COVID-19 a deti

Pri väčšine vírusových ochorení, s ktorými sme sa doteraz stretli, patrili deti medzi najrizikovejšie skupiny. Pri COVID-19 to však neplatí. Ani odborníci netušia, prečo je to tak. Napriek tomu má však každý rodič prirodzene strach o svoje dieťa a v hlave mu víri množstvo otázok.

Na tie najčastejšie pre Modrý koník odpovedala pediatrička MUDr. Lenka Emmerová. Ak chcete vedieť ako vyzerá priebeh ochorenia u detí, ako im uľaviť od dráždivého kašľa, ako riešiť striedavú starostlivosť, ako momentálne vyzerajú novorodenecké prehliadky, kto má nárok na ošetrovné, či môžete sprevádzať dieťa v prípade hospitalizácie v nemocnici a oveľa viac, prečítajte si tento článok.

Video: "Môžu Covid-19 dostať aj deti? "

Rozhovor s praktickou detskou lekárkou MUDr. Lenkou Emmerovou


📝Sú deti voči nákaze koronavírusom odolnejšie? Ak áno, prečo?


Táto otázka zatiaľ nemôže byť celkom dobre zodpovedaná, pretože choroba je známa ešte len 4 mesiace a nakazených detí je veľmi málo. Skôr sa spoliehame na to, že sa choroba detí týka len okrajovo, menej, ale vysvetlenie zatiaľ nemáme. Nie sú k dispozícii žiadne rozsiahle štúdie, ani údaje, ktoré by to vysvetlili. Špekuluje sa o všetkom možnom, o vplyve očkovania proti tuberkulóze, o očkovaní ako takom, veci, že deti nemajú ďalšie sprievodné ochorenia, takže prípadná nákaza u nich prebieha skryto alebo len ľahko, ako bežná respiračná infekcia.


📝Aký je priebeh tohto ochorenia u detí? Je iný ako u dospelých?


Vo svojej praxi som mala zatiaľ len jedno dieťa, ktoré bolo infikované COVID-19, môžem teda hovoriť konkrétne alebo všeobecne podľa toho, čo viem od ostatných kolegov pediatrov.

V mojej praxi to to bolo batoľa, ktoré malo dlhodobo horúčky, nízke zápalové parametre, nedarilo sa teploty zvládnuť. Podľa analytického nálezu neboli dôkazy o tom, že by v tele prebiehal zápal, z vyšetrenia moču nebol preukázaný ani zápal močových ciest. Skrátka, z vyšetrenia vyšlo nula nula nič, ale dieťa malo osem dní horúčky. Tie potom odzneli bez toho, aby sa tento stav nejakým spôsobom vysvetlil.

To bolo v januári, dieťa sme teda netestovali, ani sa o koronavíruse neuvažovalo, keď som sa rozhodovala pre diagnózu. Spätne si myslím, že o túto nákazu išlo, rodičia veľa cestujú, športujú, čiže pravdepodobnosť nákazy tu je.

Priebeh koronavírusu u detí


📝Je možné, že niektorí, či už deti alebo dospelí, túto chorobu možno už prekonali, ešte predtým, než sa o nej vedelo na území Česka, Slovenska alebo všeobecne Európy, a pravdepodobne ju mohli mať, bez toho aby vedeli, že diagnóza je koronavírus?


Ťažko povedať, teoreticky je to možné, že už prebiehali infekty, ale neboli prítomné úmrtia, ťažkého respiračného zlyhania a ďalšie vážne komplikácie... Je to teda špekulácia, ale vylúčené to nie je. Mohli byť nakazení mladí ľudia, ľudia, ktorí nemali ďalšie choroby, a zvládli teda infekciu dobre, bez toho aby sa preukázalo, že sa o koronavírus jedná.


📝Aké príznaky si u detí všímať?


Infekty, ktoré ja som zažila a tiež podľa informácií, čo si zdieľame s ostatnými kolegami pediatrami, hlavným príznakom sú dlhotrvajúce horúčky, niekedy sa k tomu pridá respiračná infekcia, nádcha, kašeľ, ale v prípadoch, ktoré som zaznamenala ja, to neboli hlavné príznaky.

U dospelých sú tie hlavné príznaky asi viac vyjadrené, závažnejšie. Musím ale povedať, že takto prebiehajú aj iné choroby u detí. Deti netrpia orgánovo, nezačínajú hneď angínou alebo zápalom močových ciest, ale často začínajú týmito všeobecnými príznakmi, t.j. horúčka, zvracanie, bolesti brucha, riedka stolica, atď. Až potom sa rozvinie postihnutie kokrétnych orgánov a vymrští sa z toho diagnóza.


📝Ako možno rozoznať chrípku alebo iné vírusové ochorenie od COVID-19?


Priebeh môže byť modifikovaný, napríklad horúčky, ich odznenie a opätovný návrat, z toho môžeme usudzovať na koronavírusovú infekciu. Od iných vírusových infekcií ako napríklad chrípka typu A alebo B sa nákaza rozoznáva ťažko, jediné potvrdenie je laboratórne - pomocou PCR (stanovenie protilátok z odberu krvi) alebo preukázanie prítomnosti vírusu z nosohltana.


📝Aké sprievodné ochorenia u detí môžu byť nebezpečné a skomplikovať prípadný priebeh ochorenia?


Takéto choroby existujú a deti, ktoré zomreli v súvislosti s koronavírusom podľa môjho názoru nejaké takéto komplikácie mali. Medzi ohrozené deti patria napríklad pacienti s cystickou fibrózou, deti so závažnejšou srdcovou vadou, obehovou alebo ventilačnou poruchou, extrémne nedonosené deti... To všetko je pre organizmus záťaž a myslím si, že toto všetko môže priebeh choroby komplikovať.

Nosenie detí počas koronavírusu


📝Ak moje dieťa začne kašľať suchým neproduktívnym kašľom, zo skúseností s bežným kašľom u detí začneme podávať bežné lieky, ktoré sme zvyknutí používať. Chceme, aby sa suchý kašeľ zmenil vo vlhký. Odporúčate aj tento postup, ak by sme si neboli istí, že ide o koronavírus?


Dráždivý kašeľ vedúci až k vracaniu, záchvatovitý kašeľ, na ten je prvá pomoc v každom prípade to, že ho musíme stlmiť. Aby dieťa nevracalo, nemalo záchvaty vedúce až k dýchavičnosti alebo poruchám spánku, atď. Tlmiť kašeľ nemožno samozrejme do nekonečna, treba ho začať aj zvlhčovať. Počas dňa je teda vhodné, aby dieťa odkašlávalo, ak sa tvorba hlienu už naštartovala, inhalácia, mukolytiká, masáže hrudníka, zvýšiť polohu, popíjať tekutiny, to všetko sú vhodné opatrenia. Večer pred spánkom tieto aktiviity ultmiť, aby sa utlmil aj kašeľ. Je to ale vždy potrebné riešiť individuálne.


📝V momente, keď už vieme, že dieťa je infikované koronavírusom a práve ho prekonáva, ako sa postupuje ďalej? Liečia sa deti doma alebo sú hospitalizované? Je možný pri hospitalizácii sprievod zákonného zástupcu?


Pokiaľ má dieťa ľahký alebo inaparentý priebeh, je liečené doma ako s bežnou infekciou. Dieťa, ktoré má väčšie príznaky, ale doma sa to zvláda (teploty je možné znížiť, nemá záchvaty dýchavičnosti, vracanie, dostatočne pije) - lieči sa tiež doma, ak to rodičia zvládajú. Sú potrebné častejšie kontroly u lekára, prísna izolácia a karanténa rodiny. Ak sa choroba zhoršuje (vyvíja sa zo dňa na deň) a ak sú príznaky pre rodičov už nezvládnuteľné, je nutné dieťa hospitalizovať. Neodlišuje sa to ale od iných infekcií.

Čo sa týka rodičov, myslím, že za núdzového stavu platia pre rodičov iné pravidlá než bežne a vždy závisí od konkrétnej nemocnice, ale bohužiaľ s týmto zo svojej praxe skúsenosti nemám.

Príznaky koronavírusu u detí


📝Na sociálnych sieťach a diskusných fórach na internete, sa vedú debaty o tom, či sú na tom dojčené deti lepšie, či majú lepšiu imunitu proti tomuto ochoreniu. Myslíte, že rodičia nedojčených detí by sa mali ochorenia viac báť?


Myslím si, že sa nemusia zvýšene obávať. Dojčenie je samozrejme prospešné, imunologická podpora, odovzdávanie protilátok, ale pretože to ochorenie zatiaľ matky zrejme neprekonali a nemajú konkrétne protilátky, je to podpora len nešpecifická. Mamičky nedojčených detí teda nemusia mať strach o ich zdravie nejako zvýšený.


📝Je v momentálnej situácii potrebné odloženie očkovania (podľa platného očkovacieho kalendára) a alebo to nie je nutné?


V súčasnej dobe je odporúčané pokračovať v očkovaní, najmä u dojčiat a batoliat do dvoch rokov. To tiež robíme, ako sú deti oddelené od komunít, nechodia do škôlky, jaslí, ich súrodenci sú tiež doma, obrovsky poklesla chorobnosť detí. U mňa v ordinácii teda teraz naviac doočkováváme deti, ktoré sa doteraz kvôli chorobám nedarilo zaočkovať. Všetko samozrejme prebieha za prísnych hygienických opatrení, pacienti chodia do ordinácie na konkrétny čas, používame rúška, často všetko dezinfikujeme...


📝Ako sa riešia v týchto dňoch poradne pre bábätká u pediatrov?


Pravdepodobne dochádza k odkladom, snažíme sa minimalizovať návštevy zdravotníckych zariadení. Pokiaľ nejde o novorodenca alebo malé dojčatá, tak deti na preventívne prehliadky nevoláme, odkladáme ich.


📝Funguje v súčasnosti systém návštev pediatra priamo v domácnostiach?


Už skôr som osobné návštevy u novorodencov prestala realizovať, v dnešnej dobe sú sociálne podmienky zistené už pred prepustením mamičky s dieťaťom z pôrodnice. Ja teda už dávno na novorodeneckej návštevy nechodím. Novorodenca si pozývam k sebe do ordinácie, môžem ho v týchto podmienkach lepšie vyšetriť, zvážiť, skontrolovať pupok, pusinku, je to lepšie pre novorodencov i pre mňa. U mňa sa teda nič nemení a novorodenca si pozývam za prísnych hygienických opatrení do ordinácie. Ak niektoré mamičky nechcú prísť, komunikujeme aspoň cez internet, fotografiami, mailom, telefonujeme si.


📝Ďalšia otázka tiež smeruje na bábätká, mali by takto malé deti mať rúško? Ako by mala vyzerať prechádzka vonku? Je potrebné kočík nejakým spôsobom izolovať, zabaliť, alebo to nie je treba riešiť?


Prechádzky by mali prebiehať tam, kde nie je možnosť stretnutia sa s ďalšími ľuďmi. Tam rúško ani zakrytie kočíka nie sú potrebné, ak nejdeme medzi ľudí, do davu, do obchodu. Rúško u malých detí je ťažko individuálne, zažila som malé deti, ktoré nosia rúška bez problémov, páči sa im, že ju má mamička a otecko, a sú väčšie deti, ktoré to odmietajú, bohužiaľ niektorým to nemožno dostatočne vysvetliť.


📝Má u úplne malých detí zmysel nasadzovať rúško?


Doma rúška nemá zmysel a ak opúšťate byt a dieťa je v kočíku a vieme, že pôjdeme cez frekventované miesto, odporúčam kočík na tú chvíľu zakryť alebo zakryť ústa šálom, nie rúškom, ktoré je za ušká. Tam, kde nie je pohyb ďalších ľudí, môžeme nechať kočík odkrytý.


📝Ďalšia otázka tiež súvisí s pobytom na čerstvom vzduchu. Asi sa zhodneme na tom, že pohyb vonku je dôležitý. V súčasnej dobe, ale nie je odporúčaný. Ako deťom vysvetliť, že teraz pohyb vonku majú nepovolený?


Myslím, že rodičia sa prechádzok ani teraz nevzdali a myslím, že to je správne, že chodia s deťmi do parku a von. Vírus sa má najlepšie v uzavretých miestnostiach a v kvapôčkach na povrchoch, preto odporúčam vetrať, upratovať namokro, chodiť von, zmeniť prostredie, je určite prospešné. Nechcem odporúčať niečo v rozpore s vládnymi nariadeniami, ale deťom pohyb vonku rozhodne neuškodí, ak nebudú chodiť do obchodných centier a medzi ľudí.


📝Sú medzi nami aj mamičky, ktoré deti nosia v šatke alebo v nosiči. Je potrebné v súčasnosti nosenie nejako prehodnotiť alebo je vhodné nosiť deti aj naďalej? Prípadne ako to upraviť?


Ak hovoríme konkrétne o súčasnej dobe s koronavírusmi, pokiaľ mamičky nosia deti v šatke, dostávajú ich do úrovne výšky dýchacích ciest dospelých. Všetko kašľanie a kýchanie teda dieťa schytává spolu s dospelými. Deti sú väčšinou zahalené a bez ochrany. Toto je jediné vyššie riziko infekcie, ktoré u nosených detí vidím, že sú bližšie ostatným dospelým, predsa len v kočíku sú ďalej.


📝Nemá dieťa problém s dýchaním keď má rúško?


Toto by sa teoreticky mohlo týkať novorodencov a dojčiat, možno detí do dvoch rokov. Staršie deti sa aj samé budia, ak im v noci niečo zakrýva ústa, majú teda zrelé mechanizmy na to, aby sa dýchanie udržalo a mozog sa dostatočne okysličoval. Myslím, že starších detí sa to netýka tak, že by boli ohrozené nedostatkom kyslíka, ale že im to môže byť nepríjemné, to je ďalšia vec.


📝Ako je to so striedavou starostlivosťou v tejto dobe? Ako ošetriť kontakt detí s rodičom, s ktorým nežije v spoločnej domácnosti? Je vhodné, aby sa dieťa stretávalo s druhým rodičom?


Mám pocit, že tieto spory sú skôr cesty k ďalším výčitkám na stranu expartnerov a ako ich popoťahovať. Skôr si myslím, že toto by nemal byť problém, striedať si deti, ako bolo nastavené. Výnimkou je, že je niekto priamo v karanténe kvôli koronavírusu, v tom období by teda deti pri sebe mať nemal. Inak by som nepovažovala za potrebné to nejako špeciálne riešiť.


📝Ak sama pracujem a zostala som s dieťaťom doma. Môžem na dieťa čerpať ošetrovné?


Ak dieťa chodí do škôlky alebo školy, ktorá bola z nariadenia vlády uzavretá, potom škôlka alebo škola s dátumom uzavretia zariadení vystavuje ošetrovné a to pobeží počas celej doby, kedy budú školy zatvorené. To sa týka osamelých aj bežných rodín, zákonný zástupca dieťaťa, ktorý zostáva doma, má nárok na ošetrovné.


📝Ak som s mladším dieťaťom na rodičovskej dovolenke a staršie dieťa chodiace do škôlky je doma z dôvodu zatvorenie zariadenia, môže manžel poberať na toto dieťa ošetrovné, aj keď ja som doma na rodičovskej dovolenke?


Myslím si, že nemôže, že je to práve nastavené tak, aby si ošetrovné mohol vybrať zákonný zástupca, ak ani jeden z partnerov nie je na rodičovskej dovolenke. To je ale skôr otázka na Úrad práce alebo smerom k vedeniu podnikov, účtovníkom. (Pozn. Ak je matka na materskej alebo rodičovskej dovolenke s dieťaťom a rodičia majú ešte aj iné deti, ktoré navštevujú predškolské alebo školské zariadenie, otec si môže aj napriek tomu uplatniť nárok na ošetrovné.)


📝Na záver by sme chceli byť aj poslami dobrých správ a nejakého povzbudenia. Aké odporúčania a milé slová na záver by ste rodičom mohli odovzdať?


Sama som zvyknutá skôr upokojovať, určite im chcem odkázať, nech sa zbytočne veľa neobávajú, koronavírus sa tu objavil a pravdepodobne nás bude teraz sprevádzať po celý život, pretože jeho porazenie nie je ľahké. Snáď bude čoskoro dostupné očkovanie a určite máme šancu to zvládnuť. Myslím si, že panika a úzkostné stavy sú oveľa nebezpečnejšie, čo je oveľa väčšie riziko pre bežný život - úzkosť prenášať na deti. Prajem rodičom, aby mali nadhľad, aby mali svoje deti radi a verili v ich šťastnú hviezdu.


Za rozhovor ďakujeme MUDr. Lenke Emmerovej.


Hodnotenia a skúsenosti COVID-19 a deti

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť COVID-19 a deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke