Nočné pomočovanie u detí

Nočné pomočovanie detí (tiež Enuresis nocturna) je mimovoľný únik celého objemu močového mechúra počas spánku1 (buď nočného, alebo obedňajšieho) u detí starších ako 5 rokov. Nočné pomočovanie sa veľmi často dedí. Ak ho mal jeden z rodičov, je pravdepodobné, že ním bude trpieť aj niektoré z detí.

Týmto problémom trpia 2 deti z 10 vo veku 5 rokov. Dokonca 2 – 3 deti zo 100 sa pomočujú ešte aj v puberte a môže to pretrvať až do dospelosti.

Príčiny nočného pomočovania

Príčin nočného pomočovania môže byť viacero. Niektorí ľudia si nesprávne myslia, že sa pomočuje len dieťa, ktoré je na tom psychicky zle (trápi ho niečo v rodine alebo v škole), alebo je nejako inak mentálne postihnuté. Opak je však pravdou. V noci sa môže pocikávať aj zdravé a šťastné dieťa, ktoré si užíva detstvo.

Príčinou jeho pomočovania totiž môže byť nedozreté spojenie medzi mozgom a močovým mechúrom. Mozog nedokáže upozorniť na preplnený močový mechúr. Dieťa sa z tvrdého spánku11 nezobudí a výsledkom je, že sa vyciká do postieľky.

Ďalšími príčinami môže byť zápal na močovom ústrojenstve alebo akákoľvek jeho porucha. Preto patrí diagnostika a určenie príčiny nočného pomočovania do rúk lekára.

Primárna nočná enuréza

Je prvotné pomočovanie vyskytujúce sa od útleho veku. Vo vekovej skupine 4 - 6 ročných detí sú rovnomerne zastúpení chlapci aj dievčatá. S narastajúcim vekom sa nočná enuréza vyskytuje častejšie u chlapcov.

Príčiny

  • zlé návyky príjmu a výdaja tekutín (veľa tekutín pred spaním),
  • porucha sekrécie antidiuretického hormónu riadiaceho zníženú produkciu moču vo večerných hodinách,
  • oneskorené dozrievanie centrálneho nervového systému, medzi prvým a druhým rokom života dozrieva u detí schopnosť vnímať pocit plného močového mechúra,
  • genetické vplyvy,
  • abnormálne spánkové stereotypy - nočným pomočovaním trpia deti s tvrdým spánkom alebo deti, ktoré sú námesačné,
  • nesprávna výživa - nadmerný príjem coly, čokolády, silných kyslých ovocných džúsov,
  • organické postihnutie, (vrodená porucha vývoja močovej rúry u chlapcov, vezikouretrálny reflux),
  • dysfunkcia dolných močových ciest (poškodenie na úrovni miechy, vrodené vývojové vady),
  • alergie1,
  • vplyv liekov (psychiatrická medikácia).

Sekundárna nočná enuréza

Druhotné pomočovanie nastupuje po dlhšom bezpríznakovom období bez pomočovania. Príčinou sú psychické problémy alebo stresujúca situácia (hádky, rozvod rodičov1, stres zo školy)

Pomoc lekára

Ak sa dieťa staršie ako 5 rokov stále pocikáva, je potrebné navštíviť lekára. Najprv sa treba zveriť s týmto problémom svojmu detskému lekárovi.

Niektorí rodičia sa hanbia za to, že sa ich dieťa pocikáva. Preto radšej čakajú, kým to prejde. Nie je to však správne. Rodičia nie sú odborníci a nedokážu stanoviť presnú príčinu. Tým pádom nevedia ani správne proti tomuto problému bojovať a tak pomôcť svojmu dieťaťu.

Čím dlhšie nechajú rodičia dieťa s pomočovaním bez pomoci, tým ťažšie sa bude potom liečiť. A navyše je psychika dieťaťa dlhodobo vystavovaná stresu a hanbe, čo ho môže poznačiť na celý život.

Po prehliadke detský lekár zváži, či je potrebné navštíviť odborníka. Ak áno, pošle rodičov s dieťaťom k detskému nefrológovi. Ten sa s dieťaťom porozpráva. Pokúsi sa zistiť, ako dieťa vníma svoj problém. Následne vyšetrí moč pod mikroskopom a močové ústrojenstvo ultrazvukom.

Ako s nočným pomočovaním bojovať?

Nefrológ rodičom navrhne režimové opatrenia:

  1. Úprava pitného režimu: Dieťa, ktoré trpí nočným pomočovaním, by malo piť hlavne dopoludnia. Večer je potrebné obmedziť množstvo tekutín. Do tekutín treba zarátať aj polievky, ovocie, či viac šťavnatú zeleninu (uhorky, melóny). Minimálne dve hodiny pred večerným spánkom by dieťa už nemalo piť vôbec. Opäť potom až ráno.
  2. Dôsledné a pravidelné vymočenie sa: Dieťa treba naučiť, že má chodiť pravidelne a často na záchod, aby sa vycikalo (cca každé 2 – 3 hodiny). Pred nočným spánkom by sa malo poriadne vymočiť. Malo by pri tom pohodlne sedieť s nohami v pravom uhle (môže ich mať podložené stoličkou). Platí to aj pre chlapcov, pretože sa mnohokrát postojačky nedokážu poriadne vyprázdniť.
  3. Pravidelný a dostatočný spánok: Dieťa by malo chodiť spávať v rovnakom čase a pred spaním by malo mať čo najviac pokoja.

Dodržiavanie týchto opatrení je veľmi dôležité. Niekedy to so sebou prinesie aj trošku sĺz a hnevu, ale treba dieťaťu vysvetliť, že je to len pre jeho dobro.

Ak sa ani napriek dodržiavaniu režimových opatrení situácia nezlepšuje, lekár môže navrhnúť liečbu liekmi. Každý večer pred spaním dieťa užije liek, vďaka ktorému sa bude tvoriť počas spánku menej moču a podarí sa mu takto vydržať byť suché do rána. Táto liečba je účinná a bezpečná, pretože pôsobí iba počas noci a ráno je už liek z tela vyplavený.

Prečo je dôležité začať s liečbou?

Nočné pomočovanie síce vekom pomaličky ustupuje, avšak v niektorých prípadoch môže problém pretrvať až do dospelosti. Nie je teda dobré čakať, kým z toho dieťa vyrastie.

Po dovŕšení 5 rokov je vhodné začať s režimovými opatreniami, aby dieťa nemuselo prežívať stres príliš dlhú dobu. Tieto deti sa totiž za svoj problém hanbia pred svojimi kamarátmi, nechcú s nimi chodiť na výlety, do školy v prírode, cítia sa menejcenné. Ich psychika môže veľmi trpieť. Rodičia im musia byť oporou a najväčším pomocníkom. Iba tak dokážu nad svojim problém čo najrýchlejšie vyhrať.

Video: Nočné pomočovanie detí

Viac o nočnom pomočovaní u detí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://zena.pravda.sk/rodina/clanok/282473-nocne-pomocovanie-je-liecitelne-no-nie-samoliecitelne/
  2. https://web.archive.org/web/20070915082640/http://www.pomocovanie.sk/
  3. http://najmama.aktuality.sk/poradna-otazka/226971/nocne-pomocovanie-deti/
  4. https://casprezeny.pluska.sk/clanok/88752/je-nocne-pomocovanie-u-deti-normalne
  5. http://www.mamaaja.sk/dieta/skolkar/mokra-postielka-ii-cast/
  6. http://en.wikipedia.org/wiki/Enuresis
  7. http://cs.wikipedia.org/wiki/Enuréza
  8. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009

Hodnotenia a skúsenosti s nočným pomočovaním u detí

Máš skúsenosť s nočným pomočovaním u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
hervay  4. mar 2016

Pomohol nám liečiteľ

Ahojte, idem sa pochváliť a možno aj niekomu pomôcť. Malá má 10 rokov a od svojich 5 rokov sa pocikávala, áno pocikávala, lebo sa už nepocikáva. Začalo sa to po rozvode.

Pravdaže sme vyskúšali nepiť večer, nočné vstávanie a houby to pomáhalo. Pravdaže lekárka tvrdila ,že to musí pomôcť, bla bla bla.

Nakoniec sme skončili pri MINIRINE, brala ich pár rokov bez prestávky, podarilo sa mi dávať polovičné dávky, až som to vysadila, lebo mne sa zdalo, že mi malá priberá. Lekárka tvdila, že to nemôže byť od toho, a že sa nočné pomočovanie nedá nijako vyliečiť než liekmi a lieky sa užívajú dlhé roky.

Tak po vysadení sa pravdaže pocikávala, tak sme sa museli vrátiť k liekom, ale z celej tabletky sme užívali len štvrťku ,aspoň že to. Až kým som sa nedopočula o liečitelovi, že boli uňho s takýmto problémom a pomohol.

Mala som ho rovno pred nosom, lebo je priamo z našej dediny, ale neverila som tomu. Vždy keď som tade išla, tam bolo plno ludí. Tak som to vyskúšala. Moc som tomu neverila, ale dúfala som, chcela som aby to vyšlo. A teraz je už malá od 2.2.2016 bez liekov a nepocikáva sa.
luciarichard  15. apr 2015

Nočné pomočovanie

Moja skoro 6-ročná dcéra stále nosí v noci plienku. Skúšala som všetky metódy ako ju to odnaučiť. Bohužiaľ, nič u nás nezabralo. Budenie na močenie je nezmysel. Dieťa si to aj tak nepamätá. Nedať jej plienku nemá u nás zmysel, lebo má tak tvrdý spánok, že sa pomočí do postele a spí v tom kľudne aj do rána .... Nedať jej večer piť, resp. škrtiť jej pitný režim po 17-tej ako nám bolo doporučené nechcem, neviem koľko toho cez deň v škôlke vypije.

Ja stále verím, že toto leto sa nám to podarí a sama sa začne budiť, že potrebuje cikať.
2 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke