"Zaujímalo by ma, čo robíte doma s deťmi, keď sú choré. Mám syna, ktorého neodradí skoro žiadna teplota, v posteli mi zrovna moc ležať cez deň nechce. Vy s aktívnymi detičkami, ako im cez deň hľadáte zábavu?"

Keď dieťa maróduje, trpíme spolu s ním a prajeme si, aby mu bolo zase lepšie a vrátil sa nám ten náš výmysleník. Akonáhle sa mu ale uľaví a naše prianie sa splní, nastáva nový problém. Ako udržať neposedníkov v pokoji, aby sa choroba naozaj poriadne vyliečila?Samozrejme sa ponúka jedno veľmi jednoduché riešenie - televízia či tablet. Lenže nechať dieťa sledovať televíziu alebo hrať sa na tablete od rána až do večera príliš vhodné a ani výchovné nie je. Pevne veríme, že v článku nájdete dostatok inšpirácie, ktorá vám pomôže vo chvíli, kedy vaše dieťa skáče a behá po byte ako drak namiesto toho, aby bolo v pokoji a odpočívalo.


Ako zabaviť deti pri chorobe?

    "Ak sa cíti celkom dobre, tak ho nenútim byť vyložene v posteli, ale nesmie lietať, jašiť sa a pod. Takže kľudne si maľuje pri stolčeku, alebo niečo skladáme, natiahne sa v obývačke na pohovku a pozrie na rozprávky. Občas ho na chvíľu zaženiem do postele a trochu si čítame, alebo sa rozprávame s plyšákmi. Poznám to tiež moc dobre, syn sa aj pri teplote 39 chová v podstate úplne normálne, vlastne to na ňom ani nie je poznať, kým ho nechytím. Väčšinou aj normálne je, a že by napríklad cez deň zaspal, keď je chorý, tak to ani náhodou," zveruje sa mamička na Modrom koníku.


Ak je to len trochu možné, naplánujte také hry a aktivity, na ktoré bežne nemáte toľko času, koľko by ste si priali. Vytiahnite zo skrine všetky spoločenské hry, puzzle, knihy, hrajte divadlo, odpočívajte spoločne a užívajte si spoločný čas.


Pohrabte sa v spomienkach

    Vyberte staré albumy s fotografiami. Užívajte si zábavu a spoločne sa zasmejte nad fotkami otecka v čase, keď ešte nosil plienky, alebo napríklad nad vašou snímkou, ktorá bola zhotovená vo chvíli, kedy ste bola celá ušpinená od čokolády. Spoločne si môžete prezerať aj fotografie z besiedky, rodinných dovoleniek, akcií a pod. Takéto spomienky si rado prezerá nielen dieťa, ale určite aj vy.


Ak ste si od detstva schovávali svoju krabicu pokladov, práve počas choroby je ideálny čas pre jej vytiahnutie na svetlo sveta. Deti baví brať do ruky veci, s ktorými sa hrala ich mama. Podobne zafungujú aj krabice so šperkami alebo tatkova zbierka starých autíčok. Deti to považujú za vzácnosť, pretože k takýmto veciam nemajú prístup každý deň.


Veľa zábavy si užijete aj pri zostavovaní rodokmeňa. Naviac sa dieťa niečo dozvie aj o vašej rodinnej histórii a členoch rodiny. Zrazu zistí, koľko má vlastne tiet, strýkov, sesterníc, bratrancov a pod.


Kreativite sa medze nekladú

    "Nášho syna bavili knižky so samolepkami, pexeso, transportovať vodu hubkou z jedného hrnca do druhého, hranie divadla s legom, máme aj pár spoločenských hier pre malé deti a najviac ho zabaví, keď pustím mimino do jeho vecí," radí iná používateľka.


Za vyskúšanie stoja aj najrôznejšie súťaže. Skúste napríklad Bobríka mlčania. Čím dlhšie dieťa vydrží mlčať, tým väčšiu odmenu dostane.


Fajn zábava s deťmi v čase choroby je maľovanie, ručná výroba čohokoľvek a práca s plastelínou či hlinou. Teda v prípade, že ustojíte všadeprítomný neporiadok, ktorý po týchto aktivitách ostáva. Keď máte veľmi šikovné deti, vezmite prázdny kvetináč alebo papierový tubus od kuchynských utierok a nechajte fungovať svoju a detskú fantáziu. Môžu ho podľa ľubovôle pomaľovať farbami, a pod.


Deti milujú navliekanie korálok. Vyskúšajte napríklad náhrdelník z piatich farieb alebo použite alternatívne suroviny (gumenné cukríky, cestoviny a pod.). Výrobok potom darujte niekomu z rodiny.


Pomôže aj to, čo máte bežne doma. Dieťa môže presypávať hrach a fazuľu, zavrtávať skrutky do polystyrénu, priraďovať obrázky, skladať oblečenie.


Samozrejmosťou sú aj knižky. Skúste vyskúšať tie magnetické, so samolepkami a dokreslovačky. Tvorenie čísel, obrázkov, detské sudoku alebo krížovky. V obrázkovej knižke môžete aj spoločne hľadať. Vy poviete, že má dieťa hľadať malého chlapčeka s červeným tričkou a modrou šiltovkou a ono ho musí nájsť.Spoločenské hry

    Obľúbená klasika, na ktorú bežne nezostáva čas. Spoločenské hry sú obvykle zdĺhavé, takže si na ne v bežný deň nie vždy nájdete dostatok času. Pri chorobe nastáva ideálna príležitosť. Vyberať môžete medzi didaktickými, náučnými alebo čisto zábavnými hrami. Obľúbené sú: Monopoly pre deti, Stávky a dostihy pre deti, Človeče nehnevaj sa alebo trochu jednoduchšia verzia Poď sa hrať, prexeso či rôzne kartové hry a pod.


Pretože pri spoločenskej hre nemusí dieťatko vydržať, môžete ho skúsiť nalákať na kreativitu a rôzne kreatívne sady. Počuli ste už o detskom hrnčiarskom kruhu, domácich laboratóriách, výrobe sviečok, mydiel, kryštálov a ďalších? Sú skvelé, deti bavia a niečo sa pri nich aj naučia.


Zabavte sa v kuchyni

    Choré deti často nemajú takú veľkú chuť do jedle ako zdravé. Niečo málo by ale zjesť mali. Oveľa väčší hlad dostanú potom, čo vám s prípravou obeda alebo olovrantu pomôžu. Zapojte ich do varenia polievky, urobte spoločne nejaký dezert alebo zavarte kompóty a marmelády. Nechajte dieťa ozdobiť tanier zeleninou alebo mu navrhnite, aby vytvorilo kreatívny obrázok z cestovín.


Zábava v rodinnom kruhu

    "Keď je syn chorý, pozývame mu na návštevu babičky a rôznych ďalších dospelých, s ktorými sú hneď tie ohrané aktivity iné. Vo chvíli, keď už choroba ustupuje, by určite išlo zavolať aj nejakú platenú pomoc, ktorá by mu niekoľko hodín času venovala," odhaľuje svoj recept ďalšia mamička.


Pozvite k vám domov na návštevu babičky alebo deduškov. Teda vo chvíli, keď už sa vaše dieťa z choroby dostáva, aby nenakazilo ešte aj ich. Radosť zo spoločne strávených chvíľ budú mať všetci.


A čo tak pripraviť prekvapenie pre súrodencov alebo druhého rodiča? Nazdobte slávnostne byt, pripravte uvítací plagát, niečo dobré uvarte alebo nacvičte s dieťaťom divadelné predstavenie.


Obmieňajte aktuálne hračky na hranie

    Hračky, ktoré už doma máte, prestali vaše dieťa baviť. Čo s tým? Mať doma úplne všetko naozaj nejde. Riešenie ale existuje. Časť hračiek svojim deťom schovávajte a raz za čas tieto veci vyberte alebo vymeňte za iné. Tak si budú mať stále s čím hrať a zaženú nudu. Niečo sa dá požičať či vymeniť s deťmi susedov či kamarátok. Razom tak vyčarujete dieťaťu niečo nové na hranie.


Hry do postele

    Aj dieťa, ktoré sa už uzdravuje, musí čas od času ležať v posteli bez zbytočného pohybu. Našťastie aj v posteli sa dá vymyslieť veľa zábavy.


"Skúsila by som určite bunkre, pretože sa rád schováva. A nebála by som sa povoliť viac televíziu. Náš malý miluje na Youtube videá s kresleným traktorom, kombajnom pod. Keď potrebujem niečo fakt urobiť a nezabavím ho inak, tak pri tomto by vydržal večnosť. Komentuje, čo tam je, čo tie stroje robia a tak. Raz za čas sa určite nič nestane," radí ďalšia používateľka.


Bunkre

    Urobte z obyčajnej postele neobyčajnú a premeňte ju na bunker. Alebo urobte malej princeznej posteľ s nebesami. Okolo postele rozostavte stoličky a prehoďte cez ne veľkú deku, záclonu či prehoz. A o zábavu máte postarané.


Tma a baterky

    Vezmite si baterku, zatiahnite závesy a začnite so skvelou zábavou. Svieťte na steny a hrajte sa so svetielkami na babu, určite si prekážkovú dráhu, ktorú musíte svetlom zdolať, alebo vytvárajte tieňové zvieratká s pomocou svetla a prstov.


Guličky v perine

    Guličky sa nemusia hrať len na jar a vonku. Stačí si urobiť v perine jamku, vyhrabať svoje sklenenné guľôčky a turnaj môže začať. Kto prehrá, musí splniť nejakú úlohu.


Chorý plyšák a jeho liečba

    Aká je najobľúbenejšia hra, keď sú deti choré? Rozhodne tá na doktora. A chorý môže byť plyšák, mamička, otecko alebo súrodenec. Choré dieťa sa na chvíľu stane vyhláseným lekárom, ktorý odhalí príčinu ochorenia a vylieči svojich pacientov. Chorý plyšák môže mať obviazanú labku alebo napríklad krk. Kto sa uzdraví rýchlejšie?Schovka

    Snáď každé dieťa miluje schovávanie. Tentokrát ide o schovávanie vecí. Vyberte niečo malé (guličku, autíčko, figúrku) a ukryte túto vec do perín, vrecka od pyžama, na nočný stolík atď. A nezabudnite dieťaťu radiť. Určite to poznáte - zima, zima, samá zima, prihorieva, horí.


Keď sú deti choré, je to doma často náročné. Keď ochorie dieťatko nabudúce, skúste to nebrať ako príťaž, ale skôr ako príležitosť pre aktivity, na ktoré vám v bežnom každodennom kolotoči nezostáva čas.