Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.
Ako zamestnávateľovi oznámiť tehotenstvo.

Najlepšie urobíš, ak tehotenstvo v práci oznámiš písomnou formou. Zdroj: Shutterstock

Kedy tehotenstvo oznámiť zamestnávateľovi?

  • V tomto rozhodnutí máš úplnú slobodu – zákon ti totiž žiadnu lehotu neudáva. Aj preto by si mala zvážiť, kedy je najlepší čas, pričom musíš brať ohľad na tieto aspekty:
    • náročnosť a riziká tvojho zamestnania,
    • skutočnosť, že ak tehotenstvo neoznámiš, nie si v tzv. ochrannej lehote a nemáš status tehotnej zamestnankyne, ktorý prináša viacero benefitov.

Náročnosť pracovnej pozície

  • Sú isté typy zamestnaní, v ktorých by si mala tehotenstvo oznámiť čo najskôr, pokojne aj v prvých týždňoch tehotenstva, akonáhle ti lekár potvrdí, že si tehotná a nevyšiel ti pozitívny tehotenský test napríklad dôsledkom mimomaternicového alebo biochemického tehotenstva.
  • Ide o fyzicky náročné pracovné pozície, v ktorých by si napríklad pravidelne zdvíhala ťažké bremená, alebo zamestnania, kde prichádzaš do styku s chemikáliami či istým typom žiarenia. V takom prípade rozhodne na nič nečakaj a zamestnávateľovi tehotenstvo oznám čím skôr.
  • Od roku 2004 máme dokonca na Slovensku vyhotovený zoznam pracovných pozícií alebo podmienok v práci, ktoré tehotné ženy nemôžu vykonávať, prípadne sú pre tehotné ženy a dojčiace matky neakceptovateľné.
    • Zoznam prác zakázaných tehotným ženám a taktiež ženám po pôrode upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 272/2004 Z. z..
  • Na takomto pracovisku musíš oznámiť tehotenstvo, akonáhle sa o ňom dozvieš, a pravdepodobne to máš napísané aj v pracovnej zmluve. Zoznam je pomerne dlhý a sú tam zahrnuté napríklad:
    • zamestnania v istých laboratóriách,
    • práce s určitými typmi pracovných strojov,
    • pracoviská, kde je nadmerná miera hluku či chladu a tepla,
    • bitúnky a mnohé iné.
  • Rovnako zohľadňuj aj to, či musíš v práci dlho stáť, či si v prevádzke sama a napríklad ak budeš potrebovať chodiť častejšie na toaletu, musela by si na krátky čas celú prevádzku uzavrieť. Vtedy by si totiž po oznámení tehotenstva mala nárok na úpravu pracovných podmienok.

Status tehotnej zamestnankyne a jeho benefity

  • Oznámením tehotenstva v zamestnaní ti začína plynúť tzv. ochranná lehota, počas ktorej ťa až na výnimočné situácie zamestnávateľ nemôže vyhodiť. Ochranná doba platí aj počas čerpania tvojej materskej dovolenky a aj v čase, keď už budeš na rodičovskej dovolenke.
    • Výnimkami sú prípady, kedy by si bola napríklad odsúdená za úmyselný trestný čin, závažne by si porušila pracovnú disciplínu, z vlastnej viny by si stratila predpoklady na výkon dohodnutej práce alebo by činnosť zamestnávateľa z istých dôvodov zanikla.
    • Tieto výnimky sú vymedzené v § 64 ods. 3 Zákonníka práce.
  • Ako tehotná máš rovnako nárok na úpravu pracovných podmienok a pracovného času. To znamená, že ti zamestnávateľ musí vzhľadom k tvojmu stavu buď prispôsobiť pracovné podmienky či pracovný čas, alebo ti ponúknuť relevantnú pozíciu, ktorú môžeš vykonávať bez obmedzení a bez rizík. Všetko by malo prebehnúť po vzájomnej dohode.
    • Týka sa to aj preradenia v rámci pracovných zmien – ak nechceš alebo nemôžeš slúžiť nočné zmeny, musí ti byť vyhovené.
  • Oznámenie tehotenstva v práci ti poskytuje istotu i v tom, že ti bude umožnené absolvovať počas pracovného času vyšetrenia u lekára súvisiace s tehotenstvom. Zamestnávateľ ťa vtedy musí z práce uvoľniť na nevyhnutne potrebný čas, pričom máš nárok na náhradu mzdy.

Vyrovnávacia dávka

  • Netreba zabúdať ani na vyrovnávaciu dávku, ktorá je vyplácaná Sociálnou poisťovňou v prípade, že by ťa zamestnávateľ dôsledkom tehotenstva musel preradiť na horšie platenú pozíciu. Napríklad by tvoja súčasná pracovná pozícia nebola pre tehotnú ženu vhodná a náhradná pozícia by bola ohodnotená nižším platom. 55% rozdielu v mzde, ktorý by ti takto vznikol, ti po schválení bude vyplácať Sociálna poisťovňa. Tlačivo na žiadosť o vyrovnávaciu dávku ti poskytne tvoj gynekológ a následne ho odnesieš do Sociálnej poisťovne, kde ho budú posudzovať.
    • Avšak pozor: nárok na vyrovnávaciu dávku nemáš, ak je preradenie na inú pozíciu z tvojej vôle. V takom prípade musíš horšie platové podmienky akceptovať.

Tehotenstvo a skúšobná lehota

  • Otehotnela si v skúšobnej lehote – teda v dobe, kedy by s tebou za bežných okolností mohol zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer bez udania dôvodu a nároku na odstupné? Aj v takomto prípade zákon na tehotné ženy myslí a zamestnávateľovi síce poskytuje možnosť ukončiť s tebou pracovných pomer, no tentokrát to už nemôže urobiť bez udania dôvodu.
  • Ak si mu tehotenstvo v skúšobnej dobe oznámila, a predsa len by chcel s tebou ukončiť pracovný pomer, môže tak urobiť iba písomne zohľadňujúc výnimočné okolnosti, ktoré nesúvisia s tvojím tehotenstvom. Jeho povinnosťou je teda náležite odôvodniť, prečo s tebou pracovný pomer ukončuje, inak by ukončenie bolo neplatné.

Ako tehotenstvo v práci oznámiť?

  • Najlepšie urobíš, ak tehotenstvo oznámiš v práci písomnou formou. Buď oznámenie pošleš zamestnávateľovi doporučene, aby si mala dôkaz o prebratí poštovej zásielky, prípadne osobne zamestnávateľovi prinesieš s tým, že ti prijatie oznámenia podpíše. Je to zároveň záruka aj pre teba, ktorá ti dáva istotu, že sa zamestnávateľ nebude vyhovárať, že žiadne oznámenie nedostal a tým pádom nemusí plniť svoje záväzky voči tehotnej zamestnankyni.
  • Množstvo žien oznámi svoje tehotenstvo „iba“ ústnou alebo emailovou formou, čo síce takisto môžu, avšak strácajú možnosť mať v rukách „dôkaz,“ že zamestnávateľ skutočne oznámenie prijal. Môže sa totiž vyskytnúť nepríjemná situácia, kedy by ťa napríklad chceli z práce vyhodiť. Vtedy by to bolo slovo proti slovu, že si v zamestnaní tehotenstvo skutočne oznámila ešte predtým, ako ti bola doručená výpoveď.
    • Platí to aj v prípade mailovej komunikácie – hoci by si email našla v odoslanej pošte, zamestnávateľ si ho môže z prijatej pošty zmazať a povedať, že nič také neobdržal. Opäť by teda bola dôkazná situácia nesmierne komplikovaná.

Písomné oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

  • Neexistuje žiaden predpísaný vzor písomného oznámenia, preto ho môžeš sformulovať akýmkoľvek spôsobom a nemusíš sa opierať o znenie zákonov. Daj si však pozor, aby bolo znenie listu jasné a stručné a aby obsahovalo:
    • informáciu, že si tehotná a predpokladaný termín pôrodu,
    • priložené lekárske potvrdenie (najčastejšie kópiu tehotenskej knižky),
    • v závere dátum napísania oznámenia a tvoj podpis.

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi môže napríklad vyzerať nasledovne:

Tvoje meno, priezvisko, ulica, mesto, PSČ, telefonický kontakt

Vec: Oznámenie tehotenstva

V zmysle § 40 ods. 6 Zákonníka práce v platnom znení Vám ako Vaša zamestnankyňa oznamujem, že som v x. trimestri tehotenstva, pričom predpokladaný termín pôrodu bol stanovený na deň x. x. 2023. Ako prílohu prikladám potvrdenie o tehotenstve môjho ošetrujúceho gynekológa. Prípadnú úpravu pracovných podmienok si vieme odkonzultovať osobne alebo prostredníctvom mailu.

S pozdravom a prianím pekného dňa
V (meste) dátum a podpis

Prílohy:
1. Potvrdenie o tehotenstve vystavené MUDr. meno a priezvisko zo dňa x. x. 2023


Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.

Tehotenské

Tehotenské sa u nás zaviedlo pomerne nedávno a možno aj preto o ňom mnoho nastávajúcich maminiek ani netuší. Kto má na tehotenské nárok, aká je jeho výška a kde oň môžeš požiadať? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti ako ty. Pokojne sa ich môžeš opýtať, čo zariaďovali pred narodením dieťaťa ony, pretože nik ti neporadí lepšie ako ten, kto si celým procesom vybavovačiek nedávno prešiel, prípadne si ním práve prechádza.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s oznámením tehotenstva zamestnávateľovi

Máš skúsenosť s oznámením tehotenstva zamestnávateľovi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
beruska.zuzanka  15. jan 2015

Opačné garde

Super, že máš takú pozitívnu skúsenosť :-) Ja som nastupovala do zamestnania už tehotná, avšak som to netušila. Keď som to oznámila, šéf sa tváril kyslo a počas skúšobnej doby som dostala padáka, samozrejme dľa paragrafu xy. Ale do očí mi bolo oznámené, že tehotné a matky tu nepotrebujeme... nuž krutá realita dnešných dní :-)
fra  14. jan 2015

Nové zamestnanie počas tehotnosti

Občas sa fórom mihne otázka- som tehotná v počiatočnom štádiu a nemám prácu. Mám to oznámiť na prijímacom pohovore potenciálnemu zamestnávateľovi? V prvých týždnoch sa samozrejme môže stať bábätku v brušku hocičo a preto to nie je až tak nutné. Ak sa však priamo pýtajú, som za to hovoriť pravdu.

Keď som po VŠ hľadala prvé zamestnanie, bola som už pár týždňov tehotná. Šéfovi, ktorý ma prijímal do práce, som svoj stav nezatajila, lebo sa priamo pýtal, či som ochotná naozaj hneď nastúpiť a či po pár dňoch neodídem. Jeho odpoveď na moju odpoveď ma veľmi prekvapila- bol ňou široký úsmev a slová, že vždy keď prijíma šéf mladú ženu, musí tak trochu s touto situáciou rátať, že si veľmi váži moju úprimnosť a že na budúci pondelok môžem nastúpiť.
9 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke