Autosedačka a predčasne narodené deti

Téma autosedačka a predčasne narodené deti je pomerne špecifická vzhľadom k nízkej hmotnosti i fyzickej nezrelosti nedonosených detí1. Aj pri preprave predčasne narodených detí v automobile je kvôli ich bezpečnosti potrebné používať vhodne vybranú, prípadne špeciálnou vložkou alebo zrolovanými plienkami vyloženú autosedačku2 skupiny 0 + (proti smeru jazdy umiestnené tzv. vajíčko), alebo kolmo k smeru jazdy umiestnenú hlbokú korbu kočíka - vaničku homologovanú ako autosedačku tejto skupiny. Bábätko je potrebné do autosedačky správne umiestniť.
Autosedačka a predčasne narodené deti

Pri rozhodovaní, ktorú z týchto dvoch typov použiť do automobilu je potrebné zvážiť celkový zdravotný stav bábätka. Hlavne či trpí gastroezofageálnym refluxom3 (to zvyčajne vyžaduje polohovanie s hlavičkou vyššie ako je telo). Ďalej tiež riziko apnoe (páuz v dychu), bradykardiu (spomalenie srdcového tepu) a zníženie saturácie kyslíkom. Tieto riziká sú nižšie v polohe úplne poležiačky ako v polosede. Pobyt v autosedačke je nutné obmedziť iba na nevyhnutne potrebný čas a bábätko celú dobu sledovať a prípadne používať aj monitor dychu16.

Hlboká korba kočíka - vanička homologizovaná ako autosedačka typu 0 +

Jej použitie je vhodnejšie pre predčasne narodené deti s vyšším rizikom dychových a srdcových porúch. Korba - vanička sa v automobile pripúta na zadné sedadlo pásmi kolmo k smeru jazdy najbezpečnejšie tak, aby hlavička dieťaťa smerovala k stredu auta. Na vedľajšom sedadle by mal vždy sedieť dospelý a bábätko sledovať. Ak lekár neodporučí inak, bábätko by malo ležať na chrbte. Ak je používaný monitor dychu, je potrebné umiestniť ho tak, aby pri náraze nemohol poraniť dieťa. Ideálne teda na podlahu automobilu.

Medzi tento typ kočíkových korieb - vaničiek patrí napr. ABC Design Doozy, BéBé Confort Windoo Plus, Jané Coccon capaz, Jané Transporter 2, Peg Perego Cully Auto, Peg Perego Navetta, Peg Perego Young Auto, Red Castle, Römer Baby-Safe Sleeper.

Video (ENG): Römer Baby-Safe Sleeper

Klasická autosedačka typu 0 + čiže vajíčko

Pred použitím klasickej autosedačky2 typu vajíčko by mal byť u rizikových detí vykonaný test, kedy je dieťa uložené a pripútané do autosedačky. Po dobu aspoň 90 až 120 minút sa sleduje jeho srdcový tep, dych a saturácia kyslíkom. Autosedačka by mala byť umiestnená vždy proti smeru jazdy, ideálne na zadnom sedadle s dozorom dospelej osoby. Pri umiestnení na prednom sedadle je nutné vypnúť airbag.
Autosedačka a predčasne narodené deti

Je potrebné vybrať čo najmenší typ autosedačky (pre nedonosené deti je určená napr. autosedačka Cybex Aton 3). Bábätko by do nej malo byť správne umiestnené, aby bolo skôr v ľahu (časť autosedačky na strane operadla sedadla auta možno podložiť zrolovanú pevnú deku). Zabrániť, aby mu nepadala hlavička, pretože nemá dostatočne silné šijové svaly a aby nedochádzalo tak k utláčaniu dýchacích ciest, netlačilo sa k bokom autosedačky, nešmýkalo dolu a nešmýkalo sa pod pásy. K tomuto účelu slúži špeciálna vložka do autosedačky pre predčasne narodené deti (napr. značky Ivemababy Teddy, JJ Cole, Kiddy). Alebo je možné pozdĺž bábätka a medzi jeho nôžky umiestniť zrolované štvorcové látkové plienky.

Viac o autosedačkách a predčasne narodených deťoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2675396/
  2. http://pediatrics.aappublications.org/content/123/5/1424.full
  3. http://www.chop.edu/service/car-seat-safety-for-kids/premature-babies.html
  4. http://www.autembezpecne.cz/cz/s40/Testy/c1469-Testy-detskych-autosedacek/n3014-Pro-predcasne-nar...
  5. http://www.dvojcatka.cz/aktualita.php?id=28279
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s autosedačkou a predčasne narodenými deťmi

Máš skúsenosť s autosedačkou a predčasne narodenými deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť