Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

CTG vyšetrenie

CTG vyšetrenie alebo kardiotokografia (slang. tiež pásy alebo monitor) je vyšetrovacia metóda, vďaka ktorej lekár môže sledovať sťahy maternice (kontrakcie) a merať ozvy (tepovú frekvenciu) plodu u tehotnej ženy. Vyšetrenie nie je bolestivé a nemá žiadne vedľajšie účinky na tehotnú ženu a ani na plod. Z výsledného grafu lekár alebo pôrodná asistentka ihneď zistia ako sa bábätku darí.
Kardiotokograf

Na vyšetrenie sa používa prístroj kardiotokograf. Kardiotokograf sa skladá zo snímacích elektród, ktoré sa pripevňujú na brucho tehotnej ženy a samotného prístroja.

Ako často sa odporúča CTG vyšetrenie

CTG vyšetrenie sa vykonáva ku koncu tehotenstva u všetkých tehotných žien, približne od 32. týždňa tehotenstva. Najskôr 1x za 14 dní, od 36. týždňa 1x za týždeň, po termíne pôrodu7 (pri prenášaní) 1x za 2 dni. V prípade potreby sa vykonáva vyšetrenie aj častejšie.
CTG záznam
Využíva sa tiež počas pôrodu na monitorovanie stavu bábätka.

Priebeh vyšetrenia

Vyšetrenie sa vykonáva v polosede alebo v ľahu na boku. Počas prvej doby pôrodnej je možné počas vyšetrenia chodiť. Ku koncu tehotenstva sa odporúča skôr poloha na boku kvôli "syndrómu dolnej dutej žily". Oblečenie si treba vyhrnúť, aby ostalo voľné. Na brucho sa pripoja dve sondy. Jedna sonda sníma aktivitu maternice a druhá srdcovú činnosť dieťaťa.
CTG vyšetrenie počas pôrodu

Vyšetrenie trvá približne 20 - 30 minút. Počas vyšetrenia treba ležať v kľude a nemeniť polohu. Moderné prístroje majú aj tretiu sondu, vďaka ktorej je možné počas jedného záznamu sledovať srdcovú činnosť oboch dvojčatá naraz. Takže vyšetrenie trvá rovnako ako pri jednom plode.

Viac o CTG vyšetrení na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://vysetreni.vitalion.cz/kardiotokografie/
  2. http://www.ordinace.cz/clanek/kardiotokografie/

Externé linky

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s CTG vyšetrením

Máš skúsenosť s CTG vyšetrením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť