Pád v tehotenstve

Pád v tehotenstve - nie je ojedinelý a nie vždy musí skončiť zle. Existujú rôzne riziká, a preto je vždy na mieste lekárska prehliadka, ktorá potvrdí, alebo vylúči prípadné zranenie. Žiadny pád sa nesmie podceňovať. Tehotenstvo síce nie je choroba3, ale nastávajúca mamička by sa mala vyvarovať niektorých aktivít, ktorými by mohla ohroziť vlastné zdravie alebo zdravie bábätka. Preto je na mieste zvýšená opatrnosť voči pádom alebo úderom do bruška. S rastúcim bruškom sa mení nielen pohyblivosť tehotnej ženy, ale aj jej ťažisko. Nastávajúca mamička môže ľahko stratiť rovnováhu a spadnúť.

Plod je chránený plodovou vodou

Plodová voda slúži nielen ako strava rastúceho bábätka57 v brušku, ale aj ako ochrana proti pádom či úderom. Chráni nielen bábätko, ale aj panvu a brušnú stenu tehotnej ženy. Veľký náraz však môže spôsobiť nielen abrupciu placenty (jej odlúčenie), ale aj predčasný odtok plodovej vody a následný predčasný pôrod6. Hoci väčšina pádov končí bez následkov, alebo sú sprevádzané len drobnými zraneniami, vždy je na mieste lekárska prehliadka.

Keď dôjde k pádu

I napriek najväčšej obozretnosti sa môže stať, že nastávajúca mamička spadne. Často si neuvedomí ako spadla a kam sa udrela. Prvým krokom po páde v tehotenstve by malo byť vyhľadanie lekárskej pomoci. Poranenia sa totiž nemusia prejaviť okamžite a môžu ohroziť život nielen dieťatka, ale aj budúcej mamičky. Iba odborník dokáže posúdiť možné riziká pádu. Medzi najnebezpečnejšie pády v tehotenstve patria pády na bruško. Záleží však aj na niekoľkých faktoroch ako sú.

  • z akej výšky nastávajúca mamička spadla,
  • na aký povrch,
  • v akom štádiu gravidity sa budúca mamička nachádza.

Na čo sa zamerať po páde

Signály, ktoré predpovedajú nejaké komplikácie sú spravidla tieto:

Ak po páde v tehotenstve dostaví jeden z týchto signálov, je nutné vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.
Pri lekárskom vyšetrení bude lekára zaujímať najmä akým spôsobom k pádu došlo, kam sa budúca mamička udrela, či má nejaké ťažkosti, či cíti pohyby bábätka. Potom bude nasledovať vyšetrenie srdcových ozvov bábätka, stav placenty a maternice . Samozrejme môžu byť odporučené aj ďalšie vyšetrenia, alebo aj hospitalizácia v nemocnici z dôvodu pozorovania Opakovane sa monitoruje srdcová akcia bábätka, hodnotí sa stav budúcej matky a vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie .

Prevencia pádov v tehotenstve

  • Nastávajúca mamička by sa mala vyvarovať všetkých športových aktivít, pri ktorých hrozí pád, veľké otrasy, rany do bruška. Nie je doporučované ani potápanie z dôvodu veľkej zmeny tlaku.
  • Pozor treba dávať aj na neupravené alebo zľadovatenej chodníky či cesty.
  • Veľmi dôležitá je aj kvalitná obuv, ktorá by mala byť pevná s nepríliš hladkou podrážkou. Ani topánky na vyššom podpätku nie sú v tehotenstve vhodné.
  • Neutekať, neponáhľať sa.
  • Vyvarovať sa horúcim kúpeľom či sprche. Zmena tlaku môže spôsobiť mdloby a následný pád.
  • Ak žena trpí v tehotenstve nízkym tlakom alebo pocitmi na odpadnutie, mala by svoje aktivity prispôsobiť aktuálnemu zdravotnému stavu, tzn. radšej odpočívať a pochôdzky vybaviť v lepšej fyzickej kondícii.
  • Nezabúdať na bezpečnostné pásy v automobile, ktoré musia byť samozrejme umiestnené správne - cez hrudník a pod bruškom.

Viac o páde v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/nebezpeci-padu-v-tehotenstvi-kdy-radeji-zajit-k-...
  2. http://www.jarodic.cz/cz/kdyz-tehotna-upadne.php

Hodnotenia a skúsenosti s pádom v tehotenstve

Máš skúsenosť s pádom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke