Všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse v praktickom živote

V momentálnej situácii asi väčšina z nás rieši otázky spojené s novým typom koronavírusu spôsobujúcim ochorenie COVID-19. Na internete nájdeme nespočetné množstvo rád, no správne sa v nich zorientovať, môže byť niekedy náročné. Preto je dôležité, vedieť si správne vybrať zdroj informácií, aj keď ide možno len o otázky bežného charakteru.

My vám prinášame odpovede všeobecnej lekárky Milady Madleňákovej, ktorú poznáte z poradne Modrého koníka, na najčastejšie otázky v súvislosti s ochorením COVID-19.

Video: Ako sa okrem rúška a dezinfekcie chrániť proti COVID-19? Odpovedá odborník!

Rozhovor s všeobecnou lekárkou Miladou Madleňákovou.

V rozhovore s MUDr. Miladou Madleňákovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 01:07 Zaujímalo by nás, či dokážeme aj sami zistiť, že sme nakazení novým koronavírusom?
  • 02:21 Prečo musíme nosiť rúška i vonku?
  • 03:12 Mohli by ste nám priblížiť správny a hygienický spôsob ako sa o rúško starať, aby nás spoľahlivo chránilo?
  • 07:30 Dezinfekcie je ale nedostatok. Je postačujúce aj mydlo?
  • 08:35 Musia aj malé deti nosiť rúška?
  • 09:15 Musíme mať rúško úplne všade? Napr. aj na prechádzke v lese?
  • 10:30 Ako je to s nosením rúška doma? Čo keď jeden člen rodiny chodí normálne do práce? Má doma nosiť rúško?
  • 12:04 Čo ak potrebujem lekárske ošetrenie v úplne inej veci ako je COVID-19?
  • 13:18 Ako by správne mala vyzerať izolácia vo viacčlennej rodine?
  • 14:28 Čo ak mi v práci poradia, aby som si čerpala PN? Mám na to vôbec nárok? Je to správny postup?
  • 17:18 Takže zamestnanec s týmto procesom v skutočnosti nemá nič spoločné? O všetko sa postará štát a zamestnávateľ?
  • 19:44 Vzťahuje sa karanténa na príslušníkov rodiny alebo spolubývajúcich osoby, ktorá prišla zo zahraničia?
  • 20:15 Existuje nejaká vhodná forma prevencie proti tomuto ochoreniu? (Pr. kvalitné probiotiká, acerola, magnézium, nosenie rúšok, umývanie rúk, odstup od ľudí atď.)
  • 22:18 Odporúčania na záver.

Dokážeme nejakým domácim testom zistiť, že sme nakazení novým koronavírusom?

Žiadny domáci test neexistuje. Dôležité je sledovať svoj zdravotný stav, ťažkosti a problémy. Najčastejšími prejavmi koronavírusu sú sťažené dýchanie, horúčka nad 38 stupňov, únava, slabosť, bolesti svalov a suchý dráždivý kašeľ.

Mnoho pacientov, ktorí boli testovaní na koronavírus a výsledok vyšiel pozitívne, však nemalo takéto výrazné prejavy. Z toho dôvodu, ak ste v karanténe a máte akékoľvek zdravotné ťažkosti, ktoré sa týkajú dýchacieho systému, treba vždy kontaktovať vášho praktického lekára. Pokiaľ váš praktický lekár práve neordinuje, napríklad mu už skončila ordinačná doba, tak dôležité je vyhľadať lekársku pomoc, až keď horúčka vystúpi nad 38 stupňov. Dovtedy nie je potrebné unáhlane hľadať lekársku pomoc a môžete počkať do ďalšieho dňa a zatelefonovať lekárovi opäť.

Prečo je dôležité nosiť rúška?

Rúška sa používajú preto, že koronavírus je infekcia, ktorá sa prenáša pomocou kvapôčiek, teda výlučkami z našeho dýchacieho systému. Akonáhle rozprávame, kýchame alebo kašleme, tak môžeme tieto výlučky preniesť na ľudí okolo nás. Rúško má funkciu ako akýsi vstupný filter, ktorý zabraňuje, aby sa tieto výlučky dostali do nášho dýchacieho systému.

Bavlnené ochranné rúška

Ako správne používať rúška?

Najčastejšie asi ľudia používajú bavlnené rúška, pre ich dostupnosť. Buď si ich kúpia alebo si ich sami vyrobia. Práve rúška z tohto materiálu majú najlepšie odporúčania.

Ďalej existujú jednorázové chirurgické rúška. Tie sa však na rozdiel od bavlnených rúšok musia po každom použití vyhodiť. Nedajú sa použiť dvakrát. Keď idete napríklad do obchodu a chcete si dať viackrát to isté rúško, tak to nie! Po každom použití ich vyhoďte do koša, nepoužívajte ich už ďalej.

Ďalšou možnosťou sú respirátory. Tie viac-menej využívajú zdravotníci alebo lekári, ktorí sú v blízkom kontakte s pacientmi, ktorí už majú potvrdený koronavírus alebo existuje podozrenie na pozitivitu.

Veľmi dôležité je vedieť si správne rúško nasadiť a správne ho používať. Bavlnené rúško musí byť pred nasadením vždy čisté, oprané a vyžehlené. Pred nasadením si vyčistíme ruky, umyjeme ich mydlom, následne použijeme dezinfekčný prostriedok.

Pri manipulácii s rúškom sa chytáme vždy iba gumičiek alebo šnúrok, ktoré máme okolo uší, nikdy sa nechytáme prednej látkovej časti a tak si rúško nasadíme na tvár. Následne môžeme opustiť dom a ísť napríklad na nákup.

Správna manipulácia s rúškom

Keď už vychádzate z domu a nasadíte si rúško, nemanipulujte s ním. Je potrebné ho mať stále nasadené, aby boli zakryté aj nos aj ústa. Ak by ste chytali vonkajšiu prednú časť, môže dôjsť k tomu, že sú na nej vírusové častice, ktoré sa dotykom dostanú na ruky a môže dôjsť k nákaze.

Vhodné je aj nosenie jednorázových rukavíc. V obchodoch chytá nákupné košíky množstvo ľudí. Pri vstupe do obchodu vždy použijeme dezinfekčný prostriedok. Nakúpime, prídeme domov, rukavice stiahneme opatrne dole a vyhodíme.

Následne si dávame dolu rúško. Platí rovnaká zásada ako pri nasádzaní, chytáme sa iba gumičiek alebo šnúrok, nikdy sa nechytáme prednej látkovej časti. Jednorázové rúška vyhodíme ihneď do koša, ktorý máme určený špeciálne na túto potrebu, nedávajte ich do komunálneho odpadu.

Čo sa týka textilných rúšok, tak podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme ich mali používať 1, maximálne 2 hodiny. Ak ste vonku dlhšie, mali by sme mať so sebou viac textilných rúšok, ktoré obmieňate.

Pri príchode domov si textilné rúško dáte dole a dáte ho buď vyvariť alebo ho operiete ho na 65 stupňov s bežným pracím prostriedkom2 a následne ožehlite. Žehliť by sa nemalo parou, ale nasucho, aby sme dosiahli čo najväčšiu sterilitu.

Respirátory majú tiež obmedzenú dobu použitia. Každý výrobca má na obale uvedené, koľko hodín je ten respirátor “funkčný”. Štandardne to býva okolo 6 - 8 hodín. Po uplynutí tej doby by sa mal tiež vyhodiť.

Dôležité je si to rúško vedieť správne nasadiť. Aj napriek tomu, že je veľká osveta, ako si dávať rúška, aj tak sa nájdu ľudia, ktorí to nevedia a prídu napríklad k lekárovi s tým, že majú rúško len na ústach. Rúško si vždy dávame nielen na ústa, ale aj na nos.

Je dezinfekcia nevyhnutnou súčasťou hygieny rúk alebo je postačujúce dôkladné umývanie mydlom?

Dezinfekcia je potrebná. Všetky odporúčania hovoria, že každý by si mal umyť ruky a následne použiť dezinfekciu. Najlepšie na báze alkoholu, buď vo forme tekutej alebo gélu. Keď už nemáme nič iné k dispozícii, tak nejaký alkohol a tým vydezinfikovať ruky. Lepši niečo, ako nič.

Dezinfekcia rúk je prvým krokom pri nasadení rúška a posledným krokom, ktorý urobíme po zložení rúška, keď sme sa odniekiaľ vrátili.

Dezinfekcia rúk je nevyhnutná. Mydlo nestačí.

Koho sa týka povinnosť nosiť ochranné rúška?

Na základe odporúčania vlády Slovenskej republiky je povinné, aby rúška nosili všetci. Bolo povedané, že aj malé deti by mali nosiť rúška. Rozdiely sa nerobia. Každý kto ide von, tak by mal mať na sebe rúško.

S deťmi je to samozrejme troška obtiažne. Ak odmietajú nosiť rúško, tak použite aspoň nejakú textilnú šatku, aby malo prekryté nos aj ústa.

Je nutné nosiť rúška úplne všade?

Táto otázka je na zvážení každého z nás. Ak ideme napríklad po ulici, na ktorej síce nikto nie je, rúško by malo zostať nasadené na tvári. Nikdy neviete, aký sused vás vidí a môže vás nahlásiť, že chodíte bez rúška. On nemusí vedieť, že rúško máte pri sebe a v prípade potreby si ho nasadíte. Môže to chápať tak, že nerešpektujete nariadenie vlády a rúško nenosíte vôbec.

Ak ste niekde hlboko v lese a ste tam sami, tak už je to na vašom zvážení, že či si to rúško dáte dole, keď tam nikoho nestretnete. Ak si ho dáte dolu správne, tak ako už bolo spomenuté, že dodržíte zásadu, nedotýkať sa textilnej časti, len gumičiek, či šnúrok, tak by to mohlo byť celkom v poriadku.

Jednorázové rúška

Má význam nosiť rúška doma? Ak napríklad otec rodiny pracuje a matka je s deťmi doma?

Myslím si, že nie. Ak zohľadníme zásadu, ako správne nosiť rúško, ako s ním manipulovať - nemanipulovať, je to nereálne, aby sme doma nosili rúška. Pri bežných aktivitách, idete sa napiť vody, najesť, kýchnete si alebo niečo také, určite dôjde k manipulácii s rúškom. Nebudú dodržané tie podmienky, ktoré by mali byť dodržané, aby malo nosenie rúšok význam.

V takejto situácii je skôr dôležité, aby si manžel akonáhle prišiel z práce, umyl a vydezinfikoval ruky. Poprípade, aby sa vydezinfikovali kľučky, ktoré chytal alebo predmety, s ktorými bol v kontakte. K nakazeniu môže dôjsť aj priamym kontaktom, napríklad pri podávaní rúk, ak si nakašle na ruku, následne chytá rôzne predmety, ktoré chytí niekto druhý a ruky si neumyje, oblíže si napríklad prst a takto ľahko môže dôjsť k nákaze. Z toho dôvodu, ak by sme doma aj nosili rúška, tak sa nedá zabrániť nákaze inou formou.

Dôležitá je dezinfekcia povrchov.

Čo robiť, ak potrebujete navštíviť lekára z iného dôvodu, ako je ochorenie COVID-19?

Vždy je potrebné zatelefonovať lekárovi do ambulancie a telefonicky sa s ním dohodnúť. Štandardne to funguje tak, že lekár si zistí, aké ťažkosti má pacient a podľa toho určí termín na návštevu jeho ambulancie. Vtedy, keď pacient príde, vtedy ho zoberie. Aspoň tak to funguje u nás v ambulancii. My si pacientov objednávame v určitých intervaloch, každých 15 minút až každú pol hodinu, podľa toho, aké majú zdravotné ťažkosti. Pacient príde, keď je pred ambulanciou zavolá, že už je tu. Každý pacient má rukavice, rúško. Keď príde k nám do ambulancie, vyšetríme ho a dohodneme sa na ďalšom postupe. Dôležité je, aby sa ľudia nezdržovali v čakárňach. Preto si lekári objednávajú pacientov zhruba na konkrétny čas, aby bola čo najmenšia koncentrácia ľudí v čakárni.

Ako by správne mala vyzerať izolácie vo viacčlennej rodine?

Ak má byť jeden člen rodiny v karanténe, ktorá býva napríklad v 2 - 3 izbovom byte, určite musí byť celá rodina v karanténe. Čiže 14 dní musí dodržať každý člen rodiny.

Ak je potrebné ísť na nákup, nikto nemôže opustiť domácnosť ani z tohto dôvodu. Treba poprosiť rodinného príslušníka alebo známeho, ktorý nakúpi, prinesie nákup pred dvere a vy si ho len preberiete. No nevychádzajte von z domu. Karanténa platí pre všetkých a každý jeden člen takejto domácnosti sa musí nahlásiť u svojho praktického lekára, že je v karanténe.

Karanténa

Čo ak zamestnávateľ núti zamestnanca, aby si čerpal PN? Má pacient na to vôbec nárok? Je to správny postup?

V tejto epidemiologickej situácii ohľadom koronavírusu má nárok na karanténnu PN-ku iba pacient, ktorý prišiel zo zahraničia alebo pacient, ktorý je v karanténe zo svojim príbuzným, ktorý sa vrátil zo zahraničia. Dňom začiatku karantény sa vypisuje aj karanténna PN-ka, ktorá sa po 14 dňoch ukončuje. Nikto iný nemá nárok na PN-ku.

Mnoho pacientov sa dožaduje práceneschopnosti, z dôvodu, že ho k lekárovi poslal zamestnávateľ, aby mu bola vypísaná PN-ka, keď momentálne nemajú dostatok práce.
Lekár však takúto PN-ku vypísať nemôžeme. Sú presné kritériá zo sociálnej poisťovne, komu ju možno vypísať a komu nie.

Ak je pacient naozaj chorý a má nejaké zdravotné ťažkosti, tam sa vypísať PN-ka môže, ale klasická. Rozdiel medzi karanténnou a klasickou PN-kou je taký, že karanténnu PN-ku lekár vypíše bez toho, aby ju pacient podpísal a bez toho aby sa zasielala zamestnávateľovi. Celá táto časť PN-ky ide na sociálnu poisťovňu a obchádza vlastne zamestnávateľa. Zamestnávateľ sa kontaktuje so sociálnou poisťovňou a overí si, či tam PN-ka je alebo nie.

Diely, ktoré majú ísť zamestnávateľovi, sa neposielajú. Zamestnávatelia sa často sťažujú, no my im ju zo zákona poslať nemôžeme, lebo to nemáme nariadenie. Zamestnávatelia, ktorí tlačia svojich zamestnancov, aby si šli vypísať PN-ku aspoň na 1-2 mesiace, by mali vedieť, že my ju vypísať nemôžeme. Pre takéto prípady štát vymyslel pomoc pre zamestnávateľov, finančne podporí každého zamestnávateľa na Slovensku, ktorí je postihnutý touto situáciou v tejto dobe koronavírusu. Každý zamestnávateľ by mal byť odškodnený. A netreba preto tlaičť svojich zamestnancov do nejakej nútenej PNky, aby sme si vymysleli nejakú diagnózu. To sa jednoducho robiť nemôže.

Zamestnávateľ by sa mal postarať o to, aby fungoval chod spoločnosti, firmy a aby zamestnanec dostával plat v zníženej miere, ako to bolo určené vládou SR. Rovnako aj živnostníci budú odškodnení. Takže nie je nutné vypisovať takéto falošné PN-ky.

Ak má človek po príchode zo zahraničia negatívny test, môže byť napriek tomu hrozbou pre svoju rodinu?

Každý pacient, ktorý bol určitý čas v karanténnom zariadení, musí pokračovať aj doma v 14-dňovej karanténe, aj napriek tomu, že mu test vyšiel negatívne. Teda tým, že je prepustený z nútenej karantény po troch dňoch kvôli tomu, že mal negatívny test neznamená, že tým pádom končí jeho karanténa, v ktorej by mal byť 14 dní. COVID-19 sa môže prejaviť aj na 13. - 14. deň. Tie prvé dni nemusí byť test pozitívny a preto odporúčame svojim pacientom, aby dodržali tých 14 dní karantény.

Čiže ak boli 3 - 4 dni v karanténe, ktorá im bola nariadená, následne teda pokračujú v domácej karanténe. Pričom karanténa sa vzťahuje na každého jedného člena rodiny, ktorý s takýmto človekom žije v jednej domácnosti.

Existuje nejaká vhodná forma prevencie proti tomuto ochoreniu?

Prevencia, v prípade tejto infekcie je časté umývanie a dezinfekcia rúk, nosenie ochranného rúška, ktoré treba vedieť používať správne, používanie dezinfekčných prostriedkov. Ak už kašleme alebo máme akékoľvek respiračné ťažkosti, vždy treba kašlať do jednorázových vreckoviek, ktoré treba následne vyhodiť. Myslí sa tým situácia, ak ste doma a nemáme práve nasadené rúško.

V rámci prevencie sa odporúča vyhýbať sa kontaktu s chorými ľuďmi, vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí. Tieto odporúčania sú nariadené svetovou zdravotníckou organizáciou.

Čo sa týka užívania výživových doplnkov, nie sú známe presné štúdie, čo naozaj pomôže zabrániť tomu, aby sme ten vírus nedostali, keďže tento vírus je tu len krátko, prvýkrát sa diagnostikoval v novembri 2019. Vo všeobecnosti sa odporúča, ako pri akýchkoľvek iných vírusových ochoreniach, mať dostatočný prísun vitamínu C, iných vitamínov a minerálov. Preto sú vhodné akékoľvek výživové doplnky, ktoré pomôžu podporiť imunitu. Je na jedincovi, čo sa rozhodne užívať. Najčastejšie ľudia užívajú vitamín C, vitamín D, selén a zinok. To sú najčastejšie preparáty, ktoré si ľudia v tejto situácii kupujú.

Aké odporúčania by ste zhrnuli na záver?

Mnoho z nás tento vírus už možno prekonalo, len nemalo žiadne klinické prejavy. Tak ako je tu každý rok vírus chrípky, ktorý je pre mnohých nebezpečný, predovšetkým pre chronicky chorých pacientov, tak isto to je aj pri tomto víruse. Môžeme ho prekonať bez toho, aby sme mali nejaké výrazné ťažkosti a ani o tom nemusíme vedieť.

Najväčšou hrozbou je tento vírus pre dôchodcov a ľudí s chronickými ochoreniami. Preto sa treba momentálne vyvarovať kontaktu s týmito ľuďmi, chrániť ich. Ak budeme s nimi v čo najmenšom kontakte, môžeme rýchlejšie zabrániť šíreniu tejto infekcie a dôjde k jej rýchlejšiemu prekonaniu.

Netreba mať z toho až také veľké obavy, treba dodržiavať to, čo máme dodržiavať a situácia sa bude určite zlepšovať.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Milada Madleňáková

Hodnotenia a skúsenosti všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse v praktickom živote

Máš skúsenosť všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse v praktickom živote?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke