Amniotómia

Hoci amniotómia, teda manuálne prepichnutie plodových vakov, dokáže urýchliť pôrod a tým aj skrátiť jeho bolestivú etapu, množstvo mamičiek sa tohto úkonu bojí. Prečo k amniotómii lekári pristupujú a kedy ju najčastejšie volia? Poď si o tom prečítať viac.
Amniotómia riziká

Lekár môže k amniotómii pristúpiť z viacerých dôvodov.

Čo je to amniotómia a ako prebieha?

  • S amniotómiou, dirupciou vaku blán alebo „pustením vody“ sa môžeš stretnúť v pôrodnici, pričom ide o manuálne prepichnutie plodových obalov, ktoré sa počas celého tehotenstva „skrývajú“ v maternici a uzatvárajú v sebe plodovú vodu chrániacu dieťatko.
  • Plodové obaly vo väčšine prípadov prasknú spontánne tesne pred alebo po nástupe kontrakcií. Avšak môže nastať aj prípad, kedy sú kontrakcie silné a časté, krčok maternice sa otvára, no plodová voda stále neodteká. Vtedy je načase zvážiť manuálne pretrhnutie plodových vakov.
  • Cieľom amniotómie je najčastejšie urýchlenie pôrodu, ak počas prvej doby pôrodnej nepostupuje podľa očakávaní. Mnohokrát sa bezprostredne po amniotómií zvyknú zosilniť aj kontrakcie.

Plodové obaly

Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.


Ako amniotómia prebieha?

  • Žena leží na pôrodnom lôžku a lekár cez krčok maternice k plodovým obalom zavedie nástroj, ktorý možno prirovnať ku kovovému háčiku s ostrejším hrotom. Práve pomocou neho sa plodové obaly prasknú a následne začne vytekať plodová voda.
  • Zákrok trvá len pár sekúnd a nie je bolestivý. Niektoré mamičky necítia vôbec nič, iné zasa hovoria, že vnímali len nepríjemný tlak. Samozrejmosťou je, že lekár dbá o to, aby neporanil ani teba, ani bábätko.

Kedy sa amniotómia vykonáva?

  • K amniotómii lekár môže pristúpiť, ak pôrod nepostupuje, prípadne postupuje, no plodová voda stále neodtiekla. Väčšinou sa vykonáva, ak je bránka krčka maternice otvorená na 3 až 4 cm. Personál v pôrodnici by mal s tebou tento zákrok konzultovať a ty ho máš právo odmietnuť. Tvoje rozhodnutie by malo byť rešpektované, ak nie je bábätko ohrozené na živote. V takom prípade lekári počkajú, kým sa bránka otvorí na približne 8 cm a ak stále plodové vaky neprasknú, opäť navrhnú amniotómiu.
  • Prečo je dôležité, aby plodové obaly praskli pred samotným pôrodom? Plodová voda prispieva k zvlhčovaniu pôrodných ciest, tým pádom nimi bábätko ľahšie prejde. A v neposlednom rade sa prasknutím plodových obalov predchádza aj vážnej komplikácii – ak by žena tlačila s neporušenými plodovými vakmi, hrozí tu riziko predčasného odlúčenia placenty a s tým je spojené aj masívne krvácanie.

Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o prirodzenom pôrode

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Epidurálna analgézia

Epidurálna analgézia je tlmenie pôrodných bolestí podaním malej dávky znecitlivujúcej látky a lieku proti bolesti. Epidurál je zavedený do chrbticového kanála a tam sa rozmiestni okolo miechového vaku. Týmto zabráni nervovému vzruchu, aby vystúpil z miechového vaku. Epidurál pôsobí na senzitívne, sympatické a motorické nervy.

Oxytocín

Oxytocín je hormón lásky. Vzniká v mozgu v hypotalame, odkiaľ sa presúva do hypofýzy. Vyvoláva prirodzené kontrakcie maternice, ktoré vedú k porodeniu bábätka, taktiež sťahy hladkých svalov v mliečnych žľazách, a v neposlednom rade spôsobí zamilovanie matky do čerstvo narodeného bábätka a obrátene. Tento hormón vylučujú obidvaja - dieťa aj matka bezprostredne po pôrode.


Viac o pôrode na Modrom koníku

  • Odborné Poradne
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Tematické skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti Amniotómia

Máš skúsenosť Amniotómia?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke