Neseriózni predajcovia bytu nedoložili potrebné doklady. Môžeme žiadať vrátiť náklady?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

už 6 mesiacov sa snažíme kúpiť byt. Z našej strany je všetko vybavené. Dali sme spraviť posudok, máme schválenú hypotéku, vložili sme papiere na kataster (prechod záložného práva z banky majiteľov na našu banku), dali sme vypracovať kúpnu zmluvu. Všetko sme hradili my.

Už niekoľko mesiacov však celý predaj stojí/padá na papieri, ktorí majitelia nevedia dodať. Ide o výpis zostatku ich hypotéky, aby sa suma mohla rozpočítať a zapísať do KZ (časť na účet majiteľov, časť na splatenie ich hypo).

Komunikujeme len s majiteľkou, keďže jej manžel (majiteľ) je dlhodobo chorý. Založené papiere však podpísal. O predaji teda vie a má záujem nehnuteľnosť predať. Podľa slov jeho manželky však nevedel (alebo stále nevie) o ich hypotéke. Majiteľka si ju údajne vzala na splnomocnenie bez jeho vedomia. Nikto nechápe, že ako je to možné. Stalo sa. Vyzerá to tak, že mu o nej odmieta povedať. Ich banka však trvá na tom, aby žiadosť o predčasné splatenie hypotéky podpísali osobne obaja. Sme v zlej situácii. Nám o chvíľu vyprší lehota čerpania úveru a netušíme, že ako máme postupovať.

Máme možnosť žiadať aspoň o vrátenie nákladov?

Mám na mysli poplatok za vklad na kataster, cenu za vypracovanie KZ, cenu za posudok.

Nemáme podpísanú žiadnu predkupnú zmluvu, keďže ide o známych a nemali sme dôvod pochybovať o ich úmysloch. Máme len ústnu dohodu a podpísané záložné zmluvy odovzdané na katastri.

Menil by situáciu nejako fakt, keby majitelia dostali na byt vyššiu ponuku a rozhodli sa v tomto štádiu byt predať niekomu inému?

Samozrejme, majiteľka stále tvrdí, že ona "by nás takto za nos nevodila". Už sme ju niekoľkokrát pristihli, že ako klame, že o predčasné splatenie hypo požiadali. Tento papier sa snažíme získať (a oni o papier "žiadajú") od polovice októbra.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v rámci takejto pätovej situácie by som sa poradila ešte s Vašim finančným poradcom, ktorý by to mal vysvetliť predávajúcim. Má to viac dôsledkov, keďže nemáte vy a ani oni realitného makléra, ktorý nehnuteľnosť sprostredkúva či rieši.

Následne by som určite oslovila danú banku s prosbou o pomoc a riešenie. Avšak ešte predtým by som si nezávisle od toho overila v banke (vy alebo Váš finančník), že či je potrebné danú žiadosť o predčasné splatenie hypotéky, aby ju podpísali osobne obaja. Predpokladám, že to je informácia od nich a preverila by som si ju, keďže Vás už viackrát majiteľka bytu zavádzala berúc do úvahy, že každá banka to môže mať inak. Treba mať presnú informáciu od banky, príslušného pracovníka banky priamo.

Navrhujem, aby ste to aktívne riešili s finančníkom, potom s bankou a teda aj s nimi. Ak to nepomôže, určite treba následne požiadať o výmaz záložného práva a pod. Malo by to byť aj v záujme banky, aby sa to vyriešilo. Inak to zanikne a kúpa sa nezrealizuje. Navrhovala by som keby zodpovedná banka kontaktovala pani a informovala ju o dôležitosti tejto situácie a vysvetlila jej to s možnými následkami a pod. Prípadne rovno aj pána.

Rovnako by som dopredu informovala pani, že ak sa dokument nedodá, nemôže prísť k reálnemu prepisu a predaju nehnuteľností. Ak Vám nevyhovie, nebude to takýmto spôsobom "predateľné" ani do budúcnosti. Môžu prísť noví záujemcovia - hypotekárni či hotovostní, ale zase bude potrebné vyčíslenie, bude rovnaký postup a nastane znova rovnaký problém.

Áno, môžete žiadať majiteľov bytu o vrátenie nákladov, nakoľko Vás uviedli do omylu a nesplnením ich povinnosti, podmienky potrebnej k procesu kúpy/predaja. Takýmto spôsobom ste nezískali predmet kúpy, na ktorý účel boli dané náklady vynaložené, inak by ste ich nevynakladali. Tým, že nedoložili dané dokumenty, ide o prekážku na ich strane a oni tým pádom majú znášať aj následky. Vám vznikla škoda, ktorú Vám spôsobili ich konaním resp. nekonaním.

V tomto štádiu neprichádza do úvahy predaj bytu niekomu inému, keďže ako píšete sú tam podpísané záložné zmluvy a predpokladám, že na liste vlastníctva je vyznačená plomba. Tá zabraňuje aktivitám tretích strán.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com