Pôrod

Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.
rýchly pôrod

Nech už bude pôrod akýkoľvek, tou najkrajšou odmenou bude pocit, že si sa stala mamou.

Ako spoznáš, že rodíš?

  • Toto je, popravde, veľmi častá otázka, a hoci môže znieť čudne, vôbec sa za ňu nemusíš hanbiť. Posledné dni, no i týždne pred pôrodom ťa totiž môžu prekvapiť tzv. falošné kontrakcie, ktoré ti na chvíľu môžu navodiť pocit, že pôrod prebehne v nasledujúcich hodinách, no o pár minút na to zistíš, že ide len o planý poplach. Poslíčkovia, ako sa týmto kontrakciám hovorí, sa môžu objaviť už na konci druhého trimestra, no takisto by ti mnoho žien povedalo, že ich v priebehu tehotenstva nezaznamenali ani raz.
  • Ak sa blíži tvoj termín pôrodu, venuj svojmu telu zvýšenú pozornosť a všímaj si nasledovné príznaky:
    • Odlúčenie hlienovej zátky – nejde o jasný ukazovateľ, že porodíš do niekoľkých hodín, no každopádne to môžeš vnímať ako signál, že sa telo na pôrod pomaličky pripravuje. Hlienová zátka14 vytvára bariéru medzi vaginálnym prostredím a krčkom maternice, vďaka čomu sa k bábätku počas tehotenstva nedostane infekcia. Ide o číru hlienovitú hmotu s prímesou krvi, ktorú môžeš objaviť na toaletnom papieri po malej či veľkej potrebe alebo po cvičení s Aniballom.
    • Kontrakcie, ktoré sa stupňujú – poslíčkovia sú charakteristickí tým, že zvyknú ustať, len čo zaujmeš pokojnú polohu, a zaberá na ne takisto aj teplá sprcha. Kontrakcie sa zasa zosiľňujú bez ohľadu na to, či vykonávaš nejakú činnosť, oddychuješ alebo si si dopriala sprchu.
    • Odtok plodovej vody – plodová voda môže aj nemusí prasknúť ešte pred nástupom kontrakcií a rozhodne sa nespoliehaj na to, že zákonite pôjde o scénu ako z filmov. Môže totiž odtekať po malých množstvách, čo rozhodne nevyzerá, ako by sa pod tebou vylialo vedro vody.
  • Ako odlíšiť poslíčkov od skutočných kontrakcií a aké sú ďalšie príznaky pôrodu, na ktoré by si mala striehnuť, sa dozvieš v našom samostatnom článku:

Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu teda čas, kedy sa bábätko rozhodne opustiť mamičkine bruško, väčšina tehotných žien bezpečne pozná. Nie je potrebné teda mať obavy, že sa včasný príchod do pôrodnice nestihne.



Ako prebieha vaginálny pôrod?

  • Do pôrodnice sa odporúča vyraziť, akonáhle sa kontrakcie objavujú po 10tich minútach alebo ak ti začala odtekať plodová voda. V prípade, že ťa čaká dlhá cesta, pretože nemáš svoju pôrodnicu práve za rohom, počítaj s o niečo väčšou časovou rezervou.
  • V pôrodnici sa ťa ujme zdravotný personál, skontrolujú teba i bábätko a počká si na teba pomerne náročná úloha – prečkať prvú dobu pôrodnú, kým nebude vnútorná bránka krčka maternice dostatočne otvorená na to, aby si mohla začať na sále tlačiť. Samotné tlačenie pri nekomplikovanom priebehu zvyčajne netrvá dlhšie ako 30 minút a len čo sa dieťatko narodí, čaká ťa ešte pôrod placenty.
  • Prečítaj si o vaginálnom pôrode omnoho viac v našom samostatnom článku a dozvieš sa ďalšie dôležité detaily:

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Tlmenie bolestí pri pôrode

  • Či si zvolíš nejakú metódu tlmenia bolestí, alebo sa rozhodneš, že každú kontrakciu poctivo predýchaš a uľavíš si maximálne teplou sprchou, je len na tebe. Možností však máš každopádne veľa a určite sa o nich porozprávaj už na tehotenskej poradni so svojím gynekológom.
  • K dispozícii sú tieto prostriedky tlmenia pôrodných bolestí:
    • Rajský plyn – ide o inhaláciu plynu, ktorá má mierne analgetické účinky a využíva sa aj pri tlačení.
    • Epidurálna analgézia – tzv. epidurál zavádza anesteziológ do chrbticového kanála. Jeho výhodou je, že látka neprechádza do tvojej krvi, tým pádom ani do organizmu bábätka. Epidurál24 je však potrebné zaviesť včas, v neskorších fázach prvej doby pôrodnej to už nemá zmysel.
    • Aromaterapia – niektoré maminky si aromaterapiu v podobe vonných olejov chvália, iné ňou zasa také nadšené nie sú. Najviac sa o tejto možnosti dozvieš na rôznych predpôrodných kurzoch.
    • Tíšenie bolesti teplou vodou – v závislosti od konkrétnej pôrodnice môžeš mať k dispozícii okrem sprchy aj vaňu, v ktorej môžeš prečkať bolesti v priebehu prvej doby pôrodnej.
    • Úľava pohybom – pohybovanie panvov na fitlopte, zaujatie tzv. úľavovej polohy, ľah na boku alebo rýchla chôdza… Každá nastávajúca mamička to má inak a bolesť jej znižuje iná poloha či pohyb. Najviac informácií o tom, ako pracovať so svojím telom počas kontrakcií, ti poskytne jeden z množstva odborných predpôrodných kurzov alebo certifikovaná dula.

Prečo sa pri pôrode využívajú kliešte alebo vákuový zvon?

  • Na pôrodnej sále môže nastať situácia, ktorá prinúti lekárov rýchlo konať. Väčšinou ide o scenár, kedy by bolo nesmierne komplikované a rizikové vykonať akútny cisársky rez, pretože dieťatko už postúpilo hlbšie do pôrodných ciest.
  • Pôrodnícke kliešte predstavujú kovovú pomôcku, ktorá sa vloží do pôrodných ciest a vytvorí dieťatku z dvoch strán akýsi obal. Následne sa čaká na kontrakciu, počas ktorej žena zatlačí a pôrodník ťahá kliešte.
  • Vákuovému zvonu sa hovorí aj vákuumextraktor. Ide o pomôcku, ktorá po vložení do pôrodných ciest vytvorí podtlak, vďaka ktorému sa bábätko rýchlejšie dostane na svet.
  • Oba spôsoby zvyšujú riziko pôrodného nástrihu a spontánneho pôrodného poranenia. Väčšinou je na uvážení lekára, po ktorej pomôcke siahne. Využívajú sa v akútnych prípadoch, kedy bábätku klesajú srdcové ozvy a trpí teda nedostatkom kyslíka. Rovnako však môže byť aj príčina na strane matky – veľké vyčerpanie alebo nástup vážneho eklamptického záchvatu.

Pôrodné poranenia

  • Počas vaginálneho pôrodu môže žena utŕžiť poranenie v oblasti pošvy, pôrodných ciest, vagíny alebo hrádze. Takéto zranenie môže mať rôzny rozsah a často je potrebné aj jeho šitie, ktoré sa vykonáva po pôrode placenty.
  • Ak ide sa hrádza počas pôrodu natrhla samovoľne, hovoríme o spontánnom pôrodnom poranení. V prípade, že bol nutný nástrih hrádze lekárom, ide už o operačný zákrok, ktorý sa odborne nazýva aj epiziotómia.17
  • O závažnosti pôrodných poranení a spôsoboch ich liečby a hojenia sme sa viac rozpísali v našom samostatnom článku:

Jazvy po pôrode

Poranenia a rany, ktoré vznikli počas pôrodu, dokážu čerstvej mamine nemálo skomplikovať šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze? A ako čo najrýchlejšie zahojiť poranenia pri nástrihu či natrhnutí hrádze? Prečítaj si náš článok, v ktorom sme si dopodrobna posvietili na pôrodné poranenia, jazvy a ich hojenie.


Ako prebieha cisársky rez?

  • Cisársky rez sa môže vopred naplánovať, no rovnako sa preň lekári môžu rozhodnúť na základe akútneho zhoršenia zdravotného stavu mamičky alebo dieťaťa. Rozlišujúc tieto okolnosti hovoríme o plánovanom (primárnom) alebo akútnom (sekundárnom) cisárskom reze.
  • Sekcia môže prebehnúť za plného vedomia matky – v spinálnej analgézii5 alebo pri jej plnom uspatí (celkovej anestézii). Ak ide o plánovanú sekciu, väčšinou sa využíva spinál, v prípade, že dôjde k akútnemu cisárskemu rezu, často sa volí celková anestézia.
  • Zaujíma ťa priebeh sekcie krok za krokom? Potom neprehliadni náš článok:

Cisársky rez

Cisársky rez vzbudzuje v spoločnosti skutočne rôznorodé emócie. Zatiaľ čo jedna žena ho vníma ako „jednoduchšiu formu“ pôrodu, iná sa ho zasa bojí a považovala by ho za vlastné zlyhanie. Ako cisársky rez vlastne prebieha a je pravda, že si tento spôsob pôrodu žena môže vybrať len na základe osobnej preferencie? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Prečo sa pôrod vyvoláva?

  • Vyvolávaný alebo indukovaný pôrod je pre mnohé mamičky veľkým, no zbytočným strašiakom. Lekári sa rozhodnú pôrod vyvolať napríklad vtedy, ak žena prenáša, prípadne je potrebné ukončiť tehotenstvo na základe nejakého zdravotného problému.
  • Metóda vyvolania pôrodu môže byť farmakologická (podanie prostaglandínu alebo oxytocínu) alebo manuálna (prepichnutie plodových obalov, zavedenie balónikového katétra či Hamiltonov hmat). To, ktorý spôsob sa využije, úzko súvisí s dôvodom, prečo je potrebné pôrod vyvolať.
  • Ako v praxi prebiehajú jednotlivé metódy vyvolania pôrodu, si môžeš prečítať v našom článku:

Vyvolávaný pôrod

Vyvolávaný pôrod je termín, pred ktorým majú mnohé ženy obrovský rešpekt. Prečo lekári pristupujú k vyvolaniu pôrodu a ako to vlastne v praxi prebieha? Sú s tzv. indukovaným pôrodom spojené aj nejaké riziká? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.


Pôrodom sa všetko len začína

  • Hoci je dôležité pripraviť sa na pôrod, určite by si nemala zanedbať ani prípravu na prvé dni v pôrodnici či obdobie šestonedelia. Množstvo maminiek, ktoré už majú pôrod za sebou, by ti totiž povedalo, že najviac vecí ich zaskočilo až po pôrode a že sa narodením bábätka všetko ešte len začalo. 🙂
  • Prvé dni v pôrodnici sa môžu niesť v euforickej atmosfére, no rovnako môže ísť o nesmierne stresujúci začiatok materstva. Pozri sa, čo ťa bezprostredne po narodení bábätká čaká, čím si prejde tvoje telo a aké pomôcky ti môžu v pôrodnici doslova zjednodušiť život.

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.

  • Aj zo samotného šestonedelia sa môže stať krásna, no aj pomerne boľavá spomienka. Aké zmeny na tele očakávať a na aké výstražné symptómy striehnuť? Ako sa bude meniť tvoje bruško, čo je to zavinovanie maternice a ako dlho budeš vylučovať očistky? Poď si o tom prečítať viac!

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

  • Vo všeobecnosti sa zmenám na tele ženy po pôrode venuje omnoho viac pozornosti ako ich psychike. My si však uvedomujeme, že krátko po pôrode žena čelí obrovskému psychickému náporu, a preto sme sa rozhodli psychologičky a pôrodnej asistentky spýtať na všetko dôležité.

Duševné zdravie po pôrode

Šestonedelie a prvé mesiace života bábätka si často idealizuje nielen spoločnosť, ale i samotné nastávajúce mamičky. V skutočnosti však obdobie krátko po pôrode nemusí pôsobiť ako prechádzka ružovou záhradou – okrem toho, že si istými zmenami prejde aj telo, nepríjemne môže prekvapiť i duša. Ako sa starať o psychiku po pôrode a aké signály ti môžu dávať najavo, že čosi nie je v poriadku? To sa dozvieš v našom článku.


Mohlo by ťa zaujímať

Šestonedelie

Šestonedelie predstavuje nesmierne krehké obdobie, pre ktoré je príznačné množstvo zmien a noviniek. Čerstvá mamička sa musí čo najrýchlejšie zžiť so svojou novou životnou rolou, čo jej nemálo sťažujú fyzické a psychické zmeny, ktorými je konfrontovaná. Čím ťa môže šestonedelie prekvapiť a ako sa naň pripraviť? Čo prinesie tebe, ale i bábätku? Poď si o tom prečítať viac!

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Taška do pôrodnice

Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.


Viac o pôrode na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodom

Máš skúsenosť s pôrodom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke