V posledných desaťročiach sa výskyt atopického ekzému aj alergických chorôb zvyšuje, je to pravdepodobne dané zmenou životného štýlu obyvateľstva a zmenami životného prostredia. Typickým prejavom je svrbenie kože. V detskom veku sa často stretávame aj s inými vyrážkami, ktoré sa u dospelých nevyskytujú. Ak teda u svojho dieťaťa pozorujete nejaké kožné prejavy, na mieste je okamžitá návšteva lekára.


Image title


V dnešnom článku prinášame rozhovor s MUDr. Ivetou Tomšíkovou, lekárkou z českej detskej liečebne Olivovna, ktorá je odborníčkou na atopický ekzém. Pani doktorka ochotne odpovedala na niekoľko otázok, za čo jej srdečne ďakujeme.


Pani doktorka, ako môže mamička rozlíšiť atopický ekzém od iných vyrážok?

    Atopický ekzém a jeho klinický obraz sa líši u dojčiat, detí i dospelých. Spoločná je suchosť kože a nesprávna funkcia kožnej bariéry, ktorá je daná geneticky. Typickým prejavom je svrbenie kože. Vyskytujú sa aj rôzne formy atopického ekzému. V detskom veku sa ale často stretávame aj s inými exantémami (vyrážkami), ktoré sa u dospelých nevyskytujú. Ak teda mamička u svojho dieťaťa pozoruje nejaké kožné prejavy, nemala by sa pokúšať o diagnostiku sama, ani podľa informácií na internete, ale mala by zájsť k detskému lekárovi, ktorý určí diagnózu. S ľahšou formou si sám poradí, prípadne dieťa odošle na kožné vyšetrenie.


Je priebeh atopického ekzému závislý na ročnom období? Mení sa nejako starostlivosť o atopika počas roka?

    Áno, ročné obdobie má naozaj vplyv na priebeh atopického ekzému. Všeobecne býva zlepšenie prejavom hlavne v letnom období. U dojčiat to ale celkom neplatí, teplo a zvýšené potenie totiž atopický ekzém zhoršujú. Na jeseň dochádza k zhoršovaniu ekzému, cez zimu mnohokrát vídame tiež zhoršenie, hlavne vplyvom chladu sa zvyšuje suchosť kože. Na jar potom začína peľová sezóna, tá zhoršuje atopický ekzém u skupiny pacientov s preukázanou peľovou alergiou. Počas roka sa mení aj starostlivosť. Podľa ročného obdobia meníme typy vonkajších premazávacích mastí, v lete majú odľahčenú textúru, v zime sú zase hutnejšie.


Atopický ekzém je veľmi nepríjemný a veľa svrbí, deti sú o to viac citlivé. Ako obliekať dieťa s atopickým ekzémom, aby mu mamička neublížila?

    Obliekanie dieťaťa je veľmi dôležitým faktorom v prevencii a pri zhoršení ekzému. Predovšetkým musíme dieťa obliekať tak, aby sa nezapotilo, potenie patrí medzi najhoršie zhoršujúce faktory ekzému, tzv. spúšťače. Mamička tiež musí dbať na to, aby v kontakte s pokožkou bola len bavlna, je preto potrebné sledovať zloženie čiapočiek, pančúch a pod. Syntetické materiály, vlna a kožušiny totiž kožu dráždia a ekzém provokujú. U závažnejších pacientov je potrebné odstrániť aj našité štítky, ktoré spôsobujú zvýšené dráždenie kože v danom mieste. Špeciálne oblečky potom majú upravené aj švy na lícnu stranu.


Ako môžu rodičia uľaviť dieťaťu v noci, kedy väčšinou atopický ekzém najviac svrbí?

    Aj tu hrá dôležitú úlohu správna voľba pyžamka. Samozrejme, musí byť bavlnené, často so zašitými rukávmi, aby sa dieťa nemohlo k ekzému dostať. Škrabanie totiž významne zhoršuje svrbenie a nepokoj dieťaťa. Pri záchvate svrbenia dieťatko natrieme najlepšie vychladenou masťou z chladničky, miestnosť vyvetráme, v spálni nesmie byť príliš teplo, opäť tým predchádzame zapoteniu. Tiež lôžkoviny nemajú byť perové. Všeobecne sa snažíme o zníženie prašnosti v domácnosti.


Čoho sa z kozmetiky vyvarovať? Čo škodí a zhoršuje atopický ekzém?

    Koža dieťaťa s atopickým ekzémom potrebuje pravidelne premazávať, frekvencia závisí od stavu pokožky. Aj v kľudovom období je potrebné udržovať kožu vláčnu a predchádzať tak vzplanutiu ekzému. Premazávací krém musí dieťa predovšetkým dobre tolerovať. Všeobecne platí, že čím menej chemických prísad (konzervantov, parfumácie), tým lepšie. Tiež opatrne s bylinnými masťami, dieťa sa pri ich dlhšom používaní môže ľahko senzibilizovať a postupne by sa mohla vyvinúť alergia. Môžeme zvoliť aj dermokozmetiku zakúpenú v lekárni a určenú pre atopikov.


Možno všeobecne povedať, aký jedálniček je pre atopika vhodný? Čo jesť a čo nie? Alebo je to individuálne?

    Pre všetkých atopikov platí: vyvarovať sa dráždivých a kyslých jedál, ktoré zhoršujú svrbenie kože. Patria sem predovšetkým citrusy, jahody, maliny, čokoláda, kakao, paradajky, sú to potraviny uvoľňujúce histamín. Pre mamičky malých atopikov by malo byť štandardom sledovať ako koža dieťaťa na určité potraviny reaguje a v prípade zhoršenia ekzému a svrbenia danú potravinu nedávať. Individuálna je potom eliminácia mliečnych výrobkov, vajec prípadne lepku. Takúto diétu by ale mamička nikdy nemala nasadiť sama, vždy až po vyšetrení dieťaťa a odporúčaní lekárom.


Image title


Keď je rodič atopik, aká veľká je pravdepodobnosť, že toto ochorenie zdedí aj dieťa?

    Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenia, je riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa 40%. Ak sa objavuje alergia u oboch rodičov, tak je riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa 60%. Ak majú obaja rodičia priamo AE, potom je riziko vzniku tohto ochorenia u dieťaťa 80%.


Atopický ekzém je často záležitosť dedičná. Čo keď ho ale nikto pred dieťaťom v rodine nemal? Čo je spúšťačom?

    V posledných desaťročiach sa výskyt atopického ekzému aj alergických chorôb zvyšuje, je to pravdepodobne dané zmenou životného štýlu obyvateľstva a zmenami životného prostredia. Počet ekzematikov rastie najmä v rozvinutých krajinách. Či sa mení aj genetická výbava populácie, alebo ich životné prostredie, čo je príčinou alebo len spúšťačom ekzému, nad touto otázkou sa vedú rozsiahle diskusie odborníkov.


Môže mať atopický ekzém aj psychosomatickú príčinu?

    Psychika atopický ekzém veľmi ovplyvňuje. Zhoršenie stavu vídame u detí s nástupom do škôlky, pri nejakej významnej zmene v rodine ako je narodenie súrodenca, rozvod, zmena bydliska či školy a pod. To sú všetko faktory, ktoré sú pre dieťa stresujúce a stres patrí ku spúšťačom AE.


Dá sa vzniku atopického ekzému nejako predísť?

    Ekzematik sa narodí s genetickou predispozíciou k atopii. U atopikov abnormálne reaguje nielen koža ale aj sliznice, preto sa u týchto detí môže rozvinúť aj astma, senná nádcha, potravinové alergie a pod. Správnou starostlivosťou o kožu od narodenia dieťaťa môžeme minimálne oddialiť prepuknutie ekzému alebo jeho priebeh významne zmierniť. V starostlivosti o kožu volíme šetrnú detskú kozmetiku, udržiavame kožu vláčnu, kúpeľ dieťaťa stačí ob deň, pridávame vhodnú olejovú prísadu z radov dermokozmetiky predávaných skôr v lekárni, bielizeň dostatočne pláchame, nepoužívame aviváž a volíme predovšetkým jemné bavlnené oblečenie. Tiež podávanie probiotík má protektívny vplyv na kožu.


Liečba atopického ekzému je postavená predovšetkým na steroidoch. Mnohé mamičky sa im bránia. Ako také masti fungujú, čo je ich úlohou?

    Súčasná medicína nevie atopický ekzém úplne vyliečiť, museli by sme totiž zasiahnuť do genetickej výbavy jedinca. Vieme priebeh ekzému ale výrazne zmierniť. Je dôležité, aby rodičia pochopili celú problematiku a predchádzali vzplanutiu ekzému, pri jeho zhoršení potom vedeli ekzém takzvane zastaviť, nenechať ho "rozbehnúť". A k tomu nám slúžia kortikosteroidy, ktoré pôsobia protizápalovo. Je veľkou chybou, ak ich rodičia vôbec neuplatnia, ekzém sa rozšíri, zvyšuje sa svrbenie kože, dieťa sa viac škriabe a často dôjde aj k sekundárnej infekcii. Správne a včasné použitie kortikosteroidov podľa rozpisu lekára je bezpečné.


Existuje nejaká uspokojivá alternatívna liečba atopického ekzému?

    Ak rodičia chcú skúsiť aj alternatívnu liečbu, snažím sa to tolerovať a zistiť, čo dieťaťu dávajú a dohovoriť sa s nimi, aby neukončili liečbu klasickou medicínou. Napríklad homeopatiu nikdy nevyhováram, ak rodičia majú pocit, že pomáha, prečo nie. Niekedy ale vidím veľkú chybu rodičov, keď sa uchýlia len k alternatívnym metódam a dieťa očividne potrebuje čo najskôr upokojiť zápal, často aj liečiť sekundárnu infekciu a na to v alternatívnej medicíne metódu nepoznám. V Olivovni detskej liečebni ponúkame aj liečebný pobyt. Maminy sa počas neho naučia, ako správne ošetrovať kožu dieťaťa nielen pri zhoršení, ale aj v čase pokoja. Dôraz je kladený na správny jedálniček, edukáciu, možnosť psychologického poradenstva aj vzájomné zdieľanie problému s ostatnými rodičmi.