Mykózy u detí

Mykózy u detí predstavujú infekčné ochorenia, ktoré sú vyvolané mikroskopickými hubami. Vyskytujú sa v každom veku, nielen v detskom veku. Rozdiel je v tom, že niektoré druhy mykóz sa však objavujú iba u detí, a naopak niektoré iné typy sa častejšie objavujú u dospelých.

Mykotické infekcie patria celkovo medzi najrozšírenejšie nákazy. Vyvolávateľmi mykóz sú mikroskopické huby:

 • dermatofyty
 • kvasinky- pacienti s cukrovkou trpia častejšie na kvasinkové infekcie ako iní pacienti.
 • huby- sú bežne prítomné na koži, do organizmu sa dostanú zvyčajne pri poranení kože

Tieto drobné mikroorganizmy sú veľmi odolné voči nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia, to znamená, že prežívajú na povrchu kože aj za nepriaznivých podmienok.

K rozvoju mykóz u detí dôjde vtedy, ak sú prítomné aj iné aspekty, ktoré môžu dopomôcť k prepuknutiu infekcie. Užívanie niektorých liekov môže spôsobiť to, že organizmus je náchylnejší na infekcie mikroskopickými hubami.

Mikroskopické huby sa dokazujú pomocou mikroskopu a kultivačného vyšetrenia.

Kandidóza ústnej sliznice

Kandidy patria medzi kvasinky, ktoré sa nachádzajú takmer všade. Bežne sa vyskytujú na koži a slizniciach a sú prítomné aj v tráviacom trakte. Kandidóza v ústnej sliznici sa prejaví ako belavý povlak na sliznici, ktorý sa dá zotrieť.
Tento typ kandidózy sa najčastejšie objavuje u novorodencoch. Niekedy sa kandidóza môže prejaviť v podobe zapálených a začervenaných útvarov, bez bieleho povlaku.

Formy:

 • pseudomembranózna forma- biele povlaky na sliznici
 • akútna atrofická forma- pálenie a začervenanie sliznice v ústnej dutine
 • chronická atrofická forma- ide o červené ložiská na sliznici, ktoré pretrvávajú dlhšiu dobu
 • chronická hypertrofická forma- postupne dochádza k zväčšeniu sliznice
 • anguli infectiosi- zapálené ústne kútiky

Infekcia sa diagnostikuje pomocou mikroskopického a kultivačného vyšetrenia. Vzorka sa odoberie pomocou pinzety a následne sa prezerá pod mikroskopom.

Liečba

Infekcia u novorodencoch väčšinou spontánne ustúpi. Niekedy je však potrebné zahájiť liečbu antibiotikami, ktorá je zameraná proti kvasinkám.

Plienková dermatitída

Plienková dermatitída je zápal kože prejavujúci sa v oblasti pod plienkou, ktorý je spôsobený kontaktom pokožky s močom a stolicou. Je to typické kožné ochorenie dojčenského veku a vyskytuje sa pomerne často.

Vyskytuje sa pri používaní látkových aj jednorázových plienok. U jednorázových plienok je výskyt častejší.
Zápal vzniká na mieste kontaktu kože s močom alebo stolicou. Ďalším faktorom pri vzniku tejto dermatitídy je dlhší interval výmeny plienok. Teplá, vlhká a neprevzdušnená koža vytvára ideálne prostredie pre rast kvasiniek. Tým dochádza k vzniku infekcie. Infekciu spôsobujú kvasinky alebo baktérie.

Príčiny

 • koža novorodenca je jemnejšia, tenšia, menej odolná na infekciu a suchšia,
 • menej časté prebaľovanie,
 • používanie nevhodných krémov, prísad do kúpeľa,
 • hnačka, riedka stolica.

Zápal kože začína sčervenaním a tvorbou pľuzgierikov až pustúl, sú dutinky vyplnené hnisom. Pľuzgieriky a pustuly spolu splývajú a šíria sa po celej plienkovej oblasti.

Plne rozvinutý klinický obraz je charakterizovaný intenzívny svrbením, sčervenaním kože. Na okrajoch je jemný šupinatý lem. Plienková dermatitída má sklon k recidívam (opakovaniu sa).

Liečba

Plienková dermatitída sa lieči zinkovou masťou, ktorá ma regeneračný účinok na kožu alebo antibiotickými masťami. Odporúča sa ponechať dieťa nezabalené na vzduchu..

Chronická mukokutánna kandidóza

Chronická mukokutánna kanidóza je plesňové ochorenie, ktoré vzniká na podklade ochorení súvisiacich s imunitou. Ide o plesňové postihnutie slizníc, ktoré vzniká pri veľmi silnom oslabení imunity.
Infekcia postihuje kožu sliznice a nechty. Nechty sú zapálené a dochádza k ich úplnému poškodeniu.

Liečba

Lokálne pôsobiace antibiotické masti nie sú postačujúce, pretože ochorenie je spôsobené poruchou imunitného systému, preto sa kandidóza opakovanie vracia a postupne poškodzuje kožu a nechty. Deťom sa často predpisujú antibiotiká, ktoré musia užívať, pretože majú lepší efekt ako lokálne pôsobiace antibiotické masti.

Tinea corporis

Tinea corporis je kvasinkové ochorenie, ktoré sa prejaví na trupe a končatinách. U detí sa vyskytuje pomerne často. Ak sa infekcia objaví na hlave hovoríme tomu tinea capitis.

Infekcia sa prejaví ohraničenými ložiskami červených škvŕn. Škvrny majú vyvýšený okraj, ktorý sa šúpe. Môžu objaviť aj drobné pľuzgieriky alebo pupienky. Tieto začervenané ložiská môžu spolu splývať. Koža okolo pupienkov je suchá a šupinatá.
Infekcie spôsobuje hubová infekcia, tento patogén (huba) sa bežne nachádza na povrchu koža a infekciu spôsobí len za určitých okolností, ako napr. zhoršená funkcia imunitného systému, príliš tesné oblečenie, ktoré sa neprevzdušňuje a iné.

Liečba

Infekcia sa vo väčšine prípadov lieči aplikáciou antimykotických krémov . Tieto krémy sa aplikujú na postihnuté miesto a jeho okolie 2-3x denne po dobu troch týždňov.

Onychomykóza

Onychomykóza je infekcia, ktorá postihuje nechtovú platničku, nechtové lôžko, koreň nechta a okolie. Infekciu najčastejšie spôsobujú dermatofyty (80%) a kvasinky. U detí sa vyskytujezriedkavo, pretože nechty u detí vyrastajú rýchlo, oveľa rýchlejšie ako u dospelých.

Prejavy:

 • Dermatofytová forma
  • zmena farby nechta/nechtov, zhrubnutie a rozštiepenie nechtov- u detí je typické biele spfarbenie nechtov, dospelí majú často nechty zafarbené do žlta.
  • postupne dochádza k zničeniu nechta, ktorý je lámavý, krehký,
  • mykóza sa môže objaviť iba na jednom alebo na viacerých nechtoch
  • niekedy sa odlúči celý necht od nechtového lôžka
 • Kvasinková forma
  • u detí vzniká najčastejšie na prstoch rúk, najmä vtedy, ak si deti cmúľajú prsty alebo ohrýzajú nechty
  • okolie nechta je opuchnuté, začervenané
  • necht je poškodený, sfarbený do žlta

Liečba

Onychomykóza sa lieči taktiež lokálne, mastením postihnutých miest antibiotickými masťami.

Použité zdroje

 1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/03/06.pdf
 2. https://web.archive.org/web/20150724053545/http://www.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/onchomykozy
 3. http://www.solen.sk/pdf/Buchvald.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s mykózami u detí

Máš skúsenosť s mykózami u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť