Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi - čo hovorí Zákonník práce a vzor oznámenia

Tehotná zamestnankyňa na účely Zákonníka práce je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie. Neexistuje nijaká hranica, od ktorého týždňa/mesiaca by sa tehotenstvo zamestnávateľovi malo oznámiť. Až po oznámení tehotenstva spolu s priložením kópie lekárskeho potvrdenia (buď osobne a necháte si potvrdiť prevzatie alebo zašlete zamestnávateľovi poštou doporučenú zásielku) sa na Vás vzťahuje osobitná ochrana podľa Zákonníka práce. Podľa Zákonníka práce síce nie ste povinná oznámiť zamestnávateľovi tehotenstvo, ale v prípade neoznámenia tehotenstva Vám osobitná právna ochrana nepatrí .

Vzor oznámenia

Vec: Oznámenie podľa §40, ods. 6 Zákonníka práce

V súlade s ustanovením § 40, ods. 6 Zákonníka práce Vám týmto oznamujem, že som tehotná.
Predpokladaný termín pôrodu je určený na ................ V súvislosti s termínom pôrodu predpokladám odchod na materskú dovolenku ...................... Zároveň Vás chcem požiadať, aby mi bolo umožnené absolvovať všetky povinné lekárske prehliadky, ktoré mi určí lekár. V prílohe zasielam kópiu lekárskeho potvrdenia (tehotenský preukaz).

S pozdravom

Príloha: kópia lekárskeho potvrdenia (tehotenský preukaz)

Viac o oznámení tehotenstva zamestnávateľovi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
  2. HN noviny: Mgr. Zora Puškáčová, Kedy je správny čas oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi?

Externé linky

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s oznámením tehotenstva zamestnávateľovi

Máš skúsenosť s oznámením tehotenstva zamestnávateľovi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
beruska.zuzanka  15. jan 2015

Opačné garde

Super, že máš takú pozitívnu skúsenosť :-) Ja som nastupovala do zamestnania už tehotná, avšak som to netušila. Keď som to oznámila, šéf sa tváril kyslo a počas skúšobnej doby som dostala padáka, samozrejme dľa paragrafu xy. Ale do očí mi bolo oznámené, že tehotné a matky tu nepotrebujeme... nuž krutá realita dnešných dní :-)
0 poďakovaní
fra  14. jan 2015

Nové zamestnanie počas tehotnosti

Občas sa fórom mihne otázka- som tehotná v počiatočnom štádiu a nemám prácu. Mám to oznámiť na prijímacom pohovore potenciálnemu zamestnávateľovi? V prvých týždnoch sa samozrejme môže stať bábätku v brušku hocičo a preto to nie je až tak nutné. Ak sa však priamo pýtajú, som za to hovoriť pravdu.

Keď som po VŠ hľadala prvé zamestnanie, bola som už pár týždňov tehotná. Šéfovi, ktorý ma prijímal do práce, som svoj stav nezatajila, lebo sa priamo pýtal, či som ochotná naozaj hneď nastúpiť a či po pár dňoch neodídem. Jeho odpoveď na moju odpoveď ma veľmi prekvapila- bol ňou široký úsmev a slová, že vždy keď prijíma šéf mladú ženu, musí tak trochu s touto situáciou rátať, že si veľmi váži moju úprimnosť a že na budúci pondelok môžem nastúpiť.
9 poďakovaní