležať v posteli a máte nohy vyššie než hlavu. Ejakulát sa potom vo vašej pošve prirodzene drží a spermie majú uľahčenú cestu. Zároveň si môžete užívať pocit, ktorý prežívate, sila mysle je podceňovaný pomocník.


Niektoré ženy pre tieto prípady obnovujú svoje športové zručnosti a po sexe trénujú sviečku, státie na hlave alebo klasický mačací chrbát - všetky tieto polohy pomôžu spermiám dostať sa bližšie k maternici. Nepokazte si tým svoj zážitok, ak máte z oplodňovacieho telocviku pocit, že na seba a svoje telo tlačíte, odložte ho pokojne na inokedy.


Známym pojmom je tzv. "prstíková metóda." Ide o úplne neodbornú a nepodloženú techniku, ale mnoho žien na ňu nedá dopustiť. V diskusiách žien, ktoré po dieťati túžia, je to potom legenda, ktorá samovoľne koluje. Pri tejto metóde vy alebo váš muž pomáhate ejakulátu v pošve tiecť za pomocou prstov a gravitácie.


Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť

    Pre podporu otehotnenia tiež môžete využiť niektoré bylinky alebo doplnky stravy.
Medzi najznámejšie a overené patrí užívanie kyseliny listovej, ktorá prispieva k správnej krvotvorbe, hojeniu rán a k normálnemu rastu a vývoju ľudského plodu. Tú môžete užívať už tri mesiace pred tým, než sa vrhnete na prvý nechránený sex. Ďalším zdrojom z prírody môže byť alchemilkový čaj, ktorý je kráľom medzi bylinkami pre ženy.


Ani jedna z byliniek vám nespôsobí žiadne nežiaduce účinky. Nenastavujte si však kvôli nim upomienky a nenúťte sa do pitia čaju, keď sa vám nechce. Užívajte ich s radosťou, myslite na to, ako vám nenápadne pomáhajú, len tak budú skutočným pomocníkom a nie stresorom.


Nesúložte, milujte sa!

    Možno vám pripadá, že v celom snažení ide hlavne o to naplánovať si na tri dni v mesiaci odpočinok, aby ste celú noc mohli vytrvalo súložiť, a zamiesiť si tak na bábätko.

Áno, mať sex v čase ovulácie je veľmi kľúčové pre celé snaženie sa o dieťa. Zvoliť pri tom alebo po tom vhodnú polohu, aby sa spermie dostali bližšie k maternici, je tiež vec, ktorá vám môže k otehotneniu významne pomôcť. Tiež čaje a bylinky vám určite môžu pomôcť k tomu, aby vaša reprodukčná sústava bola viac fyziologicky pripravená na proces vzniku nového života.


Ak však k tomu všetkému pristúpite s naplánovaným harmonogramom, pocitom nutnosti a samotný sexuálny akt budete považovať za výrobný proces, nielen že si tie krásne chvíle vo svojom živote neužijete, ale dostanete sa do kolečka stresu, nervov a časom sa možno dopracujete aj k nechuti k všetkým záležitostiam v spálni.


Skúste vymeniť sex za milovanie. Milovanie je oproti sexu celistvý proces. Záležitosť trvajúca dlhšie ako pár minút mechanických pohybov. Akt, ku ktorému atmosférou smerujete už od rána, kedy si vymieňate prvé dotyky, prvé bozky, keď spoločne večeriate a rozprávate sa pri tom. Milovanie je odovzdávanie lásky, nežnosti, vytváranie fyzického, ale aj psychického potešenia, ktoré vás naplní.


Takýto spôsob sexu je pre snaženia sa o počatie veľkým pomocníkom. Vytvorte si atmosféru, doprajte si čas, maznajte sa, odovzdávajte si lásku, ktorú k sebe cítite. Taký sex je potom zážitkom, na ktorý si budete pamätať roky. Možno pri ňom prežijete pocity, ktoré budú až hraničiť s extázou, s pocitom úplného naplnenia a súznenie. Milovanie naplní nielen vás, ale aj váš spoločný vzťah. A ak vaša snaha povedie k splodeniu bábätka, viete, že to bolo z úprimnej lásky a krásneho spojenia tela aj mysle vás oboch.


Milovanie je kľúč k bábätku. Urobte si ho pekné, zabudnite na mechanický sex naplánovaný na presný dátum a čas týždeň dopredu. Využívajte posledné chvíle, ktoré máte len pre seba ako bezdetný pár, na milovanie si hľadajte čas, vytvorte atmosféru, dajte do neho hlavne lásku. Také milovanie je pre tvorbu bábätká to pravé.

Ak sa pri tom bude dariť aj vášmu orgazmu, vaša maternica bude nadšená.


Akú úlohu v oplodnení hrá váš orgazmus?

    Vyvrcholenie a ejakulácia muža je v celom procese honby za bábätkom kľúčový jav. Zároveň ale nezabúdajte na dôležitosť svojho orgazmu. Ak mávate s vyvrcholením problémy, počas snaženia sa o bábätko možno vaše problémy rýchlo pominú.


Jedným zo zabijakov ženskej rozkoše je totiž strach z nechceného tehotenstva, hoci aj podvedomý. A ten vás práve teraz môže prestať trápiť. Uvoľnenie, ktoré spolu s odznievajúcimi obavami prichádza, so sebou môže niesť aj výrazne vyššiu mieru uspokojenia zo sexu.


Hoci sa ženský orgazmus nepovažuje za dôležitý, čo sa vzniku nového života týka, vďaka emancipácii žien a možno aj vďaka silnejúcemu feminizmu v spoločnosti sa v posledných rokoch uskutočnili nové výskumy v oblasti sexuológie, ktoré sa ženským orgazmom priamo zaoberajú.


To, že ženský orgazmus spôsobuje vo svaloch sťahy, ktoré dokážu spermie privádzať bližšie do lona, je aj pre laikov pochopiteľný mechanizmus.


Lekári spolu s antropológmi však tiež na základe výskumu ženských genitálií v posledných rokoch prišli na to, že v prvotnom vývoji ľudskej rasy mohol byť orgazmus žien pre počatie nového života dôležitejší, než je teraz. Predpokladá sa totiž, že u našich dávnych predkov k ovulácii dochádzalo len pri orgazme ženy, teda jej uspokojenie bolo jedným z dôležitých predpokladov, ako otehotnieť. Hoci dnes už túto schopnosť nemáme, nemali by sme na svoj orgazmus zabúdať.


Čo keď budem mať problémy s počatím?

    Vzhľadom k stále sa zvyšujúcemu veku párov, ktoré sa rozhodnú založiť rodinu, zhoršujúcemu sa životnému prostrediu, sedavému zamestnaniu, nezdravej strave a spôsobu života vôbec sa v posledných rokoch zvyšuje počet neplodných párov, ktoré nevedia počať prirodzenou cestou.


Ak ste týmito správami znepokojená a obávate sa, že aj vy budete mať s počatím problémy, nepanikárte, nepremýšľajte o tom, že to nepôjde. Psychická stránka robí veľké divy a vy si jednoduchým strachom môžete privodiť problémy s menštruáciou a cestu k bábätku si tak zbytočne skomplikovať.


Pracovanie na bábätku sa snažte si užiť.

    Nehľadajte v ňom skryté zákutia a nepodporujte svoje obavy, rovnako vám nebudú k ničomu dobré. Myslite pozitívne, užívajte si celú situáciu, pripomínajte si, ako ste šťastná, ako veľmi ste sa na túto dobu tešili, a snažte sa užiť si ju plnými dúškami.

Vzhľadom k tomu, koľko prekážok s otehotnením môže nastať a koľko z nich je banálnych či riešiteľných modernou medicínou, možno o ťažkostiach s otehotnením hovoriť až po roku intenzívneho snaženia sa počas plodných dní.


Máte teda pred sebou dlhý čas, ktorý si môžete užívať a tešiť sa, až vaše bábätko bude na ceste.