Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Netradičné nosiče

3 skúsenosti

Netradičné nosiče neposkytujú takú variabilitu nosenia ako babyšatky ani nie sú také pohodlné ako ergonomické nosiče. Sú konštruované na špecifický účel a v určitých situáciách môžu byť dobrým pomocníkom aj pre tých čo nie sú veľkými fanúšikmi nosenia detí. Na Slovensku nie sú často používané ale postupne si získavajú svojich priaznivcov. Niektoré sa bežne používajú v iných vyspelých krajinách, niektoré sa vyvinuli ako ideálna nosiaca pomôcka pre život rodiny v daných geografických podmienkach.

Hipseat

Hipseat je pomôcka, ktorá uľahčuje nosenie na rukách. Ide o sedátko, ktoré sa pomocou širokého bedrového pásu pripevní na pás nosiaceho a naň sa usádza dieťa. Dieťa je potrebné stále jednou rukou pridržavať, lebo nie je istené žiadnou látkou.
Na túre s Hipseat-om

Umožňuje nosenie na boku prípadne vpredu. Je vhodné na krátkodobé poponášanie chodiacich batoliat a striedanie s chôdzou. Nie je vhodný pre malé dojčatá. Maximálna nosnosť je 17 kg.

Baby K´tan

Baby K´tan je nosič z elastickej látky, ktorý sa používa na spôsob elastiských babyšatiek6. Má dve časti: predviazaný kríž, do ktorého sa usádza dieťa a istiaci pás, ktorý slúži ako tretia podporná vrstva látky. K´tan je možné uviazať viacerými spôsobmi na brucho a na bok. Použitie je možné od narodenia.
Baby K´tan

Nevýhodou je, že sa nedá doťahovať a prispôsobiť veľkosti bábätka a pri kúpe treba dobre odhadnúť potrebnú veľkosť. Výrobca udáva nosnosť do 15 kg avšak od hmotnosti 8-9 kg je už nosenie nepohodlné a pruhy na ramenách sa môžu zarezávať. Z toho dôvodu je nosič použiteľný približne do 6 mesiacov veku dieťaťa.

Tonga

Sieťovaný nosič cez jedno rameno, vhodný na krátke poponášanie batoliat a striedanie s chôdzou. Je veľmi skladný, zmestí sa do každej kabelky ako pohotovostné nosítko. Nosič je určený na vertikálne nosenie na boku. Dieťa nie je v nosiči dokonale istené a treba ho pridržiavať jednou rukou. Nosič nie je vhodný pre novorodencov a dojčatá.

Ako nosiť dieťa v Tonga (FR)

Caboo Close Carrier

Varianta predviazanej elastickej šatky. Nosič caboo je šitý z elastickej látky, jednoducho sa nasadzuje, nemusí sa viazať a doťahuje sa pomocou krúžkov. Nosič je vhodný pre deti od narodenia približne do pol roka. Umožňuje nosenie na bruchu v horizontálnej aj vertikálnej polohe. Maximálna nosnosť je 15kg ale pri hmotnosti vyššej ako 8-9kg už nosenie nie je pohodlné.

Ellaroo Mei hip

Varianta mei tai s jedným ramenným popruhom. Dá nosiť vpredu a na boku. Váhu dieťaťa prenáša len na jednu stranu pričom však popruh netlačí na krk ale je roztiahnutý cez rameno. Nie je možné dokonalé pritiahnutie dieťaťa k telu nosiča, preto je vhodný až od veku keď sa vie dieťa samé posadiť. Maximálna nosnosť 15kg.

Video: Ellaroo Mei hip (EN)

Nosiče do vody

Elastické šatky, ktoré sú vyrábané z rýchloschnúcich alebo sieťovaných materiálov vhodných do vody. Umožňujú bezpečný pobyt vo vode s bábätkom. Na Slovensku sa predáva šatka do vody značky Bykay Aqua Carrier. Viazanie je rovnaké ako u elastických šatiek6. Maximálna udávaná nosnosť je 18kg.
Bykay Aqua Carrier

Tričká na nosenie

Praktické pomôcky na nosenie a klokankovanie donosených novorodencov aj predčasne narodených detí. Deti sa v nich nosia v priamom kontakte koža na kožu, sú vhodné na diskrétne dojčenie. V týchto pomôckach je možné nosiť deti do hmotnosti 6-7 kg.

Video (EN): Tričká na nosenie

CarryBaby Amazonas

Bavlnený nosič pozastávajúci z dvoch kruhov elastickej látky, ktoré sa prevliekajú krížom cez telo nosiča. Nie je potrebné žiadne viazanie. Veľkosť sa prisposobuje na mieru pomocou zipsov. Nosič umožňuje nosenie len vo vertikálnej polohe a je vhodný od 4 mesiacov veku dieťaťa. Maximálna nosnosť udávaná výrobcom: 15kg.

Súvisiace články

Viac o netradičných nosičoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140426121227/http://www.hipseat.cz/hipseat-navod-k-pouziti/
  2. http://www.babyktan.com/hug.html
  3. http://www.bykay.com/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s netradičnými nosičmi

Máš skúsenosť s netradičnými nosičmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
willma
19. aug 2013

Caboo Close carrier

Ja som s caboo veľmi spokojná a odporúčam každému, kto chce začať nosiť novorodenca, no bojí sa úväzov na šatke. Nosenie je veľmi príjemné a pohodlné. Je veľmi jednoduché a rýchle dieťa vybrať a vložiť. Dá sa použiť asi do 9kíl. Potom je už nosenie nepohodlné ako pri elastickej šatke. V podstate sa dá šatka použiť len na dva úväzy - kolíska a kríž s kapsou von. Ale mne to stačilo. Skúsenosť s pevnou šatkou nemám, tak neviem porovnať. Mei tai a ergonomický nosič sme začali používať až od 4 mesiacov.

Moju dcéru som nosila v caboo od jej 4 týždňov, vtedy mala asi 3kilá až do jej 4-5mesiacov. Nosili sme obaja s manželom. Neskôr som zistila, že sa vyrába aj o polovicu lacnejší šatkový nosič toho istého strihu od BabyLucy. Investícia tak nie je veľká a určite sa oplatí :)
0 poďakovaní
ivanka.7
10. aug 2013

Hipseat

Nie je to klasický nosič, no skúsenosť mám len pozitívnu. Výborná pomôcka na poponášanie chodiacich detí. Určite to poznáte - čerstvo chodiace dieťa, kočík je zrazu nepriateľ číslo jeden, ale väčšiu prechádzku vám drobec ešte "neuchodí". Hipseat je príjemné zlepšenie na výlety pri deťoch, ktoré chcú chvíľu chodiť a chvíľu sa nechať niesť. Ako vidno z fotky, dieťa treba stále jednou rukou pridržiavať. Ale námaha, ktorú vydávate pri nosení, je neporovnateľne menšia, ako pri klasickom nosení na jednom boku - nehovoriac o tom, že sa nemusíte vykriviť ako paragraf.

Je vhodné nájsť si vhodnú polohu bedrového pásu, rôznym postavám sedí rôzne - ja ho musím nosiť vyššie, na páse, aby mi netlačil bedrové kosti. Iným zas vyhovuje mať ho spustený nižšie.

Hipseat nie je vhodný pre malé deti. Podľa mňa je najlepší už pre chodiace deti a tiež nie je vhodný ako jediný nosič, funguje ako výborný doplnok.
3 poďakovania
tigerca10
27. jún 2013

Caboo Close carrier

Moja skúsenosť skôr negatívna, keďže som ekonomicky uvažujúci človek. Príjemné len do váhy 4-5 kg, čo u nás trvalo len prvý mesiac. Potom sa mi už šatka zarezávala do ramien a navyše bábätko mi v ňom prepadávalo nižšie (vplyvom pohupovania pri chôdzi) a chrbtová časť (ten kríž) sa mi posúval vyššie. Chrbát ma z toho bolel riadne. Prešla som na pevnú šatku a krochkala som si :)
0 poďakovaní