Ženy môžu mať istotu, že sme pripravení a pracujeme v úplnej pohode

Psychická pohoda je pre tehotnú ženu veľmi dôležitá. Pozitívnou zmenou pre mamičky je, že sa v rámci postupného uvoľňovania opatrení opäť povolila prítomnosť blízkej osoby pri pôrode vo väčšine pôrodníc. No nezodpovedané otázky ohľadom blížiaceho sa pôrodu v momentálnej situácii, ktorá je pre každého nová, môže u ženy vyvolávať zbytočné obavy.

Modrý koník vám preto prináša rozhovor s Doc. MUDr. Igorom Rusňákom,PhD., ktorý chcel, aby ženy prostredníctvom jeho príhovoru nadobudli istotu, že sú pripravení a pracujú v úplnej pohode.

Pôrod v rúšku - je to nevyhnutné?

V rozhovore s Doc. MUDr. Igorom Rusňákom,PhD. nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 0:00 Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD.
  • 1:01 Zdravé rodičky - ako prebieha pôrod? Musí mať po celý čas na sebe rúško?
  • 1:51 Ako je organizačne zabezpečená samotná pôrodnica?
  • 2:58 Čo sa deje po pôrode?
  • 3:32 Tretia a štvrtá doba pôrodná - ako prebieha pobyt v nemocnici po pôrode? Môže mať dieťatko pri sebe?
  • 4:49 Ako sú pripravené slovenské pôrodnice na prijatie pacientky, ktorá je suspektná alebo Covid-19 pozitívna?
  • 5:41 Ako rodí Covid-19 pozitívna alebo suspektná rodička?
  • 8:01 Zhrnutie na záver.

📝Čo môžu očakávať a na čo sa majú pripraviť ženy, ktoré nie sú infikované COVID-19 a ani nepatria medzi pacientky s podozrením ochorenie na COVID-19? Ako prebieha pôrod? Musí mať po celý čas na sebe rúško?


Samozrejme sme museli pristúpiť k niektorým mimoriadnym opatreniam. Veľmi rád stručne porozprávam,ako sme pripravení, aby obavy boli čo najmenšie.

Budeme sa teda venovať teraz tým ženám, ktoré prešli cez registráciu a príjem ako zdravé tehotné. Tie prichádzajú na pôrodnú sálu a v podstate rodia v takom istom režime, ako bol aj pred vypuknutím epidémie. S tým rozdielom, že na pôrodnej sále sa používajú ochranné rúška. Nie je pôrod, ako pôrod. Budúce mamičky sa nemusia báť, že sa budú dusiť v rúšku. Rúško sa dá dať samozrejme dole. Keby ste sa ma spýtali, či musí žena rodiť v rúšku, tak pokiaľ vládze áno, ale pokiaľ by jej to robilo veľké problémy, tak samozrejme to rúško mať nemusí.


📝Ako je organizačne zabezpečená samotná pôrodnica?


Na Kramároch11 máme pôrodnicu organizačne zabezpečenú. Máme 3 čakateľské samostatné miestnosti, do ktorých sa čakateľky umiestňujú po jednej. Máme tri pôrodné boxy. Takže v prípade, že príde aj štvrtá rodička, tak aj ten pôrodný box použíjeme ako čakateľskú miestnosť. Zatiaľ nám vychádza, že počas prvej doby pôrodnej väčšinou vieme izolovať každú ženu zvlášť na čakateľskej izbe.

Akonáhle sa nález mení a žena prechádza do druhej doby pôrodnej, tak ide na pôrodný box. Máme tri pôrodné boxy. Z toho jeden je samostatný a druhé dva boxy sú v jednej miestnosti, čiže je to taký pôrodný dvojbox. Pôrodné stoly sú však oddelené múrom, takže ženy na seba nevidia, neprichádzajú do kontaktu. Jedine to, že sa počujú.


📝Čo sa deje po pôrode?


V prípade, že žena porodí a dieťa neaspirovalo a je v dobrom stave, dýcha, tak ešte pred prestrihnutím pupočníka je priložené na hruď matky2 a počkáme kým dotepe pupočník. Matka koľkokrát ani nevie, kedy dieťa oddelíme od pupočníka. Novorodenca preberá detská novorodenecká sestra, urobí základné vyšetrenia a znovu vráti novorodenca matke.

Po pôrode


📝Tretia a štvrtá doba pôrodná - ako prebieha pobyt v nemocnici po pôrode? Môže mať dieťatko pri sebe?


Po pôrode prechádza žena do tretej, štvrtej doby pôrodnej, zostáva 2 hodiny na pôrodnom lôžku a odtiaľ je potom presunutá na oddelenie šestonedelia. U zdravých žien sa snažíme minimalizovať dĺžku pobytu v zdravotníckom zariadení. Každá ďalšia rodička, ktorá prichádza je potenciálne riziko. Ženy sa môźu voľne pohybovať, bábätká majú pri sebe. Režim je stále rovnaký. Ak niektorá žena rodila pred rokom, pred dvoma u nás na Kramároch, tak ten istý režim je u nás na pôrodnici aj momentálne. S tým rozdielom, že nosíme ochranné rúška. Personál má zakázané si stiahnuť rúško dole, kdežto žena, akonáhle by sa dostala do situácie, že má problémy s dýchaním, tak si ho môže dať dole, lebo mi ho máme vlastne na to, aby sme boli chránení.

Novorodenci1 nenosia rúška, lebo nevedia dýchať v rúškach. Inak je ten režim úplne voľný. Ničím sa neodlišuje.


📝Ako sú pripravené slovenské pôrodnice na prijatie pacientky, ktorá je suspektná alebo Covid-19 pozitívna?


Zatiaľ sme teda na šťastie nerodili Covid pozitívnu tehotnú, i keď sme pripravení, materiálno, technicky, personálne a hlavne priestorovo. Máme vytvorené špeciálne oddelenie pre rodičky, ktoré sú Covid pozitívne ako pacientky a aj pre rodičky, ktoré sú suspektné a nemajú ešte vyšetrenie, ktoré by ochorenie potvrdilo, či vyvrátilo. A na tom oddelení, ktoré môžeme nazvať “Covid oddelenie”, máme pôrodnú sálu, máme operačnú sálu a zároveň to oddelenie je dostatočne kapacitne stavané tak, že tam môžeme prevádzať predpôrodnú starostlivosť, nejaké predčasné pôrody6, rizikovú graviditu3 a aj popôrodnú, čiže to šestonedelie.

COVID pozitívna rodička


📝Ako rodí Covid-19 pozitívna alebo suspektná rodička?


Covid pozitívna alebo suspektná žena rodí v špeciálnom režime. Tento pôrod je v takom prípade odvádzaný s ochrannými prostriedkam. Ošetrujúci personál, ktorí odvádza pôrod má respirátor, rúško, ochranné okuliare, štít, poprípade môže si dať kuklu, má chirurgický plášť.

Po odvedení pôrodu zotrváva žena na izbe. Pokiaľ je suspektná, musím byť na izbe sama. My tak chránime tú suspektnú ženu, ak náhodou nie je nakazená.

Opačne je to u tých, ktoré už majú diagnostikované ochorenie Covid-19. Po pôrode, ak má teploty a iné príznaky sťaženého dýchania, tak ide na oddelenie, na kliniku, ktorá sa venuje liečbe korona infekcie Covid-19. My ju neliečime.

Pokiaľ je asymptomatická, tak je v takom istom režime, ako tá zdravá žena na 9. poschodí. Môže mať dieťa pri sebe, ak chce. A keďže je klinicky asymptomatická a je Covid pozitívna, môže ísť na 3. - 4. deň domov, ak to stav dieťaťa dovolí, ale nemáme dôvod ju tu držať.

Takto ako my, musia byť pripravené aj všetky ostatné zdravotnícke zariadenia. Čiže neexistuje, aby žena navštívila niektorú z pôrodníc a tam jej povedali, že my vás nemôžeme odrodiť, lebo my nerobíme korona infekčné pôrody.

Kramárom “prischlo” označenie červená nemocnica. Čím sa však myslel infekčný pavilón, ten je stále. Ale monoblok Kramáre, kde sídli naša klinika, nie je žiadna červená nemocnica. My sme taká istá pôrodnica, ako je Ružinov17, taká istá pôrodnica, ako je Antolská29.

Prebrali sme prevádzku našej kliniky v režime núdzového stavu. Kedykoľvek sme ochotní odpovedať na otázky, či už to bude cez sociálnu sieť alebo inou formou. Zmyslom celého tohto môjho príhovoru bolo, aby ženy naozaj nadobudli istotu, že sme pripravení a pracujeme v úplnej pohode.

Hodnotenia a skúsenosti Ženy môžu mať istotu, že sme pripravení a pracujeme v úplnej pohode

Máš skúsenosť Ženy môžu mať istotu, že sme pripravení a pracujeme v úplnej pohode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
pchepche  17. máj 2020

Ružinov a covid-19

- manžela nepustili ku pôrodu
- nemohla som si zvoliť pôrodníka
- po 16. hodinách kontrakcií prišiel na pôrodnicu lekár, ktorý mi spravil USG aby rozhodol či budem rodiť prirodzene alebo sekciou
- rozhodli sa, že budem rodiť 5 kg dieťa prirodzene,
- druhá doba pôrodná nastala po ďalších 11 hodinách ...
- a nakoniec to najlepšie- za 6 týždňov predpôrodnej prípravy CTG záznam spravený 1x , druhý až na pôrodnici, USG 1x a pri každom vyšetrení iný lekár. Následne komplikácie -zápal a 4 týždne ATB liečba + hospitalizacia. Ďakujem sestrám z gynekológie a pôrodným asistentkám, ktoré boli veľmi milé a ochotné, čo žiaľ, nemôžem povedať o pôrodnickom oddelení. Chvalabohu prežili sme a už nikdy sa na II.G-P kliniku nevrátim.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke