"Mikuláš nie je ani kultúrny prežitok ani pekelná výrobňa psychických tráum. Len je potrebné používať ho s rozumom a v súlade s vývojom poznatkov z detskej psychológie,"  napísal v roku 2003 uznávaný český detský psychológ Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc.Živý Mikuláš, čert a anjel patria neodmysliteľne k tomuto sviatku. Kým časť rodičov sa v tomto období obáva toho, či ich dieťa nebude mať z mikulášskej besiedky zbytočnú traumu, druhí pritvrdia a strašia deti čertom či Mikulášom.
"Čo to zasa vyvádzaš? Však počkaj, keď príde čert. Odnesie si ťa do pekla!"
Alebo "Počkaj, počkaj. Od Mikuláša veru nič nedostaneš, keď si takýto zlý." 
Spoznávate sa? Strašenie čertom a Mikulášom je teraz, v období adventu, u rodičov používanejšie čoraz častejšie, čím je bližšie 6. december.

S citom

Strašiť a desiť deti čertom ako barličkou poslednej záchrany nie je najlepší spôsob, ako si vynútiť pokoj a rešpekt. Výchova nie je záležitosť jedného večera v roku.


Takže ako je to teda s tým čertom a Mikulášom? Postrašiť určite môžete, ale podajte to s citom, nie výhražne. Veta "No počkaj, až príde Mikuláš s čertom, strčí ťa do vreca a odnesie do pekla. A tam sa s tebou párať nebudú," vyvoláva strach. 


Obzvlášť pri malých deťoch buďte citliví. Staršie deti a dospelí sa so strašením dokážu vyrovnať, drobci však svojim rodičom bezhranične veria. Preto sú presvedčení, že ich čert do pekla naozaj odvedie. Pre malé dieťa predstavujú rodičia bezpečie a istotu a predstava, že ich niekto od nich odtrhne, zoberie preč a rodičia s tým ani nič nevedia urobiť (lebo čertov sa nedá uprosiť), vyvoláva u malých detí obrovský strach.
Prílišné zastrašovanie a vyhrážanie môže viesť až k pomočovaniu, koktaniu, prílišnej úzkosti a ďalším psychickým poruchám. A to predsa nechcete.

Aby stretnutie so živým Mikulášom nebolo traumou

Strach nie je pre dieťa zlý. Nezakazujte sa deťom báť a ani ich pred strachom úzkostlivo nechráňte. Strach nie je prejavom slabosti, ale naopak, je v primeranej miere zdravý a posúva nás vpred.


Mikuláša môže dieťa prežiť bez zbytočných tráum. Naviac podľa detského psychológa Prof. Matějčeka sa môže dieťa vďaka tejto tradícii zlepšiť v prekonávaní strachu:
"V živote sa človek dostane do mnohých situácií, kedy bude musieť prekonávať strach, preto si spoločnosť vytvára výchovné praktiky, ktorými svoje potomstvo už dopredu na to pripravuje, cvičí, trénuje, otužuje. Myslím si, že aj náš Mikuláš k takýmto výchovným inštitúciám patrí."


Chystáte sa s dieťaťom na živého Mikuláša? Máte strach ako to zvládne a či sa nebude príliš báť? Dali sme pre vás dokopy rady pre každý vek, aby ste si návštevu Mikuláša všetci užili.


Batoľatá

Aj pre najmenších môže byť stretnutie s Mikulášom pekným a príjemným zážitkom, na ktorý bude ešte dlho spomínať: "My sme k dvojročnej dcérke pozývali, ale len Mikuláša a anjela. Čerta sme odmietli. A vlastne išlo len o to, aby jej balíček doniesol naozajstný Mikuláš, o nič viac nešlo. Potom strašne dlho rozprávala, v dobrom, mala z toho pekný zážitok, pretože Mikuláš jej priniesol samé zdravé dobrôtky a knižku,"  potvrdzuje aj jedna mamina z Modrého koníka.


Pre najmenšie deti je naozaj vhodné čerta úplne vynechať. Detičky v tomto veku až tak nerozumejú tomu, čo sa deje. Vo veku 2-3 rokov pociťujú deti strach z neznámych zvukov. Aj keby išlo o vtipného a milého čerta, mnohé deti si zvyknú jeho Bu-bu-bu vyhodnotiť ako zlé a strašidelné a spustia obrovský rev. Detský strach môže ešte znásobiť aj plač iných detí. 


Nebuďte prekvapení, ak sa vaše dieťa bude báť aj samotného Mikuláša. V tomto veku to nie je žiadna rarita: "My sme vlani boli na Mikulášsky besiedke, pretože sme si mysleli, že už je na to dosť veľká. Výsledok bol taký, že len čo uvidela Mikuláša, dostala hysterák, básničku nepovedala, nevzala si ani nádielku a museli sme odísť. Cez tie slzy snáď ani čerta nevidela."  

Ak sa dieťa bojí, zoberte ho na ruky, kde sa cíti bezpečne a netlačte zbytočne na pílu. Je lepšie odísť. Však Mikuláš bude aj o rok.


Škôlkári

Deti v škôlkárskom veku sa učia rozlišovať, čo je skutočnosť a čo fantázia. Nie vždy dokážu rozlíšiť, čo je skutočné a čo nie. Pociťujú preto strach z naprirodzena. Každý sme v tomto veku mali nejakého bubáka pod posteľou alebo v skrini. Tzv. "magická fáza," kedy detská fantázia pracuje na plné obrátky a všetko prežíva veľmi reálne, má svoj vrchol u predškolákov. Niet sa čomu čudovať, že práve u predškolákov vrcholí aj počet nočných môr.Ak je dieťa úzkostlivé, bojazlivé a máva zlé sny, je dobré čerta úplne vynechať. Ostatné deti môže prísť navštíviť aj čert, ale bez veľkého strašenia a rachotu, či dokonca výprasku.

Pre mnohé deti bude príjemnejšie, ak ich Mikuláš navštívi mimo ich domov, ktorý predstavuje pre nich najbezpečnejšie miesto na svete. V prípade, že zaznamenáte u dieťaťa strach alebo neistotu, nehrajte s čertom divadlo, že už ste mu ho doniesli, lebo je najvyšší čas, aby si ho vzal do pekla a ešte mu budete dieťa podsúvať. Dieťa v tomto veku ešte nerozumie, že ide o prehnané divadielko a jeho strach je skutočný. Práve naopak, vaše dieťa v tej neistote potrebuje vedieť, že by ste ho pre čertom bránili.


Školáci

Mikuláša s čertom si užívajú najviac práve malí školáci. Ešte stále majú v sebe detskú naivitu a vieru v nadprirodzené veci, zároveň však dokážu uvažovať aj racionálne. Boja sa už iba tak príjemne, nie sú vydesení na smrť. So strašením to ale aj tak nepreháňajte a berte ohľad na osobnosť dieťaťa.A tí, čo už Mikuláša prekukli a vedia, že nie je skutočný, radi pomáhajú šíriť mikulášsku tradíciu medzi menšími súrodencami, bratrancami či sesternicami. 


Pozvať Mikuláša domov či nie?

Rozhodnutie je len na vás. Platí ale zásada: úmerne veku a hlavne ľudsky. Je dobré dohodnúť sa vopred, ako bude návšteva prebiehať. Renata z Modrého koníka ešte dodáva: "Ak sa zoženie spoľahlivá banda, ktorá naozaj nepríde s tým, že chce niekoho vydesiť (teda nie skupina ožralých hlupákov), tak nevidím dôvod byť proti."  Po ich odchode by mal doma panovať pokoj, pohoda a spokojné maškrtenie čokolády a lúpanie mandaríniek z mikulášskej nádielky.


Na záver pridávame želanie: "Krásneho Mikuláša všetkým."


Zdroj:

Kniha Výchova k psychickej odolnosti dieťaťa, Horáková Hoskovcová Simona, Suchochlebová Ryntová Lucie, Grada 2009