Nechali by ste si pozemok ako investíciu a radšej kúpili už postavenú nehnuteľnosť?

Zodpovedané
22. dec 2020

Dobrý deň,

s manželom vlastníme 5 árový pozemok v Bratislavskom kraji okres Senec. Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke a manželov príjem je 1200 eur v čistom. Zmluvu má na dobu neurčitú a vo firme pracuje už rok. Máme jedno dieťa. Splácame jeden úver so stavebným sporením vo výške 260 eur mesačne.

Na jar 2021 by sme chceli začať s výstavbou rodinného domu bungalovu nakoľko stavebné povolenia už máme schválené. Bojíme sa však, že ak urobíme múry a výstavbu do jedného metra, tak by sme hypotéku aj tak nedostali.

Mali by sme záujem o 80 000 až 90 000 eur.

Ak spravíme výstavbu do jedného metra, poskytne nám banka aspoň nejaký úver?

Ako by ste postupovali vy?

Nechali by ste si pozemok ako investíciu a radšej kúpili už postavenú nehnuteľnosť?

Myslíte, že by sme potom úver dostali ľahšie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem tomu, že sa obávate, že by Vám banka poskytla úver na začatú výstavbu v nižšej výške. Chýba mi viac informácií, aby som urobil kvalitnejšie prepočty, ale ak rátam s tým úverom, čo už máte a Vašou rodičovskou dovolenkou (380 EUR), tak banka by Vám vedela poskytnúť predbežne úver so splátkou 235 EUR mesačne, čo by pri hypotéke na 30 rokov pri dnešných sadzbách vychádzalo do 75 000 EUR (nechal som všetky údaje v bonite klienta také priemerne dobré a zohľadnil som aj životné minimá, úverovú splátku 260 EUR, rezervy na dieťa a pod.).

Ak by ste kupovali hotový dom a neriešili výstavbu, tak sa skôr dozviete, ak by Vám banka neposkytla dostatok peňazí. V praxi sme viackrát riešili pri situácii ako máte Vy, že sa dočasne založila rodičovská nehnuteľnosť, čím si "poistili" istotu schválenia úverových peňazí z hypotéky - vedeli teda že dom sa naisto dostavia a následne len po dostavaní prehodili záložné právo z rodičovskej nehnuteľnosti na svoj nový dom. Za mňa, keby ste mali takú možnosť, zvážil by som túto tému otvoriť v rodine, nakoľko by Vám to vopred dalo istotu a využili by ste aj pozemok, ktorý máte a tiež už platné stavebné povolenie.

K tomu.. či na dom hotový dom dostanete úver ľahšie. Banka v zásade bude Vaše príjmy posudzovať obdobne a teda to, či dostanete hypotéku záleží podľa mňa najmä od príjmov, nakoľko pri stavbe domu predpokladám, že budúca hodnota stavby bude o dosť vyššia ako Vami požadovaná hypotéka (teda zábezpeka by mala byť OK, ak dom bude postavený podľa schválenej stavebnej dokumentácie).

Tiež tieto informácie sú len orientačné, nakoľko pre dobrú radu by som si s Vami potreboval prejsť oveľa dôslednejšiu finančnú analýzu, aby sme znížili predpoklad zlyhania financovania výstavby.

Ak potrebujete, napíšte mi, môžeme si urobiť detailnejšiu konzultáciu.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk