Aké sú toto vyrážky na telíčku môjho 5 mesačného synčeka?

Zodpovedané
9. júl 2019

Dobrý deň,

môj skoro 5 mesačný synček má už asi vyše týždňa plno vyrážok po určitých častiach tela. Ide o lakťové jamky, ťahá sa to až ku zápästiam, chrbátik, trošku hrudník, nožičky.

Začali sme s príkrmami, ale myslím si, že aj keby reagoval na nejakú zeleninu, tak by to už asi vymizlo. Ja mám pocit, že to pribúda. Obliekam ho naľahko, kozmetiku žiadnu nepoužívam, občas Bephanthen.

Syn nie je dojčený, pije Nutrilon HA 1. Manžel a dcérka majú alergiu.

Čo mu môže byť a ako mu pomôžem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri zavádzaní nových potravín sa môže ako reakcia vyskytovať aj takýto typ vyrážky. Ak potravinu dávate stále, samozrejme, že nezmizne z tela syna. S príkrmom nateraz prestaňte na týždeň, po týždni skúste zasa - vždy iba jeden druh novej potraviny, 3 dni počkať, až potom skúšať ďalšiu.

Nakoľko v rodine máte alergie, synček môže byť atopik - aj takto sa môže začínať atopická dermatitída. Nateraz je dôležitá aj starostlivosť o suchú kožu.

Ak sa nález nebude lepšiť , je potrebná návšteva lekára (obvodný lekár Vám môže predpísať Oilatum do kúpeľa a Excipial na mazanie kože - ktoré môžete síce kúpiť aj bez predpisu, ale sú tak drahšie), prípadne kožného lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas