redakcia
12. mar 2019
890 

Názory vedcov na existenciu mužského hormonálneho cyklu sa líšia. Pozorujete zmeny na vašom mužovi?

Ženy, ktoré žijú v dlhodobom zväzku s mužom si môžu všimnúť, že aj muž sa periodicky v určitom intervale mení. Mužské správanie a hormonálne premeny v tele popísali už aj vedci a vďaka nim už môžeme povedať, že aj muži majú svoje dni.

Ženský menštruačný cyklus je nám známy takmer dokonale - vieme, k čomu nám slúži, dnes vďaka modernej medicíne poznáme podrobne mechanizmus hormonálnej premeny počas celého mesiaca. Zároveň už vďaka otvorenosti v spoločnosti vieme veľa o vplyve hormónov na naše nálady a potreby, predtým takmer neznámy predmenštruačný syndróm je pojem, ktorý sa dnes skloňuje čoraz častejšie. A mnoho žien s ním vďaka novým poznatkom úspešne zatočilo. 

Vedomosti o mužských výkyvoch hormónov a tým i nálad a potrieb, vám môžu pomôcť harmonizovať váš vzťah a vyhnúť sa tak mnohým zbytočným konfliktom, ktoré možno každý mesiac zvádzate aj vy vo vašom partnerstve.

Mužský hormonálny cyklus má všetko, okrem menštruačného krvácania

    Vďaka výskumom hormonálnych pochodov v mužskom tele už dnes vieme, že aj u mužov sa hladiny hormónov menia. Vnímavé ženy žijúce po boku muža si aj môžu všimnúť, že nálada mužov sa mení v podobných intervaloch, ako u žien. Zaznamenať sa dajú ako výkyvy nálad a energie, tak aj rôzna potreba jedla, sexu a komunikácie.

Najznámejším a nejpreukázatelnějším faktom mužského hormonálneho systému je, že hladina testosterónu v tele muža je najvyššia ráno a smerom k večeru klesá. Tento jav vysvetľuje onú častú mužskú túžbu po sexe po prebudení, ktorú obvykle ženy nezdieľajú. 

Hladina mužských hormónov sa mení každých 24 hodín, počas ktorých muž prechádza niekoľkými fázami prílivu energie a pocitov. Nie je to teda len únavou z práce a z popoludňajšieho hrania s deťmi, že váš muž večer zaspáva pri televízii, zatiaľ čo vy túžite po rozhovore a večernom milovaní.

Muž v túto dobu hormonálne dosahuje najvyšší úpadok energie a všeobecnej chuti k čomukoľvek. Možno to aj vysvetľuje aj onen známy jav, keď muž po dvoch minútach po zaľahnutí do postele tvrdo spí, čo im mnoho z nás žien závidí.

    Doktor psychológie Jed Diamond, ktorý sa zaoberá agresivitou a úzkosťami u mužov a ktorý vedie najväčšie prieskumy v oblasti mužského cyklu, zistil, že mužské hormonálne cykly sú veľmi podobné ako u žien. Doktor Diamond svojou prácou dokázal potvrdiť, že aj muži prežívajú obdobie nám známe ako PMS, vrátane všetkých jeho psychologických prejavov, ako je pocit úzkosti, frustrácie a všeobecnej precitlivenosti. A to všetko pod vplyvom biochemických a hormonálnych zmien v tele.

Mužská cyklickosť je jav, ktorý má svoje opodstatnenie

    Ženský mesačný cyklus má v celej ľudskej civilizácii veľké opodstatnenie, je to funkcia, bez ktorej sa ľudstvo nezaobišlo. Zatiaľ čo u žien cyklus trvá ideálne okolo 28 dní, mužský mesačný cyklus trvá okolo 33 - 36 dní.

Okrem denného čerpania hormónov majú teda muži cyklus aj mesačný. Zaujímavé je, že vedci počas prieskumov zistili, že muži sa cyklia aj v ďalších intervaloch a prežívajú celé obdobia, kedy si držia hladinu hormónov v rovnakej výške. Ak veríte v múdrosť prírody, určite tušíte, že aj mužské hormonálne výkyvy majú svoj dôvod. Pre vysvetlenie nemusíme chodiť ďaleko. Pri veciach, ktorým nerozumieme, je často najlepšie sa pozrieť do minulosti alebo ku koreňom.

U mnohých druhov zvierat vieme, že samci prežívajú takzvané obdobie ruje. V túto dobu je u nich hladina testosterónu najvyššia. Majú chuť sa páriť, majú odvahu a silu bojovať o svoju možnosť sa rozmnožiť. Doba ruje prichádza u mnohých druhov zvierat každý rok v rovnakom čase. Aj u mužov bolo preukázané, že ich cyklickosť sa mení v závislosti na ročnom období. Okrem prežívanie každodennej hormonálnej premeny a mesačného cyklu potom v mužskom živote prichádzajú každý rok obdobia, kedy je hladina hormónov ovplyvňovaná ešte viac ako obvykle.

"Vieme, že v rámci sezónnych cyklov je hladina testosterónu u mužov nižšia v apríli a vyššia v novembri," hovorí doktor Diamond a mnoho jeho kolegov, napríklad nórski a dánski vedci z Baylor College of Medicine v Houstone, s týmto tvrdením súhlasia. Niektorí odborníci dokonca zmieňujú termín Irritable Male Syndrome (IMS) alebo "syndróm podráždeného samca", ktorý si vypožičali zo zvieracej ríše. Je teda možné, že u mužov sa zachoval kód, ktorý používajú samce vo voľnej prírode a ich obdobie ruje je biologicky naplánované na dobu, kedy sa potenciálne počatý potomkovia narodia v období, počas ktorého im z pohľadu počasia a hojnosti potravy hrozí najmenšie nebezpečenstvo.

Toto tvrdenie sa snaží potvrdiť rada vedcov. Prvýkrát s ním prišiel Gerald Lincoln, ktorý pri štúdiu správania baranov zistil, že na jeseň u nich hladina testosterónu vzrástla, načo sa často nudili. Naopak v zime výrazne poklesla a samce potom boli nervózne a správali sa iracionálne. Podobné správanie sa pritom podarilo pozorovať aj u slonov.

Na výskumoch, ktoré porovnávajú správanie samcov a mužov v závislosti na hormonálnej hladine, sa často pridáva spomínaný psychológ Diamond. Ten sumarizuje tieto štúdie tak, že mužský hormonálny cyklus sa mení v denných, mesačných aj sezónnych cykloch. Zároveň všeobecne apeluje na spoločnosť, aby tieto vplyvy nepodceňovala a snažila sa v rámci zdravého životného štýlu s nimi žiť v symbióze.

Ohlas doktora Diamonda sa dá potvrdiť tým, že to bol práve on, kto zaviedol termín andropauza. Andropauza označuje dobu, kedy muži prežívajú najväčší pokles pohlavných hormónov vo svojom živote - často sa toto obdobie pripodobňuje k ženskému prechodu čiže menopauze. Vďaka všeobecnej popularizácii vedy je termín andropauza dnes bežne používaný a známy. Jeho znalosť nám dokáže mnohé odkryť a pre bežný život nám môže priniesť benefity, vďaka ktorým môže byť spolužitie mužov a žien harmonickejšie.

Ženy počas menopauzy prežívajú poklesom pohlavných hormónov a stratou menštruácie. Koniec hormonálneho cyklenia im prináša nepríjemné prejavy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť, zmeny nálad, podráždenosť. U mužov sa andropauza najčastejšie opisuje ako obdobie, kedy muži menia svoje manželky za mladé milenky a nakupujú športové autá. Pokles hladiny testosterónu so sebou však nesie hlavne nedostatok energie, vypadávanie vlasov, menšiu chuť na sex alebo možné problémy s potenciou.  

Súhlasia vôbec muži sa svojou cyklickosťou?

    Výskumy mužskej cyklickosti majú samozrejme aj svojich oponentov, ktorých argumenty nemožno ignorovať. Pre mnoho mužov je predstava, že sú rovnako ako ženy ovládaní svojím telom a jeho potrebami, neuveriteľná a mnoho mužov nemá chuť svoje potreby sledovať. Dá sa to pochopiť - ak by sme my ženy nemali cyklus zakončený krvácaním, tiež by nám trvalo oveľa dlhšie, než by sme sa chceli dozvedieť viac o tom, prečo každý mesiac v rovnakom čase prežívame podobné pocity.

Medzi známych oponentov teórie o mužskom cyklení u nás patrí napríklad psychológ a mentor Ligy otvorených mužov Václav Šneberger, ktorý tvrdí, že výkyvy nálad sú bežné a história neukazuje, že by muži fungovali v cykloch. Výkyvy nálad počas mesiaca i počas životných sezón vysvetľuje tým, že muži jednoducho prirodzene starnú a vekom sa menia aj ich priority a životné ciele.

"Počas života sme už niečo dosiahli, niečo získali. Začínajú ubúdať sily a to, čo chceme, je pochopenie, nie stáť na stupňoch víťazov. Neviem, či sa jedná o predmenštruačný syndróm, isté ale je, že muži, ktorí pijú, málo spia, zle sa stravujú, sú podráždení a hnevajú sa na seba i svet okolo. Nepoviem vám, či sa to stáva raz alebo dvakrát za mesiac," hovorí v rozhovore pre Aktualne.cz.

Doktor Šneberger zároveň v otázke mužského cyklu upozorňuje, že muži z podstaty neprežívajú cyklus tak ako ženy a bránia sa porovnaniu so ženskými emóciami, ktoré sa k menštruačnému cyklu spájajú.

"V našej spoločnosti sa mení rola muža, ale nejde o mäknutie alebo tvrdnutie, ako mnohí uvádzajú. Je to kvalitatívna zmena a prejavuje sa najmä aktívnym otcovstvom, keď muž trávi viac času doma s rodinou. Nemyslím si, že by to znamenalo, že sme zmäkli. Vyznávam heslo - Kto mení plienky, mení svet," dodáva v rozhovore.

Či už to pravda je, alebo nie je, cyklickosť môžete využiť v prospech celej rodiny

    Ak vás cyklickosť zaujíma a sama ju pri sebe sledujete, skúste sledovať aj tú mužovu. Mužský cyklus je podľa tvrdenia výskumníkov dlhší a jeho fázy nemusia byť rovnako premenlivé, ako tie u nás žien.  

Oproti ženskému cyklu je ten mužský výrazne individuálnejší, jeho dĺžka sa líši a aj fázy, ktoré medzi menštruačným krvácaním prežívame my, sú iné a rôzne dlhé. Pozorovanie nálad a potrieb vášho muža vám rozhodne môže priniesť mnoho odpovedí, bez ohľadu na to, aké budú výsledky vášho malého prieskumu.  

Každý muž prežíva svoj cyklus inak, čo je tak aj u žien - určite ste si všimla, že ženy, ktoré nevenujú svojmu cyklu toľko pozornosti, majú výrazne menšie prejavy PMS a ostatných príznakov výkyvu hormónov ako ženy, ktoré si vedú kalendár a na každé menštruačné krvácanie sa pripravujú niekoľko dní dopredu.

Otázka, ako veľmi naše cykly ovplyvňujú vedomie, znalosť a prežívanie zmien, je ale na veľmi širokú diskusiu, v ktorej by sme určite museli použiť aj znalosť placebo efektu, frázu "sladká nevedomosť" a určite by sme nemohli vynechať ani rozdiely medzi mužmi a ženami a ich prežívaním emócií.

Ak sa aj u vás doma mení každý mesiac atmosféra v bojisko, možno v cyklickosti vás oboch nájdete spojitosť. Rovnako tak ako je dokázané, že sa v ženskej spoločnosti ženská perióda synchronizuje podľa najsilnejšej "samice", možno sa aj váš a mužov cyklus za dobu, čo spolu žijete, spája.

Synchronizácia "periódy" muža a ženy v páre môže priniesť ovocie. Napríklad, ak sa v rovnakú dobu u vás oboch vyskytne ovulačne-dynamická fáza, môžete spolu odviesť veľa dobrej práce. Ak sa skĺbi mužova a vaša túžba, zažijete ten najlepší sex.

Problém by prišiel v prípade, že by sa synchronizovali vaše nálady v období PMS. Potom môžete očakávať veľké výbuchy emócií - ak by ste obaja boli tak vznetliví, ako ste vo fázach, kedy prežívate nervozitu a podráždenosť, o hádky a boje by nebola núdza.

Či už sa vaše nálady synchronizujú alebo nie, všeobecne zo znalosti cyklu môžete ťažiť

    Môžete predvídať obdobie, kedy je váš muž nervózny a nesvoj, rovnako tak dobu, kedy je najviac unavený a podráždený. V tú dobu sa môžete vyhnúť nielen slovným konfliktom, ale tiež treba plánovaniu fyzických aktivít, pri ktorých sa obvykle pohádate, či už je to rodinný výlet alebo skladanie nábytku.

Všeobecne znalosť cyklickosti páru prinesie ovocie. Ak zasvätíte vášho muža do tajov svojho cyklu, môžete predísť mnohým konfliktom. Ak sa aj z vás počas PMS stáva besniaca netvora a počas ovulácie máte veľkú potrebu blízkosti a milovania, nie je nič jednoduchšie ako s týmito stavmi muža zoznámiť. Časom sa môžete úplne vyhnúť treniciam, ktoré vznikajú, keď čakáte svoje dni a zároveň lepšie plánovať spoločný čas na dobu, kedy budete dobre naladení na danú činnosť.

Znalosť potrieb druhého človeka a zvýšená vnímavosť k nim je vlastne forma tolerancie, ktorou musíme oplývať, ak chceme byť v dlhodobých vzťahoch šťastní a spokojní. Pozorovanie a rešpektovanie cyklov vám môže pomôcť docieliť mať harmonickejšie vzťahy. A aj keby ten mužský neexistoval - akákoľvek komunikácia na inú tému ako bežný chod domácnosti a riešenia akútnych problémov je vždy len plus pre každý vzťah.

Rovnaký mechanizmus platí aj vtedy, ak sa naučí váš muž viac vnímať a tolerovať vaše potreby, ktoré sa v závislosti na cykle menia. Tým, že vy sama aj vaša rodina začne chápať rozdielnosť potrieb a nálad počas mesiaca, môžete posilňovať harmóniu doma a byť všeobecne šťastnejší.

Ak sa ku komunikácii pridá ešte snaha druhému viac porozumieť a vyhovieť mu, aj keby žiadne cyklické výkyvy neexistovali, váš vzťah bude len pevnejší.

zdroje:

stoplusjednicka.cz

idnes.cz

magazin.aktualne.cz

  Ano, pozorujem cyklicke vykyvy v zavislosti- hladny/najedeny 😁
  12. mar 2019
  Ja som pocula len o jednom, ze muz po patdesiatke sa zmeni. Tak som zvedava co ma caka...
  12. mar 2019
  @dejka77 môže sa stať že aj k lepšiemu 😉
  13. mar 2019

Vyberáme z magazínu

Babička, rozprávaj
15.5.2019 • 714x • 10