Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Choroba ruka noha ústa

11 skúseností

Choroba ruka-noha-ústa pravdepodobne patrí medzi choroby, o ktorých vaše babičky a mamičky nikdy nepočuli. A ak áno, potom len veľmi málo. Napriek tomu sa táto choroba u nás v poslednej dobe pomerne rozšírila. Slovenský názov vychádza z anglického označenia hand, foot and mouth disease, a preto sa môžete stretnúť aj s používanou skratkou HFMD syndróm.
vírus ruky, nohy, ústa

Jedná sa o vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa charakteristicky vyskytuje u detí (95% pacientov je vo veku do 5 rokov), však zriedkavo ním môže ochorieť aj dospelý jedinec. Pôvodcom tejto choroby sú niektoré enterovírusy (jedná sa o veľmi početnú skupinu vírusov, ktoré spôsobujú napríklad aj bežné prechladnutia), hlavne vírus Coxsackie A16. Táto choroba je pomerne zradná v tom, že aj lekári si ju často pomýlia a chorobu si zamenia napríklad za šarlach 2, ovčie kiahne7, pásový opar1 či impetigo. Choroba má spravidla sezónny charakter a najčastejšie sa objavuje v lete a na začiatku jesene. Zdrojom vírusov je chorý človek alebo človek v inkubačnej dobe, teda pred vypuknutím ochorenia.

Vo väčšine prípadov sa syndróm ruka-noha-ústa prejavuje ako nezávažné ochorenie s pomerne nekomplikovaným priebehom a rýchlym uzdravením.

Ako sa choroba šíri?

Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou či orofekálne - teda kontaktom so stolicou, slinami, hlienom a kontaktom s vyrážkou. Nakaziť sa však môžete aj nepriamo - teda kontaktom s kontaminovanými predmetmi. Zlou správou je, že sú tieto vírusy veľmi odolné, teda na predmetoch "prežívajú" pomerne dlhú dobu. Vaše dieťa si tak môže z návštevy kúpaliska, hracieho centra, detského kútika či pokojne z verejného dopravného prostriedku, priniesť vírus, ktorý spôsobí toto ochorenie. Keďže sa jedná o vysoko nákazlivé ochorenie, veľmi často ochorie aj súrodenec a vylúčení nie sú ani rodičia či iné dospelej osoby, ktoré s nakazeným dieťaťom prídu do kontaktu.

Ako ochorenie ruka noha ústa prebieha?

Inkubačná doba tohto ochorenia je 3 - 5 dní. Ochorenie syndrómom ruka noha ústa sa spočiatku prejavuje ako obyčajná chrípka. Ak sa touto chorobou nakazí aj vaše dieťa, môžu ho začať trápiť príznaky podobné ako pri chrípke. Bude mať zvýšenú teplotu2 alebo dokonca horúčku, môže ho začať bolieť hrdlo a pridať sa môže aj bolesť brucha (podobná bolesti pri hnačke). Okrem toho si deti môžu sťažovať na bolesť kĺbov, svalov a potrápiť ich môže aj zvracanie.
vírus ruky, nohy, ústa

Príznaky sa však prejavujú veľmi individuálne, jeden chorý môže cítiť všetky príznaky, iného zase potrápia napríklad len dva symptómy z vyššie vymenovaných možností. Potom už dôjde k výsevu samotnej vyrážky. Tá sa najprv objavuje na dlaniach, chodidlách a po stranách prstov. U malých detí sa môžu pľuzgieriky prejaviť aj na pažiach, zadku či slabinách. Vyrážka býva silne svrbivá až bolestivá, vyvoláva nutkavé škrabanie, niekedy aj brnenie postihnutých končatín. Potom sa spravidla objavujú afty3 a pľuzgieriky v ústnej dutine a okolo úst - spravidla sú veľmi bolestivé a dieťa tak môže odmietať jedlo i pitie - v tomto prípade je vždy dobré konzultovať situáciu s lekárom.

Všetky prejavy choroby zvyčajne ustúpia do 7 dní. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k odlúčeniu (niektorých alebo všetkých) nechtov na rukách i nohách.

Čo keď chorobu ruka noha ústa dostane tehotná žena?

V texte vyššie ste sa dočítali, že sa jedná o pomerne nezávažné ochorenie. V tehotenstve sú samozrejme všetky choroby nepríjemnejšie než v bežnom stave a v tomto prípade môžu byť následky až fatálne. Problém sa môže vyskytnúť, ak žena ochorie v prvom trimestri 1 tehotenstva - potom môže dôjsť až k samovoľnému potratu 10 plodu. Ale zbytočne sa neľakajte, táto komplikácia sa objavuje veľmi zriedkavo. Pokiaľ má žena túto chorobu v čase pôrodu32, je veľká pravdepodobnosť, že ochorie aj novorodenec1.

Ako dlho je nakazená osoba infekčné?

Chorý je infekčný už v dobe pred vypuknutím prvých príznakov. Najviac infekčné je dieťa však v čase, keď sa mu začínajú objavovať pľuzgieriky. Vírus sa vylučuje stolicou ešte zhruba mesiac po prekonanom ochorení, obzvlášť veľký pozor by si teda mali mamičky dávať pri prebaľovaní a dôkladne dodržiavať hygienu rúk.

Ako sa ochorenie ruka noha ústa lieči?

Ochorenie je spravidla nezávažné a zvyčajne odznie do 10 dní od prepuknutia prvých príznakov. Pacient by však mal dôsledne dodržiavať pokoj na lôžku (kvôli svojmu zdraviu aj kvôli nešírení vírusu) - predovšetkým naozaj nechodiť do žiadneho kolektívu, mať dostatok tekutín a vitamínov (predovšetkým skupiny B). Ak sa objaví vysoká horúčka a bolesti, je možné podávať analgetiká - teda lieky tlmiace bolesť. Na zmiernenie svrbiaceho pocitu sa odporúča podať orálne antihistaminiká a miesta postihnuté vyrážkou a pľuzgieriky ošetriť tekutým púdrom, zinkovou masťou a chladiť studenými obkladmi. Všetko zoženiete bez najmenších problémov sami v lekárni, nie je nutné mať recept od lekára. Pľuzgieriky sa kvôli riziku prenosu infekcie rozhodne neodporúčajú prepichovať, či inak poškodzovať. Aj keď to bude občas ťažké, zabráňte tiež vášmu dieťaťu v tom, aby si ich škriabalo.
Ak sa vám čokoľvek nezdá, je určite lepšie navštíviť lekára a podeliť sa s ním o svoje obavy, ale táto choroba je dobre "liečiteľná" doma, lekára teda nie je nutné vyhľadávať.

Môže sa choroba ruka noha ústa opakovať?

Po prekonanej chorobe síce zostávajú v tele pacienta ochranné protilátok, tie ale fungujú iba proti konkrétnemu pôvodcovi ochorenia. To teda znamená, že ochorieť možno aj opakovane, ak sa pacient nakazí iným typom vírusu.

Ako na prevenciu?

Jedinou možnou prevenciou je dôsledná hygiena rúk.

Viac o chorobe ruka noha ústa na modrykonik.sk

Súvisiace články

Použité zdroje:

  1. http://www.ordinace.cz/clanek/syndrom-ruka-noha-usta/
  2. https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/nemoc-rukou-nohou-ust
  3. https://www.maminka.cz/clanek/zahada-jmenem-syndrom-ruka-noha-usta-pozor-na-zamenu
  4. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/04/11.pdf
  5. https://www.hledamzdravi.cz/ruka-noha-usta/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s chorobou ruka noha ústa

Máš skúsenosť s chorobou ruka noha ústa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ajnka
21. nov 2018

U detí bez problémov, dospeláci trpeli :)

Deti /syn 1 rok, dcéra 4 roky/ mali len jeden deň teplotu okolo 38, a nepripisovala som tomu žiaden špeciálny význam, až keď som pár hodín po dcére /4 r/ začala teplotovať aj ja. Takisto okolo 38, v noci som bola strašne slabá, ledva som na wc zašla, akoby svalovica na celom tele. Cez deň ešte teplota, a asi za dva dni, už si presne nepamätám, začali ma páliť dlane, akoby som holými rukami trhala žihľavu. Pár dní dozadu som naozaj trhala burinu, ale v rukaviciach, tak som to pripisovala tomu. Len keď ma začali takto páliť aj chodidlá, spozornela som. V ústach som sa nevyhádzala, ale okolo nosa som mala taká červeno žlté chrasty. Dlane a chodidlá postupne s malými ružovočervenými fľakmi, ktoré pálili ako ďas, hlavne keď som potrebovala niečo chytiť, chodila som akoby po pluzgieroch. Tak po týždni od prvého príznaku to začalo byť únosné, že ruky, nohy nepálili. Vyrážky zmizli, postupne sa mi začala súpať koža na prstoch, ako had keď sa zvlieka:) A cca po mesiaci mi začali zliezať dva nechty. Nechty začali zliezať aj deťom, ktoré žiadne vyrážky nemali. Podobný priebeh mala aj sestra, ktorá to chytila, keď bola u nás na návšteve.
2 poďakovania
babatkoo
20. dec 2017

Fliaciky na chodidle-pätach u 2r. dietata

Synovi som našla na chodidle takéto fliačiky. Okrem nich má drobné vyrážky po tele, ktoré ho svrbia. Horúčka žiadna, afty tiež nie. Išla som lekárke a tá povedala, že by to mala byť táto choroba. Uvidíme, čo prinesie ďalší deň.
1 poďakovanie
lusy9911
5. máj 2017

Je to náročné

Aj moje deti si prešli touto chorobou. A ja som si to odniesla tiež. Takisto som nevládala ani chodiť. Starší 3 ročný syn to zvládol dobre, ale mladší si to odniesol riadne. Keď to lekárka zbadala, bola zhrozená. Jemu sa to najviac vyhodilo na chrbátiku a v ústach. Nechcel jesť, ani piť. A to mal iba jeden rok.
0 poďakovaní
soldi
23. jan 2017

Už dvakrát úspešne prekonaná

Môj syn mal túto chorobu už dvakrát. Prvý krát, keď mal dva roky. Vtedy žiadna teplota, dve biele bodky v hrdle, niekoľko vyrážok na dlaniach, pár okolo členkov. Nesvrbeli, neboleli, za dva dni zmizli.

Druhýkrát ju mal ako päť ročný. V jeden deň bol malátny, večer mal zvýšená teplotu na dotyk, ale netuším koľko, spal. Ráno ho bolelo hrdlo, nevedel prehĺtať, avšak už bez teploty. Na obed sa mu vysypali dlane a mal drobný výsev na lýtku a okolo členkov. Nesvrbel, nebolel. Na ďalší deň ho už nebolelo hrdlo, zmizli vyrážky z dlaní, výsev na nohách zostal ešte jeden deň. To bolo celé.

Veľmi som sa bála, že nakazí mladších súrodencov, keďže všetko dezinfikovať, ako sa radí, popri deťoch (najmladší mal 3 mesiace) a vo veľkom dome nie je reálne. Nikto sa od neho našťastie nenakazil. Neskôr som sa dočítala, že pokiaľ dieťa nemá vysoké horúčky, tak by nákazlivé byť nemalo.

Lieky som nedávala žiadne, iba veľa tekutín, vitamín C a B. Nechty mu nezliezli, len sa mu trochu šúpali dlane asi o mesiac.
8 poďakovaní
miciluci
13. jan 2017

Malý ochorel týždeň po nástupe do škôlky

Prvé dva dni vysoké teploty (nad38,5). Nechcel jesť,piť,sťažoval sa na bolesť hlavy,bol mierne apatický.
Na ďalšie dni postupne vysypané rúčky, nohy. V ústach som si žiadne vyrážky nevšimla. Vyrážky, respektíve chrasty sa mu dlho hojili a zhruba po dvoch mesiacoch mu zliezlo 5nechtov :-( Nepríjemná choroba :-(
0 poďakovaní
ylanee
4. jan 2017

Naša skúsenosť

Mali sme ju po dovolenke, aj napriek tomu, že sme sa snažili, aby malá nebrala nič neznáme do úst, pri 1,5 r. dieťati sa to proste nedá a tak to prepuklo. Vysoké horúčky, pľuzgiere na rúčkach aj nôžkach a v ústach.
Malá odmietala jesť aj piť, tak sme jej po lyžičkách, resp. striekačkou dávali do úst studenú vodu a vývar... Malú sme kvôli pľuzgierom len prenášali, po pár dňoch teploty ustúpili, no začali nám zliezať všetky nechtíky.

Dávajte si pozor ak sa chodíte hrať do detských kútikov či herní, vždy umývať rúčky pred jedením, dať pozor aby deti nebrali do úst hračky či náhodne neodpili z cudzej fľaše.
0 poďakovaní
uhrikovci
12. dec 2016

U nás to bolo naopak

Môj vtedy 7 ročný syn ju prekonal minulý rok. Mal teplotu iba raz, aj to len 37,5 a potom sa celý vyhádzal. Nakoľko je to dieťa s oslabenou imunitou od mala a chorľavé dosť často, naša pani doktorka je veľmi opatrná. Poslala nás do nemocnice na infúzky. Aj som bola rada, lebo ho to tak svrbelo, že neviem čo by som s ním doma robila.

Boli sme tam 4 dni. Vyrážky ustúpili. Ináč, keby nemal kiahne, tak to na niektorých miestach presne tak vyzeralo. Hlavne na hlave. Prišli sme domov a začal mať horúčky 39, miestami ma chytalo zúfalstvo. Tak sme maródili 5 týždňov. To bolo radosti, dobiehať učivo. Odvtedy mu zlieza koža na rukách, normálne sa zlúpe ako had. Ale má alergiu na chlad, takže to zlupovanie pripisujem aj tomu. Proste, keď sa jeho telo vystaví chladu a mrazu opúcha, prsty má ešte raz tak veľké a na tvári a odhalených častiach tela má fľaky, ako keď žihľava popŕhli.
1 poďakovanie
atreyu
4. dec 2016

Aj u nás v pohode priebeh

Prvý septembrový týždeň začal syn teplotovať, 38ky teploty, sťažoval sa na bolesť hlavy, noh a rúk. Na ďalší deň mal afty v puse, tak sme mysleli, že je to herpetická angína. Na ďalší deň bol už bez teploty a vyrážky už aj na rukách a zadku. Na tretí deň sa objavili už aj na nohách.
Vyrážok mal málo, nesvrbeli ho, jedol úplne v pohode. Všetky vyrážky rýchlo zmizli, akurát na chodidlách to trvalo dlhšie, ale nakoľko to bolo pod ponožkami, chodil už v pohode do škôlky.
Odporúčam vitamín B ako podpora po celý čas a florsamin do pusy.
4 poďakovania
tatka80
4. okt 2016

Nič strašné

Dcérka (4 roky) mala túto chorobu asi dva týždne dozadu. Začalo to vysokou teplotou (39°C) v nedeľu poobede a večer už bola zase bez teploty (bez podávania antipyretík). Hneď na druhý deň sa jej na ruke vyhodil malý pľuzgierik. Lekár diagnostikoval toto ochorenie aj na základe drobných áft v pusinke. Na nožičkách sa jej po ďalších dvoch dňoch vyhodili dva pľuzgieriky. Dávala som jej výťažok (kvapky) zo sladkého drievka na lepšie hojenie pľuzgierikov a áft.

Odľahčila som jej stravu od sladkého a mliečnych výrobkov, čím sa jej zlepšil celý priebeh ochorenia.
No a aby som sa veľmi nenudila ďalší týždeň po dcére som zaľahla ja. Priebeh ten istý (jednodňová teplota), len bez pľuzgierov a áft.
4 poďakovania
dadka1010
2. okt 2016

Moja skúsenosť

Túto chorobu sme prekonali cca pred 2 týždňami. V nedeľu vysoké teploty u dcérky až do 39,3°C, v pondelok strašné slinenie, nič nechcela papať, ani piť.

Doktor určil diagnózu afty + plieseň v puse, v utorok sa vyhádzala, tak som volala, že máme asi kiahne, no nakoniec ruka, noha, ústa...

Spätne som si potom uvedomila, že ju prekonal aj starší, ale s miernejšími príznakmi. Liečení boli len vitamínom C + B-komplex. Synovi sa zošúpala koža na prstoch na nohách, nechty zatiaľ nešli dole, dúfam, že ani nepôjdu. Veľmi nepríjemná choroba.
3 poďakovania
bikita
8. sep 2016

Moja skúsenosť

Čo sa týka tejto choroby, prístup k nej je veľmi rôzny. Moja dcéra ju mala minulú jeseň. Chodila vtedy do jaslí, choroba začala miernou teplotou, na nič iné sa nesťažovala a potom vyrážky, ale nie veľa a neboli vôbec bolestivé, ani nesvrbeli. Dostal to aj manžel. Ten mal priebeh podobný, ale vyrážok viac a boli bolestivé.

Zaujal ma vtedy rôzny prístup lekárov a rodičov u nás v jasliach. Ja som k tomu pristúpila ako k infekčnej chorobe. Zavolala som do škôlky, že máme takú chorobu, že by bolo vhodné vyčistiť hračky, nech sa to zbytočne nešíri. Ale iní rodičia zase iba ako k bežnej viróze a keď prešla teplota, poslali dieťa do škôlky, vyrážky nijak zvlášť neriešili.
0 poďakovaní