Zápcha

Zápcha je nedostatočné, ťažké, nepravidelné a bolestivé vyprázdňovanie stolice z hrubého čreva. Nepravidelnosť je chápaná menej ako raz za tri dni, ale aj táto je individuálnou záležitosťou. Niektoré zdroje uvádzajú aj menej časté vyprázdňovanie ako 3x do týždňa. V hrubom čreve sa hromadia zvyšky nestrávenej potravy, ktorá je ďalej zahusťovaná vodou a minerálnou soľou, ktoré sú vstrebávané sliznicou a stenou hrubého čreva.

Voda tvorí v ​​stolici až 75%. Ostatných 25% je nerozložená vláknina, anorganické látky, bielkoviny, tuky a mŕtve baktérie (baktérie, ktoré v tráviacom trakte napomáhali tráveniu - E.coli). Vďaka pohybom čriev a hladkému povrchu sliznice je stolica posúvaná ku konečníku a z neho z tela vyprázdnená. Ak všetko funguje bez problémov, je vyprázdňovací systém tela v poriadku. Problém ale nastáva vtedy, keď tento systém nefunguje a hľadá sa príčina vzniknutej zápchy. Tá sa začína prejavovať napríklad nadúvaním, bolesťami hlavy. Príčin a dôvodov zápchy je veľa. Zápcha sa prejavuje u črevných zápalov, nádoroch hrubého čreva, trhline v sliznici zadku, horúčkach, otravách, miechových poraneniach a hemoroidoch2.

Zápcha

Vyprázdňovanie je však priamoúmerné príjmu potravy. Akonáhle človek menej je, aj stolica je menej častejšia a naopak. Keď je teda strava bezzbytková, nie je stolica častá a môže byť až raz za 14 dní úplne normálne. Všeobecne sa o zápche hovorí vtedy, ak prebieha vyprázdňovanie menej ako 3x do týždňa. Z dospelej populácie trpí zápchou 20-30% ľudí, prevažne žien, niekedy hlavne v období tehotenstva.

Prevencia a liečba

Popri účinným liečivám a domácim radám je potrebné rozlíšiť, o aký druh zápchy sa jedná. Každá zápcha sa lieči inak a na každú zaberá niečo iné. V rámci prevencie je však vhodné upraviť svoje stravovacie návyky, svoj ​​jedálniček a dodržiavať pitný režim, aby bolo v črevách vytvorené ideálne prostredie pre vyprázdňovací systém. Tekutiny rozdrobujú potravu. Dobré je do jedálnička zaradiť aj celozrnné potraviny a ovocie. Pokiaľ ale problémy so zápchou pretrvávajú aj napriek tomu, že došlo k zmene stravovanie, človek je aktívnejší (šport, pohyb) a zápcha pretrváva, je potrebné navštíviť lekára.

Jednorazová versus chronická zápcha

Liečba zápchy je závislá na jej vzniku a tiež na tom, či je zápcha chronická alebo jednorazová. Tú možno liečiť a riešiť preháňadlami, ako sú rôzne čaje, čapíky, tabletky, kvapky, minerálka. V prípade jednorazovej liečby je potrebné dodržiavať dávkovanie jednotlivých liečiv, či už sa jedná o minerálne vody, čaju alebo kvapky. V niektorých prípadoch zápchy pomôže aj zvýšenie príjmu tekutín a dostatok pohybu, ktorý aktivuje čreva.
Ak ide ale o zápchu chronickú, je vhodné celú jej liečbu konzultovať s lekárom. Použitie preháňadiel nie je v tomto prípade ideálnym riešením k vyliečeniu. Keď je chronická zápcha liečená preháňadlami, môže dôjsť k poškodeniu črevnej steny, z čoho plynie následná nereakcia na akúkoľvek inú liečbu. Črevná stena prejde tzv. obrnou a na ďalšiu liečbu nereaguje.

Problémom neliečenej a neriešenej zápchy je presun "odpadových látok" tela zo stolice do krvi a poškodzovaniu vnútorných orgánov. Vďaka metabolizmu, t.j. látkovej premeny, sú tieto odpadové látky bežne vylučované z tela práve stolicou. Ak dôjde k neliečenej zápche, látky z tela stolicou neodchádzajú, ale vracajú sa späť do krvi.

Viac o zápche na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/zacpa/
  2. http://zacpa.biz/
  3. http://www.zacpa.estranky.cz/clanky/osobni-pribehy.html
  4. http://nadymani.zdrave.cz/nadymani-a-zacpa-v-tehotenstvi/
  5. http://ona.idnes.cz/proti-zacpe-pomaha-ritual-sklenice-vody-a-pokus-i-kdyz-se-vam-nechce-1p0-/zdr...
  6. http://zena-in.cz/clanek/sos-zacpa-v-tehotenstvi-pomoc-jsem-nafoukla-jako-balon/kategorie/tehoten...
  7. http://zena-in.cz/clanek/zacpa-u-kojencu-a-batolat-nejcastejsi-duvody-problemu/kategorie/deti

Hodnotenia a skúsenosti so zápchou

Máš skúsenosť so zápchou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke