Je nutné po splatení hypotéky ísť na kataster a žiadať o zrušenie ťarchy?

Zodpovedané
7. sep 2021

Dobrý deň,

po 10. rokoch nám v októbri banke končí hypotéka. Založený sme mali byt.

Je nutné po splatení hypotéky ísť na kataster a žiadať o zrušenie ťarchy?

Alebo je to papierovačka medzi bankou a katastrom a my sa nemusíme o nič starať?

Ďakujem

Dobrý deň,

obvykle banka toto vyrieši. Avšak mám skúsenosť, že aj v bankách, kde sa to bežne deje "automaticky" sa stane "chybička" a nevymaže sa to, alebo ak je viac listov vlastníctva, tak neprebehne výmaz na všetkých. Či už pochybením banky alebo katastra.

Určite preto odporúčam, ak do 2 mesiacov na liste vlastníctva nezaznamenáte výmaz (alebo aspoň prebiehajúce konanie o zmene údajov), tak zájsť do Vašej banky a dotazovať sa.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk