CTG vyšetrenie

Kardiotokograf CTG vyšetrenie alebo kardiotokografia (slang. tiež pásy alebo monitor) je vyšetrovacia metóda, vďaka ktorej lekár môže sledovať sťahy maternice (kontrakcie) a merať ozvy (tepovú frekvenciu) plodu u tehotnej ženy. Vyšetrenie nie je bolestivé a nemá žiadne vedľajšie účinky na tehotnú ženu a ani na plod. Z výsledného grafu lekár alebo pôrodná asistentka ihneď zistia ako sa bábätku darí.

Na vyšetrenie sa používa prístroj kardiotokograf. Kardiotokograf sa skladá zo snímacích elektród, ktoré sa pripevňujú na brucho tehotnej ženy a samotného prístroja.

Ako často sa odporúča CTG vyšetrenie


CTG záznamCTG vyšetrenie sa vykonáva ku koncu tehotenstva u všetkých tehotných žien, približne od 32. týždňa tehotenstva. Najskôr 1x za 14 dní, od 36. týždňa 1x za týždeň, po termíne pôrodu7 skúseností (pri prenášaní) 1x za 2 dni. V prípade potreby sa vykonáva vyšetrenie aj častejšie.
Využíva sa tiež počas pôrodu na monitorovanie stavu bábätka.

Priebeh vyšetrenia


CTG vyšetrenie počas pôroduVyšetrenie sa vykonáva v polosede alebo v ľahu na boku. Počas prvej doby pôrodnej je možné počas vyšetrenia chodiť. Ku koncu tehotenstva sa odporúča skôr poloha na boku kvôli "syndrómu dolnej dutej žily". Oblečenie si treba vyhrnúť, aby ostalo voľné. Na brucho sa pripoja dve sondy. Jedna sonda sníma aktivitu maternice a druhá srdcovú činnosť dieťaťa.

Vyšetrenie trvá približne 20 - 30 minút. Počas vyšetrenia treba ležať v kľude a nemeniť polohu. Moderné prístroje majú aj tretiu sondu, vďaka ktorej je možné počas jedného záznamu sledovať srdcovú činnosť oboch dvojčatá naraz. Takže vyšetrenie trvá rovnako ako pri jednom plode.

Súvisiace článkyViac o CTG vyšetrení na modrykonik.skPoužité zdroje


  1. http://vysetreni.vitalion.cz/kardiotokografie/
  2. http://www.ordinace.cz/clanek/kardiotokografie/

Externé linky


Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s CTG vyšetrením

Máš skúsenosť s CTG vyšetrením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť