Aké sú naše možnosti na získanie domu?

Zodpovedané
7. apr 2020

Dobrý deň,

s manželom sme si pred rokom a pol kúpili byť za 79 000 eur. Z toho 70 200 bol bol hypotekárny úver a 10 000 spotrebný. Naše mesačne splátky sú 250 eur HU a 117 spotrebný.

Ja zarábam približne 1 100 - 1 200 eur v čistom. Manžel má však plat okolo 650 eur.

Aké máme možnosti na získanie domu?

Je lepšie žiadať o navýšenie hypotéky, alebo predať byt a potom premýšľať nad kúpou domu?

Akým smerom sa máme uberať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko už pri kúpe bytu ste celú kúpnu cenu financovali cez úvery, predpokladám, že podobne by ste potrebovali riešiť aj kúpu domu.

Pre odporučenie vhodného riešenia by som potreboval oveľa viac informácií. Na základe príjmov, ktoré spomínate, nebude možné nechať si súbežne súčasné úvery a ešte zobrať dostatok ďalších prostriedkov prostredníctvom úveru. Treba zvážiť viacero faktorov, vo Vašom prípade Vás určite obmedzí tzv. DTI (Debt To Incom) - maximálny úverový limit klienta.

Pre ďalšie varianty je tiež dôležité, ako by ste mali riešené bývanie, ak by ste byt najskôr predali a následne žiadali banku o hypotéku na kúpu domu. Pri súbežnej kúpe a predaji je načasovanie často veľmi komplikované. Pri niekoľkých prípadoch, kedy to takto klienti chceli urobiť, bolo potrebné, aby nakoniec aj tak riešili medzičasom bývanie u rodiny, resp. v prenájme.

Banky dnes najčastejšie schvaľujú 80% kúpnej ceny domu. Ostatok financujú ľudia zväčša spotrebným úverom, resp. pri domoch je často potrebné použiť aj nejakú časť vlastných zdrojov.

Zaujímavým riešením môže byť napríklad výstavba domu. Napríklad pri montovaných domoch je dnes možné aj celkom rýchlo bývať. Realizácia výstavby montovaného domu cez hypotéku je špecifická. Dá sa tam však ísť aj na budúcu hodnotu projektu.

Jeden z možných prípadov som rozobral aj na blogu Finporadne “Nemám nič nasporené. Môžem si postaviť montovaný dom?” - https://www.finporadna.sk/nemam-nic-nasporene-m.... Samozrejme aj murovaný dom sa dá takto riešiť cez budúcu hodnotu a postupné čerpanie hypotéky.

Ak máte na mysli konkrétnejšie riešenie, alebo by ste chceli prerátať a pomôcť zladiť ďalšie kroky, napíšte na posta@finporadna.sk.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk