Čo nám hrozí z banky, ak nezoberieme celú schválenú sumu hypotéky?

Zodpovedané
29. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Máme schválenú hypotéku na kúpu domu v developerskom projekte na určitú výšku už niekoľko mesiacov. Rodičia nám teraz navrhli, že predajú byt po babke a časť peňazí nám dajú. Tým by sme si vlastne vedeli znížiť výšku na doplatok domu.

Čo nám hrozí z banky, ak nezoberieme celú schválenú sumu, keďže ju celú nebudeme potrebovať?

Alebo je lepšie rok počkať a vyplatiť časť hypotéky sumou od rodičov?

Ďakujem

Dobrý deň,

s bankou sa treba obvykle vopred dohodnúť, či budete úver čerpať jednorázovo alebo postupne. Overte si pri svojej schválenej zmluve, či je možné čerpať hypotéku postupne. Jednou z možností môže byť totiž postupné čerpanie, kde by ste vyčerpali len časť prostriedkov a o ostatnú časť, ktorú nepotrebujete, by ste požiadali nedočerpať.

Banky obvykle postupné čerpanie umožňujú hlavne pri výstavbe domov, ale aj pri developerských projektoch. Už samotná kúpna zmluva k developerskému projektu je kopírovaná schválenou hypotékou - teda platby možno aj máte postupne v tranžiach.

Ak by vo Vašom prípade bolo možné schválenú hypotéku čerpať len jednorázovo, vtedy väčšina bánk bude chcieť, aby ste úver vyčerpali celý naraz. Aj tu je však ešte možnosť pred čerpaním s tým niečo urobiť. Ak už je úverová zmluva podpísaná, je tu ešte možnosť požiadať o zníženie výšky úveru dodatkom k zmluve.

V oboch vyššie spomínaných prípadoch môže banka účtovať aj poplatky. Je preto otázka, koľko vlastne plánujete nedočerpať. Je vhodné pozrieť všetky možnosti a porovnať aj poplatky za tieto riešenia. Niekedy sa môže oplatiť vyčerpať celú hypotéku a urobiť radšej mimoriadny vklad. Toto všetko však treba nasimulovať a prerátať, aby ste využili najlacnejšiu možnosť.

Ďalším riešením môže byť aj nový úver. Nakoľko ste tento úver ešte nevyčerpali. Zrušiť schválenú a nečerpanú hypotéku je možné vo väčšine bánk bez poplatku. Samozrejme za predpokladu, že by ste mohli získať ešte výhodnejšiu hypotéku, ktorú by ste si samozrejme nechali schváliť na nižšiu sumu. Neviem, aké máte aktuálne schválené parametre úveru. Možno je naopak súčasný úver výhodnejší ako keby ste brali nový.

Financovanie developerských projektov je špecifické a banky podmienky v čase upravujú (aj vzhľadom na dnešnú situáciu s pandémiou). Ak by ste zvažovali aj tento variant, skúste schváliť hypotéku v inej banke, prípadne paralelne na výnimku v tej istej banke, a až keď budete mať schválený nový úver, zrušte prvotnú schválenú žiadosť. Aby ste sa vyhli zbytočnému riziku.

V prípade, že máte na hypotéke schválený úrok hlboko pod 1%, je na zváženie využiť peniaze od rodičov inak, než vkladať do hypotéky (odkladaná kúpa auta, dovybavenie domu, urobiť záhradu, investovanie časti peňazí a pod.). Riešenie by malo brať do úvahy aj Vaše budúce ciele a potreby. Je rozumné pred rozhodnutím urobiť finančnú analýzu, skonfrontovať Vaše ciele a plány do budúcna. Vložiť peniaze do hypotéky s nízkymi úrokmi môžete kedykoľvek.

Ak máte záujem o detailnejšiu radu, bolo by vhodné pozrieť schválenú zmluvu k hypotéke. Môžete využiť online konzultáciu, napr. cez mail posta@finporadna.sk.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk