Pozície dieťaťa pri nosení

Toto je prehľad používaných pozícií dieťaťa pri nosení.

Vertikálne na bruchu, tvárou k nosiacemu

Je to najpoužívanejšia poloha. Pri správnej voľbe nosiča je vhodná od narodenia. Dieťa je v tesnom kontakte s nosiacou osobou. V tejto polohe je možné aj dojčenie. Nevýhodou je znížený rozhľad dieťaťa a väčšia záťaž na chrbticu nosiaceho pri vyššej hmotnosti dieťaťa.

Kríž s kapsou vo vnútri

Vertikálne na bruchu, tvárou von

Táto pozícia je nevhodná na nosenie. Chrbtica a kĺby dieťatka nie sú v správnej polohe a tým môže dochádzať k ich preťažovaniu. Dieťa je príliš stimulované vonkajším okolím, nemá možnosť úniku. V tejto polohe nie je možné dojčenie a ani spánok.

Nesprávne nosenie pomocou neergonomického nosiča - klokanky

Horizontálne na bruchu - poloha „kolíska“

Je vhodná od narodenia. Dieťa je v tesnom kontakte s nosiacou osobou. Dojčenie v tejto polohe je možné. Nevýhodou je nerovnomerné rozloženie hmotnosti dieťaťa, čo znižuje komfort pri nosení. Dieťa má veľmi obmedzený rozhľad.

Kolíska s križom s kapsou vo vnútri

Vertikálne na boku

Dieťa má veľmi dobrý rozhľad, prípadné dojčenie je možné. Hmotnosť dieťaťa je prenášaná len na jednu stranu nosiacej osoby. Pozícia na boku nie je vhodná na dlhodobé nosenie a na spánok dieťaťa z dôvodu vysokej a nerovnomerne rozloženej záťaže pre nosiacu osobu.

Viazanie šatky no boku

Vertikálne na chrbte

Pozícia je vhodná pri starších a ťažkých deťoch, na dlhodobé nosenie a turistiku. Dojčenie nie je možné. Dieťa má dobrý rozhľad. Nevýhodou je chýbajúci očný kontakt s dieťaťom.

Batoh s ukončením na ružičku

Iné polohy

Ojedinele sa používajú aj horizontálne polohy na boku a na chrbte.

Viac o pozíciách dieťaťa pri nosení na modrykonik.sk

Hodnotenia a skúsenosti s pozíciami dieťaťa pri nosení

Máš skúsenosť s pozíciami dieťaťa pri nosení?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť