Tubárny faktor neplodnosti

Ako tubárny faktor neplodnosti sa označuje stav, keď žene buď úplne chýbajú vajcovody (t.j. absolútny tubárny faktor), alebo sú poškodené, alebo nefungujú správnym spôsobom.

Vajcovody sú jemné trubicové orgány, ktoré spájajú vaječníky s maternicou. Vo vajcovodoch prebieha splynutie spermie a vajíčka, tzn. oplodnenie. Vďaka svalovine vajcovodu a jemnej výstelke, ktorá ich vypĺňa, je oplodnené vajíčko prenesené do maternice.

Narušenie činnosti vajcovodov

Činnosť vajcovodov môže byť narušená jednak z mechanických príčin (napr. zrasty) alebo z príčin funkčných. V takom prípade buď k oplodneniu vôbec nedôjde, alebo dôjde k uhniezdeniu zárodku mimo maternice (pozri článok Mimomaternicové tehotenstvo4).

Mechanické príčiny

Vajcovody sú poškodené, napr. zrasty po prekonaných zápaloch, pri endometrióze alebo po predchádzajúcich operáciách v oblasti malej panvy.

Funkčné príčiny

Je porušený jemný pohyb svaloviny vajcovodu, alebo vzniká tzv. spazmus. Hovorí sa o tzv. funkčnej sterilite (pozri Metóda podľa Mojžišovej1).

Priechodnosť vajcovodov možno preukázať viacerými spôsobmi

  • Uterotubárna insuflácia (UTI): dutina maternice je naplnená plynom a potom sa sleduje, pod akým tlakom prechádza plyn do brušnej dutiny. Jedná sa o najjednoduchší spôsob, ktorým sa dá zistiť priechodnosť vajcovodov. Laicky známe ako "prefuk vajcovodov."
  • Hysterosalpingografia (HSG): dutina maternice je naplnená kontrastnou látkou a pomocou röntgenu RTG HSG) alebo najnovšie pomocou ultrazvuku (sono HSG) sa sleduje, ako kontrastná látka prestupuje do dutiny brušnej. Výkon trvá 15-30 minút a nebýva bolestivý. Výhodou tejto metódy je možnosť zobrazenia vnútorného reliéfu vajcovodu, čo je užitočné najmä pri diagnostikovaní endometriózy4.
  • Laparoskopia: metóda umožňujúca priamu vizualizáciu malej panvy, kedy sa brušnej dutina kvôli prehľadnosti naplní plynom. Býva kombinovaná s hysteroskopiou a chromopertubáciou. Do maternice je napustená kontrastná látka a sleduje sa, či vajcovodmi prechádza. Jedná sa o chirurgický výkon v celkovej narkóze a výkon vyžaduje 1 - 2 dni hospitalizácie. Pri tejto operácii sa dajú v niektorých prípadoch zrasty odstrániť a vajcovody spriechodniť.
  • Ultrazvukové sledovanie transvaginálnej hydrolaparoskopie: metóda podobná laparoskopii, ale v tomto prípade je možné pozorovať vajcovody v prirodzenom prostredí (t.j. bez naplnenia brušnej dutiny plynom ako je tomu pri laparoskopii). Vďaka prístupu cez zadnú stenu pošvy možno výkon vykonať ambulantne a ľahko opakovať. Táto metóda je však relatívne nová a doteraz málo využívaná.

Liečba

Ak sa nejedná o absolútny tubárny faktor (t.j. vajcovody úplne chýbajú), alebo ak nie sú vajcovody závažne poškodené, existuje určitá, hoci malá, nádej na spontánne otehotnenie. Z praxe a z literatúry sú známe prípady, kedy žena otehotnie i s vajcovodmi, u ktorých nebola preukázaná priechodnosť. Nebýva to ale príliš časté a záleží na ďalších okolnostiach a faktoroch (ne) plodnosti.

U funkčnej sterility možno ako podpornú liečbu odporučiť cvičenie podľa Ľudmily Mojžišovej. V prípade chýbajúcich alebo poškodených vajíčkovodov (alebo v situácii, keď "Mojžíšovka" neprinesie želaný efekt ani do 2 rokov od začatia cvičenia), sa odporúča podstúpiť IVF.

Úspešnosť IVF7 môže komplikovať tzv. sactosalpinx, čo je nepriechodný, rozšírený vajcovod naplnený tekutinou. Podľa niektorých štúdií môže prítomnosť sactosalpingu štatisticky znižovať úspešnosť IVF. Preto sa v niektorých prípadoch žene odporúča odobratie takto postihnutého vajcovodu alebo vajcovodov (salpingektomia). IVF ďalej zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva (pramene uvádzajú 2 až 4,5% v porovnaní s všeobecnou populáciou 1 až 2%) - aj pri transfere embrya priamo do maternice môže embryo vycestovať do vajcovodu, kde sa uhniezdi.

Viac o tubárnom faktore neplodnosti na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. A. Pařízek, Kniha o těhotenství a dítěti
  2. www.reprofit.cz
  3. www.gennet.cz
  4. www.gest.cz

www.porodnice.cz

Hodnotenia a skúsenosti s tubárnym faktorom neplodnosti

Máš skúsenosť s tubárnym faktorom neplodnosti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke