Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.
Ultrazvuk v tehotenstve

V tehotenstve môžeš absolvovať viacero ultrazvukov, pričom nie všetky prepláca zdravotná poisťovňa.

Čo je to ultrazvuk a ako sa vykonáva?

  • Ide o prístroj, ktorého sonda (hlavica, ktorou sa lekár dotýka napríklad tvojho brucha) vydáva ultrazvuk, teda vyššiu frekvenciu zvuku, ktorú už ľudský sluch nie je schopný zachytiť. Práve vlny ultrazvuku sa odrážajú od jednotlivých orgánov ľudského tela. Tie potom hlavica prístroja zachytáva naspäť a na obrazovke sonografu sa vlny poskladajú do celistvého obrázku. Výsledkom je prehľad stavu orgánov v časti tela, na ktorú sa lekár pri vyšetrení zameriava – v prípade tehotenstva je to predovšetkým maternica a v nej ukryté bábätko.
  • Ultrazvukové vyšetrenie predstavuje neinvazívnu a nebolestivú vyšetrovaciu metódu. Vykonáva sa vždy s použitím číreho gélu, ktorý napomáha k lepšej viditeľnosti orgánov v tvojom tele, a teda aj rastúceho bábätka.

Typy ultrazvukov u gynekológa:

  • Abdominálny/brušný ultrazvuk – ide o „sono“ cez brušnú stenu.
  • Vaginálny ultrazvuk – tenká podlhovastá sonografická sonda sa zavádza do pošvy.

Kde absolvuješ všetky ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve?

To závisí od skutočnosti, aké prístrojové vybavenie má k dispozícii tvoj gynekológ, ku ktorému bežne chodíš, a či chceš podstúpiť podrobnejšie vyšetrenia nad rámec úhrady zdravotnou poisťovňou. Ak tvoj lekár sídli na klinike, ktorá má certifikáciu na vykonávanie všetkých podrobných ultrazvukových vyšetrení, absolvuješ každý ultrazvuk tam. V prípade, že navštevuješ gynekológa, ktorý vo svojej ambulancii nedisponuje kvalitným ultrazvukovým prístrojom, na niektoré vyšetrenia v tehotenstve ťa môže odoslať do iného pracoviska.


Ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva

  • Presný počet ultrazvukov v tehotenstve sa môže v konkrétnych prípadoch líšiť. Okrem významných screeningových vyšetrení ti tvoj lekár môže ultrazvuk urobiť aj na každej poradni, no rovnako ho zakaždým vykonať nemusí. Zdravotné poisťovne na Slovensku preplácajú 3 až 4 ultrazvuky počas tehotenstva – ostatné bezplatné ultrazvuky, ktoré ti tvoj lekár urobí, sú – takpovediac – len z jeho dobrej vôle.
  • Iné je to však prípade rizikovej gravidity alebo situácie, kedy má ženou za sebou viacero potratov – vtedy poisťovne zvyknú uhrádzať aj viac ultrazvukových vyšetrení v detailnejšom prevedení.

Pozri si prehľad najdôležitejších ultrazvukov, ktoré by si mala v tehotenstve s tvojím povolením absolvovať alebo si ich môžeš zvoliť, pretože chceš lepšie skontrolovať či vidieť bábätko:

Prvý ultrazvuk a screeningy

1. Prvý ultrazvuk na potvrdenie tehotenstva do 10. týždňa tehotenstva

Prvý ultrazvuk ti bude urobený už pri vstupnom vyšetrení v tehotenstve, pričom záleží len od teba, kedy sa na prvú prehliadku objednáš. Zvyčajne sa po tom, ako má žena pozitívny tehotenský test, toto vyšetrenie vykonáva od 6. do 10. týždňa tehotenstva.

Ide o ultrazvuk pomocou vaginálnej sondy, a to z toho dôvodu, aby bol prístroj čo najbližšie k embryu a dokázal zachytiť napríklad nielen jeho veľkosť, ale aj srdcovú aktivitu.

Cieľom prvého ultrazvuku v tehotenstve je:

  • potvrdiť, že sa embryo nachádza v maternici a nejde tak napríklad o mimomaternicové tehotenstvo4,
  • potvrdiť, že dieťaťu bije srdiečko,
  • určiť počet plodov (dozvieš sa, či čakáš jedno bábätko alebo ide o viacpočetné tehotenstvo),
  • zhodnotiť stav maternice, vaječníkov a malej panvy (lekár preskúma, či niekde neobjaví myómy alebo cysty, atď.).

2. Prvotrimestrálny screening

Prvotrimestrálny screening má vysokú citlivosť a nízku falošnú pozitivitu, ktorá sa pohybuje na úrovni 2 – 3%. Vykonáva sa od 10. do 14. týždňa, no niektoré kliniky na Slovensku ho robia len v 12. až 14. týždni tehotenstva. Keďže ide o screening v prvých týždňoch tehotenstva, je dobré sa naň objednať ihneď, ako ti tvoj gynekológ potvrdí graviditu. Odborníkov, ktorí disponujú certifikátom potrebným na toto vyšetrenie, nie je na Slovensku veľa, preto lepšie urobíš, ak sa naň objednáš v dostatočnom predstihu.

Toto vyšetrenie môžeš na internete nájsť aj pod nasledovnými názvami: screening prvého trimestra, prenatálny screening vrodených vývojových chýb v prvom trimestri, screening na odhalenie vád plodu v prvom trimestri či kombinovaný test.

Pozostáva z:

Cieľom prvotrimestrálneho screeningu je:

  • odhaliť vývojové chromozómové anomálie bábätka, napríklad Downov syndróm2 alebo rázštep chrbtice, atď…,
  • odhaliť morfologické (anatomické) vady, napríklad abnormálne zhrubnutie končatín.

Okrem toho sa lekár zameria aj na:

  • upresnenie gestačného veku plodu a termínu pôrodu7,
  • vyšetrenie orgánov bábätka,
  • vyhodnotenie rizika prípadných komplikácií na strane maminky aj dieťatka (riziko vzniku preeklampsie3 alebo rastovej retardácie).

Pvotrimestrálny screening môže vykonávať len ambulancia, ktorá je na to certifikovaná – na stránkach lekárov a kliník hľadaj označenie The Fetal Medicine Foundation alebo skratku FMF. Ide o jedinečný certifikát, ktorý preveruje nielen znalosti daného lekára, ale aj kvalitu prístrojov, ktoré v ambulancii má, pričom je požadované každoročné predlžovanie licencie.

Toto vyšetrenie neprepláca ho zdravotná poisťovňa, žena si ho musí hradiť sama. Väčšinou stojí okolo 25 – 100€, v závislosti od konkrétnej kliniky.

  • V prípade, že by si si nechcela za toto vyšetrenie platiť, jeho čiastočnou náhradou je tripple test, ktorý je síce hradený tvojou poisťovňou, no nie je tak presný ako prvotrimestrálny screening.

Dôležitá informácia o platbe za prvotrimestrálny screening:
Hoci prvotrimestrálny screening nie je hradený poisťovňou, v niektorých prípadoch sa môže stať, že žena za jeho vykonanie neplatí. Ide napríklad o situácie:

  • Máš zaplatený ročný členský poplatok na nejakej klinike alebo v nemocnici – vtedy je dosť možné, že vyšetrenie už budeš mať v cene.
  • Screening ti urobí tvoj gynekológ, ktorý naň nemá certifikát a potrebné prístrojové vybavenie. V takom prípade nie je tento screening vykonaný tak podrobne a väčšinou ide len o jednu súčasť tohto vyšetrenia, konkrétne o NT test, meranie šijového prejasnenia.
  • Opačným prípadom je situácia, kedy sa na vyšetrenie objednáš do ambulancie iného lekára – vtedy bude screening spoplatnený, preto si vždy pozri cenník danej kliniky.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.

3. Druhotrimestrálny screening – morfologický alebo veľký ultrazvuk

Morfologický ultrazvuk predstavuje najdôležitejšie vyšetrenie v tehotenstve a dokáže vylúčiť niektoré vrodené vývojové vady bábätka. Podrobne totiž skúma morfológiu plodu – teda jeho orgány a ich anatómiu. Prioritne sa sústredí na činnosť srdca a obličiek, pri ktorých sa skúma aj ich činnosť.

Okrem toho sa lekár zameriava aj na:

  • meranie obvodu hlavičky, obvodu bruška, dĺžku stehennej a ramennej kosti,
  • placentu – hodnotí jej stav a uloženie,
  • množstvo plodovej vody,
  • krčok maternice.

S preplácaním morfologického ultrazvuku zdravotnou poisťovňou je to trochu zložitejšie.

  • Jeho základnú časť poisťovňa uhrádza, a teda za ňu nemusíš nič platiť – ide o vyšetrenie, ktoré sa nazýva screening plodu v druhom trimestri alebo v 20. týždni.
  • No takisto máš k dispozícii podrobnejší a rozšírenejší variant morfologického ultrazvuku, ktorému sa hovorí aj podrobné morfologické vyšetrenie plodu alebo genetický ultrazvuk. Ten si však už musíš zaplatiť z vlastných prostriedkov. Rozhodnutie, či chceš podstúpiť detailnejšiu verziu, je len na tebe.
  • Pre porovnanie: Genetický ultrazvuk zachytí Downov syndróm až s 91% úspešnosťou. Základná (ambulantná) verzia morfologického ultrazvuku dosahuje len 50% úspešnosť.

Základnú časť vyšetrenia ti môže s najväčšou pravdepodobnosťou urobiť aj tvoj gynekológ. No rovnako ako pri prvotrimestrálnom screeningu, i podrobnejší variant morfologického ultrazvuku môže vykonávať iba lekár s certifikátom FMF. Ak chceš absolvovať detailnejšiu verziu tohto vyšetrenia, objednaj sa na ňu v dostatočnom predstihu.

  • Základná verzia morfologického ultrazvuku, ktorú ti urobí aj tvoj gynekológ, sa vykonáva medzi 19. a 22. týždňom tehotenstva.
  • Podrobný genetický ultrazvuk sa robí v od 18. do 20. týždňa tehotenstva.

Rozšírený variant je doplnený o:

  • podrobnejšie vyšetrenie srdiečka bábätka,
  • rozšírené zobrazenie jednotlivých častí mozgu,
  • vyšetrenie hľadá konkrétne syndrómy ochorení, na ktorých odhalenie sa zameriava,
  • využíva sa aj 3D a 4D zobrazovanie.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.


Ultrazvuky v tehotenstve so špeciálnym zameraním

1. Cervikometria

Cervikometria je ultrazvukové vyšetrenie krčka maternice. Ten je sledovaný počas celého tehotenstva, pretože zmeny na ňom dokážu spoľahlivo predvídať predčasný pôrod. Niektorí lekári robia cervikometriu v rámci tehotenskej poradne pomocou vaginálnej ultrazvukovej sondy približne v 22. až 24. týždni tehotenstva, no nie je to podmienkou.

Čas, kedy toto vyšetrenie urobiť či zopakovať, je na rozhodnutí lekára, ktorý posúdi nielen tvoju anamnézu, súčasné pocity, ale aj zdravotný stav. Cervikometria trvá cca polhodinku a na rozdiel od palpačného (manuálneho) vyšetrenia krčka maternice je omnoho presnejšia. Vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou.

Cervikometria

Krčok maternice by mal byť dôsledne sledovaný počas celého produktívneho veku ženy a nesmierne dôležitý je jeho monitoring aj počas tehotenstva. Zmeny na krčku maternice môžu byť napríklad spoľahlivým ukazovateľom predčasného pôrodu. Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy sa cervikometria v tehotenstve vykonáva a čo všetko vďaka nej lekár môže odhaliť.

2. Flowmetria

Flowmetria predstavuje ultrazvukové meranie prietokov krvi v dôležitých cievach, ktoré bábätko zásobujú živinami i kyslíkom. Týždeň tehotenstva, kedy sa flowmetria vykonáva, je individuálny, pretože nie vždy musí prebehnúť ako samostatné vyšetrenie. Je totiž aj súčasťou morfologického ultrazvuku v druhom trimestri a popravde, prietoky v cievach sú s väčším či menším dôrazom kontrolované v priebehu celého tehotenstva.

Častou praxou však je, že si tvoj lekár vyhradí špeciálny čas na flowmetriu okolo 30. týždňa tehotenstva, kedy sa na meranie prietokov sústredí omnoho dlhšie a podrobnejšie. V tomto období sa vykonáva posledný „veľký“ ultrazvuk. Špecializované gynekologické ambulancie na ňu napríklad ponúkajú termíny od 28. do 32. týždňa tehotenstva.

Okrem prietokov pupočníkom vtedy lekár hodnotí aj:

  • rast bábätka a jeho pohyby,
  • množstvo plodovej vody,
  • stav placenty.

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.


Komerčný ultrazvuk

3D alebo 4D ultrazvuk

3D alebo 4D sa nevykonáva zo zdravotných dôvodov a maminky ho podstupujú len preto, aby mali na tehotenstvo peknú pamiatku – či už fotografiu alebo video záznam bábätka. Jeho cieľom teda je zážitok pre budúcich rodičov, nie odhaľovanie prípadných zdravotných problémov dieťaťa.

Vykonáva sa od 24. do 30. týždňa tehotenstva, a keďže sa nezameriava na zdravie plodu, ale ide o komerčnú záležitosť, neprepláca ho zdravotná poisťovňa. Cena ultrazvuku sa pohybuje v relácii od 30€ do 100€ – úlohu tu zohráva lokalita na území Slovenska a konkrétne pracovisko.

Rozdiel medzi 3D a 4D ultrazvukom:

  • 3D ultrazvuk: väčšinou sa zameriava na tváričku a jej črty, výsledkom tohto ultrazvuku je fotografia bábätka.
  • 4D ultrazvuk: bábätko je možné sledovať v reálnom čase a okrem tváričky môžeš vidieť aj jeho telíčko v pohybe.

3D ultrazvuk

Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?


Čo ak na ultrazvuku lekár nadobudne nejaké pochybnosti?

Môže sa stať, že pri bežnej kontrole alebo na jednom z podrobnejších screeningov lekár nájde niečo, čo sa mu nepozdáva. Vtedy si bude chcieť svoje predpoklady potvrdiť, no v najlepšom prípade vyvrátiť pomocou iných špeciálnych vyšetrení. V takom prípade ti môžu byť odporučené aj nasledovné invazívne vyšetrenia:

  • včasná amniocentéza – odber plodovej vody cez brušnú stenu, ktorý sa vykonáva od 10. do 15. týždňa tehotenstva.
  • amniocentéza – odber plodovej vody cez brušnú stenu vykonávaný od 15. týždňa tehotenstva.
  • odber choriových klkov – odber vzorky zo základu placenty.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.

Odber choriových klkov

Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.


Video: Ultrazvuk v tehotenstve: Škodí alebo pomáha?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Najčastejšie otázky ohľadom ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve

  • Je ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve povinné?

Žiadny ultrazvuk v tehotenstve nie je povinný a nikto a nič ťa nenúti, aby si ho absolvovala. Avšak treba zohľadniť skutočnosť, že práve ultrazvukové vyšetrenie je tou najlepšou metódou, ako získať prehľad o zdravotnom stave bábätka. Preto je viac ako dobré, ak všetky dostupné ultrazvuky a screeningové vyšetrenia podstúpiš.

  • Je ultrazvuk v tehotenstve škodlivý?

Možno si počula kadejaké povery o rizikách ultrazvuku v tehotenstve, no môžeš si byť istá, že ide o mýtus. Každé vyšetrenie ultrazvukom je totiž príliš krátke na to, aby na bunkách tvojho tela zanechalo akékoľvek zmeny. Ak by sa malo pôsobenie ultrazvuku na tvojom tele nejako prejaviť, musela by si ho absolvovať nepretržite niekoľko celých dní, ak nie i týždeň.

  • Prečo niekde nachádzam rozdelenie ultrazvukov na ultrazvuk v 1., v 2. a v 3. trimestri?

Je pravda, že môžeš často nájsť pojmy, ako sú prvotrimestrálny screening, druhotrimestrálny screening a treťotrimestrálny screening. Toto rozdelenie a pomenovanie predstavuje skôr zaužívané názvy jednotlivých vyšetrení.

Prvotrimestrálny screening je kombinovaný test, druhotrimestrálny screening zasa morfologický či genetický ultrazvuk a treťotrimestrálny screening je v skutočnosti posledný väčší ultrazvuk v tehotenstve, ktorého súčasťou je aj flowmetria.

  • Môžem prísť na ultrazvuk v tehotenstve aj s partnerom?

Závisí to od konkrétnej ambulancie a toho, či práve nie sú v platnosti špeciálne epidemiologické opatrenia. No väčšina gynekológov či kliník, ktoré vykonávajú screeningové vyšetrenia, s účasťou otecka na vyšetrení počítajú. Každopádne sa však vopred informuj v danej ambulancii.


Mohlo by ťa zaujímať

Cervikometria

Krčok maternice by mal byť dôsledne sledovaný počas celého produktívneho veku ženy a nesmierne dôležitý je jeho monitoring aj počas tehotenstva. Zmeny na krčku maternice môžu byť napríklad spoľahlivým ukazovateľom predčasného pôrodu. Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy sa cervikometria v tehotenstve vykonáva a čo všetko vďaka nej lekár môže odhaliť.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s ultrazvukovým vyšetrením v tehotenstve

Máš skúsenosť s ultrazvukovým vyšetrením v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke