Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Klimatizácia

2 skúsenosti

Klimatizáciu môžeme definovať ako proces úpravy teploty, vlhkosti, čistoty a distribúcie vzduchu. Klimatizačné zariadenie nasáva vzduch z vonkajšieho prostredia,filtruje a podľa potreby ohrieva alebo ochladzuje, zvlhčuje, vysušuje a rozvádza. Moderné zariadenia majú rôzne filtre, ktoré pri správnej údržbe pomôžu dosiahnuť v klimatizovanom priestore zdravú a kvalitnú klímu. Klimatizačné zariadenia nielen privádzajú vzduch z vonka, ale ho aj čistia a ovplyvňujú jeho vlhkosť.

Klimatizácia

Reakcia organizmu na klimatizáciu

Ako človek reaguje na klimatizáciu, to závisí od vnímavosti jedinca, od celkovej odolnosti organizmu a stavu imunitného systému, od jeho zdravotného stavu, pretože ak prostredníctvom klimatizácie udržujeme v interiéri konštantnú teplotu bez ohľadu na vonkajšiu teplotu, môže predovšetkým v horúcich dňoch dôjsť k rôznym zdravotným problémom.

Ľudia, ktorí pracujú v klimatizovaných budovách, trpia 2,5-krát častejšie chorobami respiračného traktu v porovnaní s tými, ktorí sa zdržiavajú v prirodzene vetraných budovách. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia patria bolesti hlavy, bolesť hrdla1, nachladnutie, oslabenie organizmu, porucha imunity.

Nežiadúce následky dlhodobého používania klimatizácie

Pri dlhodobejšom používaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba teda, pociťujeme únavu, malátnosť. Je to reakcia na neprirodzené zmeny teploty prostredia.
Príliš nízka teplota v interiéri môže pre ľudí prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia znamenať riziko pre ich zdravie. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, nosných dutín.

Pozor na prudké zmeny teploty

Organizmus sa snaží pri prechodoch do teplotne odlišného prostredia prispôsobiť pomocou vysokého výkonu termoregulačných mechanizmov. Ak tieto zmeny trvajú dlhšiu dobu a ak sú veľmi časté, organizmus sa zbytočne vysiľuje. Najhoršie je, že negatívne účinky sa neprejavia hneď na zdraví, ale až po dlhšom čase. To tiež závisí od vnímavosti jedinca, od odolnosti jeho imunitného systému.

Detský jedinec patrí do skupiny citlivých jedincov, pretože organizmus dieťaťa sa vyvíja, dotvára sa najmä jehotermoregulačný mechanizmus a imunitný systém, a tak je vnímavejší na teplotné zmeny, ktoré spôsobuje používanie klimatizácie. Je pravda, že prílišnými teplotami trpia aj deti a v horúcich dňoch tiež radšej vyhľadávajú chladnejšie priestory, ale pri používaní klimatizácie najmä pri deťoch treba sa držať hesla, že menej je niekedy viac a používať ju s rozumom.

Správne využívanie klimatizácie

Klimatizácia

  • teplotný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím max. 5 - 7 stupňov Celzia - inak by mohlo dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu. Na to, aby si telo zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia je potrebný istý čas na prispôsobenie sa, nastavenie a spustenie termoregulácie.
  • Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu - pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore napr. chodbe a až potom ísť von. V aute vypneme klimatizáciu pár kilometrov pred cieľom. Nepriaznivé následky zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme, nie príliš chladného nápoja.
  • Nezabúdajte aj na vetranie - Klimatizácia môže správne fungovať len vtedy, ak sú okná zatvorené. Z času na čas je však vhodné klimatizáciu vypnúť a byt dôkladne vyvetrať

Údržba klimatizácie

Čistote vzduchotechnických systémov sa často nevenuje dostatočná pozornosť. Aby klimatizácia fungovala efektívne a komfortne, musí byť neustále venovaná pozornosť jej údržbe. O klimatizačné zariadenia sa treba starať. Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o pravidelné čistenie a výmenu filtrov (na základe pokynov výrobcov). Všeobecne možno povedať, že filtre je potrebné vymeniť vtedy, keď filter vzduch znečisťuje namiesto toho, aby ho čistil, čo je potrebné kontrolovať zmyslami a rôznymi meraniami (biologickými, chemickými). V mestách, kde je znečistenie vonkajšieho ovzdušia väčšie, by sa mali filtre meniť minimálne dvakrát ročne.

Druhy klimatizácie

Mobilná klimatizácia 

Mobilná klimatizácia nepotrebuje inštaláciu ani špeciálnu montáž. Je určená na chladenie, odvlhčovanie a filtráciu vzduchu. Najmenšie typy klimatizačných jednotiek majú hmotnosť len 20 kg a sú prenosné, tie výkonnejšie majú kolieska, ktoré umožňujú ľahšiu manipuláciu.
Okrem kompaktných jednotiek si môžeme zaobstarať dvojdielnu mobilnú jednotku, kde kondenzačná jednotka je umiestnená mimo klimatizovanej miestnosti, čo zaručuje tichšiu prevádzku. Vo všeobecnosti je mobilná klimatizácia lacnejšia, ale tiež menej výkonná a oveľa hlučnejšia ako splitová.

Splitová klimatizácia

Splitová klimatizácia je drahšia, výkonnejšia a oveľa tichšia ako mobilná. Je tvorená z vonkajšej a vnútornej jednotky, ktoré sú prepojené chladiarenským potrubím. Vnútorná jednotka obsahuje výparník, cez ktorý ventilátor preháňa vzduch cirkulujúci v miestnosti. Spoločne s riadiacou elektronikou a ovládaním môže byť umiestnená pod oknom, na stene alebo strope.
Je vybavená pohyblivou klapkou, ktorou sa dá meniť smer upraveného vzduchu v miestnosti. Ak chceme ochladzovať viac miestností naraz, využívame tzv. multisplit systémy, kde vonkajšia časť obsluhuje niekoľko vnútorných častí. Montáž klimatizácie trvá dva dni. V bytoch bez balkóna ju firma pripevní na vonkajšiu fasádu domu. V tom prípade potrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov bytov.

Dajte si tiež dobrý pozor na to, čo vami vybrané zariadenie skutočne dokáže. Na trhu sa môžete stretnúť s tzv. ochladzovačmi vzduchu, ktoré síce môžu čiastočne pomôcť, ale nie sú to klimatizácie. Ako rozpoznať obyčajný ochladzovač vzduchu od mobilnej klimatizácie? Rovnako tak ako každému inému typu klimatizácie, musí aj mobilnej klimatizácie v útrobách kolovať chladivo, ktoré sa označuje ako R410A alebo R407C. Pri ochladzovačoch vzduchu údaj o chladive nenájdete.

Výber klimatizácie

Pred nákupom klimatizácie je dôležité poradiť sa s odborníkmi. Ušetrí vám to čas aj peniaze. Veľmi dôležitý je výkon zariadenia, ktorý je potrebné „ušiť" na mieru podľa veľkosti miestnosti, orientácie podľa svetových strán, počtu a typu okien, zatienenia a pod. Dosť dôležitá je aj hlučnosť klimatizácie.
Klimatizačné zariadenia sú podobne ako ostatné spotrebiče označené energetickým štítkom od A po G.

Súvisiace články

Viac o klimatizácii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1497:klimatizacia&catid=101:ovzd...
  2. https://lepsiebyvanie.centrum.sk/moj-byt/545431/je-klimatizacia-nevyhnutnostou
  3. http://energia.sk/poradime-vam/elektrina-a-elektromobilita/vyberame-klimatizaciu-najcastejsie-chy...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s klimatizáciou

Máš skúsenosť s klimatizáciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
alaalica
7. apr 2019

Teplo ide cez okno

Skúste dať na okno ruku, ak je horúce, tak vám funguje ako radiátor. Máte viac možností: klíma, žalúzie alebo látka schladí. Klíma je drahá záležitosť a platíte aj za energie, žalúzie musíte montovať a časom na slnku zoškaredia. Mám dobrú skúsenosť s látkou, funguje ešte aj ako záclona - vidíš von ale dnu nie.
  • Lacné, jednoduché.
0 poďakovaní
janka_v
20. jún 2017

Postupne ku "klíme"

Naše prvé autíčko klimatizáciu nemalo, cca pred siedmymi rokmi sme si už zaobstarali také, čo klimatizáciu má a veru slúži dobre. Postupne sme sa aj v obytnom priestore prepracovali ku klimatizácii, najprv žalúzie, vonkajšie žalúzie, ale keďže máme spálne v podkroví, nestačili. Momentálne nám vyhovuje systém: ráno zatemniť okná žalúziami a zatvoriť okná, podvečer klimatizáciou zachladíme spálne pri zatvorených dverách. Keďže chladný vzduch z miestnosti "vytečie", snažíme sa takto trochu ochladiť predmety v miestnostiach. Nuž a neskôr, keď vonkajšia teplota trochu klesne, tak pootvárame okná a takto spíme až do rána.
0 poďakovaní