Ako riešiť problémy po vysadení antikoncepcie?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

mám 34 rokov a za sebou 2 pôrody úplne v poriadku prirodzene. Plus 2 potraty. Cyklus vždy ukážkový 28-dňový, nikdy nebol problém. Po druhom pôrode mi cyklus skákal. Tretie dieťatko neplánujeme, nasadili mi HAK Triregol.

Prvé 3 mesiace som špinila stále. Potom to ustálo, ale stále som špinila od 20 tabletky. Doktor povedal, že je to pri HAK pomerne bežné. Tak som antikoncepciu užívala ďalej. Začala ma bolieť hlava a mala som časté mykózy. Po čase som si povedala dosť a HAK som vysadila. Necítila som sa s ňou vôbec lepšie.

Menzes prišiel prvý mesiac po vysadení krásne na 28. deň. Každý ďalší mesiac to bolo horšie a horšie. Začala som špiniť od 18. dňa. Začali mi aj bolesti podbruška, migrény. To trvá do 20. až 21. dňa kedy sa menzes spustí. Mne sa to zdá neskutočne skoro a to špinenie je už únavné .

Doktor mi nasadil na 10 dní Duphaston na 3 mesiace a ani jeden mesiac mi ho cyklus neudržal. Spustilo sa špinenie od 18. dňa rovnako a aj napriek užívaniu došla menštruácia po 3 až 5 tabletke Duphaston.

Doktor mi ďalši mesiac nasadil Estrogén 2x 1 na 7 dní a potom 10 dní 2x1 Duphaston. Prvý mesiac došlo len špinenie na 20. deň cyklu. Teraz som 2. mesiac užívania a zase mám špinenie od 18. dňa. Plus bolesti v podbrušku, migrény. Najradšej by som vysadila Duphaston. Po Estrofene som mala silný menzes. Aj chodiť som sa bála, vychádzali zo mňa až zrazeniny. To som doteraz nikdy nemala.

Som darca krvi, tak po odbere mi zistili aj anémiu. Doktor mi povedal, že sem tam môže byť silný menzes na zrazeniny nič a boli veľké dosť. Na pravidelné kontroly chodím každý rok. Posledná bola v októbri. Sono, onkoster v poriadku.

Akurát mávam časté mykózy, kde mi vždy vystačí Gynazol od doktora. No od vysadenia antikoncepcie som nemala.

Ako mám ďalej postupovať?

Chystám sa za doktorom. Som 4. deň od užívania Duphastonu a mám špinenie a bolesti v podbrušku.

Ako ďalej postupovať?

Ešte podotýkam, že hneď po menzese pozorujem aj ovulačný hlien. To som vždy predtým mávala pekne na 14. deň a nie takto skoro.

Mám si znova nasadiť antikoncepciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

sú dve možnosti.

Skúsiť opätovné nasadenie hormonálnej antikoncepcie, prípadne skúšať kým sa nenájde tá vhodná.

Môžete tiež zvážíť zavedenie hormonálneho vnútromaternicového telieska. Veľká väčšina žien po jej nasadení v čase menzesu iba špiní, prípade menzes absentuje úplne. Vyhnete sa vedľajším účinkom perorálnej antikoncepcie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník