Je šanca, že dostaneme hypotéku?

Zodpovedané
3. okt 2021

Dobrý deň,

pred dvomi rokmi manžel vyplatil exekúciu, ktorú mal na sociálnej poisťovni a v zdravotnej poisťovni. Odvtedy všetko platí poctivo. Je živnostník. Dva roky si dával daňové do plusu kvôli hypotéke, takže priznáva aj príjem. Ja pracujem a mám 800 eur na výplatnej páske. Manžel má podľa daňového príjem tiež okolo 700 - 800 eur. Máme spotrebný úver, ktorý splácame na čas. Je vo výške 25 000 eur.

Zakladali by sme dom, ktorý má hodnotu 125 000 eur.

Je možnosť dostať hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

z mojich skúseností je takáto exekúcia, ktorá aj bola vyplatená pred 2 rokmi problém. Tento rok banky naďalej aj kvôli pandémii posudzujú vcelku prísne. Mne osobne sa nepodarilo tento rok vyriešiť ani jednu výnimku z negatívneho záznamu, kde bola na žiadateľovi exekúcia.

V jednom prípade sme doriešili úver vďaka spolužiadateľovi (bratovi), bolo tiež potrebné zúžiť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a jeden z manželov (u ktorého bola exekúcia) na úvere ani nefiguroval.

Vždy sa dá však pokúsiť riešiť úver na výnimku z negatívneho záznamu, avšak je dobré si to povedať na rovinu, že je to skutočne problematické. Rozhodne neplatí, že výnimku dostane každý. Obvykle je to úspešné len vďaka druhému žiadateľovi, ktorí ma nadštandardné príjmy, prípadne je potrebné riešiť cez iných žiadateľov (teda mimo človeka, čo mal exekúciu).

Ak by aj príjmy a negatívny záznam v súvislosti s exekúciou banka akceptovala, tak neviem Vám povedať, koľko by bola hypotéka. Je potrebné si ešte povedať, že neviem akú splátku máte na tom spotrebnom úvere, tiež či máte deti a aj iné ďalšie informácie (vek, vzdelanie).

Ak by ste to chceli nejako lepšie prebrať a prerátať, napíšte email. Aj keď sa mi v minulosti už potvrdilo, že ak sa ide tvrdo za riešením, nejaké sa nájde, nejde to vždy.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk