Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Predpôrodný kurz online - príprava na pôrod (nielen) v núdzovom stave

Mnohé tehotné mamičky by za normálnych okolností v rámci prípravy na pôrod1 premýľľali nad výberom predpôrodného kurzu. Avšak, aktuálna situácia tieto možnosti výrazne zúžila. Práve preto sme sa rozhodli spracovať pre vás ONLINE predpôrodný kurz. Dozviete sa v ňom všetky dôležité nformácie, ktoré potrebujete ohľadom blížiaceho sa pôrodu vedieť, aby všetko prebehlo v čo najväčšom poriadku.

Pavla Kasparková, pôrodná asistentka v krátkosti zhrnula informácie, ktoré sú podstatné pre to, aby ste pôrod prežili podľa svojich predstáv a vaše pôrodné priania boli splnené aj v tejto dobe.


Video: "Ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod?"

Rozhovor s Pavlou Kasparkovou, pôrodnou asistentkou.


V rozhovore s pôrodnou asistentkou Pavlou Kasparkovou sa dozviete odpovede na tieto otázky:

 • 00:00 Pôrodná asitentka Pavla Kasparková.
 • 01:00 Pár týždňov pred pôrodom.
 • 02:20 Kedy sa vydať do pôrodnice?
 • 04:40 Naplnia sa Vaše predstavy o pôrode?
 • 06:15 Pôrod bez partnera alebo bez „bondingu”? Ako ho zvládnuť?
 • 07:20 Vyvolanie pôrodu. Je to lepšie riešenie?
 • 08:10 Dĺžka pôrodu. Dá sa pôrod zrýchliť?
 • 08:50 Pôrodné hormóny. Ako s nimi pracovať pre ľahší pôrod?
 • 09:50 Zásahy do pôrodu (lieky na tlmenie bolesti, bylinky, teplá voda, hudba…)
 • 11:00 Pôrodná taška (vlastné jedlo, nápoje…)
 • 11:28 Pohyby na uvoľnenie pánvy.
 • 11:42 Relaxácia. Ako byť v kľude počas pôrodu?
 • 13:04 Komunikácia s nemocničným personálom.
 • 14:20 Poloha pri pôrode a nástrih hrádze v čase koronakrízy.
 • 15:35 Kontakt s bábätkom.
 • 16:10 Pôrod placenty. Je v poriadku si brať placentu domov?
 • 17:01 Koľko zostať po pôrode v pôrodnici?
 • 17:55 Praktické otázky. Práca s pomôckami. 1. fáza pôrodu: Maternica a maternicový čípok.
 • 21:41 Ako sa maternica počas pôrodu otvára?
 • 23:21 Aké pojmy je dôležité si zapamätať?
 • 24:07 Ako spoznať doma, že je správny čas odísť do pôrodnice?
 • 26:42 Zhrnutie. Kontrakcie, jednotlive pôrodné fázy a rôzne situácie.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:


🎞️ Čo by ste mali vedieť o pôrode


Čomu venovať pozornosť pár týždňov pred pôrodom?

Zamyslite sa nad tým, ako žijete, aký je váš životný štýl. Aj keď nemôžete chodiť von, skúste si každý deň vyhradiť čas na nejakú fyzickú aktivitu. Venujte čas sebe i bábätku, cvičeniu, masáži hrádze. Vyhraďte si čas na to, aby ste sa s bábätkom spojili, vykomunikovali si s ním súčasný stav a uvidíte, ako to bude prebiehať.

Všetko, čo si tu budeme dnes rozprávať, sa týka fyziologického tehotenstva. Pôrod by mal v ideálnom prípade začať najskôr vo 37. týždni tehotenstva. Akékoľvek ťažkosti 1, ktoré potrebujete konzultovať, riešte vždy s odborníkom a zájdite pokojne do nemocnice. Inak je tehotenstvo fyziologický stav , zdravá žena je schopná svoje bábätko porodiť bez zvláštnych príprav2 a vaše telo i bábätko vedia, čo majú robiť.

Kedy sa vydať do pôrodnice?

Pôrod môže začať buď tým, že budete mať kontrakcie, alebo že vám odtečie plodová voda. Obe tieto situácie by ste mali konzultovať ideálne sa svojou pôrodnou asistentkou1 alebo zavolať do pôrodnice a poradiť, ak máte strach, že by ste prišli zbytočne.

Keď začnú kontrakcie, základ je, skúsiť sa upokojiť . Niekto si vezme ceruzku a papier a začne zapisovať, v akých intervaloch sa kontrakcie objavujú a ako dlho trvajú. Ak sú nepravidelné,netrvajú dlho a nemajú veľkú intenzitu, skúste odpočívať, cez noc spať, cez deň ľahnúť alebo sa zabaviť. Ak sa kontrakcie nejako zmenia, skúste ich zase zmerať.

Kedy ísť do pôrodnice

Aký je správny interval kontrakcií, kedy sa vydať do pôrodnice?

Nie je na to žiadna tabuľka, do pôrodnice sa vydajte vždy, keď budete mať pocit, že to je potrebné, napríklad ak sa doma už necítite bezpečne. Ak sú kontrakcie napríklad každých 5 minút a trvajú 40 sekúnd a viac, a nepomáha ani úľava, teplá voda, zmena polohy, núti vás to predýchavať alebo vydávať zvuky, je to ten čas, kedy ísť.

Ak vám odtečie plodová voda, prídete do pôrodnice, skontroluje sa, či ide o plodovú vodu a budete čakať na začiatok pôrodu. Ak sa v priebehu tehotenstva objaví akékoľvek krvácanie1, je to tiež vhodná doba, nechať sa skontrolovať v zdravotníckom zariadení.

Záleží na tom, ako ste si svoj pôrod predstavovali. Niektoré ženy celé tehotenstvo pracujú na tom, alebo sa snažia, aby pôrod prebiehal čo najprirodzenejšie, a chceli by mať podporu pri pôrode. Pri pôrode sa objavujú krízové ​​chvíľky, kedy žena potrebuje podržať, potrebuje počuť, že je všetko v poriadku a normálne a pôrod takto prebieha a nepotrebuje žiadne lieky a zásahy do priebehu pôrodu.

To môže byť v súčasnej dobe problém, môžete sa ocitnúť v situácii, že v pôrodnici budete sami a budete k týmto zásahom viac ovplyvniteľné. Ak máte o pôrode svoju predstavu, odovzdajte asistentke svoj pôrodný plán12, skúste to trochu prediskutovať a držte sa toho, čo ste si nastavili. Ak pôrod prebieha bez komplikácií, určite to zvládnete. Neexistuje správna dĺžka pôrodu, niektoré sú krátke a niektoré dlhé a náročnejšie. Ak sa bábätku darí dobre, má dobré srdcové ozvy, nie je dôvod do pôrodu zasahovať.

Často sa teraz rieši, že mamičky majú strach, otecko nemôže do pôrodnice, objavujú sa informácie v médiách, že po pôrode môže byť bábätko premiestnenéalebo nemôže prebehnúť bonding2.Ja sa s týmto prístupom našťastie nestretávam, tam , kde pracujem, sa snažíme podporovať kontakt mamičky s bábätkom po pôrode, neodelovať ich zbytočne, aby to bolo tak, ako si to tá žena predstavovala.

Bonding

Je vyvolanie pôrodu lepšie riešenie?

Vyvolanie pôrodu by malo mať vždy len medicínsky dôvod, zdravotný stav mamičky alebo bábätka, inak to nevnímam ako prínosné, vyvolávať29 kvôli nejakému termínu. Potom môže pôrod končiť napríklad zbytočne cisárskym rezom58. Pokiaľ už máte termín pôrodu, pripravujte sa naň, sledujte, ako sa bábätko má, ale do desiateho dňa po termíne nie je čo riešiť a ak sa obom darí dobre, vyvolaniu sa skúste vyhnúť.

Ak pôrod nepostupuje dostatočne rýchlo, väčšina žien si želá, aby pôrod bol rýchly a jednoduchý, ale nemusí to tak vždy byť. Dĺžka pôrodu je individuálna. Ženám sa často ponúka prepichnutie plodovej vody alebo infúzie, aby rýchlejšie porodili. Vždy sa skúste zamerať hlavne na to, aby ste boli v pokoji, aby telo správne tvorilo pôrodné hormóny a pôrod prebiehal správne.

Najdôležitejší pôrodný hormón je oxytocín20 a ten je veľmi "ľakavý", čo môže byť v súčasnej situácii problém - stres môže spôsobiť, že sa začnú vylučovať stresové hormóny, ktoré prirodzené vylučovanie oxytocínu blokujú.

Skúste si v pôrodnici vytvoriť takú bublinu, povedzte si, som tu sama, ale to nevadí, som tu ja a moje bábätko, mám tu svoje veci, ktoré mi partnera pripomínajú. Odporúčam si vziať napríklad fotky alebo partnerovo tričko, vonné olejčeky, všetko sa v pôrodnici dnes dá zariadiť, aby to bolo príjemné a tak, ako ste si to predstavovali.

Ak je nutný akýkoľvek zásah do pôrodu, pýtajte sa, prečo je to nutné, aké má výkon riziká, čo to môže priniesť a dobre to všetko zvážte. Ak pôrod prebieha normálne, bolesť sa dá väčšinou zvládnuť aj iným spôsobom ako pomocou liekov. Môžete využiť bylinky, teplú vodu, termofory (ktoré si však so sebou musíte priniesť), balóny, žinenku, hudbu,... Do mobilu si môžete pripraviť obľúbenú hudbu, nemusí byť meditačná, ale akákoľvek, aby ste eliminovali rušivé faktory, ktoré sa v pôrodnici vyskytujú ( búchanie dverí, atď.).

Do tašky do pôrodnice si zabaľte dobré jedlo, nech máte dostatok energie. Ak nemáte chuť do jedla, dobrý je čaj, med, kokosová voda. Skúste uvoľniť panvu , môžete tancovať, pohybovať sa, vyvíjať aktivitu, na pôrodnom boxe budete mať súkromie. Niektoré ženy využívajú afirmácie k nastaveniu pozitívneho myslenia. Môžete komunikovať s partnerom a rodinou.

Zamerajte sa tiež na dýchanie, to môže počas kontrakcií pomôcť. Ak počas kontrakcie budete uvoľnená, zvládnete ju oveľa lepšie. Vždy si predstavte, že kontrakcia má začiatok a nejaký koniec. Zo začiatku sú kontrakcie krátke, málo intenzívne, a je to preto, aby ste sa telo naučili vnímať a spoznali, čo vám pomáha - či sa chcete predkloniť, zakloniť, ležať, chodiť. Snažte sa mať počas kontrakcie čo najviac uvoľnenú čeľusť . Je dokázané, že ak žena má pri pôrode stiahnutej hrdlo, môže to spôsobiť aj stiahnuté hrdlo maternice.

Pri pôrode je tiež dôležité, ako sa so ženou komunikuje. Snažte sa vnímať pozitívne informácie, že vám to ide dobre, že pôrod prebieha normálne, naopak môžete eliminovať vety ako "nejde vám to", "otvárate sa zle". Tiež sa s tým môžete stretnúť, ale ak si vytvoríte tú bublinu a budete myslieť na seba a bábätko, že to spolu zvládnete, určite to pomôže.

Ženám pri pôrode tiež často vadí, že sú rušené častým monitorovaním, vaginálnym vyšetrovaním, aj o tomto sa v pôrodnici dá komunikovať. Každé zdravotnícke zariadenie má svoje pravidlá, ale vždy sa dá dohovoriť, čo je a nie je nutné. Ak nie ste v ohrození života vy alebo bábätko, vždy sa dá dohovoriť.

Je možné si pri pôrode vybrať polohu?

Ženy sa tiež boja toho, že v súčasnom stave si toto neustrážia, ale je to vždy na vás, možnosť voľby pôrodnej polohy je vždy možná. Ďalej sa ženy boja nástrihu hrádze 16 bez upozornenia, ak pri sebe nebudú mať partnera. Tiež je to zásah, ktorý sa snáď eliminuje už v mnohých pôrodniciach, preventívne epiziotómiu už sa nevykonávajú ani u prvorodičiek . Vždy na to musí byť dôvod, aby sa nástrih urobil. Ak trváte na tom, že nástrih naozaj nechcete, nebojte sa to povedať, budú vám vysvetlené riziká a rozhodnete sa, či áno alebo nie.

Ako potom na kontakt s bábätkom?

Keď sa bábätko16 narodí, podmienky pre dieťa by mali byť čo najpríjemnejšie. Ak rodíte v noci, nebojte sa si na pôrodnej izbe zhasnúť svetlo alebo o to požiadať personál.

Keď sa bábätko narodí, položte si ho na bruško, vezmite ho do náručia, môžete s ním zostať tie dve hodiny po pôrode, ak sa budete cítiť dobre, nikto ho nebude odnášať a v kontakte môžete pokračovať aj v ďalších hodinách.

Ak pôrod prebehne dobre, zostávate s bábätkom tie dve hodiny na pôrodnej sále a potom odchádzate na izbu a tam už si užívate s bábätkom čas po pôrode.

Kontakt s bábätkom

Pôrod placenty. Je v poriadku si brať placentu domov?

Pôrod placenty je veľmi individuálny, väčšinou vyjde bez intervencií alebo zásahov. Ženy si niekedy želajú nechať dotepať pupočník, to je podporované snáď vo všetkých pôrodniciach. Niektoré ženy si chcú placentu odniesť domov, čo v dnešnej dobe môže byť riziko, tak neviem, aká je teraz aktuálna dohoda v každej pôrodnici.

1. fáza pôrodu: Maternica a maternicový čípok.

Teraz sa dostávame k praktickým otázkam, aby ste si dokázali predstaviť, čo sa počas pôrodu deje. Jedna časť je, čo sa deje s telom ženy, a druhá je, ako sa počas pôrodu cíti bábätko a akú aktivitu vyvíja. Snažím sa vždy používať nejaké pomôcky, dnes vám prirovnám maternicu k nafukovaciemu balóniku, na konci maternice je krčok maternice (uzol na balónika).

Celé tehotenstvo je maternica to bezpečné prostredie pre bábätko a ak je všetko v poriadku, tento stav sa nemení. V prvej fáze pôrodu, keď sa začína niečo diať, sa krčok maternice, ktorý celé tehotenstvo zaisťuje, že bábätko v maternici zostáva a darí sa mu dobre, musí stratiť, zmiznúť. Neznamená to, že by odpadol, ale začne sa posúvať, narovnávať.

Niektoré ženy sa dokážu samé vaginálne vyšetriť počas tehotenstva a stav maternice poznajú. Tie keď začne pôrod sú schopné si do pošvy siahnuť, čapík nahmatať a alebo už nenahmatať. Bežne ale čapík moc nahmatať nejde, ťažko sa na neho dosiahne. Keď pôrod začína, čípok sa posunie do stredu a vy na neho môžete naraziť, nahmatáte tam útvar akoby vyšpúlených pier.

Čapík sa počas pôrodu tzv. spotrebuje a zmizne a nezostane z neho nič, len malá dierka, ktorej hovoríme bránka. Na začiatku pôrodu niektorým ženám odchádza hlienová zátka14, to je akoby ďalšia poistka okrem maternice, ktorá tam je. Ak pocítite bolesť v podbrušku, chrbte, zájdete si na záchod a vypadne niečo "podivné", nejaký tiahly hustý hlien, veľa žien sa vydesí, že majú ísť do pôrodnice.

Hlien môže obsahovať aj krv, ale nemusíte panikáriť, je to príznak blížiaceho sa pôrodu, ale ten môže byť buď za niekoľko hodín, ale aj za niekoľko dní. Hlienová zátka vypadne preto, že čípok sa rozšíri a pohybuje. Pri tom sa objavujú aj bolesti a môže to trvať niekoľko dní. Pomôže sprcha alebo teplo.

Keď si bábätko povie "už sa chcem narodiť" a všetko je v tele nachystané, začnú tie ozajstné, intenzívne kontrakcie, kedy maternica nepracuje len v spodnej časti, ale celá, máte pocit, že tvrdne celé bruško. Kontrakcie budú prichádzať v nejakých intervaloch, vlnách, najprv nepravidelne, potom pravidelnejšie, najprv málo intenzívne, potom intenzívnejšie. Keď sa dostanú na interval čo 5 minút a trvajú viac ako 40 sekúnd, už je to asi ten správny začiatok pôrodu.

Keď čapík zmizne a nie je tam, maternica sa musí z jednej malinkej dierky otvoriť na priemer 10 cm, na veľkosť hlavičky bábätka. Teraz to možno vyzerá hrôzostrašne, ale telo to dokáže, je to tak zariadené. Aby ste sa otvorili, potrebujete k tomu kontrakcie. Aby ste mali kontrakcie, potrebujete pokoj, pretože potrebujete vlastné megadávky oxytocínu, čo je dôležitý pôrodný hormón. Budete mať tiež dosť svojich endorfínov, ktoré fungujú ako látky ktoré tlmia bolesť. Keď budete v strese, smať strach z čohokoľvek, môžu pôsobiť stresové hormóny a pôrod sa môže zastaviť.

Na pôrodnej sále počujete, ste otvorená na 2 alebo 5 alebo 10 centrimetrov. Skúste si zapamätať dva pojmy - čapík a bránka. Ak vám budú hovoriť, že tam je ešte čapík, tak aj ak máte bolesti, nie je moc pravdepodobné, že by ste porodili v blízkych minútach alebo hodinách. Skúste sa dohovoriť, že by ste ešte odišli domov a vrátili sa, až sa intervaly alebo ak sa niečo na vašom stave zmení. Keď počujete niečo o bránke, je to výborná správa. Keď sa do pôrodnice dostanete s bránkou 5 a viac centimetrov, je to výborné, čas na pôrodnej sále už pravdepodobne nebude tak dlhý.

Pôrod v čase koronavírusu

Ako teda spoznať, že je ten správny čas ísť do pôrodnice?

Väčšinou sa to dá spoznať podľa toho, ako sa žena správa. Pôrodný proces má niekoľko fáz, u prvorodičiek to môže byť počiatočná radosť, hurá, mám kontrakcie, tak pôjdeme do pôrodnice. Žena je ale schopná komunikovať, hovoriť, vnímať okolie... To ešte nie je optimálny čas odchodu. Keď sa pôrod dostáva do aktívnej fázy, počas kontrakcií žena nie je schopná moc komunikovať. Ak teda musíte s odpoveďou na otázky partnera počkať na koniec kontrakcie, je to asi taká optimálna doba na odchod do pôrodnice.

Posledná fáza prvej doby pôrodnej je potom taká, že žena pri kontrakciách vydáva zvuky. Môže to partnera alebo personál vydesiť, ale žena má väčšinou potrebu kričať alebo vydávať nejaké zvuky a to je väčšinou známka toho, že sa bábätko čoskoro narodí. Niekedy má žena aj potrebu začať v záverečnej fáze pôrodu tlačiť. Ak plánujete pôrod v pôrodnici, môže to byť taká stresová situácia, ak ste v tej chvíli ešte doma a už sa vám chce tlačiť. Ak však nejde o prekotný pôrod, väčšinou sa to aj tak dá stihnúť do pôrodnice.

Ak sa bábätko rodí hrozne rýchlo a nestíhate to do pôrodnice, myslite na to, že sa v tejto chvíli bábätko narodí zrejme aj bez pomoci a nikto nemusí nič robiť. V takom prípade je dobré zvoliť polohu v kľaku, podložiť sa vankúšom a bábätko zachytiť. Ak sa niečo také stane, zavolajte záchranku, oni budú radiť, čo robiť a väčšinou sa k vám rýchlo dostanú. Prekotný pôrod je ale naozaj extrémna situácia, ktorá sa deje zriedka.

Dôležité je teda myslieť na to, že aby som porodila, potrebujem kontrakcie. Sú to teda "kamarátky", čím častejšie a intenzívnejšie ich budete mať, tým rýchlejšie sa bábätko narodí a budete spolu. Na začiatku pôrodu môže odísť hlienová zátka, kontrakcie sú krátke, nepravidelné, reagujú na teplo alebo zmenu polohy. Potom už je nutné ich predýchavať. Na konci prvej doby pôrodnej žena vydáva zvuky a môže mať pocit na tlačenie. V tej dobe je väčšina žien už v pôrodnici a tam závisí na dohode s personálom a predstave rodičky.

Ak odtečie plodová voda, je opäť potrebné počkať na začiatok kontrakcií, bez kontrakcií sa bábätko nenarodí. Niektoré ženy po odtoku plodovej vody chcú do pôrodnice hneď, niektoré na začiatok kontrakcií vyčkávajú doma. Odporúča sa, aby žena po odtoku plodovej vody prišla do pôrodnice zhruba do 2 hodín. Plodová voda môže byť číra alebo nejakým spôsobom zafarbená, zakalená, zelenkavá. Je to ale rizikový faktor, so zakalenou plodovou vodou by žena mala byť v pôrodnici. Krvácanie počas pôrodu je tiež vždy potrebné skontrolovať. Ak je to jasne červená krv, je vždy nutné ísť do pôrodnice. Špinenie, stará, hnedá krv alebo malé množstvo krvi počas pôrodu je normálne súčasť tohto procesu a nie je potrebné sa toho desiť.

Ideálne je, ak máte s kým problémy a príznaky skonzultovať, nehľadajte na internete, pretože každá z vás je iná a individuálna. Tu vidím význam pôrodných asistentiek, ktorým je možné zavolať vo dne v noci a dohodnúť sa na ďalšom postupe. Ak takúto možnosť nemáte, vždy môžete ísť do pôrodnice, nechať sa skontrolovať a potom sa trebárs zase vrátiť domov. Je to vždy na vás a ako si to urobíte, také to bude.


Za rozhovor ďakujeme pôrodnej asistentke Pavle Kasparkovej.

V prípade ďalších otázok sa môžete obrátiť na poradňu pôrodnej asistentky na Modrom Koníku.


Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti Predpôrodný kurz online - príprava na pôrod (nielen) v núdzovom stave

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť Predpôrodný kurz online - príprava na pôrod (nielen) v núdzovom stave?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sono2  12. máj 2020

Pôrod

Ja osobne som mala pôrody ako podľa knihy. Prvý 12 hodinový, druhý 45 minútový.

Pri prvom mi bolo povedané, že mám prísť do pôrodnice, keď budú intervaly kratšie ako 5 minút. Tak som aj urobila. Oba pôrody začali ráno, o piatej ráno prvé kontrakcie, s tým, že pri prvom pôrode mi deň predtým celé poobedie tvrdlo brucho v pravidelných 5 minútových intervaloch. Ráno sa to začalo. Rodila som presne na termín vypočítaný podľa MS.
Pri prvej dcére mi zátka nodtiekla, len sa začalo ráno s relatívne silnými bolesťami a výtokom s prímesou krvi.

O tri hodiny sa skrátili kontrakcie na čo 2 minúty, tak sme šli. Bola som otvorená na 4 cm, pôrod trval ďalších 8 hodín. Asi o 5 hodín mi asistentka praskla vodu a vtedy sa začali ozajstné urputné kontrakcie. Striedala sa jedna pomaly minútové, neskutočne bolestivá s druhou veľmi bolestivou kratšou kontrakciou.

Nemala som už absolútne žiadne pauzy. Bola som vyšťavená na maximum. Kontrakcie sa začali predlžovať, tak som dostal oxytocín. Asi za ďalšie 3 hodiny som už bola otvorená na 10 palcov a mohlo sa tlačiť.

Za ďalšie 2 hodiny bola dcéra na svete.

Striedali sme poloh,y ale nedalo sa už ináč ako na chrbte, lebo som už nevládala ani stáť, ani kľačať, ani nič.

Porodila som veľké 4,6 kg bábätko, ešte napíšem, že bez Epidurálu. Niečo mi doktor šil, ale nič hrozné.

Pri druhej dcére sa to začalo ráno obdobne, akurát bez bolesti nejakej väčšej, pravidelnej. S tým, že som mala v noci menštruačné silnejšie bolesti, ale nič také, čo by bránilo spánku. Tentokrát to bolo aj so zátkou, ktorá odtekala postupne v priebehu doobedia.

Občas som mala nejakú silnejšiu kontrakciu. Okolo obeda sa to celkom ustálilo. Ja som stihla ešte umyť okná a zem 😀😀 Okolo druhej hodiny poobede som si ľahla na gauč, že mám teda urobené. Vtom som dostala neskutočný kŕč a počula som akoby puknutie. Začala voda odtekať, to som už valila do pôrodnice. V aute sa začali pravidelné kontrakcie, čo 2 minúty. Keď som vystúpila z auta voda odtiekla celá. Mala som uterák medzi nohami. Bola som otvorená na 8 cm a za nejakých 20 minút som už aj tlačila. Sily som mala ako slon. Dokázala tlačiť dlho a silno. Medzi kontrakciami som mala dlhé pauzy, keď som si dokázala oddýchnuť a opäť mala veľa sily na tlačenie.

Dcéra bola za ďalších 20 minút na svete. Druhý pôrod bol neskutočne rýchly, ja som bola svieža a usmiata.😀😀
Dcéra mala 4,4 kg, opäť bez Epi, s poranením ako z prvého pôrodu, ktorý sa tentokrát zahojil o polovicu skôr - za týždeň.

Mala som kontakt s dcérou hneď na pôrodnici 2 hodiny a mala ju stále pri sebe. Dojčím úspešne obe dcéry, bez problémov. Rodila som v zahraničí.
 • Ja osobne som vedela čo a ako aj bez kurzu.
 • Kto je neistý, nech kľudne absolvuje
 • Žiadne
0 ľudí považuje za užitočné