lubica339
    14. okt 2012    Čítané 0x

    Prírodné prostriedky proti úzkosti a stresu

    Stres, nervozita, vyčerpanosť, nedostatok spánku, nedostatok živín, vitamínov a minerálov, nadmiera sacharidov, znečistené prostredie a priveľa chémie všade okolo. To všetko vedie k stavom napätia, rozrušenia, melancholickým náladám, strachu a ďalším psychickým ochoreniam. Akútna úzkosť sa môže prejaviť aj ako žalúdočné kŕče, sucho v ústach, tachykardia, potenie, hnačka, nespavosť. Niekto sa cíti nepokojný bez toho, aby vedel dôvod. Niekto má náhly záchvat paniky, pocit dusenia, bolesť na hrudníku, brnenie v rukách a nohách, pocit mdloby. Všetko vidíme v tmavých farbách, aj súčasnosť, aj budúcnosť.  Depresia je ochorenie celého organizmu. Má psychosomatický charakter. Vyžaduje komplexný prístup k človeku. Nie je znakom slabosti alebo nedokonalosti osobnosti. Dôležité je, že je liečiteľná.   

    Základom je správna výživa

    V období stresu alebo väčšieho psychického vypätia organizmus každého človeka spotrebováva živiny oveľa rýchlejšie, ako v čase pokoja. Jednotlivé živiny – vitamíny, minerály, stopové prvky, cukry, bielkoviny, tuky a ďalšie, sú potrebné na správne fungovanie každej bunky, jej výživu, obnovu, delenie, regeneráciu aj odstránenie v prípade opotrebovania či poškodenia. Takto je to aj v prípade nervového systému. Ak sú tieto živiny v čase stresu len spotrebovávané a nie sú nahradené ďalšími, nervový systém stráca schopnosť regenerácie a nastupuje úzkosť, obavy, strach, nespavosť, depresia. V tomto smere je veľmi dôležitá vyvážená strava, bohatá na kvalitné živiny - dostatok esenciálnych mastných kyselín, sacharidov, bielkovín, vitamínov, hlavne B, horčík (oriešky, semená, oleje, celozrnné výrobky, hnedá ryža, zelenina). K takýmto významným zdrojom potrebných živín patrí aj chlorella. Obsahuje množstvo vitamínov skupiny B, kyselinu listovú, horčík, a hlavne veľa využiteľných bielkovín. Z potravy prijaté bielkoviny sa rozkladajú na aminokyseliny, z ktorých si potom organizmus tvorí svoje vlastné stavebné a regulačné bielkoviny, potrebné na správnu činnosť a regeneráciu. Napr. fenylalanín a tyrozín sú aminokyseliny potrebné na biosyntézu hormónov adrenalínu (dreň nadobličiek), tyroxínu a trijódtyronínu (činnosť štítnej žľazy), pigmentov kože, vlasov, ale tiež očí. Významnú úlohu má aj aminokyselina tryptofán. Je potrebná na biosyntézu serotonínu v nervovom systéme. Serotonín sa podieľa na regulácii pozitívnej nálady a pocitu pokoja. Nedostatočná výživa sa spája aj so schizofréniou, ADD/ADHD, autizmom, demenciou a inými.    

    Fitoterapia

    Spánok je veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Regeneruje a zotavuje sa ním náš imunitný, nervový systém aj celý organizmus. Na rozdiel od liekov, bylinkové čaje na spanie nenarúšajú architektoniku spánku. Ráno sa nebudíme ako opití s bolesťou hlavy, nebudíme sa v priebehu noci, nevzniká na ne závislosť, nemajú vedľajšie účinky. Účinok bylinkových čajov sa však prejaví až po niekoľkých dňoch pravidelného pitia. Ukľudňujúco a regeneračne pôsobia: medovka, harmanček, levanduľa, lipa, chmeľ, valeriána. A to nie len v podobe čajov, ale aj ako prísada do kúpeľov, tinktúra alebo v aromalampe. Mnohé z nich obsahujú aj liečivé silice, ktoré pôsobia na naše zmysly. Proti vyčerpanosti sú vhodné zelený, rozmarínový a bazalkový čaj. Melanchóliu a depresívne rozladenia pomôže zahnať čaj z ľubovníka, palina, zázvor, dúška tymianová, medovka, levanduľa. Tieto rastliny majú regeneračný účinok nielen na nervový systém, ale aj tráviaci či dýchací. Treba však mať na pamäti, že sú to podporné prostriedky. Na trvalé zlepšenie stavu je však potrebné dať do poriadku prvotnú príčinu problémov, najčastejšie je to pečeň a jej nedostatočná funkčnosť.     

    Čo ešte pomáha

    Rôzne relaxačné cvičenia zamerané na správne dýchanie, joga. Pozitívne myslenie a pozitívny prístup k životu otvára cestu aj k zdanlivo neriešiteľným problémom. Psychoterapie a relaxačné masáže.

    Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

    lubica339
    10. okt 2012    Čítané 0x

    Posilňovanie imunity šípkami

    Posilňovanie imunity šípkami

    Plody ruže – šípky, majú teraz obdobie svojej aktívnej činnosti. A to nielen ako dekorácia na spríjemnenie prostredia. Krásna pestrofarebná jeseň so sebou prináša aj menej slnka, chladnejšie sychravé počasie, častejšie hmly a menej čerstvej zeleniny a ovocia. Je to začiatok obdobia, kedy sa skúša odolnosť a obranyschopnosť nášho organizmu. Práve preto sa na nás veselo smejú plody ruže z každej strany. V šípkach je ukrytá koncentrovaná sila letného slnka. Obsahujú obrovské množstvo vitamínu C, B, K, A, E, F, minerálnych látok, bioflavonoidov, karotenoidov a ďalších cenných látok, ktoré posilňujú obranyschopnosť a imunitný systém. Vitamín C v šípkach je pre organizmus veľmi dobre využiteľný, pretože je prostredníctvom prírodných látok – flavonoidov, chránený pred nadmerným rozkladom.

    Šípky majú obrovskú terapeutickú hodnotu nielen kvôli využiteľnému obsahu vitamínov, ale aj kvôli vysokej antioxidačnej aktivite, protizápalovej aj protirakovinovej. Šípky tak majú schopnosť chrániť našu DNA (nositeľka genetickej informácie, riadi rast, delenie aj regeneráciu bunky) pred poškodením voľnými radikálmi či už z vonkajšieho prostredia, alebo z vnútorného. Sú teda využiteľné v liečbe aj prevencii prechladnutí, nádchy, chrípky, bolesti hlavy, únavy, depresie, ale aj zápalov dýchacích ciest, močového mechúra, cievnych ochorení, rakoviny, aj dny.     

    Šípkový čaj na posilnenie obranyschopnosti – šípky je potrebné chvíľu prevariť vo vode, osladiť medom a piť teplé 3 x denne jednu šálku. Kvôli veľkému množstvu vitamínu C je šípkový čaj vhodný predovšetkým pri horúčkach, ale taktiež na podporu metabolizmu a celkové posilnenie organizmu. Okrem čaju sa zo šípok dá pripraviť aj džem či víno.

    Dr. Ľubica Prisenžňáková

    lubica339
    31. mar 2016    Čítané 40x

    Poradňa prevencie a prírodnej liečby - Mgr. Lubica Prisenznakova, PhD.

    Pomoc pri riešení chronických zápalov a ochorení, alergie, psoriaza, civilizačné ochorenia, vysoký krvný tlak a cholesterol, diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, poruchy správania, autizmus, skleróza multiplex, nádorové ochorenia a mnohé ďalšie

    Prírodná liečba nie je nič nové, len sme na ňu akosi pozabudli v záplave chemických liečiv. Liečivá sila prírody zažíva svoje znovuobjavenie, pretože aj napriek množstvu liekov prichádzame na silu prírody, a na to, že prírodné zákony sa obchádzať nedajú.