Abdominoplastika

Abdominoplastika je druh plastickej operácie, pri ktorom sa odstraňuje nadbytok kože a tuk z brucha, cieľom operácie je aj spevniť brušné svaly. Tento typ operácie sa najčastejšie robí u žien po tehotenstve alebo u tých, ktorí výrazne schudnú.

Najčastejšie sa táto operácia robí teda u žien po tehotenstve, najmä pri viacpočetnom tehotenstve. Pri tehotenstve sa naťahuje koža, niekedy môže dôjsť až k rozostupu brušných svalov. Po pôrode sa napnutá koža začína vracať späť do pôvodnej polohy, avšak ak sa tak nestane do 6 mesiacov po pôrode, tak stav koža sa už nevráti späť. Najväčšie miesto oslabenia brušnej steny je v oblasti pupku, tu aj dochádza najviac k hromadeniu podkožného tuku.

Druhy abdominiplastiky

Jednotlivé druhy operácii abdominoplastiky sa líšia podľa rozsahu odstránenej kože, podľa toho sa delia do viacerých kategórií.

 • Kompletná abdominoplastika- operácia trvá 2-5 hodín
 • Čiastočná abdominoplastika- táto operácia trvá približne dve hodiny

Postup operácie

Operácia zostáva z nasledujúcich krokov:

 1. prvý rez sa robí od bedrovej kosti na jednej strane až po druhú bedrovú kosť, tesne ponad ohanbie
 2. druhým rezom sa uvoľní pupok od okolitého tkaniva
 3. pri čiastočnej plastike je rez menší a pupok sa nemusí posúvať
 4. následne sa uvoľní koža od brušnej steny až po rebrové oblúky pri kompletnej plastike, uvoľnia sa svaly a šľachy a blana (tzv. fascia), ktorá pokrýva svaly
 5. svaly sa napnú do novej polohy, takto sa docieli lepší tvar a driek je útlejší
 6. po natiahnutí kožného laloku sa postupne odstráni nadbytočná koža s tukovým tkanivom
 7. koža sa zošije a na záver sa prišije pupok na správne miesto
 8. pri čiastočnej abdominoplastike sa koža uvoľňuje len medzi miestom rezu a pupkom

Odstránenie tukového tkaniva sa volá lipektómia.

Indikácie na operáciu

Pacienti zvyčajne podstupujú abdominoplastiku z estetických príčin pre ochabnutú kožu, po vyššom úbytku hmotnosti. Ideálny pacient pre abdominopalstiku je taký, ktorý má stálu hmotnosť a neplánuje tehotenstvo. Preto je veľmi dôležité zhodnotiť celkový zdravotný stav, veľmi dôležité je vedieť o všetkých ochoreniach, ktorými pacient trpí, napr. cukrovka, vysoký krvný tlak, nádorové ochorenie a iné.

Kontraindikácie

 • veľké jazvy po rôznych brušných operáciách
 • srdcové choroby, obezita, cukrovka,
 • fajčenie veľkého množstva cigariet
 • plánovanie tehotenstva
 • stavy vedúce k zvýšenej tvorbe zrazenín

Veľká časť populácie trpí obezitou a títo pacienti majú niekedy nereálne očakávania od operácie, ktorá sa im ani nemôže urobiť pre nadváhu. Abdominoplastika je teda vhodná pre pacientov so stabilnou hmotnosťou.

Vyšetrenie pred operáciou

Tak ako aj pri iných operáciách a ochoreniach, aj pri abdominoplastike je dôležité od pacienta odobrať anamnézu, urobiť vstupné fyzikálne vyšetrenie

 • anamnéza- lekár sa cielene pýta na počet tehotenstiev a na zmeny na koži po tehotenstve, na predchádzajúce chirurgické operácie. Dôležitým údajom pre lekára je chudnutie, úbytok na váhe, plány na budúce tehotenstvo
 • fyzikálne vyšetrenie- lekár pohmatom vyšetruje brucho, všíma si prebytočnú kožu, podkožné väzivo a pružnosť brušnej steny. Určí sa množstvo kože, ktoré by sa malo odstrániť.
 • súčasťou vyšetrenia je aj urobenie fotografie, lekár potom s pacientkou prehodnotí operáciu a vysvetlí jej celý priebeh operácie a ukáže, ktorá časť kože sa odstráni.

Pooperačné komplikácie

Tak ako každý chirurgický zákrok, aj pri abdominoplastike hrozia rôzne komplikácie:

 • otvorenie rany a jej zlé hojenie
 • infekcia
 • zhojenie veľkou jazvou, ktorá nie je estetická
 • pľúcna embólia- ide o stav, kedy sa v žilách vytvorí zrazenina, ktorá sa môže z cievy uvoľniť a putuje smerom k srdcu a odtiaľ priamo do pľúc. Ide o vážny stav, kedy sa pacienti nemôžu nadýchnuť, zvýši sa im srdcová frekvencia a organizmus trpí nedostatkom kyslíka. Ako prevencia trombózy sa používajú kompresné pančuchy počas a po operácii a pacientom sa podáva nízkomolekulový heparín, je to látka, ktorá zabraňuje tvorbe zrazenín.

Lekári využívajú kombináciu abdominoplastiky a liposukcie. V dnešnej dobe sa neustále vyvíjajú a zlepšujú operačné techniky.

Po operácii

Po abdominoplastike je dôležité počúvať pokyny lekára. Brucho môže byť opuchnuté. Pacienti majú bandáže na dolných končatinách, dostávajú lieky proti bolesti.
Šesť týždňov by mali mať pacienti po operácii pokoj na lôžku, nemali by sa namáhať a dvíhať ťažké predmety. Správne posilňovacie cviky môžu pomôcť pri zlepšení celkového stavu.

Pacientky si musia uvedomiť, že po brucho po operácii nemusí byť úplne ploché, ako to je vykresľované v rôznych časopisoch. Po operácii môžu byť na koži mierne strie. Brucho sa môže po operácii nafúknuť pod vplyvom plynu v črevách, preto je potrebné si počkať na výsledné efekt.
Pooperačná jazvy sa zhojí približne po 3-6 mesiacoch.

Použité zdroje

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Abdominoplasty
 2. Tummy Tuck
 3. Abdominoplasty Treatment & Management
 4. http://www.interklinik.sk/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s abdominoplastikou

Máš skúsenosť s abdominoplastikou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť