Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.
Čo sa deje na tehotenskej poradni?

Tehotenská poradňa je priestorom na zodpovedanie všetkých otázok.

Čo je to tehotenská poradňa?

  • Ide o pravidelné návštevy gynekologickej ambulancie počas tehotenstva, v priebehu ktorých lekár monitoruje zdravotný stav teba aj bábätka. Za prvú tehotenskú poradňu možno považovať už tú návštevu gynekológa, na ktorej ti potvrdí tehotenstvo.
  • Cieľom tehotenskej poradne je včasné odhalenie prípadných komplikácií v tehotenstve – ako na tvojej strane, tak aj u bábätka. Zároveň je to priestor na položenie všetkých otázok, ktorá ťa v tehotenstve trápia – gynekológa by si sa mala pýtať všetko, čo ti je nejasné, a prípadne s ním rozobrať aj svoj pôrodný plán. Rovnako by ti mal odovzdať všetky dôležité informácie o priebehu tehotenstva a poučiť ťa o tom, na čo si v tehotenstve dávať pozor a čo ťa v nasledujúcom období čaká.
  • Ak tehotenská poradňa nie je spojená so screeningom v tehotenstve, mala by trvať približne 30 minút.

Vyšetrenie v tehotenskej poradni pozostáva z:

  • Anamnéza a zhodnotenie tvojich súčasných príznakov – určite lekárovi spomeň všetko, čo v tehotenstve zažívaš, či už ide o tvorbu výtoku, opuchy nôh, vracanie, bolesti hlavy, závraty, atď… Posúdi napríklad, či je miera prípadných nevoľností v poriadku alebo ide o závažnejšiu formu, tzv. hyperemesis gravidarium. Rovnako môže na základe informácií, ktoré mu podáš, predvídať vznik niektorých ochorení v tehotenstve alebo odhaliť predčasný pôrod.
  • Meranie krvného tlaku – pravidelné sledovanie tvojho tlaku je dôležité, pretože vysoký krvný tlak v tehotenstve je jedným z množstva príznakov preeklampsie3.
  • Vyšetrenie moču – sleduje sa najmä hladina bielkovín a leukocytov v moči. Rozbor moču dokáže odhaliť napríklad infekciu močových ciest, ktorá v tehotenstve predstavuje veľké riziko.
  • Krvný obraz – odber krvi sa nemusí vykonávať na každej poradni a sledované parametre sa líšia v závislosti od konkrétneho týždňa tehotenstva.
  • Kontrola vitality plodu – prebieha najčastejšie pomocou ultrazvuku, ktorý sa však nemusí robiť na každej poradni. Potreba ultrazvukového vyšetrenia je posúdení lekára.
  • Sledovanie tvojho hmotnostného prírastku.
  • Vonkajšie vyšetrenie pohlavných orgánov – vaginálne vyšetrenie v tehotenstve musí prebehnúť len s tvojím súhlasom. Väčšinou sa vykonáva preto, aby sa skontroloval krčok maternice, urobili sa kontrolné stery, atď.

V prvom trimestri sa v rámci tehotenskej poradne vykonávajú aj tieto vyšetrenia:

  • Vyšetrenie hladín hormónov štítnej žľazy – porucha funkcie štítnej žľazy môže skomplikovať priebeh tehotenstva.
  • Odhalenie alebo vylúčenie infekčných ochorení – ide o HIV, hepatitídu typu B a syfilis. Vo výnimočných prípadoch sa robí aj vyšetrenie na toxoplazmózu.
  • Vyšetrenie onkocytológie krčka maternice – cieľom je vylúčiť onkologické ochorenie.
  • Detekcia krvnej skupiny a Rh faktoru krvi – predovšetkým Rh faktor je v tehotenstve dôležitý. Ak by nastala situácia, že by si ty mala negatívny Rh faktor a otec dieťaťa naopak pozitívny, bude ti v 28. týždni tehotenstva podaná injekcia imunoglobulínu.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Aké symptómy by si mala s gynekológom v tehotenstve prebrať?

Tehotenstvo ťa môže potrápiť aj prekvapiť množstvom príznakov. Posúdenie, či sú závažné, nechaj na svojho lekára. Jednoznačne sa mu zdôver s nasledujúcimi príznakmi:

  • Vaginálny výtokvýtok sa môže objaviť v priebehu celého tehotenstva a nemusí veštiť nič vážne, rovnako môže byť príznakom kvasinkovej infekcie.
  • Špinenie a krvácanie – v prvom trimestri sa môže objaviť tzv. implementačné krvácanie. Rozhodne však túto skutočnosť lekárovi spomeň. Na nič nečakaj, ak by krvácanie bolo silnejšie a malo by jasno červenú farbu.
  • Nevoľnosti a vracanie – lekár posúdi, či dôsledkom nevoľností napríklad nie si vystavená dehydratácii.
  • Bolesti v podbrušku – dôsledkom prípravy tela pôrod a zväčšovania maternice sa v tehotenstve často objavujú bolesti v podbrušku. Takisto však môžu byť prvým príznakom vážnejšieho problému. Zdôver sa s tým svojmu lekárovi a ten ťa naučí, ako bolesti rozlišovať.
  • Bolesti hlavy – žiaľ, bolestiam hlavy sa pravdepodobne nevyhneš ani v tehotenstve, no ak by sa objavovali často a ich intenzita by bola neznesiteľná, určite si to nenechávaj len pre seba.
  • Výrazné svrbenie pokožky – rozpínajúca sa pokožka reaguje svrbením, hlavne vtedy, ak nie je dostatočne hydratovaná. Ak by si však mala nutkanie neustále sa škriabať, povedz o tom svojmu gynekológovi. Aj svrbenie kože na brušku je jedným z príznakov preeklampsie.3
  • Opuchy nôh a rúk – je fakt, že v tehotenstve tvoje telo zadržiava viac vody. V prípade, že by sa opuchy objavovali náhle a boli by skutočne výrazné, znovu môže ísť o príznak preeklampsie.
  • Kŕče v nohách – v gravidite nie sú ničím, čo by nebolo typické. S lekárom však môžeš prebrať užívanie magnézia.
  • Tráviace problémy – či už ide o zápchu, hnačky alebo pálenie záhy, určite to na tehotenskej poradni spomeň.
  • Závraty a zmeny videnia – môže ísť o dôsledok nízkeho tlaku a vyčerpania, no rovnako to býva signálom vážnejšieho problému. Určite sa o tom zdôver doktorovi.

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.


Kam sa chodí do tehotenskej poradne?

Do 36. týždňa budeš do prenatálnej poradne chodiť k svojmu gynekológovi. Potom je častou praxou, že žena chodí do poradne v pôrodnici, v ktorej sa registrovala a chystá sa v nej rodiť.

Dôležité vedieť: Nie si spokojná so svojím gynekológom? Vadí ti jeho necitlivý prístup alebo neochotne odpovedá na tvoje otázky? V tehotenstve je obzvlášť dôležité, aby si voči svojmu lekárovi cítila dôveru – budeš s ním preberať omnoho intímnejšie informácie než doteraz, preto ak ti niečo na súčasnom gynekológovi prekáža, čím skôr ho zmeň.


Ako často sa chodí do tehotenskej poradne?

Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií a nie je označené ako rizikové, frekvencia dochádzania do tehotenskej poradne je:

  • Do ukončeného 34. týždňa tehotenstva v intervale raz za 4 – 6 týždňov.
  • Po ukončenom 34. týždni tehotenstva v intervale raz za dva týždne.
  • Od 36. týždňa tehotenstva raz za týždeň.
  • Od 41. týždňa tehotenstva v intervale aspoň 2x týždenne, pokojne však aj každý druhý deň.

V prípade rizikového tehotenstva je interval návštev častejší a stanovuje ho ošetrujúci gynekológ či pôrodník podľa potreby.


Mohlo by ťa zaujímať

Pôrodný plán

Pôrodný plán alebo pôrodné prianie je zoznam bodov, ktoré si rodička želá, aby boli pri jej pôrode dodržané. Lekár aj personál nemocnice by mali pôrodný plán rešpektovať, samozrejme za predpokladu, že tým neohrozia na zdraví a živote ako dieťa, tak aj rodičku. Je vhodné ho prekonzultovať vo vybranej pôrodnici dopredu. Na Slovensku predsa len nie je ešte štandardom.


Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenskou poradňou

Máš skúsenosť s tehotenskou poradňou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke