Ako prispieť do Wiki Modrý koník

Wiki Modrý koníkWiki Modrý koník je vaša encyklópedia o materstve, deťoch, rodine a Vašich osobných skúsenostiach. Zatiaľ obsahuje iba niekoľko stručných tém (tzv. wiki článkov), ale za vašej pomoci sa bude rýchlo rozširovať. Okrem článkov sú súčasťou Wiki aj vaše osobné skúsenosti (tzv. "Moja skúsenosť s..."), ktoré nájdete pod jednotlivými wiki článkami. Budeme radi ak vy prispejete svojimi vedomosťami a skúsenosťami.

Ako napísať nový wiki článok alebo doplniť už existujúci

Máš informácie, ktoré na Wiki chýbajú alebo vieš doplniť už existujúci wiki článok? Našiel si chybu alebo neaktuálnu informáciu? Neváhaj a píš. Ty sa realizuješ a iným tým pomôžeš. Do budúcna plánujeme otvoriť Wiki tak, aby ju mohol priamo editovať každý.

Zatiaľ to ide takto:
Ak chceš doplniť už existujúci článok, najjednoduchšie je, ak pod daným článkom nájdeš linku "Napíš nám". Po kliknutí na linku, sa otvorí predpripravený formulár. Stačí už iba do správy vložiť upravený text alebo doplnenie textu a odoslať.
Ak chceš vytvoriť nový wiki článok, tak nám napíš sem. Do predmetu správy pridaj ešte Názov tvojho článku. Do správy vlož tvoj text a odošli správu.

Ak sa rozhodneš prispieť do článkov:

 • snaž sa písať objektívne, opisuj fakty, nie pocity (na to slúži Moja skúsenosť s...) a vonkoncom nie domnienky
 • nekopíruj cudzie texty
 • uvádzaj použité zdroje, z ktorých čerpáš (linka, názov/autor knihy)
 • snaž sa písať tak aby tomu rozumel aj laik
 • píš gramaticky správne a s diakritikou
 • nepoužívaj Wiki na reklamné účely

Ako pridať obrázok k wiki článku

Obrázok alebo fotka vypovie niekedy viac ako tisíc slov. Ak máš fotku, ktorá by doplnila Wiki článok, tak neváhaj s jej uverejnením. Vlož si ju do svojho fotoblogu. Pomocou linky "Napíš nám" pod článkom, pošli linku na tvoju fotku vo fotoblogu a krátky text s názvom fotky, príp. krátkym vysvetlením.

Ak sa rozhodneš pridať obrázok alebo foto:

 • použi fotku, ktorá je tvoja a jej uverejnenie na našich stránkach nie je v rozpore so zákonom, autorskou licenciou alebo pravidlami tejto stránky
 • vlož si ju do svojho fotoblogu (ako verejnú fotku)

Ako pridať vlastnú skúsenosť

Čo je vlastná skúsenosť

Skúsenosť je trvalý výsledok zážitku alebo prežitia (napr. prežitie, zažitie určitej udalosti). Je protikladom k veciam naučeným, vypočutým od iných alebo prečítaných. Skúsenosť je teda v pravom slova zmysle neprenositeľná.

Prečo máme na Wiki vlastné skúsenosti

"Keď nazbierame dostatok skúseností, zväčša sme už príliš starí na to, aby sme ich využili." (William Somerset Maugham) A zväčša už nemáme možnosť rozhodnúť sa inak. Takto naše zozbierané skúsenosti môžu poslúžiť iným. Na rozdiel od wiki článku, ktorý by mal byť čo najobjektívnejší je tvoja skúsenosť to, čo si prežila, je to tvoj príbeh a tvoje emócie.

Ako napísať vlastnú skúsenosť

Vlastnú skúsenosť môžeš napísať pod väčšinu wiki článkov. Tvoja skúsenosť nebude po odoslaní automaticky publikovaná. Najprv prejde schválením. Chceme, aby sa zobrazené skúsenosti týkali danej témy, boli naozaj skúsenosťou daného užívateľa a mali správne formátovanie (diakritika, odstavce a pod.).

Ak sa rozhodneš napísať vlastnú skúsenosť:

 • píš iba tvoju osobnú skúsenosť. (Ak je téma napr. Cisársky rez, píš iba ak si reálne rodila cisárskym rezom.)
 • píš s diakritikou a gramaticky správne. Dlhý text rozdeľuj do odstavcov (t.j. píš ako do časopisu, nie ako keď píšeš SMS).
 • slušnosť a korektnosť je samozrejmosťou.
 • ak aj opisuješ negatívnu (aj keď pravdivú) skúsenosť, mysli na to, aby si nespôsobila ujmu ostatným (napr. poškodením ich dobrého mena)
 • nezabudni popísať, čo by si urobila inak, čo by si na základe tvojej skúsenosti odporučila iným.

Ako vyzerá miesto, kde sa dá napísať vlastnú skusenosť

Čo plánujeme vo Wiki Modrý koník do budúcnosti

 • uverejnenie ďalších tém. Po neplodnosti sa môžete tešiť na pôrod.
 • vyhľadávač
 • otvorenie priamych úprav článkov pre užívateľov

Pripomienky, návrhy a inšpirácie nám pošli poštou.

Podmienky používania

Aj Wiki Modrý koník sa riadi Podmienkami používania
Wiki Modrý koník je otvorená encyklopédia. Informácie, ktoré sú v nej uvedené nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (lekára, právnika a pod.).

Pomohol ti tento článok?
 / Nie