Separačná úzkosť

Separačná úzkosť je jednou z úzkostí, ktorou trpia deti v detskom veku. Je to úzkostná porucha, ktorá vzniká okolo 9. mesiaca života dieťaťa. Je to normálna emocionálna fáza vývoja, ktorá začína vtedy, keď deti začínajú chápať, že ľudia a veci existujú aj keď ich nevidia. Dieťa vníma akékoľvek odlúčenie matky alebo rodičov ako strach, nevôľu. Bojí sa, že sa mamička alebo otecko už nevráti, keď niekam odchádza a ono ostane samo. Začne plakať, báť sa. Mnohokrát ide až o hysterický plač a rev, ktorý nejde zastaviť nijako, len príchodom mamičky/otecka.

Táto porucha sa ale môže prejaviť aj v neskoršom, teda školskom, veku. Vždy je pri nej však dôležité s dieťaťom komunikovať, prebrať danú situáciu, brať ju vážne, ale nenechať sa psychicky vydierať a vždy vyhovieť. Bezohľadnosť nie je riešením.

Dieťa vníma odlúčenie od rodiča ako strach.

Separačná úzkosť je považovaná a chápaná za úplne normálny znak a jav správneho vývinu dieťaťa, kedy dochádza k formovaniu jeho osobnosti a ľudia okolo neho sa postupne v jeho vnímaní stávajú dôležití. Keby si dieťa počas svojho života týmto druhom úzkosti neprešlo, mohlo by to znamenať, že si k svojim najbližším osobám (matka, otec) nevytvorilo pevné puto a vzťah. Chýbajúca separačná úzkosť vo vývine dieťaťa teda znamená určitý problém.

Priebeh separačnej úzkosti

Separačná úzkosť je spojená s niekoľkými prejavmi, ktoré sa v tomto období dieťaťa dejú. Medzi tieto patrí napríklad:

  • časté nočné budenie, potreba objatia a možného spoločného spania4,
  • strach a obavy z tmy,
  • pocikávanie sa.
  • nočné mory, škaredé sny.
  • odmietanie ukladania sa k spánku.

Separačná úzkosť

Príčiny separačnej úzkosti

  • odlúčenie od rodičov,
  • aktivity (hodinové, celodenné, viacdenné) bez rodičov - výlety, školy v prírode, škôlky, školy,
  • zmena rodinných vzťahov - rozvod rodičov, časté hádky,
  • presťahovanie sa, zmena školy/škôlky,
  • nástup do škôlky/školy.

Separačná úzkosť u dojčiat

Separačná úzkosť nemusí nastať vždy až od 9. mesiaca života dieťaťa, ale môže to byť aj skôr. Typickým znakom tejto úzkosti v dojčenskom období je okamžitý plač vo chvíli, keď od dieťaťa odníme mamička, otecko alebo iná blízka osoba. Dieťa v tomto veku ešte nevie nijako inak dať najavo svoje emócie, preto je prejavuje iba plačom. Tým sa prejaví aj za situácie, kedy ho nosí niekto iný ako rodičia a ono zatiaľ na cudziu osobu nie je zvyknuté. Pre zdravý emocionálny a sociálny vývoj dieťaťa sa odporúča potrebu kontaktov dojčat uspokojovať v čo najvyššej možnej miere.

Separačná úzkosť u batoliat

Akonáhle dieťa oslávi 1. rok života, stáva sa z neho batoľa. V tomto veku už veľmi dobre rozpozná jemu blízke osoby. Akonáhle od neho odídu, vzdialia sa alebo je odovzdané do náručia niekoho iného, môže spustiť okamžitý krik, plač až záchvat hystérie. Dieťa sa bojí cudzích ľudí, má strach z neznámeho prostredia, ale pretože už ďaleko viac vníma a rozumie hovorenému slovu, môžu s ním rodičia o danej situácii hovoriť.

Separačná úzkosť u predškolákov

S nástupom do škôlky je separačná úzkosť spojená len pár dní, než si dieťa na nové prostredie zvykne a spolu s ním začne mať rado deti v škôlke, opatrovateľky, pani učiteľky. Sú deti, ktoré pri nástupe do škôlky nemajú problém - separačná úzkosť u nich už vymizla. Ale existujú aj také deti, u ktorých úzkosť pretrvá aj počas škôlkarského veku a môže pretrvať aj do veku školského. V tom prípade by za zváženie stála návšteva detského psychológa.

Aby si dieťa lepšie zvyklo, je vhodné jeho pobyt v týchto zariadeniach nechávať na ňom (myslené časovo), aby sa lepšie adaptovalo a postupne čas strávený v kolektíve škôlky predlžovať. Pokiaľ ale jeho strach bude dlho pretrvávať, je na zvážení jeho nástup do škôlky odložiť o ďalší rok.

Existujú aj také deti, u ktorých úzkosť pretrvá aj počas škôlkarského veku.

Ako na separačnú úzkosť?

  • Minimalizujte separáciu na čo najnižšiu možnú mieru a ak si to môžete dovoliť, vždy, keď cítite, že má dieťa obavy, zoberte ho so sebou. Týmto spôsobom prekonáte obdobie strachu z odlúčenia najpohodlnejšie.
  • Ak nemáte možnosť byť s dieťatkom čo najviac, nechávajte ho čo najčastejšie s ľuďmi, ktorých pozná, teda s otcom, starými rodičmi alebo blízkymi kamarátkami. Dieťa asi bude protestovať, no obklopené blízkymi tvárami sa situácii ľahšie prispôsobí.
  • Opúšťanie domácnosti by mali rodičia aj deti "trénovať" (od krátkych chvíľ po dlhšie) a opúšťanie/odchod by malo byť pokojné, bez emócií a stresu.
  • Odchod by mal prebiehať v čase, keď je dieťa v dobrej nálade - vyspinkané, napapané, nie hladné, mrzuté, choré, ubolené.
  • Ak rodič opúšťa domácnosť, mala by prebehnúť rýchle rozlúčka a opustenie domácnosti bez zbytočných vysvetľovaní, predlžovaní a prieťahov. Rozhodne by sa rodičia nemali vracať, prejaviť emócie, že je im to ľúto, že musia odísť. Týmto úzkosť u dieťaťa ešte viac posilnia a prehĺbia. Každé ďalšie odlúčenie tak bude ťažšie a zdĺhavejšie.
  • Keď nemáte možnosť nechávať dieťa s blízkymi ľuďmi a musíte sa spoľahnúť na opatrovateľku, zoznámte ich. Dajte si tú námahu a dajte mu šancu spoznať sa s novou osobou v jeho živote za vašej prítomnosti. Nechajte ich spolu, no stále sa pohybujte v blízkosti, aby vás dieťa videlo. A so zoznamovaním by ste mali začať ešte v čase, keď je dieťa v pohode a neprežíva práve úzkosť tohto typu. Ideálne je, ak má dieťa iba 1 opatrovateľku. Striedanie na neho môže pôsobiť negatívne, stresovo.
  • Rodič by mal dieťa nechať "osamote" s opatrovateľkou v domácom prostredí, ktoré dôverne pozná a cíti sa v ňom v bezpečí.
  • Za každé zvládnuté odlúčenie by malo dieťa dostať pochvalu.
  • Domácnosť by sa nemala opúšťať bez rozlúčky, aby dieťa nemalo pocit, že sa na neho zabúda a nemôže sa na rodičov spoľahnúť.
  • Načúvanie a následné reagovanie na žiadosť dieťaťa, aby rodič zostal, sú na mieste. Dieťa musí byť uistené, že sa rodič vráti.
  • Na prípadný plač je dobré reagovať objatím a slovami, že sa máte radi, určite sa vrátite.
  • Rodičia by mali dodržiavať dohody s dieťaťom - vyzdvihovať ho v daný čas, prísť tak, ako sľúbili.

Viac o separačnej úzkosti na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20120721014750/http://www.bibo-hlidani-deti.cz/rady-rodicum/co-je-to-...
  2. https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/4258/preco-deti-prezivaju-separacnu-uzkost
  3. http://www.rodicum.cz/batole/separacni-uzkost-u-deti-by-mela-vymizet-s-nastupem-do-skolky
  4. https://www.facebook.com/JdemeDoSkoly/
  5. http://www.psychoweb.cz/slovnik/separacni-uzkost---co-to-je-vyznam-podle-slovniku/
  6. http://www.prima-kojeni.cz/news/jak-zmirnit-separacni-uzkost-/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/photos/people-woman-mother-child-kid-2566854/
  2. https://pixabay.com/photos/children-s-eyes-eyes-blue-eye-1914519/
  3. https://pixabay.com/photos/baby-tears-portrait-people-babe-3363419/

Hodnotenia a skúsenosti so separačnou úzkosťou

Máš skúsenosť so separačnou úzkosťou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke