Vaginálna mykóza

Vaginálna mykóza alebo kvasinková infekcia je častou chorobou až 75% žien. Menej častejšie sa môže objaviť u mužov. Dochádza k nej pri premnožení mikroorganizmov v normálnom vaginálnom prostredí, ktoré je pre každú ženu bežné. Kvasinkovú infekciu radíme medzi infekčné ochorenia vagíny. Vaginálna mykóza nepatrí medzi pohlavne prenosné choroby. Pri jej výskyte by sa ale mali liečiť obaja partneri z dôvodu možného opakovaného prenosu medzi sebou navzájom.

Video: Wobenzym, liek čo nemá nežiadúce účinky

Príznaky a prejavy kvasinkovej infekcie

Príznaky

  • svrbenie rodidiel vnútri aj mimo - býva prvým príznakom, svrbenie je veľmi nepríjemné, žena má pocit nutnosti si rozkrok trieť, čo vedie k šíreniu nákazy a častejšiemu a nepríjemnejšiemu svrbeniu
  • opuch rodidiel
  • silné prekrvenie vonkajšej časti rodidiel
  • pálenie pri močení
  • výtok, ktorý je zo začiatku riedky, neskôr má bielu konzistenciu
  • bolestivý pohlavný styk
  • tlak a bolesť v podbrušku
  • bolesť hlavy a kĺbov
  • alergia1
  • chronické zápaly
  • únava a depresia

Prejavy

  • na koži sa objavuje v kožných záhyboch (za ušami, ústne kútiky, podpazušie, pod prsiami, v oblasti slabín, na vonkajších pohlavných orgánoch), kde sa prejavuje svrbením, pálením, začervenaním, ekzémom a tvoria sa pľuzgieriky
  • nechty majú bielu alebo žltú farbu, zospodu sa drobia, viac sa lámu, môžu sa uvoľňovať z nechtového lôžka
  • v dutine ústnej vznikajú afty, jazyk má biely povlak (soor), zápach z úst, nepríjemná chuť v ústach
  • pažerák, žalúdok, črevo - človek má neustály pocit na grganie, neľahké prehĺtanie, nadúvanie, striedanie hnačky so zápchou, svrbenie alebo pálenie konečníka, nevoľnosť
  • prejavy na pohlavných orgánoch sú nepríjemné a veľmi časté u žien. U mužov dochádza k začervenalému penisu, pálenie predkožky alebo bolesti semenníkov.
  • močové cesty - napadnutie obličiek, močovodov alebo močovej trubice
  • vlasy sú krehkejšie a suché, pokožka hlavy je suchá alebo mastná, tvoria sa lupiny, vypadávajú vlasy alebo sa nadmerne mastia
  • dýchaciu sústavu môže kvasinková infekcia napadnúť v akejkoľvek jej časti
  • u lymfatickej sústavy môže dôjsť k zdúreniu lymfatických uzlín
  • psychika - prejavy depresie, únavy, narušenie koncentrácie, nespavosť alebo sa človek môže cíti zmätený.

Príčiny kvasinkovej infekcie

Kvasinkám sa páči a darí množeniu vo vlhkom prostredí bez prístupu vzduchu a pri zvýšenej hladiny cukru v krvi.
Medzi príčiny patrí:

  • užívanie antibiotík4
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie4
  • cukrovka - cukrovkári majú zvýšenú hladinu cukru v krvi, čo napomáha k množeniu kvasiniek
  • tehotenstvo
  • stres
  • znížená odolnosť organizmu - pri chemoterapii, ľudia s chorobou AIDS, pri zníženej imunite po transplantácii, pri oslabení čriev, pri fajčení
  • užívanie steroidov
  • zaparenie genitálií - pri nosení mokrých plaviek, tesných nohavičiek
  • zlá hygiena a používanie nevhodných kozmetických prípravkov, vrátane parfumovaných tampónov a vložiek
  • nezdravé a nepravidelné stravovanie

Kvasinková infekcia a tehotenstvo

Kvasinková infekcia sa vďaka zmene hladiny hormónov v tele ženy objavuje v období tehotenstva často a opakovane. Vyššie hladiny estrogénov spôsobia zvýšenú tvorbu glykogénu. Glykogén patrí medzi cukry a uľahčuje kvasinkám rýchlejší rast. Liečba býva menej účinná a komplikovanejšia. Po pôrode32 sa hladina hormónov vracia do svojho pôvodného stavu a stav kvasinkovej infekcie taktiež. Pri včasnej liečbe nie je ohrozený plod. Pri neliečení môže dôjsť k predčasnému pôrodu6. U detí sa môže kvasinková infekcia objaviť v ústach ako následok prechodu pôrodnými cestami po pôrode. Prejaví sa bielymi škvrnami v ústach. Nejde o závažný stav, je to ľahko liečiteľné.

Liečba kvasinkovej infekcie

Liečba nie je zložitá a vykonáva sa zavedením tablety dovnútra vagíny alebo mazaním genitálií. Pri opakovanom výskyte kvasinkovej infekcie je liečba podporená užívaním probiotík3. Veľa liekov na kvasinkovú infekciu je bez lekárskeho predpisu a možno teda pristúpiť k samostanej liečbe pomocou rôznych gélov alebo tabliet. V tomto prípade si ale žena musí byť istá, že ide o ochorenie kvasinkovej infekcie.
V prípade, že je žena tehotná, alebo došlo k prvému ochoreniu vaginálnou mykózou, alebo ide o mladistvú dievčinu, liečba po užití voľne dostupných liekoch nepomáha. Ak sa u ženy objaví netypický zapáchajúci výtok, mala by navštíviť svojho lekára, ktorý ju riadne vyšetrí.

Babskou radou na liečbu kvasinkovej infekcie je potieranie genitálií kyslými mliečnymi výrobkami, ako je mlieko, kyška, jogurt.

Prevencia pred vznikom kvasinkovej infekcie

  • nosiť vzdušné a netesné oblečenie
  • nenosiť vlhkú bielizeň alebo plavky
  • používanie gélov na intímnu hygienu
  • nepoužívať dezodoranty priamo na intímne partie
  • dodržiavanie hygieny pred aj po pohlavnom styku
  • užívanie doplnkov stravy s probiotickou kultúrou vrátane jogurtov či nápojov
  • neprejedať sa sladkým jedlom a obmedziť príjem sladkých tekutín
  • pri vzniku kvasinkovej infekcie sa včas liečiť a netrieť si rozkrok

Viac o kvasinkovej infekcii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://vaginalni-mykoza.com/
  2. https://web.archive.org/web/20140514143601/http://www.canesten.cz/canesten/vaginalni-mykozy/prizn...
  3. http://nemoci.vitalion.cz/kvasinkova-infekce/

Hodnotenia a skúsenosti s vaginálnou mykózou

Máš skúsenosť s vaginálnou mykózou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nuska  23. nov 2016

Aloe Vera sprej prvej pomoci

Ja som si mykózu vyliečila aloe vera sprejom prvej pomoci. Nastriekala som na tampón a zasunula. Obsahuje okrem aloe vera aj iné bylinky. Super pomohlo.
1 človek považuje za užitočné
vladi89  16. nov 2016

Mykóza

Mykóza a mi objavovala zakaždým po styku. Preliečila som sa, nič nepomáhalo až pokým som nevysadila antikoncepciu. Odvtedy, ako keby uťalo. Žiadna mykóza sa odvtedy neobjavila a s partnerom sa milujeme niekoľkokrát do týždňa. Vychutnávam si konečne slobodu bez mykóz.
222petulik  22. jún 2016

Probiotiká a med

Ja som sa vyliečila s medom. Znie to zvláštne, ale 100% overené aj ženami v mojej rodine a okolí. Každá mi to potvrdila.

Ja som mala s kvasinkami už také problémy, že okrem vaginálnej infekcie 2x za mesiac, som mala asi polroka aj viac ustavične prasknuté aj kútiky úst a stále mi to mokvalo. Skúsila som všetko, čo sa v lekárni dalo kúpiť a čo mi predpísal lekár.

Je to jednoduché treba si zakúpiť kvalitný medík a papkať nepreháňať stačia 2 lyžice denne. Ja si ho sem tam zmiešam so zázvorom.
skorom  20. jún 2016

Kvasinky

Ja som mala problémy s kvasinkami mesiac čo mesiac. Mala som piercing v pupku.

Znie to možno smiešne, ale v tehotenstve som ho vybrala a kvasinky sa neobjavili.

Po kojení som sa rozhodla si piercing vrátiť a tak sa vrátili aj infekcie. Vymenila som kvantum lekárov. Možno treba hľadať príčinu aj inde.

Po druhej dcére som sa k pupkovej paráde nevrátila a klop klop, odvtedy sa kvasinky neobjavili (má 6).
valsidalk  15. jún 2016

Zásadité potraviny

Stačí si upraviť stravu. Mykóza je spôsobená premnožením kvasiniek v tele. Kvasinky sú potrebné, ale keď sa premnožia je zle. Skúste si upraviť jedálniček a telo si už poradí.
anjelik2509  30. máj 2015

Poznám aj ja...

Ja som spoznala mykózy v prvom tehotenstve, liečila som sa všelijakými čapíkmi, ale strašne mi vtedy chutilo sladké, tak to bolo veľmi ťažké :-D
Po pôrode sa to nejak nezmenilo, navyše som brala aj HAK, takže tiež som sa trápila...Aj som skúšala aniónové intímky. Ale čo ja viem, nezdalo sa mi, že by to nejak pomohlo...

Potom som ostala druhý raz tehotná a dr. pri kontrole zas objavil mykózu. Chcel mi predpísať nejaké lieky, ale sestra ho zabrzdila s tým, že aby som radšej skúsila Lactofeel, predsa len, v začiakoch tehotenstva do seba ládovať neviem čo...Lactofeel je čistá kyselina mliečna, v takých tubičkách na vaginálnu aplikáciu. Skúsila som a čuduj sa svete, celé tehotenstvo sa mi mykózy vyhýbali oblúkom...Ale, mala som aj poľahčujúcu okolnosť, sladké mi v druhom teho nechutilo... :-D

No ja som teda vyskúšala všeličo, ale najlepšie zaberal ten Lactofeel. Najnovšie mi pomáha aj Aloe vera gél, nejaké probiotiká (výborné sú Candistop) a upraviť stravu....Viac acidofilných výrobkov, tekutín, hlavne čistej vody, menej cukru....

Je to ťažký boj, ale dá sa to zvládnuť..
1 človek považuje za užitočné
lucinkaboz  28. máj 2015

Wobenzym

Ja mám neustále kvasinky, kedže som dia a nemám ukážkový cukor, jediné čo mi aj cez moje presladenie tela na kvasinky pomáha je už mnohokrát vyskúšaný wobenzym, už po týždni pri slabom dávkovaní, je mykóza preč. Firmy chcú zarobiť, píšu vždy vysoké dávkovanie, mne stačí 6 tabletiek denne ....
2 ľudia považujú za užitočné
bojazlivamama  26. máj 2015

Zažila som to

Pri prvom tehotenstve som mala aj ja tento problém. Veľmi som sa bála či to nebude mať vplyv na bábätko. Samozrejme, že som vedela o niečom takom, ale osobne to zažiť! Moja gynekologička ma upokojila, že sa to stáva a predpísala mi Gyno pevaryl vaginálne čapíky a krém. Už po prvom použití to bola neskutočná úľava.

Keď sme s manželom plánovali druhé bábo, stále som na to myslela a dúfala že druhýkrát sa nevyskytne tento problém. Potom som niekde natrafila na článok o problémoch počas tehotenstva a tam odporúčali jesť jogurty ako prevenciu na to nepríjemné pálenie a svrbenie. A tak povinne jeden jogurt denne ... a stal sa zázrak. V druhom tehotenstve ma to nepostretlo.

Dámy, radšej papajte probiotické kultúry v jogurtoch, acidkách ako to do seba ládovať v umelej forme !
ivkadracova  23. máj 2015

Už som v tom aj ja.

Najprv mi gynekologička napísala 2-3x candibenne, ale nemám pocit, že by to malo nejaký vplyv. Je to zakaždým naspäť. Teraz som si kúpila také talianske probiotické čipky do pošvy, a vyzerá, že to pomáha. No dlhodobo, mi povedala lekárnička, že sa to upraví asi naozaj až po pôrode .. no čo, ostáva to len vydržať.

Ešte uvažujem, že prestanem jesť cukor úplne. To je ale vo vyšších fázach tehotenstva dosť veľká výzva : )

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke