Pôrod v pôrodnici od A po Z

Pôrod v pôrodnici sa označuje ako aktívne vedený pôrod. Prebieha pod dozorom lekárov, ktorí v prípade nutnosti aktívne zasahujú do priebehu pôrodu. Pôrod32 je vnímaný ako lekársky úkon.

Každý pôrod je veľmi individuálny, keďže aj každá žena je individuálna a inak prežíva pôrod, predstavuje si ho a pripravuje sa naň. Pri každom pôrode sa môže niečo skomplikovať. Pokiaľ by tie komplikácie nastali, tým, že rodíte v pôrodnici máte istotu, že personál sa stará a robí všetko čo je v ich silách a možnostiach, aby to dopadlo čo najlepšie, aby ste vy a bábätko odchádzali z pôrodnice zdraví, aby neboli žiadne komplikácie ani do budúcnosti.


Pôrod v nemocnici na Slovensku od A po Z

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, pôrodnou asistentkou.

V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod
  • 00:23 Predstavenie témy videa
  • 00:44 Môže žena na sebe cítiť, či sa pôrod blíži? Aké sú príznaky?
  • 00:57 Koľko druhov pôrodov poznáme? Ako sa nazývajú a čo znamenajú?
  • 01:23 Čím sa pôrod začína?
  • 02:23 Koľko je pôrodných dôb? Čo každá pôrodná doba predstavuje?
  • 02:54 Ako dlho trvá samotné tlačenie - vypudzovacia fáza pôrodu?
  • 03:17 V akých polohách môžete v slovenských pôrodniciach rodiť?
  • 04:24 Ako predísť nastrihnutiu či poranieniu hrádze?
  • 06:10 Ako prebieha samotné tlačenie? Čo dodržiavať? Čomu sa vyhnúť?
  • 08:45 Je vhodné mať pri pôrode partnera?
  • 09:10 Aký je postup tesne po pôrode?
  • 10:05 Dotepanie pupočníka
  • 11:03 Ako prebieha ošetrenia novorodenca po pôrode? Môže pri ňom byť aj otec dieťaťa?
  • 12:25 Čo sa deje s mamičkou po pôrode bábätka? Ako prebieha pôrod placenty?
  • 12:55 Ako prebieha ošetrenie poranení po pôrode?
  • 13:40 Kedy prichádza k prvému dojčeniu?
  • 13:33 Čo sa deje na oddelení šestonedelia?
  • 15:23 Je prvý mesiac po pôrode najviac náročný? Čo sa mamička naučí v nemocnici?
  • 16:51 Koľko zostáva mamička na oddelení šestonedelia? Čo sa deje pri odchode z nemocnice?
  • 18:29 Zhrnutie a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:


🎞️ Začínajúci pôrod alebo falošný poplach? Ako to rozpoznať? Príznaky pôrodu


🎞️ Všetko, čo by ste mali vedieť o pôrode. Príprava na pôrod s pôrodnou asistentkou


🎞️ PÔRODNÉ BOLESTI a dostupné metódy na ich tlmenie


🎞️ PÔRODNÝ PLÁN z internetu nie je pôrodný plán


🎞️ MÔJ PÔROD DOMA


Môže žena na sebe cítiť, či sa pôrod blíži? Aké sú príznaky?

Žena môže na sebe cítiť, že sa pôrod blíži. Môžu to byť rôzne telesné pocity, ale aj únava, vyčerpanosť, potreba oddychovať. Všetko o príznakoch blížiaceho sa pôrodu sa dozviete v článku Príznaky pôrodu.

Koľko druhov pôrodov poznáme? Ako sa nazývajú a čo znamenajú?

Cisársky rez

Koľko je pôrodných dôb? Čo každá pôrodná doba predstavuje?

Existujú 4 pôrodné doby:

  1. Otváracia: otvára sa krčok maternice, bábätko sa posúva v pôrodných cestách, chystá sa narodiť.
  2. Vypudzovacia: doba, kedy sa bábätko rodí. Dĺžka tejto doby záleží od toho, ako žena intenzívce tlačí a ako intenzívne pracuje na tom, aby sa bábätko narodilo. Obvykle to trvá 10 - 20 minút. V týchto chvíľach je dôležité, aby žena spolupracovala s bábätkom. Bábätko sa tlačí do pôrodných ciest, chce sa dostať von a úlohou ženy je mu pomôcť.
  3. Vypudenie placenty
  4. Popôrodná doba: doba, kedy sa túlite s bábätkom, máte ho na sebe, dojčíte ho.

V akých polohách môžete v slovenských pôrodniciach rodiť?

Vo väčšine slovenských pôrodníc sa rodí na chrbte. Nie je to ale klasická poloha na chrbte, kedy žena leží vodorovne a nohy má vyložené na opierkach na nohy alebo strmeňoch. Žena je v tzv. polosede s vyvýšenou hlavou a nohami spustenými smerom dole.

Polohy pri pôrode

Ak ženy chcú rodiť v inej polohe, v takom prípade je možné rodiť na boku alebo na pôrodnej stoličke. Pôrodná stolička je však veľmi nízka a je veľmi komplikované chrániť hrádzu a teda je väčšie riziko poranenia. Preto sa väčšinou odporúča viacrodičkám, kedy si pôrodné cesty prešli pôrodným procesom raz alebo viackrát. Pôrodné cesty sú flexibilnejšie, hrádza je mäkšia a je už akoby predpripravená na pôrod.

Pokiaľ chcú mať prvorodičky čo najmenšie pôrodné poranenia, je dobré aby pôrodník alebo pôrodná asistentka1, ktorí odvádzajú pôrod na hrádzu videli, mohli ju masírovať a zabrániť tak pôrodným zraneniam.

Ako predísť nastrihnutiu či poranieniu hrádze?

Častým prianím rodičiek je vyhnúť sa nástrihu hrádze (epiziotomii). Aby tomu predišli, snažia sa doma na pôrod pripraviť. AniBall, Epi-no1 a masáž hrádze - všetky tieto pomôcky a metódy slúžia na uvoľňovanie hrádze, aby bola mäkšia a priebeh pôrodu bol tak jednoduchší. Neodporúčajú sa v prípade, ak je to pre ženu nepríjemné alebo bolestivé či ak sú prítomné infekcie pošvy (hrozí krvácanie spôsobené trhlinkami).

Riziko roztrhnutia je pri pôrode prítomné aj napriek tomu, že sa žena takouto formou pripravovala. V praxi v pôrodniciach stretávajú so situáciami, kedy došlo k pôrodným poraneniam v oblasti hrádze napriek cvičeniu s balónikom či masáži. Naopak, ženy bez prípravy pôpôrodné zranenia nemali. Vďaka cvičeniu a masáži je väčšia pravdepodobnosť, že nebude potrebné vykonať nástrih hrádze (epiziotómiu), no či sa hrádza nenatrhne nevie nik.

Je to veľmi individuálne a záleží to od tuhosti hrádze a svalstva konkrétnej ženy, od veľkosti bábätka, ako rotuje. Je prítomných veľa iných faktorov, ktoré ovplyvňujú ako sa tkanivo bude správať. Napríklad veľmi vyšportované ženy mávajú príliš pevné panvové dno a to zranenie môže byť väčšie. V takýchto prípadoch je často potrebné urobiť nástrih hrádze, aby sa bábätko vôbec dokázalo pretlačiť cez pôrodné cesty.

Nástrih hrádze sa nerobí pušálne, ani prvorodičkám ani viacrodičkám. Či sa vykonáva epiziotómia17 záleží aj od toho, či zostupuje bábätko v pôrodných cestách pekne, či žena nie je príliš vyčerpaná, či nie je pokles oziev plodu, či nie je príliš vysoká hrádza a hrozí veľké poranenie. Pôrodník podľa priebehu pôrodu dokáže zhodnotiť, či je nástrih potrebný alebo nie. Ak si nástrih neželáte, je potrebné sa o tom rozprávať s pôrodnou asistentkou, ktorá to bude tlmočiť lekárovi.

Ako prebieha samotné tlačenie? Čo dodržiavať? Čomu sa vyhnúť?

Pri pôrode je dobré si predstaviť si, v akom úzkom priestore je hlavička bábätka. Je žiadúce aby sa dieťa narodilo čo najrýchlejšie, aby adaptácia bábätka bola čo najlepšia, preto je dôležité, aby dieťa pôrodným kanálom prešlo rýchlo.

Dôležité je počas pôrodu tlačiť aspoň 3x počas jednej kontrakcie. V takom prípade je pravdepodobnejšie, že hlavička pôjde rýchlejšie, ako keď tlačíte 1x a zbytok kontrakcie napríklad prerozprávate. Často ženy rozprávajú o tom, ako to bolí, ako už nechcú, ako už nevládzu. Čo síce pôrodnému personálu isto neprekáža, no potom sa pôrod čakaním na ďalšie kontrakcie zbytočne predlžuje.

Dôležité je si predstaviť ako tlačíte:

  • počas pôrodu sa tlačí, akoby žena sedela na záchode,
  • snažíte sa nerozprávať,
  • pracovať brušným lisom,
  • tlačíte smerom do konečníka,
  • ste trošku schúlené v klbku, ak sa žena namiesto predklonu zakláňa, môže mať popraskané žilky na tvári.
  • so zatvorenými očami. Ak má žena počas pôrodu otvorené oči, bude ich mať červené a popraskané.
  • veľmi dôležité je správne dýchanie. Počas tlačenia je potrebný hlboký nádych, ktorý dodá silu na tlačenie. Sila nádychu je veľmi veľká. Ak sa žena nadýchne krátko, dokáže tlačiť 3 sekundy, ak sa nadýchne hlboko dokáže tlačiť 20 sekúnd.

Keď sa rodí bábätko, najťažší je pôrod hlavičky, pretože je tvrdá, najväčšia, nemôže sa stlačiť. Keď sa porodí hlavička, potom je už pôrod telíčka často jednoduchší. Je potrebné však naďalej intenzívne tlačiť, podľa inštrukcií lekára. Bábätko sa musí dostať von celé, až potom je po všetkom.

Počas pôrodu by ženy mali reagovať na inštrukcie pôrodníka - napr. tlačiť intenzívnejšie, zakašlať, predýchať kontrakciu, pretože aj tým, že reagujete a prijímate takéto rady, môžete predísť veľkým poraneniam.

Je veľmi dôležité, aby ste sa nezľakli ak sa niečo stane mimo pôrodný plán12, ktorý máte v hlave. Pôrod sa nedá naplánovať, je o komunikácii a o zmenách. Nikto nevie stopercentne povedať ako bude pôrod prebiehať. A preto je dobré aj vo svojich predstavách a plánoch, byť otvorená aj iný možnostiam, ktoré vyplynú zo situácie, byť otvorená radám lekárov a s rozumom prehodnocovať podľa toho, ako sa pôrod vyvíja.

Snažte sa myslieť pozitívne celý čas, robte samé nenormálne veci - tešte sa z bolesti, nesťahujte sa, nerozprávajte počas kontrakcií, práva naopak, sústreďte sa na to, že tam tá bolesť je, predýchajte ju a keď kontrakcia odoznie, posťažujte sa všetkým naokolo, čo sa dialo.

Pýtajte sa! Dôležité pre ženu, ktorá rodí sú informácie. Pýtajte sa aj 20x na tú istú vec. Každý vám odpovie. To isté platí aj na oddelení šestonedelia. Keď máte odpovede na svoje otázky, ste pokojnejšie, nie ste vystresované a lepšie príjmate starostlivosť o seba, tak aj o dieťa. Mať informácie, znamená mať pohodu. Pokiaľ budete vystresované, nervózne, budete prežívať pôrod aj starostlivosť o dieťa v negatívnom zmysle. Pokiaľ budete rozmýšľať v tom zmysle, že čo zlé sa ešte stane, bude to celé prebiehať úplne inak, ako ste si vysnívali. Keď sa dá, tak sa personál snaží vaše sny zrealizovať, no zároveň myslí aj na zadné vrátka v podobe komplikácií, ktoré môžu nastať. To je úloha zdravotníkov, aby tam boli práve vtedy, ak tá komplikácia príde a aby boli na ňu pripravení a mohli ju zachraňovať.

Je vhodné mať pri pôrode partnera?

Partner pri pôrode2 je veľmi osožný. Môže do pôrodu vstupovať, radiť ako tlačiť, lebo žena najlepšie počúva partnera a ak jej partner povie nadýchni sa, zavri, oči, zatlač, a vidím už vlásky, tak sa žena naštartuje a tlačí oveľa intenzívnejšie ako keď jej to povie niekto z personálu.

Aký je postup tesne po pôrode?

Keď sa narodí bábätko, položí sa na bruško, aby ste sa s ním zoznámili, pochopili, že ste sa stali mamou. Je to najkrajší pocit, ktorý môžete zažiť, keď si dieťa objímete, keď cítite ako sa vám hmýri na bruchu, keď cítite jeho teplo, a keď tie imaginárne fľaky z ultrazvuku dostanú reálny obraz a vidíte presne, ako bábätko vyzerá. Má to vplyv aj na imunizáciu dieťaťa, osídľuje sa baktériami matky, rovnako emocionálny a sociálny význam. Takýto prvotný bonding2 priaznivo pôsobí na rozvíjanie laktácie, pretože tým, že je pri matke, blízko prsníkov, sa spúšťa tvorba prolaktínu a oxitocínu, ktoré sú zodpovedné za tvorbu mlieka.

Bonding

Dotepanie pupočníka

Bežnou praxou pri fyziologickom pôrode je aj dotepanie pupočníka. Je potrebné zvážiť, či je dieťa v poriadku, či dýcha, či plače a ak to tak je, môže sa nechať pupočník dotepať. Väčšinou dotepe za 5 - 7 minút. Pokiaľ by sa však vyskytli nejaké komplikácie, pôrod je pre dieťa ťažší, bábätko sa horšie adaptuje, neplače, je potrebné mu poodsávať plodovú vodu, v takom prípade je lepšie prestrihnúť pupočník skôr a bábätko ošetriť, ako ho nechať na brušku a spôsobiť, že vdýchne plodovú vodu a riskovať nejaké komplikácie.

V niektorých pôrodniciach je zvykom, že môže pupočnú šnúru prestrihnúť partner. Ak máte o niečo také záujem, je dobré, aby ste o tom povedali.

Ako prebieha ošetrenia novorodenca po pôrode? Môže pri ňom byť aj otec dieťaťa?

Keď sa bábätko narodí, prestrihne sa pupočník, väčšinou dieťa zoberú na ošetrenie. Trvá asi 10 - 15 minút, v závislosti od komplkácií. Bábätká sa len osušia, odmerajú, odvážia, pediater zhodnotí stav novorodenca, skontroluje, či na bábätku nie sú nejaké vývojové chyby. Dieťa sa označí, napíše sa mu na chrbátik priezvisko, dostane číslo na ruku, také isté číslo sa potom dáva mamičke. Pri ošetrení, môže byť partner, ktorého úlohou je rozprávať sa s pediatrom, či je všetko v poriadku, pozerať sa na dieťa, môže ho fotiť, môže si ho chytiť, aby tam bol tiež prvotný kontakt s otcom.

Keď sa bábätko ošetrí, dáva sa mu jednorázová plienka, obyčajná plienka, na hlavu čiapočka, a takto zabalené bábätko sa vracia mamičke na bruško. Je na žene, či ho chce mať nahé alebo zabalené v plienke. Ak chce mať žena nahé dieťatko, z plienky sa rozbalí a pokračuje sa v bondingu na brušku, môžete ho dojčiť, podporuje sa rýchly nástup laktácie.

Bonding

Čo sa deje s mamičkou po pôrode bábätka? Ako prebieha pôrod placenty?

Placenta sa rodí obvykle približne 10 - 15 minút po pôrode dieťaťa. Niekedy vyjde sama, odlúči sa od maternice, niekedy je potrebné potiahnuť za pupočník, niekedy je potrebné zatlačiť, aby sa vypudila. Pôrod placenty nie je bolestivý.

Ako prebieha ošetrenie poranení po pôrode?

Po pôrode placenty sa pristupuje k ošetreniu poranení. Lekár skontroluje krčok a pošvu, či tam nie sú žiadne poranenia. Ak tam poranenie je, treba ho zašiť. Ošetruje sa vstrebateľnými stehmi - stehy, ktoré sú vo vnútri sa vstrebú samé, tie čo sú zvonku na hrádzi, vypadávajú samé približne po 10 - 14 dňoch. Keď je všetko zošité, žene zložia nohy, môže ležať na tom pôrodnom boxe 2 hodiny. Sleduje sa krvácanie, zavinovanie maternice, ako sa sťahuje pôrodné poranenie. Partner tam môže byť celý čas so ženou. Vhodné je aby sa počas tohto času prisalo bábätko na prsník. Ako už bolo spomenuté, podporuje to laktáciu, ale aj zavinovanie maternice, z ktorej sa vypudzuje krv.

Počas týchto dvoch hodín môžete komunikovať s rodinou, môžete telefonovať, môžete sa fotiť. Je na to, aby ste sa s dieťaťom zoznámili, spoznali sa a užili si prvé momenty s bábätkom osamote všetci traja.

Čo sa deje na oddelení šestonedelia?

Po uplynutí dvoch hodín od pôrodu je mamička prevezená na oddelenie šestonedelia. Vo väčšine pôrodníc už na toto oddelenie partneri so ženou nejdú. Bábätko si vezmú sestričky z novorodeneckého oddelenia. Po uplynutí cca 30 - 60 minút, kedy už žena začína chodiť, a vie sa už o seba postarať, je bábätko prinesené mamičke a tá ho má už pri sebe celých 24 hodín. Vo väčšine nemocníc existuje tzv. rooming-in systém, to znamená, 24-hodinová starostlivosť o dieťa matkou. Pokiaľ sa žena dobre cíti, nemá komplikovaný pôrod, nebola tam veľká strata krvi počas pôrodu, potom je vhodné, aby to bábätko pri mamičke bolo, aby sa oň starala.

Je prvý mesiac po pôrode najviac náročný? Čo sa mamička naučí v nemocnici?

Prvý mesiac po pôrode je skutočne pre mamičku najnáročnejší, predovšetkým pre prvorodičku. Pôrodom sa totiž nič nekončí. Aj keď pôrod je vždy prvá méta, ktorú si dáva žena vo svojej role matky, aby ju zvládla, aby boli s dieťatkom zdraví a väčšinou sa tie predstavy pôrodom končia. Ale po pôrode sa v skutočnosti všetko začína.

Prítomnosť nového človiečika v rodine, ktorý je na vás závislý a vy sa oň musíte postarať 2 je veľkou výzvou. To by ste sa mali naučiť na oddelení šestonedelia. Sú tam sestričky, ktoré vás naučia dojčiť, manipulovať s bábätkom, ako ho kúpať, prebaľovať, prezliekať. To je najdôležitejšie, čo dieťa okrem vašej lásky a prítomnosti potrebuje. Aký bude systém existencie doma, na to vás nepripraví nikto, na to musí prísť postupne sama žena. Musí sa naučiť rozumieť dieťaťu, jeho prejavom, jeho správaniu. Je už na rodičoch, či zavedú do ich života systém, či preferujú určitú pravideľnosť, nejaké stereotypy, ktoré sa dieťa postupne bude učiť spolu s nimi alebo nechajú starostlivosti a výchove voľný priebeh.

Ako kúpať bábätko

Koľko zostáva mamička na oddelení šestonedelia? Čo sa deje pri odchode z nemocnice?

Mamičky na oddelení šestonedelia zostávajú väčšinou 72 hodín, predovšetkým kvôli bábätku, ktoré by malo byť na konci tohto obdobia plne dojčené. Novorodenec musí prejsť určitými novorodeneckými skríningami - hladina bilirubínu, metabolické ochorenia, sluchový nerv, zrakový nerv, vyšetrenia obličiek. Posudzuje sa, či je dieťa v poriadku, priberá, nemá vysoký bilirubín, odchod domov je potom prospešnejší, pretože doma je starostlivosť úplne iná ako v nemocnici. Pokiaľ sa však vyskytuje nejaká komplikácia, napríklad novorodenecká žltačka, je lepšie zostať o jeden až dva dni v nemocnici dlhšie a odchádzať domov s dieťaťom, ktoré je v poriadku a nepredpokladajú sa žiadne komplikácie.

Novorodenecká žltačka

Žena odchádza domov buď v sprievode partnera alebo najbližšej rodiny. Oblečenie pre dieťatko prinesie partner. Ak pôjdete domov autom, netreba zabudnúť na autosedačku.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, pôrodná asistentka
II. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB

Použité zdroje

  1. Pôrodný dom u Čápa, Praha: http://www.pdcap.cz/

Externé linky

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodom v pôrodnici

Máš skúsenosť s pôrodom v pôrodnici?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke