Airbagy a deti

Airbagy a deti je otázka, ktorá sa rieši pri preprave osobným automobilom. Odvíja sa od veku dieťaťa a použitého typu autosedačky2.

Najbezpečnejším miestom pre prepravu dieťaťa v automobile je zadné sedadlo umiestnené za sedadlom spolujazdca. Mierne rizikovejšie je práve sedadlo spolujazdca. To je ale dobrou alternatívou, ak vodič cestuje s dieťaťom sám. Vidí na dieťa a môže s ním ľahšie komunikovať. Ak je potrebné umiestniť autosedačku na predné sedadlo, airbagy sa nechávajú vo väčšine prípadov zapnuté. Výnimkou je používanie autosedačiek typu 0 + pripútaných proti smeru jazdy, tzv. vajíčok. V týchto prípadoch je nutné predný airbag vypnúť.

Airbagy pre osobné automobily boli vynájdené v roku 1953, ale pre vysoké náklady neboli používané až do 70. až 80. rokov. Airbag je vak zo syntetickej tkaniny, ktorý sa po náraze auta počas 50 milisekúnd nafúkne (európske airbagy majú objem okolo 30 litrov, americké okolo 60 litrov), aby pasažiera ochránil pred zranením. Ihneď po nafúknutí sa airbag vďaka otvorom v tkanine vyfúkne. Celý proces trvá asi 2 sekundy. Hoci airbagy dokazateľne výrazne chránia pred vážnymi poraneniami, tak za určitých podmienok môžu rovnako ako pásy, určitý druh poranenia samy zapríčiniť.

Medzi vzácne, ale hlásené poranenia spôsobené airbagmi, alebo nafukovaním airbagov patria odreniny na hlave, krku, hrudníka a horných končatinách, zranenia očí (poškriabanie rohovky, zápal rohovky, krvácanie do očných komôr, odchlípenie sietnice), zlomeniny a vykĺbenia horných končatín, zlomeniny rebier, pomliaždenie pľúc či srdca, zlomeniny krčnej chrbtice, poranenia čeľustného kĺbu a dočasné poškodenie sluchu pôsobením tlaku. Na základe týchto hlásení sú systémy airbagov stále vylepšované.

Riziká zranení spôsobených airbagmi možno minimalizovať správnym používaním pásov a autosedačiek2 adekvátne k veku, hmotnosti a dĺžke dieťaťa. Ďalej na palubnú dosku neumiestňovať žiadne predmety, aby ich nemohol aktivovaný airbag vyhodiť, nesedieť príliš blízko pri prednom airbagu. Sedieť rovno, a to predovšetkým staršie deti, ktoré už nemusia používať autosedačku. Mohli by mať tendenciu napr. opierať sa o dvere s bočnými airbagmi. Z hľadiska prevencie zranenia je ideálne, aby neboli deti používajúce autosedačky prepravované na prednom sedadle.

Video (ENG): Bezpečnosť používania airbagov pri preprave detí

Viac o airbagoch a deťoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.novapravidla.cz/casto-kladene-otazky/
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2360902/pdf/postmedj00092-0009.pdf
  3. http://emj.bmj.com/content/17/2/139.full
  4. http://pediatrics.aappublications.org/content/102/1/e2.full
  5. http://www.chop.edu/service/car-seat-safety-for-kids/tips-tools-from-experts/airbags.html
  6. http://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/on-the-go/pages/Air-Bag-Safety.aspx
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s airbagmi a deťmi

Máš skúsenosť s airbagmi a deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť