Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Píšme kvalitnejšie články. Už od začiatku

Napísať dobrý článok trvá istý čas, predovšetkým, ak nemáte žiadne skúsenosti, alebo s písaním len začínate. Lenže ako tú článkovú podobu dosiahnuť?

Pozreli sme sa na obrovské množstvo stránok a blogov, ktoré radia s písaním a spracovali sme pre vás ultimátny návod ako na to.

Ešte predtým, než začnete naplno, prečítajte si zopár “predbodov”, ktoré sa budú týkať všetkých článkov:

  • Nezabúdame na diakritiku. Nuž áno, občas sa nám podarí písať bez nej. No diakrikita a všetko, čo k nej patrí, výrazne uľahčuje čítanie textov. Mäkčene, vokáne, bodky a čiarky sú na klávesnici pohodlne usporiadané a ovládateľné cez jednoduché skratky.
  • Óda na odstavce. Čo si budeme klamať, vidíme text, ktorý je zalomený do dlhánskeho bloku a hneď nás prejde chuť ho prelúskať. Pretože článok, ktorý nie je členený sa zle číta, výrazne nás hnevá a prispieva k nepozornosti. A preto ho treba členiť.
  • Slovenský jazyk a pozornosť. (Takmer) všetkým nám svieti známka so “sloviny” na maturitnom vysvedčení. To, že sa každý pomýli, netreba ani spomínať, je to úplne normálne a v poriadku. No predtým, než ideme článok publikovať na svoj blog a do fóra, tak si ho skontrolujeme a opravíme chybičky a preklepy. Myslime na duševné zdravie všetkých Sherlockov písaných textov a nedovoľme, aby nám vypátrali chybičky.

Dobre a teraz sa môžete pustiť do hlavného programu tohto večera...článku.

Nezabúdame na perex. Perex je základom dobrého článku. Čo to je? Je to ten kratučký úvod, ktorý vás naladí na potrebnú vlnu a vtiahne do problematiky. Nemal by byť veľmi dlhý a mal by obsahovať podstatné informácie.

Titulok ako z bulváru? Nie, nie. Dobrý, čítaný a pútavý článok sa dá napísať aj bez bulvárneho titulku. Treba ho správne okoreniť, osekať od nepodstatných slov. Môže byť jasný a stručný, taktiež môže vyzývať k akcii a mal by odpovedať na otázku: Zaujme môj titulok? Bude už z titulku zrozumiteľné čo chcem povedať?

Vata, vata, vata. Nepodstatné odseky a vety nekompromisne vymažte. Predsa nechcete čitateľa unaviť. Odporúčame po prečítaní práve dopísaného článku vymazať aspoň jeden (slabší) odstavec. Nikomu chýbať nebude a tak zachováte to podstatné.

Sme úprimné. Do článkov sa vkladáme pod svojim menom, so svojimi emóciami a názormi. Pretože to nás odlišuje od ostatných. Ak píšeme napríklad recenziu a niečo sa nám vyslovene nepáčilo, tak to jednoducho vyjadríme.

Rozumné hashtagy. Každý článok potrebuje hashtagy. Prečo sú dôležité? Pretože podľa nich sa zaradí do príslušnej kategórie a tým sa zvýši šanca na jeho prečítanie aj neskôr.

A záver? Na záver netreba zabúdať. Je fajn pekne zhrnúť hlavnú myšlienku článku a spýtať sa aj ostatných užívateliek na ich názory. Závery obľubujú čitatelia - lenivci, ktorí hneď klikajú na koniec článku a snažia sa tak získať nejaké informácie.

Veríme, že naše rady vám pri písaní článkov pomôžu. Učený nikto z neba nespadol, a preto je občas dobré, sa niečomu novému priučiť a vziať si pre seba to podstatné. Napíšte nám svoj názor do komentára, prípadne svoje skúsenosti s písaním. My sa tiež radi učíme. 🙂

Vaša moderátorka nugat

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti MK Blog Academy

Máš skúsenosť MK Blog Academy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť